سوالات متداول در ثبت اختراع خارجی

۱-ارسال درخواست به چه زبانی باشد؟

 ارسال شرح دقیق اختراع به زبان فارسی کفایت می­کند و نیازی به ارسال شرح دقیق اختراع به زبان انگلیسی نیست. آنچه مهم است ارسال معادل انگلیسی اصطلاحات فنی است. گاهی متقاضیان محترم از معادل‌های نادرست فارسی برای عبارات و اصطلاحات استفاده می­کنند لذا جهت برداشت دقیق منظور مخترعین و سهولت در جستجو، حتما عبارات و کلمات کلیدی انگلیسی در شرح اختراع ارسال گردد.

 

۲-آیا درخواست باید ثبت داخلی شده باشد؟

خیر، داشتن اظهار نامه یا گواهی اختراع تایید شده در ایران شرط بررسی درخواست در کانون پتنت ایران نیست. ازآنجاییکه هر گونه خودافشایی قبل از ثبت اظهارنامه بین المللی، حمایت های کانون را با محدودیت مواجه می کند، لذا تاکید می­شود با توجه به زمان بر بودن  فرآیند بررسی درکانون پتنت ایران و همچنین تهیه درفت اختراع، ارسال درخواست به کانون قبل یا هم زمان با فرآیند ثبت داخلی(ثبت اظهارنامه) باشد.

 

۳- آیا تایید اختراع در داخل کشور به منزله تایید آن در کانون پتنت ایران نیز هست؟

خیر، کانون پتنت ایران قابلیت پتنت شدن یک اختراع را با روشهای استاندارد ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی ارزیابی می کند. به دلیل اینکه بررسی الزامات و شرایط احراز پتنت در روند ثبت اختراع داخلی با نحوه ارزیابی معمول در ادارات معتبر خارجی فاصله دارد، تایید یک اختراع در داخل به معنی واجد شرایط بودن آن جهت ثبت در سایر کشورها نیست.

 

۴-مالکیت  اختراع  در چه مرحله ای مشخص می شود؟

مالکیت هر درخواستی که برای کانون پتنت ایران ارسال می­گردد باید برای مخترعین مشخص باشد و باید به صورت یک قرارداد داخلی بین مخترعین یا سازمان آن حدود آن معلوم شده باشد. اما اگر منظور اعلام مالکیت آن به اداره ثبت اختراعات آمریکا است، ثبت فرم مالکیت هر زمان تا تائید پرونده در اداره ثبت اختراعات آمریکا میسر است. زمان و نحوی تنظیم فرمها توسط کارگزاران کانون پتنت در زمان نگارش پتنت به اطلاع مخترعین رسانده می­شود.

 

نکته بسیار مهم: در صورتی که هر یک از مخترعین و مالکین پس از تایید پرونده توسط کانون پتنت به دلیل عدم مشخص کردن سهم و شرایط مالکیت به اختلاف برخوردند و این اختلاف باعث انصراف از ادامه ثبت اختراع و یا اخلال در ارسال و امضای فرمهای مربوطه شود، کانون پتنت ایران حق دارد نسبت به دریافت تمام هزینه های انجام شده آن پرونده تا آن تاریخ اقدام نماید.

 

۵- احتمال تایید نهایی(grant) توسط uspto برای درخواست های مورد تایید کانون چقدر است؟

بر اساس آمار اعلامی اداره ثبت اختراع آمریکا  حدودا ۵۰ درصد اختراعات ارسالی به این اداره تایید می­شود. باید توجه داشت فرآیند بررسی قابلیت ثبت اختراع در کانون پتنت ایران و امتیازاتی که شانس پتنت شدن یک درخواست داده می­شود به صورت نسبی است اما با توجه به گزارشهای تهیه شده توسط کانون، می­توان گفت که عموما درخواستها از شانس مناسبی برای تایید شدن در اداره ثبت اختراعات آمریکا برخوردار هستند.

 

۶- آیا کانون امتیازی از پتنت را برای خودش قائل می شود؟

کانون پتنت ایران با هدف کمک به  فروش شرکتهای دانش بنیان و همچنین کمک به تجاری سازی افرادی که  دارای دستاورد فنی ویژه ای هستند تشکیل شده و هیچ امتیاز و یا سهمی در مالکیت اختراعات نداشته و فقط نقش اسپانسر یک اختراع را دارد.

 

۷- به چه صورت می توانم از وضعیت پتنت  بعد از تایید کانون مطلع شوم؟

پس تایید کانون و ارسال نامه و همچنین گزارش نوآوری، مخترعین به کارگزاران کانون پتنت ایران ارجاع داده می­شوند و تمام مراحل کار توسط کارگزاران به مخترعین اعلام می­گردد.

 

۸- آیا با ثبت موقت (Provisional)   می توانم وارد بازار شوم یا در نمایشگاه ها حضور داشته باشم؟

 ثبت اختراع موقت مصداق ثبت اولیه اظهار نامه بوده و لذا امکان شروع سایر فعالیتها پس از آن وجود دارد اما باید در  نظر داشت که اعتبار ثبت موقت در آمریکا یک سال است و پس از آن اگر وارد فرآیند ثبت دائم نشوید، ثبت موقت باطل می­شود. در صورتی که مشتریان شما در سایر کشورها هستند برای حفاظت درآن کشور نیز نهایتا تا یک سال از تاریخ ثبت موقت باید ثبت در آن کشور یا ثبت اظهار نامه از طریق PCT را در برنامه داشته باشید. همچنین هیج درخواست اختراعی تا زمان تایید (Grant) در یک اداره ثبت از حفاظت قانون برخوردار نیست.

 

۹- به چه صورت می توانم از وضعیت درخواست ثبت مطلع شوم؟

در صورتی که درخواست اختراع (Patent Application) منتشر شده باشد با مراجعه به پرتال USPTO Public PAIR و وارد کردن شماره Publication یا Application آخرین وضعیت اختراع قابل مشاهده است. در صورت هر تغییر در مورد درخواست اختراع، کانون و یا کارگزاران موارد لازم را به در صورت نیاز به مخترعین اطلاع رسانی می­کنند.

 

۱۰- آیا باید در ارسال درخواست همه جزئیات افشاء شود؟

افشا شرط ذاتی هر اختراع است. در حقیقت حق انحصار در ازای افشا به مخترعین داده می­شود لذا بیان همه جزئیات لازم است. زمانی که یک متقاضی درخواستی را جهت بررسی به کانون پتنت ارسال میکند، بررسی تنها در چهارچوب همان موارد افشا شده است و در صورتی که اطلاعات ناقص و یا پنهانکاری صورت گرفته باشد، درخواست رد می­گردد. درصورتی که به این دلیل درخواستی رد گردد جهت بررسی مجدد هزینه ای باید توسط مخترعین پرداخت گردد.

 

۱۱- آیا منابع آموزشی برای پتنت وجود دارد؟

منابع زیادی به زبان انگلیسی یا فارسی در دسترس است. به عنوان مثال متقاضیان محترم می­توانند از منابع زیر استفاده کنند:

  •  پرتال آموزشی WIPO:

 http://www.wipo.int/academy/en/

  •  بخش آموزش مالکیت فکری پرتال  آموزشی ستاد توسعه فناوری نانو:

 http://edu.nano.ir/

 همچنین کانون پتنت ایران از برگزاری دوره های مختلف بر اساس آئین نامه های خود حمایت می­کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش آئین نامه های کانون پتنت مراجعه فرمایید.

 

۱۲- آیا می توانم بعد از ارسال درخواست به کانون، مقاله مربوطه را ثبت کنم؟

ملاک کانون پتنت عدم انتشار مقالات تا قبل از بررسی و ثبت موقت آن است. لذا در صورتی که زمان بررسی یک مقاله بر روی اینترنت در دسترس قرار بگیرد برای آن درخواست مشکلاتی ایجاد می­گردد. لذا ثبت یک مقاله به خودی خود مشکلی ندارد ولی در صورت تایید و انتشار مشکل ساز است.  در صورت اجبار به ثبت مقاله توصیه میگردد قبل از آن اقدام به ثبت موقت اختراع نمایید.

 

۱۳- چه زمانی مدت ارزیابی یک درخواست زمان میبرد؟

بسته به حوزه های مختلف فنی دو الی چهار ماه متوسط زمان بررسی یک درخواست است. البته مدت مذکور از زمان ارجاع به داوری در نظر گرفته شود و چنانچه یک درخواست ناقص ارسال شود زمان ارزیابی طولانی تر خواهد شد.

 

۱۴- چه زمانی بعد از تایید کانون، ثبت موقت می شود؟

نهایتا،۱۰ روز کاری پس از ارسال متن اختراع به زبان انگلیسی توسط مخترع به کارگزار  (بر اساس فرمت اعلام شده)

 

۱۵- چگونه به کانون اعتماد کنیم که اطلاعات را کامل افشاء نماییم؟

کانون پتنت ایران، نهاد وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که وظیفه حمایت از دستاوردهای فناوری شرکتهای دانش بنیان، دانشگاهیان، پژوهشگران و مبتکرین کشور را دارد. این نهاد هیچ فعالیت انتفاعی، پژوهشی و یا تولید ندارد لذا اطلاعات اختراعات در هیچ جای دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد.

اطلاعات ارسال شده توسط مخترعین در پرتالهای امن ثبت میگردد و فقط کارگزاران کانون پتنت که شرکتهای تخصصی فعال در حوزه ثبت اختراع خارجی هستند و تضامین لازم را به این نهاد داده‌اند به اطلاعات مخترعین دسترسی دارند. لذا هیچ یک از درخواستها برای بررسی به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و هیچ نهاد دیگری ارسال نمی­گردد.

 

۱۶- نظر نهایی اداره ثبت اختراع آمریکا چه زمانی اعلام می شود؟

بر اساس اعلام اداره ثبت اختراع آمریکا در سال ۲۰۱۵ مدت متوسط بررسی یک تقاضا نامه ثبت دائم  ۲۷ ماه از تاریخ ثبت آن است.

 

۱۷- آیا یک پتنت می تواند توسط مقالات خود مخترع رد شود؟

بله، چاپ مقاله، ارائه در کنفرانس، چاپ بروشور، ارائه اطلاعات در نمایشگاه، ارائه اطلاعات بر روی سایت مصداق خود افشایی و باعث رد پتنت میشود.

 

۱۸- در ارسال درخواست آیا باید در نوشتن ادعاها مطابق با فرمت خاصی عمل کرد؟

 آنچه از متقاضیان در زمان ارسال درخواست انتظار میرود، فقط بیان کامل، صحیح و دقیق ویژگی های فنی اختراع همراه با مستندات لازم است و نه نگارش به فرمت یک اختراع یا ادعانامه حقوقی. در حقیقت گزارش نوآوری تهیه شده توسط کانون مشخص کننده جنبه های قابل ثبت یک اختراع است لذا پس از تایید درخواست، نگارش فنی و حقوقی اختراع توسط افراد دارای تخصص این کار، صورت می­گیرد. از این رو نیازی نیست  متقاضیان محترم بر اساس فرمت خاصی درخواست خود را نگارش و ارسال کنند.

 

۱۹- هزینه ارزیابی کانون برای یک درخواست به چه میزان می باشد؟

 این هزینه از متقاضیان اخذ نمی شود ولی کانون برای این ارزیابی هزینه ای زیادی پرداخت می کند بنابراین توصیه می شود در ارسال درخواست خود دقت کافی را داشته باشند.

  

۲۰- کل هزینه ثبت یک پتنت در آمریکا چقدر است؟

هزینه یک ثبت اختراع در آمریکا به پارامترهای زیادی بستگی دارد ولی به طور متوسط ۸۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰ برآورد می شود. لذا کانون پتنت به صورت متوسط هر ثبت اختراع را ۱۰۰۰۰ دلار محاسبه و حدودا ۱۰٪ مبلغ آنبر اساس نرخ برابری ارزها از مخترعین اخذ می شود.

 

۲۱- آیا داشتن نوآوری برای یک فناوری لزومی برای ثبت آن ایجاد می کند؟

داشتن نوآوری یکی از شرط­های ثبت اختراع است و شروط دیگر مانند افشای کامل، گام ابتکاری که تعاریف حقوقی خاص خود را دارنند نیز باید احراز گردد.

 

۲۲- میزان پرداختی متقاضی برای ثبت پتنت بعد از تایید کانون چقدر است؟

بر اساس آئین نامه حمایت از ثبت اختراع خارجی،  ده درصد مبلغ ثبت اختراع که معادل ریالی ۱۰۰۰ دلار تعیین شده است.

 

۲۳- چند درخواست می توانم ارسال کنم؟

تعداد درخواست‌های قابل ارسال در سال به عوامل گوناگونی مانند ارسال درخواست از طرف شرکت دانش بنیان، ارسال توسط اشخاص حقوقی یا دانشگاهی، میزان همکاری و کیفیت درخواست‌های ارسال شده گذشته، حوزه فنی اختراع و تعداد درخواست‌های تایید شده از طرف متقاضی بستگی دارد. در صورتی که مخترعین درخواست‌های زیاد رد شده‌ای در گذشته داشته باشند کانون پتنت حق دارد از دریافت تقاضاهای جدید افراد خودداری کند. همچنین اگر موضوع درخواست‌ها به گونه ای باشد که امکان بررسی آن برای کانون پتنت میسر نباشد، کانون حق عدم بررسی درخواست را برای خود محفوظ دارد.

 لازم به ذکر است کانون هیچ تعهدی به بررسی همه درخواست‌ها را ندارد و می‌تواند از پذیرش آن‌ها به هر دلیلی صرف نظر کند.

  

 نکته مهم: با توجه به پیچیدگی های حقوقی و زمان بر بودن فرآیند های ثبت اختراع چنانچه کانون پتنت در هر زمان از مراحل ثبت اختراع  یک درخواست، متوجه گردد که شرایط احراز پتنت آن درخواست شامل شرایط ماهوی ( یافتن هر مرجع جدیدی که باعث از بین رفتن شرایط ماهوی اختراع اعم از نوآوری، گام ابتکاری و یا موضوع قابل ثبت به عنوان اختراع  گردد یا بر اساس قوانین آمریکا حکم دادگاهی (Case Law) که نقض کننده شرایط پتنت شدن باشد) یا شرایط رسمی (رعایت حق تقدم در ثبت اختراع بر اساس پیمان پاریس یا پیمان PCTو الزام افشای کامل) این اختراع زیر سئوال رفته است، یا در مراحل نگارش اختراع مشخص گردد که از  طرف مخترعین اطلاعات گمراه کننده فنی ارائه شده است  یا تطابق لازم بین اختراع افشا شده برای کانون و اختراع ارسال شده برای نگارش وجود نداشته باشد و یا در زمان نگارش یا ثبت موقت یا دائم اختراع همکاری لازم را با کانون پتنت یا کارگزاران معرفی شده نداشتند، اختیار دارد که به صورت یک طرفه حمایت از ادامه ثبت اختراع را لغو کند.