کانون پتنت ایران | سوالات متداول در ثبت اختراع داخلی (نانویی)
سوالات متداول در ثبت اختراع داخلی (نانویی)

1- آیا از طریق کانون پتنت ایران می‎توان ثبت داخلی انجام داد؟
 • خیر، تنها مرجع رسمی و قانونی که به مخترعین گواهی ثبت اختراع اعطا می‎نماید، مرکز مالکیت معنوی است. از این روی مخترعین برای ثبت اختراع خود باید از طریق سایت مرکز مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir مراجعه نموده و با تکمیل فرم‎های مربوطه، درخواست خود را جهت داوری و بررسی اختراع ثبت نمایند.
* لازم به ذکر است که قوانین مربوط به ثبت اختراع داخلی به صورت کامل در سایت کانون پتنت ایران در قسمت آموزش، بخش قوانین داخلی آمده است.

2- آیا پس از ارسال درخواست به مرکز مالکیت معنوی، اختراع جهت داوری به کانون پتنت ارسال می‎شود؟
 • خیر، لازم به ذکر است که در حال حاضر صرفاً درخواست‎های ثبت اختراع در حوزه فناوری نانو جهت داوری، توسط اداره ثبت اختراع به ستاد توسعه فناوری نانو ارسال می‌گردد، که این ستاد نیز وظیفه بررسی و داوری طرح را بر عهده کانون پتنت گذاشته است.

3- چگونه می‎توان مرجع استعلام را ستاد نانو انتخاب کرد؟
 • مخترعین می‎توانند پس از تشکیل پرونده در مرکز مالکیت معنوی، هنگام انتخاب مرجع استعلام در کادر مربوطه نام ستاد توسعه فناوری نانو را تایپ نموده تا اختراع آن‌ها جهت بررسی و داوری به این ستاد ارسال شود.
4- تفاوت واحد مالکیت فکری ستاد نانو و کانون پتنت چیست؟
 • از سال 1394 و با شکل‌گیری کانون پتنت (ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، واحد مالکیت فکری ستاد وظیفه بررسی پرونده‌ها را به این کانون واگذار نموده است؛ ولی تأییدیه‌های نهایی اختراع توسط ستاد نانو صادر می‎شود.
5- آیا صدور نامه استعلام از سوی مرکز مالکیت معنوی برای مراجع استعلام ( ستاد نانو) به منزله تأیید کار است؟
 • خیر، مرکز مالکیت معنوی پرونده‎ها را از لحاظ شکلی بررسی نموده و داوری در خصوص نوآوری، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی پرونده را به مراجع استعلام واگذار می‎نماید.
6- آیا تمامی اختراعاتی که نامه استعلام آن‌ها از سوی مرکز مالکیت معنوی صادر می‌شود، تأیید خواهند شد؟
 • خیر، یک اختراع از جنبه‎های مختلفی که در نامه استعلام هم به آن‌ها اشاره شده است بررسی می‎شود؛ در داوری یک اختراع، نوآوری، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی بر اساس ماده و ماده بند "ه" در سطح دنیا مورد بررسی قرار می‎گیرد. ممکن است یک اختراع در داخل کشور نوآوری لازم را داشته باشد، اما از آنجایی که در بالا هم ذکر شد، نوآوری لازم را در دنیا نداشته باشد.
7- پس از ارسال نامه استعلام توسط مرکز مالکیت معنوی به ستاد چه باید کرد؟
 • مخترعین باید تا 10 روز بعد از تاریخ صدور نامه استعلام، منتظر دریافت ایمیل از سوی کارشناسان ستاد نانو بمانند؛ در صورت عدم دریافت ایمیلی با عنوان "تکمیل پرونده جهت ثبت اختراع داخلی" در مدت مذکور، مخترعین بایستی فایل نامه استعلام خود را از سایت مرکز مالکیت فکری (اداره ثبت اختراع) دریافت نموده و به صورت PDF از طریق ایمیل (domestic@patentoffice.ir) برای کارشناس ثبت داخلی کانون ارسال نمایند. 
8- پس از دریافت ایمیل جهت تکمیل پرونده ثبت داخلی چه کاری باید انجام داد؟
 • مخترعین پس از آنکه ایمیل ثبت نام را دریافت نمودند، باید راهنمای جامع ارسال درخواست ثبت اختراع داخلی را که در بخش راهنمای سایت کانون قرار دارد، مطالعه و پرتال داخلی را بر اساس آن تکمیل و درخواست ثبت اختراع خود را ارسال نمایند. (نام کاربری و کلمه عبور جهت وارد شدن به پرتال کانون، همان نام کاربری و کلمه عبور سایت ستاد نانو می‎باشد) مخترعین در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سؤال می‎توانند با ایمیل کارشناس ثبت داخلی (domestic@patentoffice.ir) یا از طریق تلگرام با آیدی mirchipatentoffice@ در تماس باشند (لازم به ذکر است این شماره پاسخگوی تماس تلفنی و پیامک نخواهد بود).
9- اگر مخترعی در ستاد نانو ثبت نام نکرده باشد، چگونه باید رمز عبور و نام کاربری دریافت نماید؟
 • مخترعینی که در ستاد نانو ثبت نام نکرده‎اند، می‎توانند از طریق سایت کانون پتنت ایران به آدرس patentoffice.ir و انتخاب گزینه ثبت نام اولیه، در سایت ستاد نانو ثبت نام نمایند.
10- اگر فردی پیش‌تر در سایت ستاد نانو ثبت نام و کلمه عبور را فراموش کرده باشد، چگونه می‌تواند رمز جدید دریافت نماید؟
 • با مراجعه به سایت کانون پتنت ایران و ورود به قسمت راهنما، گزینه فراموشی کلمه عبور را انتخاب نمایید، تا رمز عبور به ایمیل شما ارسال شود.
11- هزینه‎های ثبت اختراع داخلی چقدر است؟
 • هزینه‎های داوری جهت بررسی اختراع داخلی در سال 96 برای افراد حقیقی 250 هزار تومان و برای افراد حقوقی 350 هزار تومان است.
12- پرداخت هزینه داوری به چه صورت است؟
 • مخترعین می‎توانند از طریق شماره حساب 1-12621452-8000-339، بانک پاسارگاد به نام خانم فهیمه قرقچیان، هزینه داوری را پرداخت نموده و اسکن فیش پرداختی را در قسمت مربوطه بارگذاری نمایند.
13- آیا امکان بررسی کار قبل از واریز هزینه داوری وجود دارد؟
 • خیر، از آنجایی که داوری‌ها از طریق پرتال انجام می‎شود، تا زمانی که پرونده ثبت نهایی نشود (ثبت نهایی مستلزم پرداخت و ارسال اسکن فیش پرداختی می‎باشد)، پرونده به کارتابل کارشناس مربوطه منتقل نشده و امکان داوری نیز وجود نخواهد داشت.
14- زمان بررسی پرونده پس از ارسال نامه استعلام توسط مرکز مالکیت معنوی به ستاد نانو، چند روز است؟
 • تأکید می‎شود بعد از صدور نامه استعلام توسط مرکز مالکیت معنوی، مخترع باید پرتال واحد مالکیت فکری را تکمیل نماید، در غیر این صورت پرونده وارد روند بررسی و داوری نخواهد شد. از تکمیل پرتال و پرداخت هزینه داوری و ثبت نهایی کار، حدود 10 روز بررسی اولیه اختراع به طول می‎انجامد، این بررسی از لحاظ شکلی و کامل بودن مدارک ارسالی صورت می‎گیرد. در صورت کامل بودن مدارک ارسالی، پرونده به داور ارجاع خواهد شد و در صورت ناقص بودن مدارک، مخترع باید در اسرع وقت نواقص اعلام شده به وی از طریق پرتال را برطرف نماید. پس از رفع نقص توسط مخترع (در این مرحله تأخیر در داوری بستگی به ارسال نقص توسط مخترع دارد)، پرونده جهت بررسی به داور ارجاع خواهد شد. مدت زمان لازم جهت بررسی اختراع دو ماه می‎باشد. پس از اعلام نتیجه توسط داور، در صورت تأیید شدن اختراع، ارسال پاسخ استعلام به مرکز مالکیت معنوی حدود 20 روز به طول می‎انجامد.
15- در صورت اعلام نقص از سوی کارشناس ستاد، مهلت رفع نقص چقدر می‎باشد؟
 • مخترعین می‎بایستی پس از اعلام نقص توسط کارشناس ستاد، حداکثر ظرف مدت 20 روز، نقص پرونده خود را برطرف نموده و از طریق پرتال ارسال نمایند. در غیر این صورت پس از اخطار دوم جهت رفع نواقص موجود، پرونده از روند بررسی خارج شده و نامه مردود بودن اختراع به دلیل "عدم همکاری مخترع در رفع نقص" به مرکز مالکیت معنوی ارسال می‎شود. مخترعین می‌توانند پس از ورود به پرتال خود، قسمت‌هایی را که دارای نقص بوده‌اند مشاهده نمایند.
16- نحوه ارسال رفع نقص چگونه است؟
 • مخترعین پس از برطرف کردن نواقص خواسته شده، بایستی وارد پرتال خود شده و پس از جایگزین کردن فایل‌های تکمیل شده، بر روی عبارت کلیک کنند. لازم به ذکر است این قسمت‌ها تنها قابلیت دریافت یک فایل را دارند. اگر مخترع نواقص را در چندین فایل برطرف نموده است، می‎بایستی آن‌ها را ZIP کرده و سپس در قسمت رفع نقص بارگذاری نماید.
17- آیا می‌توان به جای مستندات نانویی نتایج و دیتاهای سایر آزمایش‎ها را ارسال نمود؟
 • خیر، ارسال مستندات نانویی مانند SEM و TEM و XRD و ... جهت بررسی نانویی بودن اختراع الزامی است.
**نکته: استفاده از مستندات سایر اختراع‌ها، مقالات و تصاویر موجود در سایت‎های گوناگون علمی به جای مستندات مربوط به اختراع، تقلب محسوب شده و با عنوان نقض قوانین ثبت اختراع، به مرکز مالکیت معنوی گزارش خواهد شد.

18- نحوه‌ی پیگیری وضعیت پرونده به چه صورت است؟
 • با هر تغییر توسط کارشناس مربوطه در کارتابل مخترع، ایمیلی به صورت خودکار به فرد ثبت کننده ارسال می‌شود؛ اما مخترعین بهتر است با نام کاربری و کلمه عبوری که دارند هر 15 روز یکبار پرتال خود را چک نموده تا از وضعیت پرونده و روال آن با خبر شوند.
19- در صورت مردود شدن اختراع چه باید کرد (آیا امکان بررسی مجدد برای پرونده‌ها وجود دارد)؟
 • بله، اگر اختراعی از سوی داوری مردود اعلام شود، گزارش داوری از طریق پرتال برای مخترع ارسال شده و به وی فرصت داده می‌شود تا حداکثر ظرف 10 روز ادله و وجوه افتراق کار خود را جهت بررسی مجدد ارسال نماید.
20- نحوه‌ی ارسال درخواست بررسی مجدد به چه صورت است؟
 • مخترعین پس از دریافت گزارش داوری از طریق پرتال، می‎بایستی ادله خود را در زیر هر قسمتی از گزارش داوری که به آن اعتراض دارند با رنگی متفاوت تایپ نموده و پس از تکمیل، فایل word مربوطه را از طریق پرتال، آرشیو ثبت اختراع داخلی، زیرمنوی ثبت داخلی بارگذاری نمایند.
21- اگر اختراعی در اعتراض به داوری مجدداً مردود اعلام شود نحوه‎ی ارسال اعتراض به چه صورت است؟
 • اگر اختراعی در اعتراض به داوری نیز مردود اعلام شود، نامه استعلام آن تهیه و به مرکز مالکیت معنوی ارسال می‎شود؛ در صورتی که مخترع به نتیجه ارزیابی مجدد نیز اعتراض داشته باشد، می‎بایستی پس از اعلام نتیجه از سوی مرکز مالکیت معنوی، اعتراض خود را به آن مرکز اعلام نماید.
22- دریافت حمایت‎های تشویقی مربوط به اختراعات منتج از پایان‎نامه به چه صورت می‎باشد؟
 • امور مربوط به حمایت‌های تشویقی در حیطه کاری واحد مالکیت فکری و کانون پتنت ایران نمی‎باشد. لطفاً سؤالات و مشکلات موجود در این زمینه را با مسئولین این واحد مطرح نفرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به آدرس nano.ir بخش حمایت‌های تشویقی مراجعه نمایید.
23- آیا تمام اختراعات نانویی که دارای گواهی ثبت هستند، می‎توانند از حمایت‎های تشویقی ستاد نانو استفاده نمایند؟
 • خیر، تنها اختراعاتی که توسط کارشناسان واحد مالکیت فکری ستاد مورد بررسی و داوری قرار گرفته باشند، می‎توانند از حمایت‌های تشویقی مربوط به اختراع استفاده نمایند.
* لازم به ذکر است اختراعاتی که توسط مراجع استعلام دیگری مورد بررسی قرار گرفته است، بنا به درخواست مخترع و با پرداخت هزینه بررسی اختراع (افراد حقیقی 250 هزار تومان، افراد حقوقی 350 هزار تومان) توسط تیم داوری ستاد مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد گرفت. تأکید می‎شود داشتن گواهی ثبت به هیچ عنوان دلیلی برای تأیید اختراع توسط تیم داوری ستاد نیست.

24- آیا می‎توان برای دریافت اطلاعات و یا مشاوره جهت ثبت اختراع داخلی به کانون پتنت و یا ستاد نانو مراجعه کرد؟
 • جهت دریافت اطلاعات، مشاوره و سایر امور به هیچ عنوان مراجعه حضوری در نظر گرفته نشده است، مخترعین محترم می‌توانند پس از مطالعه راهنمای موجود و سؤالات متداول در سایت کانون از طریق ایمیل‎هایی که در سایت کانون درج شده است با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشند.
راه‎های ارتباطی با کارشناس ثبت اختراع داخلی
شماره تماس:63103134 (پاسخگویی از 9 صبح تا 2 بعدازظهر)
تلگرام: mirchipatentoffice @
ایمیل: domestic@patentoffice.ir