کانون پتنت ایران
تازه‌ها
۲۴ مهر ۱۳۹۷ عزم جدی تویوتا برای طراحی و ساخت ماشین‌های پرنده
تویوتا اخیراً پتنت جدیدی به ثبت رسانیده است که یک خودروی دو حالته، با قابلیت پرواز را توصیف می‌نماید. در این پتنت، چرخ‌های خاص ماشین پرنده و همچنین روش انتقال کاربری خودرو از حالت زمینی به پروازی، پوشش داده شده است.
۲۳ مهر ۱۳۹۷ ارزیابی میزان استرس مشتریان از طریق سبد خرید بیولوژیک
والمارت، پتنت جدیدی به ثبت رسانیده است که بر اساس آن، به منظور اطلاع از میزان استرس و یا دیگر مشکلات عصبی موجود در خریداران فروشگاه‌ها، برخی علائم بیولوژیک آن‌ها، نظیر ضربان قلب، اندازه‌گیری شده و اقدامات احتمالی لازم از سوی کارکنان فروشگاه انجام خواهد گرفت.
۲۲ مهر ۱۳۹۷ استفاده از چاپ سه‌بعدی برای توسعه فناوری ساخت موتور موشک‌های ماهواره‌ای
استارت‌آپ آمریکایی «وکتور»، موفق به اخذ یک پتنت گرنت شده در اداره ثبت پتنت و علائم تجاری آمریکا شده است که یک فناوری جدید برای توسعه موتور موشک ارائه می‌نماید.
۲۱ مهر ۱۳۹۷ ثبت یک نشان تجاری جدید از سوی آمازون برای حضور جدی‌تر در صنعت جواهرات
بنا بر گزارش دفتر ثبت پتنت و علائم تجاری آمریکا «USPTO»، آمازون اقدام به ثبت یک نشان تجاری جدید نموده است. این آرم لوگو که برای عبارت «For Keeps by Amazon» به ثبت رسیده است، احتمالاً برای فروش آنلاین جواهرات و فلزات گران‌بها، بکار گرفته خواهد شد.
۱۹ مهر ۱۳۹۷ تشخیص التهابات سیستمیک عفونی «سپسیس» و التهابات سیستمیک غیر عفونی
شرکت «ایمون‌اکسپرس»، اقدام به ثبت درخواست‌هایی برای ثبت اختراعی تحت عنوان «شناسایی نشانگرهای زیستی» در «USPTO» و «EPO» نموده است که در تشخیص التهابات سیستمیک عفونی «سپسیس» و التهابات سیستمیک غیر عفونی مورد استفاده است.
۱۸ مهر ۱۳۹۷ روند رو به رشد بازار نرم‌افزارهای مدیریت پتنت
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار جهانی نرم‌افزارهای مدیریت پتنت، در طی یک دهه آینده از رشدی قابل‌توجه برخوردار خواهد بود.
۱۸ مهر ۱۳۹۷ گزارش برگزاری کارگاه پیشرفته مالکیت فکری در دانشگاه علوم پزشکی ایران
به همت گروه توسعه، فناوری و مالکیت فکری دانشگاه علوم پزشکی ایران و همکاری کانون پتنت ایران، در مورخ ۳ و ۴ مهر‌ماه سال جاری، کارگاهی آموزشی با عنوان «کارگاه پیشرفته مالکیت فکری»، در محل سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی این دانشگاه، برگزار گردید.
اسرار تجاری
۹ مهر ۱۳۹۷ اولین پیروزی شرکت‌های چینی در یک پرونده اسرار تجاری
هیتاچی که رقبای چینی خود را به کسب اطلاعات محرمانه از دو کارمند سابق خود و سپس انتشار آن به سایر شرکت‌های داخلی متهم نموده بود، این شکایت را پیش از برگزاری دادرسی و بدون اشاره به جزئیات، لغو نمود.
حقوق مالکیت فکری
۱۶ مهر ۱۳۹۷ همکاری‌های اسپانیا و «EPO» با هدف بهبود سیستم پتنت در این کشور
مدیران ارشد «EPO» طی سفری یک هفته‌ای به اسپانیا، با وزرا و مقامات دولتی این کشور، پیرامون نحوه تقویت سیستم ثبت اختراع و حمایت از نوآوری و رشد اقتصادی در اسپانیا، به بحث و تبادل نظر پرداختند.
۳ شهریور ۱۳۹۷ به‌کارگیری فناوری هوش مصنوعی برای تقویت سیستم مالکیت فکری در چین
دفتر مالکیت فکری چین، قصد دارد که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، به منظور حفاظت از حقوق مالکیت فکری، سیستم جدیدی مبتنی بر هوش مصنوعی و بزرگ داده‌ها توسعه دهد.
GB Times
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ بازار جهانی پتنت؛ ضرورتی کلیدی برای رشد بهره‌وری
در نیم قرن گذشته، رشد بهره‌وری ناشی از پیشرفت‌های فناورانه، موجب شده است تا بازار مبادلات فناوری و ایده‌های فنی، با تقاضای فزاینده‌ای روبرو شود. با این حال، به نظر می‌رسد که نیاز به‌نوعی هماهنگی و یکپارچه‌سازی حقوق مالکیت فکری با سیستم تجارت جهانی وجود داشته یابد.
Project Syndicate
۲۲ مرداد ۱۳۹۷ توافق LG و اریکسون برای تبادل مجوز بهره‌برداری از پتنت
دو شرکت بزرگ فناوری، «LG» و «اریکسون»، یک قرارداد مبادله مجوز بهره‌برداری از پتنت به امضاء رسانیده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت مشترک بر روی توسعه برخی از فناوری‌ها فعالیت نمایند. این موافقت‌نامه را می‌توان تمدید اعتبار موافقت‌نامه قبلی منعقد شده بین آن‌ها دانست.
TeleAnalysis
۲۶ تیر ۱۳۹۷ بکارگیری مجموعه‌ای از داوران بین‌المللی برای دعاوی پیچیده نقض پتنت در ژاپن
ژاپن با هدف تسهیل در فرآیند حل‌وفصل اختلافات حقوقی حوزه پتنت، تصمیم به راه‌اندازی یک مجموعه داوری بین‌المللی در زمینه حقوق مالکیت فکری گرفته است که اولین نمونه در آسیا به شمار می‌آید.
Nikkei Asian Review
۲۰ تیر ۱۳۹۷ به‌کارگیری سیستم‌های تصمیم‌گیری خودکار در فرآیند ثبت اختراع و اطلاع‌رسانی‌های مرتبط در استرالیا
در پی تصمیم دولت استرالیا برای افزایش کارایی نظام مالکیت فکری این کشور و انجام برخی اقدامات اصلاحی، به‌ویژه تغییر قوانین و مجموعه دستورالعمل‌های تدوین شده، کمیته قانون‌گذاری مجلس سنا پیشنهاداتی ارائه نموده که موجب ارتقاء نوآوری و تقویت سرمایه‌گذاری‌ها در تحقیق و توسعه فناورانه خواهد شد.
zdnet
۱۹ تیر ۱۳۹۷ روند افزایشی نوآوری‌های نرم‌افزاری پس از گذشت ۴ سال از صدور رأی دادگاه آلیس
در رأی نهایی دادگاه آلیس، بر این نکته تصریح شده بود که یک ایده انتزاعی که به‌سادگی توسط یک کامپیوتر عمومی به اجرا در می‌آید، قابلیت تبدیل شدن به یک پتنت را ندارد. حال، پس از ۴ سال از صدور رأی مذکور، نوآوری‌های نرم‌افزاری به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
Electronic Frontier Foundation
۳ تیر ۱۳۹۷ اختلاف نظر گوگل با مخترع یک فناوری برای ثبت پتنتی در حوزه فشرده‌سازی ویدئو
گوگل در حال تلاش برای ثبت پتنتی در زمینه نوعی تکنیک فشرده‌سازی است. توسعه اولیه این سیستم نوین، چند سال پیش از سوی «جارک دودا» انجام گرفت که وی با هدف در دسترس بودن اختراع برای تمامی افراد، به جای ثبت اختراع، تصمیم به عرضه عمومی آن گرفت.
ARS
۶ خرداد ۱۳۹۷ تغییر استراتژی مالکیت فکری مایکروسافت در سال‌های اخیر
بررسی‌ها نشان می‌دهد که مایکروسافت در طی سال‌های اخیر، استراتژی مالکیت فکری خود را از حالت استفاده برای به زانو در آوردن رقبا به حالت تعاملی تغییر داده است.
Lexology
آرشیو موضوعی حقوق مالکیت فکری arrow_back
نوآوری
۸ خرداد ۱۳۹۷ تمرکز چین بر نوآوری و ثبت اختراع توسط شرکت‌های داخلی در برخی حوزه‌های خاص
از آنجا که شمار پتنت‌های به ثبت رسیده توسط متقاضیان خارجی در مقایسه با متقاضیان چینی، در زمینه‌هایی نظیر اپتیک، فناوری‌های پزشکی، صوت و تصویر و حمل‌ونقل، همچنان بیشتر است، در نتیجه سیاست‌گذاران حوزه مالکیت فکری این کشور، به دنبال ارتقاء نوآوری‌های مخترعین و فناوران چینی در این حوزه‌ها هستند.
lexology
۲۴ مهر ۱۳۹۶ همکاری برزیل و آرژانتین در حمایت از پروژه‎های توسعه فناوری و نوآوری و مدیریت دارایی‎های فکری
برزیل و آرژانتین، طرحی در زمینه برخی حمایت‌های دو جانبه از پروژه‌های مرتبط با توسعه علمی، فناوری و نوآوری اجرا می‌نمایند.
ippropatents
۴ مهر ۱۳۹۶ پیشروهای ثبت و انتشار پتنت در حوزه فناوری هوش مصنوعی
غول های تجارت الکترونیک از جمله «eBay»، آمازون، گوگل، فیسبوک، مایکروسافت و «IBM» به عنوان بازیگران اصلی فعالیت های ثبت و انتشار پتنت در حوزه «AI» به شمار می آیند.
retaildive
۲۷ تیر ۱۳۹۶ وضعیت نگران کننده آمریکای لاتین در زمینه بهبود و اشاعه نوآوری
بر اساس گزارش های اعلام شده، نرخ نوآوری در منطقه آمریکای لاتین بسیار نا امید کننده و پایین می باشد.
gulf-times
۴ تیر ۱۳۹۶ توافق نیروهای مسلح ترکیه با شرکت های نوآور جهت توسعه فناوری های نظامی
پشتیبانی نیروهای مسلح کشور ترکیه، به پشتوانه توافقنامه همکاری با برخی از شرکت های پیشرو این کشور، تصمیم به توسعه فناوری های نظامی خود دارد.
dailysabah
۱ خرداد ۱۳۹۶ حمایت مالی سنگاپور از شرکت های فناور دارای سیستم IP قوی
دفتر مالکیت فکری سنگاپور به منظور تبدیل سنگاپور به یک مرکز مالکیت فکری جهانی در آسیا اقدام به راه اندازی برنامه ای تشویقی جهت حمایت از شرکت های نوآور نموده است.
WIPR
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ثبت پتنت نوآورانه پیشگیری از نشت مواد نفتی
یک دانشجوی سال دوم رشته مهندسی نفت در دانشگاه تگزاس، درخواست ثبت پتنت مربوط به دستگاه پیشگیری از نشت مواد نفتی را به اداره ثبت اختراعات آمریکا ارائه داد.
dailytexanonline
۱۰ آبان ۱۳۹۵ اعطای گرانت حمایتی به سه پتنت و سه پروتوتایپ برتر دانشجویی در فن بازارملی سلامت
دومین همایش و فن بازار ملی سلامت با هدف تحقق نوآوری و تجاری سازی، 16 و 17 آبان ماه سال جاری در سالن نمایشگاهی حجاب برگزار می شد.
۲۳ مهر ۱۳۹۵ پنجمین فستیوال بازار دارایی فکری، نوآوری‌های صنعت مواد غذایی، آذر 95
مرکز فن بازار ملی ایران (پارک فناوری پردیس) با همکاری شرکت فرابورس ایران و با حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری پس از برگزاری دو فستیوال موفق در صنعت لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی که به ترتیب در دی ماه 94 و شهریور 95 با استقبال گسترده صنعتگران و تولید کنندگان برگزار شد در نظر دارد پنجمین فستیوال بازار دارایی فکری را در زمینه نوآوری‌های حوزه مواد غذایی در ابتدا زمستان سال جاری برگزار نماید.
آرشیو موضوعی نوآوری arrow_back