کانون پتنت ایران | گزارش برگزاری دوره ۴ روزه "استفاده از منابع پتنت در پژوهش‌های دانشگاهی" در دانشکده فیزیک دانشگاه خواجه نصیر
تازه‌ها
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

گزارش برگزاری دوره ۴ روزه "استفاده از منابع پتنت در پژوهش‌های دانشگاهی" در دانشکده فیزیک دانشگاه خواجه نصیر

به همت دانشکده فیزیک دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و همکاری کانون پتنت ایران، دوره ۴ روزه "استفاده از منابع پتنت در پژوهش‌های دانشگاهی" در دانشکده فیزیک این دانشگاه برگزار شد. این دوره در روزهای ۲۷ فروردین، ۳، ۱۰  و ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری، با حضور بیش از ۶۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و کارشناسان مربوطه برگزار گردید.

 

filereader.php?p1=main_d3d9446802a442597

 

این رویداد، با هدف آشنایی اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان، با حقوق مالکیت فکری، تعریف اختراع، شرایط و فرآیند ثبت آن، آشنایی با جستجوی پتنت، استفاده از اسناد پتنت به‌عنوان منبع مناسب در پژوهش‌های دانشگاهی و تشویق محققین و مخترعین و ارتقای سطح علمی شرکت‌کنندگان برگزار گردید.

از نکات قابل توجه این دوره، ارائه مباحث توسط سه مدرس در جلسات مجزا، به‌عنوان بخشی از درس سمینار دانشجویان رشته فیزیک پلاسمای دانشگاه خواجه نصیر بود که طی این چهار جلسه، خانم دکتر پاشایی، خانم قرقچیان و آقای خسروانی به بیان مباحث مرتبط با حوزه مالکیت فکری و ثبت اختراع و نحوه استفاده از این منابع در پژوهش‌های دانشگاهی پرداختند.

لازم به ذکر است که تمامی شرکت‌کنندگان در این رویداد، گواهینامه معتبر کانون پتنت ایران را دریافت خواهند کرد.

نـام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)
پربازدید‌ترین‌ها
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ پرداخت غرامت ۱۰.۵ میلیون دلاری هوآووی به دلیل نقض پتنت
اگرچه تلفن‌های هوشمند هوآووی، حضور کمرنگی در بازار آمریکا دارند، با این حال، نقض یک پتنت مرتبط با فناوری «4G LTE»، منجر به صدور حکم غرامت ۱۰.۵ میلیون دلاری، علیه این شرکت شده است.
۲ مهر ۱۳۹۷ «علی‌بابا» در صدر رده‌بندی پتنت‌های ثبت‌شده در حوزه فناوری بلاک‌چین
بر اساس گزارش ارائه شده در خصوص شرکت‌های فعال در حوزه بلاک‌چین، شرکت چینی «علی‌بابا»، در صدر فهرست بیشترین پتنت به ثبت رسیده در این حوزه، قرار گرفته است.
۱ مهر ۱۳۹۷ استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای ایمن‌سازی رانندگی
پتنت جدید انتشاریافته از سوی اپل، نشان می‌دهد که چگونه یک سیستم هوش مصنوعی می‌تواند به رانندگان خودرو کمک نموده، تا عابران پیاده و دیگر خطرات را در هنگام رانندگی در شب و یا شرایط خاص که دید آن‌ها محدود است، به‌خوبی پشت سر بگذارند.
۳۱ شهریور ۱۳۹۷ جدال حقوقی گسترده بلک‌بری و فیسبوک در زمینه نقض پتنت
پس از شکایت بلک‌بری مبنی بر نقض برخی از پتنت‌هایش توسط فیسبوک، اینک نوبت به رقیب رسیده که بلک‌بری را به نقض ۶ پتنت متعلق به خود متهم نماید و بدین شکل، جدال حقوقی این دو غول فناوری، وارده فاز جدیدی می‌شود.
۷ مهر ۱۳۹۷ روند صعودی ایران در فعالیت‌های ثبت اختراع در «EPO» و «USPTO»
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط کانون پتنت ایران، تعداد پتنت‌های انتشاریافته ایران در «EPO» و همچنین «USPTO»، از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه اوت، به بیش از ۱۲۹ عدد رسیده است که ادامه این نرخ تا پایان سال، نویدبخش افزایش ۶۵ درصدی در مقایسه با سال گذشته است.
۳ مهر ۱۳۹۷ حفاظت از یک روش درمانی سرطان در استرالیا
بر اساس اعلام شرکت «اینویون»، پتنت جدید این شرکت در خصوص نوعی ماده حساس به نور که در درمان بیماری‌های سرطانی کاربرد دارد، مورد تأیید اداره ثبت پتنت استرالیا قرار گرفته است.