مالکیت فکری

کلمات مشابه فارسی :

مالکیت فکری دارایی فکری مالکیت معنوی

کلمات مشابه انگلیسی :

Intellectual property IP

توضیحات:

دستاوردها و ساخته بشر که محصول ذهن انسان است، دارایی فکری نامیده می‌شوند که طیف وسیعی، اعم از اختراعات، آثار ادبی و هنری، نشان‌های تجاری و ... را در بر می‌گیرد.

 

تعریف WIPO:

مالکیت فکری، به ابداعات و دستاوردهای ذهنی اشاره دارد که شامل اختراعات، آثار ادبی و هنری، نمادها، نام‌ها، تصاویر و طراحی‌های مورد استفاده در تجارت می‌گردد. دارایی‌های فکری، به دو دسته «مالکیت صنعتی»، متشکل از پتنت‌ها، نشان‌های تجاری، طراحی‌های صنعتی و نشان‌های جغرافیایی و «کپی‌رایت»، شامل آثار ادبی و هنری، مانند رمان، شعر و نمایشنامه، فیلم، موسیقی، انواع نقاشی، عکس، مجسمه‌سازی و طرح‌های معماری تقسیم می‌شود.

 

تعریف USPTO:

دارایی‌های فکری، به ابداعات ذهنی، آثار خلاقانه یا ایده‌هایی که در یک قالب شکل گرفته و می‌توانند به اشتراک گذاشته شوند و همچنین، توسط دیگران بازآفرینی شده و ساخته شوند، گفته می‌شود. چهار راه برای حفاظت از دارایی‌های فکری وجود دارد که عبارتند از: «پتنت، علائم تجاری، کپی‌رایت و اسرار تجاری».

 

تعریف EPO:

دارایی فکری، به ساخته‌های حاصل از ذهن یا عقل و خرد انسان گفته می‌شود. دارایی‌های فکری، به دو بخش مالکیت صنعتی (پتنت، علائم تجاری و طراحی‌های صنعتی) و کپی‌رایت (آثار ادبی و هنری مانند رمان، شعر و نمایشنامه، فیلم، موزیک، آثار هنری مانند نقاشی، طراحی، عکس و مجسمه و نیز طرح‌های معماری) تقسیم می‌شود.

 

تعریف اداره ثبت اختراع ایران:

-