شاهراه پیگیری ثبت اختراع

کلمات مشابه فارسی :

شاهراه پیگیری ثبت اختراع

کلمات مشابه انگلیسی :

Patent Prosecution Highway PPH

توضیحات:

با افزایش تصاعدی درخواست‌های ثبت اختراع و انتظارات متقاضیان برای تسریع روند ارزیابی و اعطای گواهی، برخی دفاتر ثبت اختراع، اقدام به عقد توافقنامه‌هایی دو جانبه و چند جانبه جهت به اشتراک‌گذاری نتایج جستجوها و ارزیابی درخواست‌ها می‌نمایند که اصطلاحاً شاهراه پیگیری ثبت اختراع یا «PPH» نامیده می‌شوند.

 

تعریف WIPO:

«PCT-PPH»، یکی از ابتکارات به اشتراک‌گذاری فعالیت‌های دفاتر ثبت اختراع است که به متقاضیان ثبت اختراع، امکان درخواست پردازش سریع‌تر پرونده‌های «PCT» در فاز ملی را می‌دهد. ارزیابان ثبت اختراع، با توجه به توافقنامه‌های دو جانبه بین دفاتر ثبت اختراع، می‌توانند از نتایج بررسی‌های سایر دفاتر استفاده نموده و فرایند پیگیری درخواست را کارآمدتر و سریع‌تر از قبل نمایند.

 

تعریف USPTO:

ذیل برنامه «PPH»، متقاضی ثبت اختراع می‌تواند ارزیابی سریع پرونده خود را تقاضا نماید؛ بر این اساس، روند رسیدگی به پرونده سرعت گرفته و دفاتر ثبت اختراع با تبادل نتایج جستجو و ارزیابی، فرایند بررسی پرونده را سریع‌تر و کارآمدتر از روال معمول و استاندارد انجام می‌دهند. هیچ هزینه اضافی برای برنامه‌های «PPH» وجود ندارد.

 

تعریف EPO:

دفتر ثبت اختراع اروپا، برنامه‌های آزمایشی «PPH» خود را با سایر دفاتر «IP» گسترش داده که به متقاضیان در هر یک از دفاتر امکان می‌دهد تا فرآیند ثبت اختراع خود را سریع‌تر و کارآمدتر انجام دهند. «EPO» برنامه‌های پایلوت «PPH» را با دفاتر «IP5»، شامل آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و چین و همچنین با سایر دفاتر ثبت اختراع ملی، نظیر استرالیا، برزیل، کانادا، کلمبیا، مالزی، مکزیک، فیلیپین، روسیه، سنگاپور و دفتر ثبت اختراع اوراسیا، به صورت عملیاتی در دست انجام دارد.