مصاحبه ها

مصاحبه‌

۱۳۹۷/۱۱/۲۳

شکست یا چالش؛ مصاحبه با برندگان جوایز نوآوری و پتنت آمریکا
مسیر توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن، دشوار و سرشار از عدم قطعیت‌هایی است که می‌تواند برای کارآفرینان و نوآوران، شکست‌های مقطعی زیادی را به همراه داشته باشد. «چری مورای»، برنده جایزه ملی نوآوری و فناوری آمریکا و «ایرینا بوهیمچی»، برنده جایزه «پتنت برای بشریت»، در زمینه‌های متفاوتی کار می‌کنند، اما چشم‌انداز و نگاه مشترکی به نقش شکست در فرآیند نوآوری و اهمیت حفظ یادداشت‌ها و ایده‌های لحظه‌ای خود دارند. در این نوشتار، به مرور نقطه نظرات آن‌ها در این خصوص، خواهیم پرداخت.

۱۳۹۷/۱۰/۲۴

مصاحبه با سبحان ساکسنا
پتنت و کیفیت مقرون‌به‌صرفه در محصولات دارویی: مصاحبه با مدیرعامل شرکت دارویی «CIPLA»
در سال‌های اخیر، حقوق مالکیت فکری، نقشی اساسی در صنایع داروسازی داشته است، به‌طوری که در رقابت فزاینده بین شرکت‌های بزرگ فعال در این صنعت، پتنت به‌عنوان ابزاری کارآمد و استراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوشتار، سعی خواهد شد تا نقش مالکیت فکری، در توسعه محصولات دارویی مقرون‌به‌صرفه و دسترسی عمومی به آن‌ها، از نگاه «Subhanu Saxena»، مدیرعامل شرکت داروسازی کیپلا «CIPLA»، بررسی و تجزیه‌وتحلیل گردد.

۱۳۹۷/۰۹/۲۴

مصاحبه با شمناد بشیر
گفت‏‌و‏گوی اختصاصی کانون پتنت با یکی از افراد تأثیرگذار در حوزه مالکیت فکری هند
پروفسور شمناد بشیر «Shamnad Basheer»، یکی از افراد بسیار تأثیرگذار در حوزه مالکیت فکری کشور هند و بنیان‌گذار پروژه‏‌های انسان دوستانه‌‏ای، نظیر «IDIA» و «P-PIL» است. هفته گذشته، در کارگاهی آموزشی که به همت کانون پتنت ایران و با همکاری وزارت دادگستری برپاشده بود، پروفسور بشیر، ‏یکی از مدرسین مدعو بودند و امکان گپ و گفتی با ایشان فراهم گردید. در مصاحبه‌‏ای صمیما‏نه، پای صحبت‌های او نشستیم و از دغدغه‏‌هایش پرسیدیم و انگیزه او را برای انجام فعالیت‏‌هایش جویا شدیم که در نوشتار حاضر، این گپ و گفت، ارائه شده است.

۱۳۹۷/۰۹/۱۳

مصاحبه با فرانسیس گری
نقطه نظرات فرانسیس گری در خصوص تأثیرگذاری هوش مصنوعی بر سیستم مالکیت فکری
به دنبال گردهمایی ۲۰۱۸ سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO» که در مورخ ۲۴ سپتامبر تا ۲ اکتبر برگزار گردید، «فرانسیس گری» مدیر «WIPO»، دیدگاه‌های خود را در خصوص استفاده از هوش مصنوعی «AI»، به منظور هدایت قوانین، سیاست‌گذاری و همچنین اداره سیستم مالکیت فکری در سراسر دنیا، بیان نمود. در این نوشتار، بخش‌هایی از نقطه نظرات مطرح شده، ارائه گردیده است.

۱۳۹۷/۰۸/۲۷

مصاحبه با استیو کاتساروس
مصاحبه با استیو کاتساروس، برنده جایزه اختراعات بشردوستانه «USPTO»
این مصاحبه، داستانی جالب از تأثیرات جهانی یک ایده خوب و اختراع مرتبط با آن است و نشان می‌دهد که نوآوری تا چه میزان در تغییر شرایط زندگی بشر اثرگذار بوده و حفاظت از نوآوری از طریق سیستم پتنت، چگونه می‌تواند تجاری‌سازی و موفقیت نهایی ایده را رقم بزند.

۱۳۹۷/۰۷/۲۳

مصاحبه با شینیا یاماناکا
گفتگویی با برنده نوبل فیزیولوژی در خصوص نقش پتنت در توسعه فناوری‌های سلولی
تلاش‌های خستگی‌ناپذیر پروفسور «شینیا یاماناکا»، موجب شده است تا درک انسان از نحوه توسعه و تخصصی‌سازی سلول‌ها، متحول گردد. این تحقیقات نوآورانه، منجر به کسب جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی در سال ۲۰۱۲ میلادی، شد. در این مصاحبه، پروفسور یاماناکا خلاصه‌ای از روند تحقیقات خود بیان نموده و توضیح می‌دهد که چرا پتنت‌ها برای پیشبرد دستاوردهای تحقیقاتی در این زمینه، مهم و حیاتی است.

۱۳۹۷/۰۷/۰۲

مصاحبه با جولی زربو
گفتگویی با یک فعال صنعت مد و طراحی لباس در خصوص نقش حقوق مالکیت فکری
در این گفتگو، «جولی زربو»، مؤسس و سردبیر مجله «The Fashion Law»، نقطه نظرات خود پیرامون رشد فزاینده حقوق مالکیت فکری در این صنعت، آخرین احکام و قوانین مرتبط با کپی‌رایت، علائم تجاری و دیگر انواع «IP» و نیز چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی صنعت مد در عصر دیجیتال را به اشتراک می‌گذارد.

۱۳۹۷/۰۶/۱۹

مصاحبه با ماندی هابرمن
مصاحبه با ماندی هابرمن؛ مخترع و کارآفرین انگلیسی
در این نوشتار، مصاحبه مجله سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO» با «ماندی هابرمن» که یک مخترع، کارآفرین و از آن مهم‌تر، یک مادر قرن بیست و یکمی است، ارائه می‌گردد. در مصاحبه پیش رو، خانم هابرمن، داستان موفقیت خود را به اشتراک گذاشته و توضیح می‌دهد که چگونه مالکیت فکری، به ستون فقرات شرکت وی بدل شده است.

۱۳۹۷/۰۵/۱۵

مصاحبه با هلن لی
مصاحبه با مخترع فناوری تشخیص فوری بیماری‌های عفونی پیرامون نوآوری و مالکیت فکری
در این نوشتار، مصاحبه مجله سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO» با دکتر «هلن لی»، در خصوص اختراعات ارائه شده، نوآوری و همچنین مالکیت فکری، ارائه شده و نقطه نظرات ایشان به اشتراک گذاشته می‌شود.

۱۳۹۶/۱۲/۰۹

مصاحبه با اکرم طاهری
مصاحبه با سرکار خانم طاهری مسئول دفتر همکار کانون پتنت ایران در دانشگاه امیرکبیر
در این نوشتار، با عنایت به همکاری بسیار موفق دفتر همکار کانون پتنت در دانشگاه امیرکبیر (تنها دفتر نوآور سطح الف) و در راستای انتقال تجربیات و هم‌افزایی بیشتر، مصاحبه‌ای با سرکار خانم طاهری، مسئول دفتر همکار کانون در دانشگاه امیرکبیر ترتیب داده شده است.