اخبار مالکیت فکری

تازه‌ها
۲۱ آذر ۱۳۹۷ استفاده از نسل جدیدی از گیاهان خانگی به عنوان چراغ مطالعه
محققین دانشگاه «MIT»، موفق به توسعه فناوری جدیدی شده‌اند که با استفاده از آن، می‌توان از گیاهان خانگی به‌عنوان نسل جدید چراغ‌های مطالعه استفاده نمود.
۲۱ آذر ۱۳۹۷ ثبت علائم تجاری برای گوشی‌های تاشو، گواهی برای تجاری‌سازی اختراعات ثبت شده
فعالیت‌های گسترده سازندگان تلفن همراه در زمینه ثبت علائم تجاری جدید، نشان می‌دهد که تولید تلفن‌های هوشمند انعطاف‌پذیر، به مراحل پایانی توسعه و تجاری‌سازی نزدیک می‌شوند.
۲۰ آذر ۱۳۹۷ توافق فولکس‌واگن و غول فناوری نیمه‌هادی بر سر پایان منازعه حقوقی پتنت
شرکت‌های «برودکام» و «فولکس‌واگن»، بر سر حل منازعه حقوقی اخیر خود که در خصوص نقض حقوق انحصاری پتنت‌های برودکام آغاز شده بود، به توافق رسیده‌اند.
۲۰ آذر ۱۳۹۷ استفاده گسترده از سیستم پتنت برای محافظت از محصولات ضد عرق بدن
محصولات زیادی وجود دارند که اگرچه هر روز تقریباً همه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، اما از فناوری پشت آن و نیاز به حفاظت از آن‌ها توسط سیستم‌های ثبت اختراع، بی‌خبریم. به عنوان مثال، رفع عرق بدن یا به عبارت بهتر، فناوری‌ها و محصولات ضد عرق، از جمله اسپری‌ها و دئودرانت‌ها، از مواردی است که پتنت‌های فراوانی را به خود اختصاص داده‌ است.
۱۹ آذر ۱۳۹۷ صعود چهار پله‌ای ایران در فهرست کشورهای دارای بیشترین US پتنت
تعداد پتنت‌های انتشاریافته ایران، در دفتر ثبت پتنت اروپا «EPO» و دفتر ثبت پتنت و علائم تجاری آمریکا «USPTO»، در سال جاری میلادی (منتهی به ۱۸ سپتامبر)، به بیش از 140 پتنت رسیده است که اگر با همین روند تا پایان سال ادامه یابد، افزایشی ۶۷ درصدی در مقایسه با سال گذشته خواهد داشت.
۱۹ آذر ۱۳۹۷ قابلیت تغییر صدا بر مبنای ایموجی انتخاب شده در فناوری جدید اپل
پتنت جدید اپل، می‌تواند استفاده از ابزار جدید معرفی شده از سوی این شرکت، تحت عنوان «آنیموجی» را با تغییر و تحول چشمگیر مواجه سازد. فناوری ارائه شده در این پتنت، به کاربران آیفون اجازه می‌دهد تا صدای آن‌ها متناسب با حالت انتخاب شده در آنیموجی، تغییر یافته و بر روی تصویر جدید قرار گیرد.
۱۹ آذر ۱۳۹۷ انتشار برنامه استراتژیک ۲۰۲۲-۲۰۱۸ دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا
دفتر ثبت پتنت و علائم تجاری آمریکا «USPTO»، اقدام به انتشار برنامه استراتژیک خود، برای سال‌های پیش‌رو، تا سال ۲۰۲۲ میلادی، نموده است. این گزارش، بیانگر مأموریت‌ها و اهداف استراتژیک «USPTO» بوده که رویکرد این سازمان را برای آینده سیستم ثبت اختراع و علائم تجاری در آمریکا را نشان می‌دهد.
اسرار تجاری
۲۹ آبان ۱۳۹۷ حکم ۷۴۰ میلیون دلاری دادگاه آمریکایی بابت نقض اسرار تجاری
شرکت «آمروک»، به دلیل نقض اسرار تجاری، محکوم به پرداخت مبلغی بالغ بر ۷۴۰ میلیون دلار، به شرکت «هاوس کاناری» شد. این حکم که در دادگاه تجدیدنظر صادر گردیده است، صنعت مسکن و ساختمان آمریکا را به لرزه درآورد.
۹ مهر ۱۳۹۷ اولین پیروزی شرکت‌های چینی در یک پرونده اسرار تجاری
هیتاچی که رقبای چینی خود را به کسب اطلاعات محرمانه از دو کارمند سابق خود و سپس انتشار آن به سایر شرکت‌های داخلی متهم نموده بود، این شکایت را پیش از برگزاری دادرسی و بدون اشاره به جزئیات، لغو نمود.
اختراعات خارجی
۱۸ آذر ۱۳۹۷ توسعه یک سیستم تصفیه پساب از سوی تسلا
تسلا، پتنت جدیدی به ثبت رسانیده است که به معرفی یک سیستم تصفیه پساب هوشمند پرداخته که می‌تواند راه را برای صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌های عملیاتی باز کند.
۱۸ آذر ۱۳۹۷ فعالیت‌های گسترده چین در حوزه ثبت اختراع
طی سال‌های اخیر، نوآوری به عنوان یکی از پیشران‌های اصلی رشد اقتصادی و توسعه در چین بوده است. بدیهی است که یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم برای دستیابی به این هدف، حفاظت از دارایی‌های فکری و به‌ویژه سیستم پتنت است که رشد انفجاری تعداد پتنت‌های چین طی سال‌های اخیر، همین امر را نشان می‌دهد. در طی پنج سال گذشته، میانگین رشد پرونده‌های ثبت اختراع در چین، برابر با ۲۵.۲ درصد بوده است که در کنار رشد ۸.۲ درصدی یوتیلیتی مدل‌ها و ۲۲.۹ درصدی پتنت‌های گرنت شده، افزایش خیره‌کننده پتنت‌ها را در چین به همراه داشته است.
۱۷ آذر ۱۳۹۷ طراحی شمشیر لیزری جنگ ستارگان از سوی والت دیزنی
شرکت والت دیزنی که یکی از بزرگ‌ترین و در عین حال مشهورترین شرکت‌های فعال در حوزه رسانه است، اقدام به ثبت پتنت جدیدی نموده که یک شمشیر لیزری، مشابه با آنچه در مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان مورد استفاده قرار می‌گرفت را معرفی می‌نماید.
۱۵ آذر ۱۳۹۷ پتنت جدید فیسبوک، در کمین عکس‌های خانوادگی
فیسبوک، الگوریتمی را ارائه نموده است که توسط آن، می‌تواند چهره‌ها را در تصاویر ارسالی به فیسبوک و اینستاگرام، شناسایی نموده و با ارجاع آن به سایر داده‌های کاربران، اطلاعات مربوط به خانواده‌ها را استخراج نماید.
۱۴ آذر ۱۳۹۷ هوشمندسازی ارائه محتواهای مناسب، رابطه صمیمی‌تر با کاربر یا دخالت بیشتر در زندگی خصوصی؟
گوگل فناوری‌های جدیدی برای خانه‌های هوشمند ارائه نموده است که می‌تواند با تحلیل محیط خانه و اتفاقات درون آن، به ارائه محتوای بهتر و شخصی‌سازی شده به کاربر و همچنین تحلیل و بهبود سبک زندگی وی، کمک نماید.
۱۳ آذر ۱۳۹۷ صدور مجوز بهره‌برداری برای کاربردهای غیرنظامی یک پهپاد ارتشی
تیمی از محققین و مهندسان آزمایشگاه تحقیقات دریایی ارتش آمریکا، موفق به ساخت پهپادی منحصربه‌فرد شده‌اند که قابلیت‌های گسترده‌ای در جنگ‌های الکترونیک خواهد داشت. اگرچه این پهپاد می‌تواند موشک‌های پرتاب شده از سوی دشمن را با اختلال مواجه ساخته و در کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار گیرد، با این وجود ارتش آمریکا، به دنبال ارائه مجوز بهره‌برداری از فناوری آن، برای کاربردهای غیرنظامی است.
۱۲ آذر ۱۳۹۷ کفش‌هایی برای حذف محدودیت راه رفتن در واقعیت مجازی
گوگل پاپوش‌هایی اختراع نموده است که تجربه واقعیت مجازی را برای کاربران لذت‌بخش‌تر نموده و امکان تعامل بهتر با دنیای واقعیت مجازی را فراهم می‌نماید.
۱۲ آذر ۱۳۹۷ انتشار فهرست ۲۵ شهر نوآور آمریکا بر مبنای فعالیت‌های ثبت اختراع
داده‌های مربوط به ثبت اختراع، یکی از بهترین ابزارهای مربوط به اندازه‌گیری فعالیت‌های نوآورانه است. طبق ارزیابی‌های انجام شده بر این اساس، میان شهرهای آمریکا، سن خوزه، نوآورترین شهر بوده و ایالت کالیفرنیا با داشتن ۵ شهر نوآور، شناخته شده‌ترین ایالت این کشور در زمینه نوآوری است.
۱۱ آذر ۱۳۹۷ کاهش هزینه‌های استخراج نفت سنگین و استحصال لیتیوم از پساب‌ها
یک شرکت فعال در حوزه نفت و گاز، پتنت جدیدی ارائه نموده است که فناوری معرفی شده در آن، علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید نفت سنگین، تسهیل استخراج لیتیوم از پساب‌های نفتی را نیز به همراه دارد.
آرشیو موضوعی اختراعات خارجی arrow_back
نوآوری
۱۲ آذر ۱۳۹۷ انتشار فهرست ۲۵ شهر نوآور آمریکا بر مبنای فعالیت‌های ثبت اختراع
داده‌های مربوط به ثبت اختراع، یکی از بهترین ابزارهای مربوط به اندازه‌گیری فعالیت‌های نوآورانه است. طبق ارزیابی‌های انجام شده بر این اساس، میان شهرهای آمریکا، سن خوزه، نوآورترین شهر بوده و ایالت کالیفرنیا با داشتن ۵ شهر نوآور، شناخته شده‌ترین ایالت این کشور در زمینه نوآوری است.
۸ خرداد ۱۳۹۷ تمرکز چین بر نوآوری و ثبت اختراع توسط شرکت‌های داخلی در برخی حوزه‌های خاص
از آنجا که شمار پتنت‌های به ثبت رسیده توسط متقاضیان خارجی در مقایسه با متقاضیان چینی، در زمینه‌هایی نظیر اپتیک، فناوری‌های پزشکی، صوت و تصویر و حمل‌ونقل، همچنان بیشتر است، در نتیجه سیاست‌گذاران حوزه مالکیت فکری این کشور، به دنبال ارتقاء نوآوری‌های مخترعین و فناوران چینی در این حوزه‌ها هستند.
lexology
۲۴ مهر ۱۳۹۶ همکاری برزیل و آرژانتین در حمایت از پروژه‎های توسعه فناوری و نوآوری و مدیریت دارایی‎های فکری
برزیل و آرژانتین، طرحی در زمینه برخی حمایت‌های دو جانبه از پروژه‌های مرتبط با توسعه علمی، فناوری و نوآوری اجرا می‌نمایند.
ippropatents
۴ مهر ۱۳۹۶ پیشروهای ثبت و انتشار پتنت در حوزه فناوری هوش مصنوعی
غول های تجارت الکترونیک از جمله «eBay»، آمازون، گوگل، فیسبوک، مایکروسافت و «IBM» به عنوان بازیگران اصلی فعالیت های ثبت و انتشار پتنت در حوزه «AI» به شمار می آیند.
retaildive
۲۷ تیر ۱۳۹۶ وضعیت نگران کننده آمریکای لاتین در زمینه بهبود و اشاعه نوآوری
بر اساس گزارش های اعلام شده، نرخ نوآوری در منطقه آمریکای لاتین بسیار نا امید کننده و پایین می باشد.
gulf-times
۴ تیر ۱۳۹۶ توافق نیروهای مسلح ترکیه با شرکت های نوآور جهت توسعه فناوری های نظامی
پشتیبانی نیروهای مسلح کشور ترکیه، به پشتوانه توافقنامه همکاری با برخی از شرکت های پیشرو این کشور، تصمیم به توسعه فناوری های نظامی خود دارد.
dailysabah
۱ خرداد ۱۳۹۶ حمایت مالی سنگاپور از شرکت های فناور دارای سیستم IP قوی
دفتر مالکیت فکری سنگاپور به منظور تبدیل سنگاپور به یک مرکز مالکیت فکری جهانی در آسیا اقدام به راه اندازی برنامه ای تشویقی جهت حمایت از شرکت های نوآور نموده است.
WIPR
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ثبت پتنت نوآورانه پیشگیری از نشت مواد نفتی
یک دانشجوی سال دوم رشته مهندسی نفت در دانشگاه تگزاس، درخواست ثبت پتنت مربوط به دستگاه پیشگیری از نشت مواد نفتی را به اداره ثبت اختراعات آمریکا ارائه داد.
dailytexanonline
۱۰ آبان ۱۳۹۵ اعطای گرانت حمایتی به سه پتنت و سه پروتوتایپ برتر دانشجویی در فن بازارملی سلامت
دومین همایش و فن بازار ملی سلامت با هدف تحقق نوآوری و تجاری سازی، 16 و 17 آبان ماه سال جاری در سالن نمایشگاهی حجاب برگزار می شد.
آرشیو موضوعی نوآوری arrow_back