۰۱ آذر ۱۳۹۶

نگرانی محیط‌های آکادمیک اروپا از بازگشت محدودیت‌های مربوط به ثبت پتنت در حوزه سلول‌های بنیادی

برخی مؤسسات تحقیقاتی فعال در زمینه سلول‌های بنیادی هشدار داده‌اند که پیشرفت‌های اخیر تحقیقاتی در زمینه سلول‌های بنیادی، می‌تواند دادگاه‌های اروپایی را به ایجاد موانع حقوقی بر سر راه ثبت اختراع روش‌ها و فناوری‌های جدید توسعه یافته مجبور نماید. این امر می‌تواند به شکست در تجاری‌سازی فناوری‌های زیستی و عقب افتادن از چین و آمریکا منجر گردد.

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9

بنا بر گزارش وب‌سایت «Times Higher Education»، با وجود برخی حساسیت‌ها پیرامون تحقیقات سلول‌های بنیادی در کشورهای اروپایی، دادگاه عالی اتحادیه اروپا در سال 2014 میلادی ممنوعیت ثبت اختراع در این حوزه را با هدف کمک به دانشمندان و محققین لغو نمود. استدلال دادگاه بر این اساس بود که در فرآیند توسعه فناوری‌های زیستی مرتبط با سلول‌های بنیادی، یک انسان کامل پدید نخواهد آمد و به همین دلیل منعی برای ثبت پتنت و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات وجود ندارد.
با این حال، پیشرفت‌های علمی اخیر به این معنی است که در آینده‌ای نزدیک می‌توان انتظار داشت، سلول‌های بنیادی قابلیت تبدیل به یک انسان کامل را داشته باشد. مجموعه نهادهای دانشگاهی و آکادمیک اروپا «Allea» هشدار داده‌اند: «پیشرفت‌های اخیر می‌تواند دادگاه‌ها را مجاب نماید که مجدداً ثبت اختراع در یکی از حیاتی‌ترین حوزه‌های نوآوری‌های بیولوژیکی را محدود نمایند.»
جوزف اشتراوس، کارشناس حقوق مالکیت فکری و مدیر گروه مالکیت فکری «Allea» در این زمینه می‌افزاید: «برخی مقالات علمی انتشار یافته مبنی بر رشد جنین انسان از سلول‌های بنیادی، موجب آغاز بحث‌ها و مطرح شدن مجدد دستور کار قبلی شده است. بر خلاف ایلات متحده و چین، دادگاه‌های اروپایی صرفاً اجازه تحقیقات علمی در این حوزه را می‌دهند و فعالیت‌های ثبت و انتشار پتنت و هر گونه استفاده تجاری از نتایج تحقیقات را محدود می‌نمایند که می‌تواند موضعی نا امید کننده برای محققین و علم در اروپا به حساب آید.»

پربازدید‌ترین‌ها

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

اختراع دانش‌آموز شانزده ساله برای شناسایی و تحلیل فسیل‌ها
۱۱ خرداد ۱۴۰۰

اختراع دانش‌آموز شانزده ساله برای شناسایی و تحلیل فسیل‌ها

یک دانش‌آموز شانزده ساله، موفق به توسعه فناوری جدیدی برای شناسایی و تحلیل فسیل‌های گیاهی و جانوری شده است. این فناوری که مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه یافته، جایزه ۵۰۰۰۰ دلاری نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی در سال 2021 را برای «کریستین نیکولز» به همراه داشته است.

نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی
۱۷ خرداد ۱۴۰۰

نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی

بنا بر گزارش جدید دفتر ثبت اختراع چین، نرخ تجاری‌سازی پتنت‌های معتبر چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی، برابر ۳۴.۷ درصد بوده است. این نرخ، نشان از موفقیتی بزرگ در این کشور داشته که حتی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نیز پیشی گرفته است. جالب اینجا است که بر اساس گزارش مذکور که نگاهی دقیق و نزدیک به فعالیت‌های نوآوران چینی از منظر مالکیت فکری داشته است، این نرخ برای شرکت‌های دارنده پتنت، حتی بیش از ۴۰ درصد بوده است.