۱۴ دی ۱۳۹۶

تمایل شرکت‌های فناور و باجگیران پتنت به فناوری بلاک‌چین با توجه به رشد بی‌سابقه ارزش بیت‌کوین

با توجه به رشد قابل توجه ارزش بیت‌کوین «Bitcoin»، فناوری بلاک‌چین به عنوان یک سیستم دیجیتال که رونق و توسعه بیت‌کوین بر مبنای آن صورت گرفته است، با تأثیرات فراوانی مواجه گردیده است. این نوآوری که به عنوان یک نرم‌افزار منبع باز میان جامعه برنامه نویسان نرم‌افزاری متولد شده و سالیان متمادی است که از طریق به اشتراک‌گذاری اطلاعات و توسعه‌های صورت گرفته توسط افراد مختلف ارتقاء می‌یابد، ممکن است در آینده با یک جنگ حقوقی گسترده بر سر پتنت‌های ثبت‌شده مرتبط با آن مواجه شود.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

بنا بر گزارش وب‌سایت «CNBC»، ارزش بیت‌کوین در حال حاضر به بیش از بیست هزار دلار رسیده است و دیگر ارزهای دیجیتال نیز با رشدی بی‌سابقه مواجه شده‌اند و همین عامل موجب شده که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناور به سمت ثبت و انتشار انواع پتنت‌های مرتبط با فناوری بلاک‌چین متمایل گردند. در حال حاضر طیف وسیعی از شرکت‌های مختلف نظیر شرکت مالی «Visa»، خرده‌فروشی والمارت و شرکت فناور قدیمی «IBM» وارد رقابت بر سر ثبت و انتشار پتنت در فناوری بلاک‌چین شده‌اند. حتی برخی کارآفرینان و شخصیت‌های حقوقی نظیر «اریک اسپانگنبرگ» که در دره سیلیکون به دلیل به چالش کشیدن پتنت‌های فناوری شهرت دارد نیز به این بازی رقابتی وارد شده‌اند. وی که گروهی جدید برای ورود به «Blockchain IP» تشکیل داده است، می‌گوید: «بسیاری از مردم و متخصصین مالی سرگرم تحلیل پدیده بیت‌کوین هستند. این در حالی است که به بلاک‌چین به عنوان فناوری اصلی مرتبط با بیت‌کوین کمتر توجه می‌شود.»
«نیک اسپانوس» که بنیان‌گذار و مدیر ارشد شرکت «Blockchain Technologies» به شمار می‌رود، با تأکید بر این‌که جنگ بر سر پتنت‌های مرتبط با این فناوری اجتناب‌ناپذیر است، از ورود باجگیران پتنت به این فضای رقابتی با هدف کسب سودهای قابل توجه و در نتیجه آن تغییر و تحولات عمده در وضعیت فعلی این فناوری خبر می‌دهد.
لازم به ذکر است، بیت‌کوین اولین پیاده‌سازی یک مفهوم به نام "ارز سری" است که اولین بار در سال 1998 میلادی توسط «وی دای» به عنوان نوع جدیدی از پول معرفی گردید که برای کنترل تولید و تراکنش‌های روی آن، به جای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت‌کوین و اثبات مفهوم آن در سال 2009 میلادی توسط «ساتوشی ناکاموتو» در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید.
نـام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری (وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران)
۱۷ دی ۱۳۹۸

سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری (وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران)

کانون پتنت ایران، در راستای فعالیت‌های آموزشی و ترویجی خود و با هدف افزایش آگاهی عمومی پیرامون مالکیت فکری و مزایای آن، برنامه‌ای مدون برای آموزش آنلاین و غیرحضوری، تحت عنوان «سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری» را در دستور کار خود قرار داده است. در این برنامه که شامل برگزاری سلسله وبینارهای آموزشی منظم در سه‌شنبه‌های مختلف فصل زمستان است، مخاطبین با مهم‌ترین موضوعات مالکیت فکری آشنا خواهند شد.

انتشار تقویم آموزشی زمستان ۹۸ آکادمی کانون پتنت ایران
۱۵ دی ۱۳۹۸

انتشار تقویم آموزشی زمستان ۹۸ آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران که فعالیت خود را در سال ۹۷ و با هدف آموزش مخاطب‌محور در حوزه مالکیت فکری آغاز نمود، در راستای اهداف کانون پتنت به منظور ارتقای سطح دانش مالکیت فکری در کشور، اولین تقویم آموزشی خود را در پاییز امسال منتشر ساخت. با توجه به استقبال قابل توجه صورت گرفته از دوره‌های برگزار شده در پاییز سال جاری، آکادمی اقدام به تدوین دومین تقویم آموزشی خود، تحت عنوانه تقویم آموزشی زمستانه نموده که شامل دوره‌های متنوع حضوری و همچنین آموزش مجازی می‌باشد.

برگزاری دومین وبینار آشنایی با مالکیت فکری توسط کانون پتنت ایران
۱۲ دی ۱۳۹۸

برگزاری دومین وبینار آشنایی با مالکیت فکری توسط کانون پتنت ایران

در راستای استقبال قابل توجه مخاطبین از وبینارهای برگزار شده پیشین کانون پتنت ایران، آکادمی کانون در برنامه زمستانه خود نیز، وبینارهایی را در نظر گرفته که یکی از آن‌ها در مورخ هفدهم دی‌ماه سال جاری و با عنوان «آشنایی با مالکیت فکری»، برگزار می‌گردد.

برگزاری اولین وبینار از مجموعه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۸ دی ۱۳۹۸

برگزاری اولین وبینار از مجموعه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، برگزاری سلسله وبینارهایی با موضوعات متنوع مالکیت فکری را برنامه‌ریزی نموده که تحت عنوان «سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری»، برگزار می‌گردد. در همین راستا، اولین وبینار این مجموعه با موضوع «آشنایی با مالکیت فکری»، سه‌شنبه گذشته مورخ ۲۴ دی ماه برگزار گردید. آموزش‌های مد نظر، در سرفصل‌هایی شامل «اهمیت دارایی‌های فکری»، «تعاریف دارایی‌های فکری و حوزه شمول آن‌ها»، «قلمرو و مصادیق دارایی‌های فکری و نحوه حمایت از آن‌ها»، «مسیرهای حفاظت از دارایی‌های فکری» و همچنین «مثال‌هایی از مصادیق دارایی‌های فکری»، ارائه گردید.

برگزاری کارگاه «هنر مطالعه پتنت» در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف
۳ دی ۱۳۹۸

برگزاری کارگاه «هنر مطالعه پتنت» در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف

«کانون پتنت ایران» در مورخ ۲۸ آذرماه سال جاری و در راستای استراتژی حمایتی خود برای آموزش در حوزه مالکیت فکری، اقدام به برگزاری کارگاهی با عنوان «هنر مطالعه پتنت» نموده است. از جمله سرفصل‌های مطرح شده در این کارگاه، می‌توان به «مقدمه‌ای بر ساختار و رسالت پتنت»، «نحوه استخراج پتنت»، «آناتومی پتنت»، «نکات کاربردی برای مطالعه بخش‌های مختلف پتنت» و «مطالعه عملی پتنت و استخراج اطلاعات آن» اشاره نمود.

برگزاری دومین کارگاه «علامت تجاری» توسط کانون پتنت ایران
۱۹ دی ۱۳۹۸

برگزاری دومین کارگاه «علامت تجاری» توسط کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای برنامه‌های مدون خود به منظور آموزش مخاطب‌محور در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به برگزاری کارگاه جدیدی با عنوان «علامت تجاری» نموده که در مورخ ۲۶ دی‌ماه سال جاری، از ساعت ۹ الی ۱۲ برگزار می‌نماید.