۱۴ دی ۱۳۹۶

تمایل شرکت‌های فناور و باجگیران پتنت به فناوری بلاک‌چین با توجه به رشد بی‌سابقه ارزش بیت‌کوین

با توجه به رشد قابل توجه ارزش بیت‌کوین «Bitcoin»، فناوری بلاک‌چین به عنوان یک سیستم دیجیتال که رونق و توسعه بیت‌کوین بر مبنای آن صورت گرفته است، با تأثیرات فراوانی مواجه گردیده است. این نوآوری که به عنوان یک نرم‌افزار منبع باز میان جامعه برنامه نویسان نرم‌افزاری متولد شده و سالیان متمادی است که از طریق به اشتراک‌گذاری اطلاعات و توسعه‌های صورت گرفته توسط افراد مختلف ارتقاء می‌یابد، ممکن است در آینده با یک جنگ حقوقی گسترده بر سر پتنت‌های ثبت‌شده مرتبط با آن مواجه شود.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

بنا بر گزارش وب‌سایت «CNBC»، ارزش بیت‌کوین در حال حاضر به بیش از بیست هزار دلار رسیده است و دیگر ارزهای دیجیتال نیز با رشدی بی‌سابقه مواجه شده‌اند و همین عامل موجب شده که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناور به سمت ثبت و انتشار انواع پتنت‌های مرتبط با فناوری بلاک‌چین متمایل گردند. در حال حاضر طیف وسیعی از شرکت‌های مختلف نظیر شرکت مالی «Visa»، خرده‌فروشی والمارت و شرکت فناور قدیمی «IBM» وارد رقابت بر سر ثبت و انتشار پتنت در فناوری بلاک‌چین شده‌اند. حتی برخی کارآفرینان و شخصیت‌های حقوقی نظیر «اریک اسپانگنبرگ» که در دره سیلیکون به دلیل به چالش کشیدن پتنت‌های فناوری شهرت دارد نیز به این بازی رقابتی وارد شده‌اند. وی که گروهی جدید برای ورود به «Blockchain IP» تشکیل داده است، می‌گوید: «بسیاری از مردم و متخصصین مالی سرگرم تحلیل پدیده بیت‌کوین هستند. این در حالی است که به بلاک‌چین به عنوان فناوری اصلی مرتبط با بیت‌کوین کمتر توجه می‌شود.»
«نیک اسپانوس» که بنیان‌گذار و مدیر ارشد شرکت «Blockchain Technologies» به شمار می‌رود، با تأکید بر این‌که جنگ بر سر پتنت‌های مرتبط با این فناوری اجتناب‌ناپذیر است، از ورود باجگیران پتنت به این فضای رقابتی با هدف کسب سودهای قابل توجه و در نتیجه آن تغییر و تحولات عمده در وضعیت فعلی این فناوری خبر می‌دهد.
لازم به ذکر است، بیت‌کوین اولین پیاده‌سازی یک مفهوم به نام "ارز سری" است که اولین بار در سال 1998 میلادی توسط «وی دای» به عنوان نوع جدیدی از پول معرفی گردید که برای کنترل تولید و تراکنش‌های روی آن، به جای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت‌کوین و اثبات مفهوم آن در سال 2009 میلادی توسط «ساتوشی ناکاموتو» در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید.
نـام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ) کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

معرفی نفرات برتر اولین آزمون بر خط مالکیت فکری
۲۶ تیر ۱۳۹۹

معرفی نفرات برتر اولین آزمون بر خط مالکیت فکری

اولین آزمون بر خط مالکیت فکری کانون پتنت، با حضور ۶۳ نفر برگزار گردید. در این آزمون، خانم «لیلا میرزاپور»، با پاسخ صحیح به تمام سؤالات، بهترین عملکرد را از خود نشان دادند که مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به رسم هدیه به ایشان تقدیم می‌گردد. خانم‌ها و آقایان «محمد حسن کنعانی جزی»، «ایدین اشرفی بلگاباد»، «حمیدرضا یزدی»، «سیدشهاب‌الدین شاه‌ابراهیمی»، «علیرضا شیاسی»، «نسترن یزدی» و «مهرداد آدینه» نیز، با پاسخ صحیح به ۱۹ سؤال، موفق به کسب ۹۵٪ از امتیاز کل آزمون شدند که مبلغ ۲۵۰ هزار تومان نیز تقدیم این عزیزان می‌گردد. علاوه بر جوایز نقدی، برای هر هشت نفر، امکان شرکت در یکی از دوره‌های تخصصی سازمان جهانی مالکیت فکری نیز فراهم شده است.

وبینار جستجوی پتنت؛ ابزاری برای شناسایی هوشمند فناوری
۲۹ تیر ۱۳۹۹

وبینار جستجوی پتنت؛ ابزاری برای شناسایی هوشمند فناوری

آکادمی کانون پتنت ایران، در ادامه سیاست‌های خود مبنی بر آموزش مخاطب‌محور در حوزه «IP» و ارتقای سطح دانش مالکیت فکری در کشور، اقدام به برگزاری وبینار جستجوی پتنت ذیل تقویم آموزشی تابستان ۹۹ نموده است. این وبینار، در تاریخ هفتم مرداد ماه سال جاری و از ساعت ۱۶ لغایت ۱۸، در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

شروع ثبت‌نام دور سوم از وبینارهای مالکیت فکری وزارت بهداشت
۱۲ مرداد ۱۳۹۹

شروع ثبت‌نام دور سوم از وبینارهای مالکیت فکری وزارت بهداشت

ثبت‌نام دور جدید از سلسله وبینارهای آموزشی مالکیت فکری که با همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور برگزار می‌گردد، آغاز شده است. این وبینارها که در شهریورماه و دهه اول مهرماه برگزار می‌گردد، مختص اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و پژوهشگران وزارت بهداشت می‌باشد.

افزایش ظرفیت وبینار گام ابتکاری
۲۵ تیر ۱۳۹۹

افزایش ظرفیت وبینار گام ابتکاری

به دنبال استقبال قابل توجه مخاطبین از رویداد «بررسی شرایط ثبت اختراع با تأکید بر گام ابتکاری به عنوان چالش‌برانگیزترین شرط» و تکمیل ظرفیت آن، به استحضار علاقه‌مندان می‌رساند که نظر به هماهنگی‌های انجام شده، افزایش ظرفیت برای این وبینار صورت گرفته و امکان ثبت‌نام مجدد فراهم شده است.

استفاده از محصولات طبیعی برای تسکین درد
۳۰ تیر ۱۳۹۹

استفاده از محصولات طبیعی برای تسکین درد

یک شرکت فعال در حوزه فناوری‌های دارویی و پزشکی، موفق به توسعه فناوری جدیدی برای کنترل و تسکین درد در بیماران شده است. شرکت «PreveCeutical» که محصولات خود را در طیف وسیعی از کشورهای جهان عرضه می‌کند، با هدف محافظت از نوآوری خود، پتنت جدیدی در استرالیا به ثبت رسانیده که بخشی از بازار هدف این شرکت را نشان می‌دهد. پتنت جدید که تحت عنوان «پپتیدها و موارد استفاده آن‌ها» به ثبت رسیده، بر مدیریت درد و التیام بیماران متمرکز شده است.

اختراع ساده و خلاقانه دانش‌آموز آمریکایی برای پایه نت
۲۸ تیر ۱۳۹۹

اختراع ساده و خلاقانه دانش‌آموز آمریکایی برای پایه نت

یک دانش‌آموز آمریکایی، به لطف خلاقیت کودکانه‌اش، یکی از جوایز پنجمین کنوانسیون سالانه اختراعات آمریکا را به خود اختصاص داد. «کلوئی سیموئز»، دانش‌آموز پایه ششم، یک تجهیز ساده اما خلاقانه اختراع نموده که امکان نگه‌داشتن تعداد زیادی از صفحات نت را بر روی پایه نت (پوپیتر) پیش روی نوازندگان مهیا می‌کند. وی یکی از ۵۰۰ برگزیده این رویداد سالانه بوده که در تاریخ دوم جولای سال جاری میلادی و به صورت مجازی برگزار گردید.