۱۴ دی ۱۳۹۶

تمایل شرکت‌های فناور و باجگیران پتنت به فناوری بلاک‌چین با توجه به رشد بی‌سابقه ارزش بیت‌کوین

با توجه به رشد قابل توجه ارزش بیت‌کوین «Bitcoin»، فناوری بلاک‌چین به عنوان یک سیستم دیجیتال که رونق و توسعه بیت‌کوین بر مبنای آن صورت گرفته است، با تأثیرات فراوانی مواجه گردیده است. این نوآوری که به عنوان یک نرم‌افزار منبع باز میان جامعه برنامه نویسان نرم‌افزاری متولد شده و سالیان متمادی است که از طریق به اشتراک‌گذاری اطلاعات و توسعه‌های صورت گرفته توسط افراد مختلف ارتقاء می‌یابد، ممکن است در آینده با یک جنگ حقوقی گسترده بر سر پتنت‌های ثبت‌شده مرتبط با آن مواجه شود.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

بنا بر گزارش وب‌سایت «CNBC»، ارزش بیت‌کوین در حال حاضر به بیش از بیست هزار دلار رسیده است و دیگر ارزهای دیجیتال نیز با رشدی بی‌سابقه مواجه شده‌اند و همین عامل موجب شده که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناور به سمت ثبت و انتشار انواع پتنت‌های مرتبط با فناوری بلاک‌چین متمایل گردند. در حال حاضر طیف وسیعی از شرکت‌های مختلف نظیر شرکت مالی «Visa»، خرده‌فروشی والمارت و شرکت فناور قدیمی «IBM» وارد رقابت بر سر ثبت و انتشار پتنت در فناوری بلاک‌چین شده‌اند. حتی برخی کارآفرینان و شخصیت‌های حقوقی نظیر «اریک اسپانگنبرگ» که در دره سیلیکون به دلیل به چالش کشیدن پتنت‌های فناوری شهرت دارد نیز به این بازی رقابتی وارد شده‌اند. وی که گروهی جدید برای ورود به «Blockchain IP» تشکیل داده است، می‌گوید: «بسیاری از مردم و متخصصین مالی سرگرم تحلیل پدیده بیت‌کوین هستند. این در حالی است که به بلاک‌چین به عنوان فناوری اصلی مرتبط با بیت‌کوین کمتر توجه می‌شود.»
«نیک اسپانوس» که بنیان‌گذار و مدیر ارشد شرکت «Blockchain Technologies» به شمار می‌رود، با تأکید بر این‌که جنگ بر سر پتنت‌های مرتبط با این فناوری اجتناب‌ناپذیر است، از ورود باجگیران پتنت به این فضای رقابتی با هدف کسب سودهای قابل توجه و در نتیجه آن تغییر و تحولات عمده در وضعیت فعلی این فناوری خبر می‌دهد.
لازم به ذکر است، بیت‌کوین اولین پیاده‌سازی یک مفهوم به نام "ارز سری" است که اولین بار در سال 1998 میلادی توسط «وی دای» به عنوان نوع جدیدی از پول معرفی گردید که برای کنترل تولید و تراکنش‌های روی آن، به جای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت‌کوین و اثبات مفهوم آن در سال 2009 میلادی توسط «ساتوشی ناکاموتو» در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.