تازه‌ها
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

گزارش برگزاری دوره ۴ روزه "استفاده از منابع پتنت در پژوهش‌های دانشگاهی" در دانشکده فیزیک دانشگاه خواجه نصیر

به همت دانشکده فیزیک دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و همکاری کانون پتنت ایران، دوره ۴ روزه "استفاده از منابع پتنت در پژوهش‌های دانشگاهی" در دانشکده فیزیک این دانشگاه برگزار شد. این دوره در روزهای ۲۷ فروردین، ۳، ۱۰  و ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری، با حضور بیش از ۶۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و کارشناسان مربوطه برگزار گردید.

 

filereader.php?p1=main_d3d9446802a442597

 

این رویداد، با هدف آشنایی اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان، با حقوق مالکیت فکری، تعریف اختراع، شرایط و فرآیند ثبت آن، آشنایی با جستجوی پتنت، استفاده از اسناد پتنت به‌عنوان منبع مناسب در پژوهش‌های دانشگاهی و تشویق محققین و مخترعین و ارتقای سطح علمی شرکت‌کنندگان برگزار گردید.

از نکات قابل توجه این دوره، ارائه مباحث توسط سه مدرس در جلسات مجزا، به‌عنوان بخشی از درس سمینار دانشجویان رشته فیزیک پلاسمای دانشگاه خواجه نصیر بود که طی این چهار جلسه، خانم دکتر پاشایی، خانم قرقچیان و آقای خسروانی به بیان مباحث مرتبط با حوزه مالکیت فکری و ثبت اختراع و نحوه استفاده از این منابع در پژوهش‌های دانشگاهی پرداختند.

لازم به ذکر است که تمامی شرکت‌کنندگان در این رویداد، گواهینامه معتبر کانون پتنت ایران را دریافت خواهند کرد.

نـام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)
پربازدید‌ترین‌ها
۲۳ آبان ۱۳۹۷ گام جدید گوگل در دستیابی به رؤیای توسعه و تجاری‌سازی لباس‌های هوشمند
گوگل پتنت جدیدی به ثبت رسانیده است که می‌تواند تحولی بزرگ در فناوری لباس‌های هوشمند ایجاد نماید.
۲۲ آبان ۱۳۹۷ روش جدید اپل برای چاپ سه‌بعدی سطوح خاص
پتنت جدید اپل، روش نوینی برای چاپ سه‌بعدی اشیاء معرفی نموده که مبتنی بر استفاده از طرح‌های مثلثی خاصی است که می‌تواند سرعت فرآیند چاپ سه‌بعدی را به شدت افزایش داده و در عین حال، تولید اشکال توخالی با سطوح یکنواخت را امکان‌پذیر نماید.
۲۷ آبان ۱۳۹۷ روند صعودی درخواست‌های ثبت پتنت در تایوان
در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی، بیش از ۱۱۷۴۶ پرونده جدید در سیستم پتنت تایوان به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با افزایش یک درصدی، همراه بوده است.
۲۸ آبان ۱۳۹۷ استفاده فراگیر از ثبت اختراع در ورزش گلف
با توجه به اهمیت وافر جنبه‌های تجاری ورزش و استفاده گسترده از فناوری برای ارتقاء عملکرد کمی و کیفی، استفاده از پتنت برای حفاظت از نوآوری‌ها و اختراعات در این حوزه، به‌شدت افزایش یافته است. در این میان، رشته گلف نیز از ورزش‌هایی است که فعالان آن، به‌شدت به استفاده از ثبت اختراع روی آورده‌اند.
۲۷ آبان ۱۳۹۷ استفاده از لامپ‌های «OLED» برای طراحی و ساخت کیبوردهای کوچک و سبک
یکی از مواردی که بسیاری از کاربران کامپیوترهای خانگی را کلافه می‌نماید، نور پس‌زمینه مورد استفاده در اغلب اجزای کامپیوتری است که از موس تا رم کامپیوتر را شامل می‌شود. با این حال، شرکت «Dell» که با این نظریه مخالف است، اقدام به ثبت پتنت جدیدی نموده که استفاده از پانل «OLED» را در کلیدهای کیبورد تشریح می‌نماید.
۲۶ آبان ۱۳۹۷ گام بزرگ گوگل در پیشرفت فناوری واقعیت مجازی
پتنت جدید شرکت گوگل، در راستای سیاست این شرکت به منظور توسعه فناوری‌های واقعیت مجازی، استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشین، همراه با تعدادی سنسور رهگیری چشم را برای بیان حالات چهره کاربران معرفی نموده است که مشکلات گرافیک نسبتاً پایین، کارایی کند و عدم قابلیت ارائه تصویر نسبتاً واقعی برای کاربر را تا حدودی مرتفع می‌نماید.