گزارش برگزاری کارگاه آموزشی مالکیت فکری و ثبت اختراع خارجی در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران
۲۹ مهر ۱۳۹۷

گزارش برگزاری کارگاه آموزشی مالکیت فکری و ثبت اختراع خارجی در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

به همت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و همکاری کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۳ و ۲۴ مهر‌ماه سال جاری، کارگاهی آموزشی با عنوان «مالکیت فکری (پیشرفته) و ثبت اختراع خارجی» و با حضور بیش از ۴۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان و دانشجویان، در محل سالن همایش مشاهیر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار گردید.

در زمان شروع کارگاه، جناب آقای دکتر ثابت، معاون فناوری پژوهشگاه، ضمن خوش آمدگویی به حضار، در خصوص اهمیت مالکیت فکری و پتنت اعلام نمودند که: «در دنیای امروز، ثبت اختراعات در حوزه‌های مختلف مهندسی و فناوری، یکی از شاخصه‌های مهم تولید علم و ارزیابی دانشگاه‌ها و مؤسسات برتر جهان محسوب می‌شود. در این راستا، دانشگاه‌های برتر دنیا، از این امکانات به منظور ایجاد اشتغال و درآمدزایی و همکاری با شرکت‌های برتر، استفاده می‌نمایند. ما برای ایجاد تعامل بهتر با دنیای خارج، انتقال تکنولوژی و حفظ دستاوردهای علمی و فناورانه خود، نیاز به سیستمی منسجم برای حفظ و نگهداری داده‌ها و ارائه آن به مراکز قانونی بین المللی داریم. در همین راستا، کانون پتنت ایران و معاونت علمی ریاست جمهوری، به عنوان متولی حفظ دستاوردهای علمی و فناورانه ایران و ارائه آن‌ها به مراکز قانونی خارجی، مانند اداره مالکیت فکری آمریکا، اروپا و سایر کشورها، شناخته می‌شود. پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، به عنوان یکی از برترین مراکز تولید علم و تکنولوژی در داخل کشور، هر ساله از طریق ارائه مقالات، علوم و تکنولوژی‌های متعددی را به جوامع علمی داخلی و خارجی ارائه می‌نماید. علاوه بر آن، تاکنون چندین اختراع خارجی نیز به کمک اساتید برتر خود به ثبت رسانده است. با توجه به توانایی‌های اساتید و دانشجویان پژوهشگاه و همچنین با توجه به امکانات مستقر در پژوهشگاه، انتظار داریم که بخش مالکیت فکری و ثبت اختراع خارجی‌مان هم خیلی فعال‌تر نسبت به گذشته فعالیت نماید تا از این طریق، بتوانیم ضمن معرفی خود به فراسوی مرزهای ایران، امکان درآمدزایی و اشتغال را نیز بیش از پیش فراهم نماییم». همچنین ایشان در خصوص رویکرد این مرکز نسبت به تمایل به محافظت از مالکیت‌های فکری مجموعه از طریق ثبت پتنت، اعلام داشتند: «ثبت اختراعات خارجی و ایجاد درآمد از آن، به اندازه‌ای برای پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران حائز اهمیت بوده است که با فعال نمودن بخش ثبت پتنت‌های خارجی، تلاش می‌کنیم که شکوفایی و تلاشی روز افزون را از سمت همکاران هیئت علمی، دانشجویان و همکاران معاونت فناوری، به‌ همراه همکاران عزیزمان در کانون پتنت ایران، شاهد باشیم».

 

 

این کارگاه، بصورت تئوری و عملی، با هدف آشنایی اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان، با مالکیت فکری و ثبت اختراع در مجامع بین‌المللی، تشویق محققین و مخترعین و ارتقای سطح علمی آنان و با حضور کارشناسان کانون پتنت ایران، کارشناسان مالکیت فکری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه مهندسی ژنتیک، اعضای هیئت علمی، کارشناسان و دانشجویان برگزار گردید.

عناوین مطرح شده در روز اول این کارگاه، شامل آشنایی با مباحث مقدماتی ثبت اختراع و تاریخچه آن، قوانین و سازمان‌های موجود برای ثبت اختراع، مراحل انجام ثبت اختراع و محدودیت‌های زمانی آن، اجزای تشکیل دهنده پتنت و ساختار آن‌ها، و نحوه بررسی نوآوری و گام ابتکاری پتنت و ارائه مثال‌های مختلف بود. در روز دوم نیز کارگاه عملی، با عناوینی شامل نحوه جستجو در منابع موجود، استفاده از کلید واژه‌ها و چگونگی مدیریت واژه‌ها برای بررسی دقیق‌تر پتنت و جستجو در بانک‌های اطلاعاتی، برگزار گردید.

برخی از نکات ویژه‌ای که در این کارگاه توسط مدرس محترم آقای دکتر برنایی مطرح گردید، عبارتند از:

  • مراحل انجام ثبت اختراع؛
  • استفاده از کلید واژگان، فرمول سازها، عبارات کمکی هنگام جستجو در منابع و بانک‌های اطلاعاتی مختلف؛
  • آشنایی با منابع مختلف جستجو؛

همچنین، از جمله نکات مطرح در کارگاه، معرفی خدمات کانون پتنت ایران به حضار بود که از آن جمله، می‌توان به مواردی نظیر حمایت مالی از ثبت اختراع خارجی و ارائه آموزش‌های لازم از طریق برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مختلف و دفاتر همکار اشاره نمود.

در انتهای کارگاه، میزان علاقه‌مندی شرکت‌کنندگان، نسبت به مبحث ثبت اختراعات و دستاوردهای علمی خود، مورد ارزیابی قرار گرفت که مجموعه نظرات اخذ شده، حاکی از این بود که مطالب آموزش داده شده، بالاخص برای دانشجویان بسیار مفید و ارزنده بوده است.

پربازدید‌ترین‌ها

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

اختراع دانش‌آموز شانزده ساله برای شناسایی و تحلیل فسیل‌ها
۱۱ خرداد ۱۴۰۰

اختراع دانش‌آموز شانزده ساله برای شناسایی و تحلیل فسیل‌ها

یک دانش‌آموز شانزده ساله، موفق به توسعه فناوری جدیدی برای شناسایی و تحلیل فسیل‌های گیاهی و جانوری شده است. این فناوری که مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه یافته، جایزه ۵۰۰۰۰ دلاری نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی در سال 2021 را برای «کریستین نیکولز» به همراه داشته است.

نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی
۱۷ خرداد ۱۴۰۰

نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی

بنا بر گزارش جدید دفتر ثبت اختراع چین، نرخ تجاری‌سازی پتنت‌های معتبر چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی، برابر ۳۴.۷ درصد بوده است. این نرخ، نشان از موفقیتی بزرگ در این کشور داشته که حتی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نیز پیشی گرفته است. جالب اینجا است که بر اساس گزارش مذکور که نگاهی دقیق و نزدیک به فعالیت‌های نوآوران چینی از منظر مالکیت فکری داشته است، این نرخ برای شرکت‌های دارنده پتنت، حتی بیش از ۴۰ درصد بوده است.