تازه‌ها
۲۶ آذر ۱۳۹۷

برگزاری کارگاه آموزشی «اطلاعات اسناد پتنت، ابزاری برای نوآوران»، با حمایت کانون و ارائه کارشناس «EPO»

دوازدهمین کنفرانس ملی و هشتمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت فناوری و نوآوری، با حضور بزرگان حوزه مدیریت نوآوری و فناوری ایران و همچنین متخصصین برتر بین‌المللی در حوزه کسب‌وکار و نوآوری، در تاریخ ۲۱ و ۲۲ آذرماه سال جاری، در محل همایش‌‏های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. کانون پتنت ایران، به عنوان یکی از حامیان این دوره، حمایت از برگزاری کارگاه آموزشی تدوین‌یافته توسط سازمان ثبت اختراعات اروپا «EPO»، در خصوص استفاده از اطلاعات پتنت را عهده‌دار بود.

یکی از محورهای عمومی هشتمین کنفرانس بین‌المللی که شرکت‌کنندگان آن را جمعی از مدیران دستگاه‌‏های اجرایی و صنعتی، توسعه‌دهندگان کسب‌وکار، سرمایه‌گذاران، اساتید و دانشجویان دانشگاه‏‌ها و مدیران و کارشناسان شرکت‏‌های دانش‌بنیان تشکیل می‏‌دادند، مدیریت مالکیت فکری بود. در همین راستا، کارگاه آموزشی تحت حمایت کانون پتنت ایران که با عنوان «اطلاعات اسناد پتنت، ابزاری برای نوآوران»، برگزار گردید، تمرکز بسیار ویژه‌ای، بر بکارگیری اطلاعات پتنت‌ها داشت که منبعی غنی و سرشار از اطلاعات منحصربه‌فرد و مفید است.

 

 

مدرس این کارگاه، آقای یورگن موهل «Jurgen Mohl»، کارشناس دفتر اطلاعات پتنت سازمان ثبت اختراعات اروپا «EPO»، در ابتدا، به طور خلاصه، به تعریف اختراع و معرفی بخش‏‌های مختلف اسناد اختراع پرداخت. بیان اهمیت اطلاعات پتنت، برای فعالیت‏‌های نوآورانه، محور اصلی این کارگاه بود که در آن، به اهمیت استفاده از اطلاعات پتنت، با هدف جلوگیری از دوباره‌کاری و هدر رفت بودجه در مراکز تحقیق و توسعه و دانشگاه‌‏‏ها اشاره شد. همچنین یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای رفع مشکلات فنی موجود در صنعت، با استفاده از اطلاعات موجود در اسناد پتنت، در قالب مثال‏‌هایی برای شرکت‌کنندگان تفهیم گردید. معرفی بانک داده «Espacenet»، یکی از بانک‌های غنی از اطلاعات اسناد پتنت که به طور رایگان در دسترس عموم قرار داده شده است، از دیگر بخش‏‌های این کارگاه بود که کارکرد قسمت‏‌های مختلف این بانک داده ارزشمند، شرح داده شد.

در پایان کارگاه نیز، کانون پتنت و فعالیت‏‌های آن معرفی گردید و به پرسش‏‌های شرکت‌کنندگان در مورد فعالیت‏‌های کانون پتنت، پاسخ داده شد. لازم به ذکر است که استفاده از اطلاعات پتنت، به عنوان ابزاری قدرتمند برای انجام فعالیت‏‌های نوآورانه، در کارگاه‏‌های پیشرفته مالکیت فکری که توسط کانون پتنت برگزار می‏‌شود، به صورت تئوری و عملی، در کنار سایر مباحث مربوط به حفاظت از مالکیت فکری و پتنت، آموزش داده می‌‏شود. علاوه بر آن، کارگاه تخصصی تحت عنوان «استفاده از اطلاعات پتنت در فعالیت‏‌های نوآورانه‏ شرکت‌‏های کوچک و بزرگ»، توسط کانون پتنت ایران طراحی شده است که قابل ارائه به علاقه‌‏مندان خواهد بود.

نـام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)
پربازدید‌ترین‌ها
۲۹ دی ۱۳۹۷ توافق وزارت علوم با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه همکاری‌ با کانون پتنت ایران
با توجه به ارسال تعداد بالای درخواست‌های ثبت اختراع خارجی از سوی مراکز آموزشی و پژوهشی و فناوری در ایران به کانون پتنت، «وزارت علوم تحقیقات و فناوری» و «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری»، توافق‌نامه‌ای را به امضا رساندند تا به موجب آن، شرایط برای حمایت بیشتر و موثرتر از مخترعین، اعضای هیئت‌علمی و پژوهشگران کشور فراهم گردد. بر اساس این توافقنامه، کانون پتنت ایران به عنوان عامل اجرایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه مالکیت فکری، متعهد شد تا برنامه‌های وسیعی را برای توسعه و شتاب بخشیدن در این خصوص، به اجرا درآورد.
۱۰ بهمن ۱۳۹۷ برگزاری کارگاه آموزشی ثبت اختراع پیشرفته در دانشگاه تهران
به همت مرکز مالکیت فکری معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و همکاری کانون پتنت ایران، در مورخ ششم و هفتم بهمن‌ماه سال جاری، کارگاهی آموزشی با عنوان «ثبت اختراع پیشرفته»، در دانشگاه تهران برگزار گردید.
۱ بهمن ۱۳۹۷ برگزاری کارگاه آموزشی ثبت اختراع پیشرفته در دانشگاه صنعتی‌خواجه‌نصیرالدین‌‌طوسی
به همت دانشگاه صنعتی‌خواجه‌نصیرالدین‌‌طوسی و همکاری کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۶ و ۲۹ دی ‌ماه سال جاری، کارگاهی آموزشی با عنوان «ثبت اختراع پیشرفته»، در محل پردیس ونک دانشگاه صنعتی‌خواجه‌نصیرالدین‌‌طوسی برگزار گردید.
۱ بهمن ۱۳۹۷ فرمولاسیون جدید داروهای موضعی برای درمان بیماری‌های پوستی
شرکت داروسازی «OWC» که یک توسعه‌دهنده پیشرو در درمان‌های مبتنی بر کانابینوئید، برای انواع بیماری‌ها و اختلالات پزشکی است، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی در جمهوری چک شده که شامل یک فرمولاسیون جدید موضعی، برای اختلالات پوستی، از جمله پسوریازیس است. این گواهی ثبت اختراع، درخواست مذکور را به عنوان یک یوتیلیتی مدل تأیید نموده که مبتنی بر آن، انحصار این اختراع، برای مدت ۱۰ سال، در اختیار «OWC» خواهد بود.
۸ بهمن ۱۳۹۷ برگزاری کارگاه آموزشی مقدمات اصول داوری و جستجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران
به همت گروه توسعه، نوآوری و مالکیت فکری دانشگاه علوم پزشکی ایران و همکاری کانون پتنت ایران، در مورخ ۳۰ دی‌‌ماه سال جاری، کارگاهی آموزشی با عنوان «کارگاه عملی مقدمات اصول داوری و جستجو»، در دانشگاه علوم پزشکی ایران، برگزار گردید.
۹ بهمن ۱۳۹۷ پلتفرمی برای کنترل گردش کارهای روزانه کسب‌وکار فارغ از زمان و مکان
شرکت «Record360»، که از شرکت‌های نرم‌افزاری پیشرو در مدیریت وضعیت دارایی‌های دیجیتال است، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع، در خصوص یک پلتفرم گردش کار پویا برای تلفن‌های همراه شده است. نرم‌افزار منحصر‌به‌فرد مدیریت دارایی‌ها که در حال حاضر در صنایع مرتبط با تجهیزات سنگین، اجاره و فروش وسایل نقلیه و صنعت حمل‌ونقل مورد استفاده قرار می‌گیرد، شرکت‌ها را قادر ساخته تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی نموده، خسارت‌های ناشی از اتلاف زمان، اشتباهات فردی و فراموشی کارها را کاهش داده و از طریق شفافیت، روابط با مشتری را بهبود دهند.