برگزاری کارگاه آموزشی «اطلاعات اسناد پتنت، ابزاری برای نوآوران»، با حمایت کانون و ارائه کارشناس «EPO»
۲۶ آذر ۱۳۹۷

برگزاری کارگاه آموزشی «اطلاعات اسناد پتنت، ابزاری برای نوآوران»، با حمایت کانون و ارائه کارشناس «EPO»

دوازدهمین کنفرانس ملی و هشتمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت فناوری و نوآوری، با حضور بزرگان حوزه مدیریت نوآوری و فناوری ایران و همچنین متخصصین برتر بین‌المللی در حوزه کسب‌وکار و نوآوری، در تاریخ ۲۱ و ۲۲ آذرماه سال جاری، در محل همایش‌‏های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. کانون پتنت ایران، به عنوان یکی از حامیان این دوره، حمایت از برگزاری کارگاه آموزشی تدوین‌یافته توسط سازمان ثبت اختراعات اروپا «EPO»، در خصوص استفاده از اطلاعات پتنت را عهده‌دار بود.

یکی از محورهای عمومی هشتمین کنفرانس بین‌المللی که شرکت‌کنندگان آن را جمعی از مدیران دستگاه‌‏های اجرایی و صنعتی، توسعه‌دهندگان کسب‌وکار، سرمایه‌گذاران، اساتید و دانشجویان دانشگاه‏‌ها و مدیران و کارشناسان شرکت‏‌های دانش‌بنیان تشکیل می‏‌دادند، مدیریت مالکیت فکری بود. در همین راستا، کارگاه آموزشی تحت حمایت کانون پتنت ایران که با عنوان «اطلاعات اسناد پتنت، ابزاری برای نوآوران»، برگزار گردید، تمرکز بسیار ویژه‌ای، بر بکارگیری اطلاعات پتنت‌ها داشت که منبعی غنی و سرشار از اطلاعات منحصربه‌فرد و مفید است.

 

 

مدرس این کارگاه، آقای یورگن موهل «Jurgen Mohl»، کارشناس دفتر اطلاعات پتنت سازمان ثبت اختراعات اروپا «EPO»، در ابتدا، به طور خلاصه، به تعریف اختراع و معرفی بخش‏‌های مختلف اسناد اختراع پرداخت. بیان اهمیت اطلاعات پتنت، برای فعالیت‏‌های نوآورانه، محور اصلی این کارگاه بود که در آن، به اهمیت استفاده از اطلاعات پتنت، با هدف جلوگیری از دوباره‌کاری و هدر رفت بودجه در مراکز تحقیق و توسعه و دانشگاه‌‏‏ها اشاره شد. همچنین یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای رفع مشکلات فنی موجود در صنعت، با استفاده از اطلاعات موجود در اسناد پتنت، در قالب مثال‏‌هایی برای شرکت‌کنندگان تفهیم گردید. معرفی بانک داده «Espacenet»، یکی از بانک‌های غنی از اطلاعات اسناد پتنت که به طور رایگان در دسترس عموم قرار داده شده است، از دیگر بخش‏‌های این کارگاه بود که کارکرد قسمت‏‌های مختلف این بانک داده ارزشمند، شرح داده شد.

در پایان کارگاه نیز، کانون پتنت و فعالیت‏‌های آن معرفی گردید و به پرسش‏‌های شرکت‌کنندگان در مورد فعالیت‏‌های کانون پتنت، پاسخ داده شد. لازم به ذکر است که استفاده از اطلاعات پتنت، به عنوان ابزاری قدرتمند برای انجام فعالیت‏‌های نوآورانه، در کارگاه‏‌های پیشرفته مالکیت فکری که توسط کانون پتنت برگزار می‏‌شود، به صورت تئوری و عملی، در کنار سایر مباحث مربوط به حفاظت از مالکیت فکری و پتنت، آموزش داده می‌‏شود. علاوه بر آن، کارگاه تخصصی تحت عنوان «استفاده از اطلاعات پتنت در فعالیت‏‌های نوآورانه‏ شرکت‌‏های کوچک و بزرگ»، توسط کانون پتنت ایران طراحی شده است که قابل ارائه به علاقه‌‏مندان خواهد بود.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد
۲۴ دی ۱۳۹۹

نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد

مخاطبین کانون پتنت ایران، رکورد جدیدی را در سومین آزمون بر خط مالکیت فکری بر جای گذاشتند. در این آزمون که ۱۷۱ شرکت‌کننده حضور داشتند، پنج نفر موفق به پاسخ‌دهی صحیح به همه سؤالات شدند.

اعطای عنوان کودک سال مجله تایم به یک مخترع ۱۵ ساله
۱۵ دی ۱۳۹۹

اعطای عنوان کودک سال مجله تایم به یک مخترع ۱۵ ساله

یک مخترع ۱۵ ساله، عنوان اولین کودک سال مجله «Time» را از آن خود نموده و تصویرش بر روی جلد این مجله مشهور قرار گرفت.

اختراع ۲۵۰ هزار دلاری دو نوجوان برای درخت کریسمس
۲۹ دی ۱۳۹۹

اختراع ۲۵۰ هزار دلاری دو نوجوان برای درخت کریسمس

اختراع کریسمسی دو نوجوان ۱۲ ساله، درآمدی ۲۵۰ هزار دلاری نصیب آن‌ها نموده است. «آیان» و «میکی»، راهی برای جلوگیری از زمین خوردن و شکستن تزئینات درخت کریسمس یافتند و همین ایده خلاقانه، آغازی برای کارآفرینی هیجان‌انگیز آن‌ها شد. این ایده ساده و جذاب، زمانی به ذهنشان رسید که یکی از تزئینات مورد علاقه آن‌ها، از درخت کریسمس بر روی زمین افتاد و شکست. آن‌ها به این فکر افتادند که باید برای این چالش راهکاری اندیشید؛ راهکاری که در یک سال، درآمدی ۲۵۰ هزار دلاری برای آن‌ها به دنبال داشته است.

اندازه‌گیری دقیق فشارخون توسط ساعت اپل
۸ دی ۱۳۹۹

اندازه‌گیری دقیق فشارخون توسط ساعت اپل

اپل در ادامه استراتژی ایجاد کاربردهای متنوع در محصولات و حرکت به سمت سلامت دیجیتال، نوآوری جدیدی برای ساعت‌های هوشمند توسعه داده که «Apple Watch»ها به سادگی امکان اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشارخون کاربر را خواهند داشت.

بسته‌بندی ویژه برای افزایش طول عمر محصولات کشاورزی
۹ دی ۱۳۹۹

بسته‌بندی ویژه برای افزایش طول عمر محصولات کشاورزی

«وردانت تکنولوژی»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع جدیدی شده که مرتبط با تنظیم وضعیت محصولات کشاورزی و کنترل شرایط آن‌ها در کل فرایند برداشت تا عرضه به مصرف‌کننده است.

واکسن کووید-۱۹ و هیاهوی دسترسی کشورهای فقیر
۶ دی ۱۳۹۹

واکسن کووید-۱۹ و هیاهوی دسترسی کشورهای فقیر

در حالی‌که پس از یک سال سروکله زدن با کووید-۱۹، کشورها آماده واکسیناسیون گسترده می‌شوند، بحث‌ها پیرامون نحوه دسترسی به واکسن در کشورهای فقیر به اوج خود رسیده است.