چالش دیگری در پتنت‌های نرم‌افزاری؛ بکارگیری برهان‌های ریاضی برای رفع مشکلات نرم‌افزارهای حساس
۲۹ آذر ۱۳۹۷

چالش دیگری در پتنت‌های نرم‌افزاری؛ بکارگیری برهان‌های ریاضی برای رفع مشکلات نرم‌افزارهای حساس

در برخی حوزه‌ها، اشکالات نرم‌افزاری، می‌توانند بسیار دردسرساز شوند؛ به عنوان مثال، در نرم‌افزاری که فرود ایمن هواپیما را ضمانت می‌نماید، یا یک ضربان‌ساز که مسئولیت تنظیم ضربان قلب را به عهده دارد، جایی برای اشتباه وجود ندارد. این ایده که برهان‌های ریاضی، می‌توانند بدون خطا بودن یک نرم‌افزار را تأیید و تضمین نمایند، از دهه ۱۹۷۰ میلادی تا کنون، مطرح بوده و تحت عنوان "تأیید رسمی" یا «Formal Verification»، شناخته می‌شود. اما مانند بسیاری دیگر از فناوری‌ها، توسعه این فناوری، مستلزم زمان نسبتاً زیادی است. در سال‌های اخیر، قدرت محاسبات به گونه‌ای ارزان شده که تأیید رسمی، می‌تواند برای برنامه‌های نرم‌افزاری بیشتری استفاده شود و همین مسئله، رویکرد افزایش اطمینان نسبت به نرم‌افزارهای مختلف حساس را می‌تواند به همراه داشته باشد.

اخیراً شرکت «Aesthetic Integration»، موفق به اخذ یک گواهی ثبت اختراع، از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا «USPTO»، به شماره «US10109010B2» شده است. پتنت مربوطه که با عنوان «سیستم و روشی برای مدل‌سازی و تأیید پلتفرم معاملات مالی»، به ثبت رسیده است، به نوعی بیانگر حذف همین ایرادات نرم‌افزاری، در خصوص پلتفرم‌های مالی است. این پتنت، ایجاد اصول ریاضی‌ای را توصیف نموده که به منظور تجزیه‌وتحلیل از طریق یک سیستم ارزیابی کامپیوتری، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، فناوری معرفی شده در این پتنت، استفاده از برهان‌ها و اثبات‌های رسمی را، به منظور بررسی اشکالات نرم‌افزاری، نشان داده و یک تأیید رسمی برای خدمات مالی فراهم می‌آورد.

تلفیقی از ارائه فرمول‌ها و برهان‌های ریاضی و همچنین مسئله نرم‌افزارها که خود با پیچیدگی بسیار زیادی در ثبت پتنت روبرو هستند، منجر شده که برخی از کارشناسان فعال در این حوزه، نسبت به پتنت تأیید شده جدید و رویکرد «USPTO» نسبت به آن، زاویه پیدا نموده و اظهارنظرهای منفی‌ای را راجع به این تأیید ارائه نمایند. بنا بر گزارش «Electronic Frontier Foundation»، اگر منصف باشیم، این پتنت، برخی از برنامه‌نویسی‌های پیشرفته و دشوار شرکت را بازتاب می‌دهد. اما این بدان معنا نیست که قابلیت پتنت شدن را داشته باشد. مقایسه زیر را در نظر بگیرید: هیچ ساختمان ۵۰ طبقه‌ای در سینسیناتی (شهری در ایالت اوهایو) وجود ندارد. ساخت یک ساختمان ۵۰ طبقه در این شهر و سازگاری آن با استانداردهای ایمنی زلزله، کار سختی است. نیاز به تعداد زیادی مهندس بوده که با تلاش زیاد، تکنیک‌های موجود را به کار گرفته و پروژه را تکمیل نمایند. شما می‌توانید یک مقاله طولانی برای توصیف این فرایند بنویسید که ممکن است شامل نمودارهای پیچیده زیادی باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که شرکتی که چنین پروژه‌ای را تکمیل می‌کند، باید دارای حق انحصاری در ساخت ساختمان‌های بلند در سینسیناتی باشد.

گفتنی است که ثبت اختراع در حوزه‌های نرم‌افزاری، معمولاً با چالش‌های بسیار زیادی همراه بوده و مشابه با این مورد، سروصدای زیادی را نیز می‌تواند ایجاد نماید. حتی در برخی موارد، دادگاه‌های بسیار پیچیده و رأی‌های تاریخی‌ای هم برای این قبیل پرونده‌ها صادر می‌گردد. چرخه‌های نوآوری بسیار کوتاه در محصولات نرم‌افزاری، قابلیت توسعه نرم‌افزارها بر مبنای مفاهیم انتزاعی و ابهام در مرزهای نوآوری در این حوزه، از جمله چالش‌هایی هستند که اعمال یک روند و رویه ثابت برای پتنت‌های نرم‌افزاری را کمی با ابهام روبرو می‌نمایند و همین مسئله، نقطه تقابل نظرات کارشناسان مختلف است.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا
۸ فروردین ۱۴۰۰

مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا

گزارش دفتر ثبت اختراع اروپا پیرامون فعالیت‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حاکی از آن است که نوآوری‌های حوزه بهداشت و درمان، محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا بوده است. نکته جالب این است که داروسازی و فناوری‌های زیستی، سریع‌ترین رشد را در بین درخواست‌های ثبت اختراع به خود اختصاص داده‌اند.