اتحاد سیستم‌های بهداشت، تجارت و مالکیت فکری برای مبارزه با کرونا
۲۵ مرداد ۱۳۹۹

اتحاد سیستم‌های بهداشت، تجارت و مالکیت فکری برای مبارزه با کرونا

به دنبال گسترش شیوع بیماری کرونا در جهان، ویرایش جدید گزارش «دسترسی به نوآوری‌ها و فناوری‌های پزشکی»، با تأکید بر چگونگی تأثیر متقابل بهداشت، تجارت و مالکیت فکری انتشار یافته است. این گزارش که ویرایش نخست آن در سال ۲۰۱۳ میلادی و با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان تجارت جهانی (WTO) منتشر شده بود، تحت تأثیر شیوع کووید-۱۹، بر مبنای برخی شواهد و اطلاعات جدید، اصلاح و به‌روزرسانی شده است.

در گزارش انتشار یافته، مجموعه عوامل تعیین‌کننده برای دسترسی به فناوری‌ها و نوآوری‌های پزشکی، از جمله انواع داروها، واکسن‌ها، تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تجربیات مربوط به مقابله با بیماری‌های میکروبی، روند نوآوری و تجاری‌سازی داروها با تأکید بر تعرفه‌های موجود، تحولات اخیر در حوزه قوانین «IP» و دادرسی حقوق مالکیت فکری، از مهم‌ترین موضوعات گزارش جدید به شمار می‌آیند. این مطالعه، به عنوان یک ابزار مرجع برای سیاست‌گذاران فعال در بخش‌های مختلف، از جمله قانون‌گذاران، دولتمردان، نهادهای بین‌المللی، نهادهای غیرانتفاعی، محققین و همه کسانی که دغدغه سلامت، نوآوری و مالکیت فکری را دارند، قابل استفاده می‌باشد.

در پیام ویدئویی که به مناسبت در دسترس قرارگرفتن ویرایش جدید این گزارش انتشار یافته است، روبرتو آزودو (Roberto Azevêdo)، مدیرکل سازمان تجارت جهانی، بر لزوم انسجام و همکاری‌های بیشتر تأکید نموده و افزوده: «رویکرد منسجم نسبت به فناوری‌های کلیدی پزشکی و عوامل اصلی فرآیند نوآوری، از تحقیقات گرفته تا توسعه، تولید و تحویل به مصرف‌کنندگان، یک امر ضروری است. همکاری نزدیک سه آژانس تخصصی، می‌تواند یک رویکرد یکپارچه و هماهنگ پدید آورده و ظرفیت دولت‌ها برای مقابله با چالش‌های بهداشتی را تقویت نماید».

فرانسیس گری (Francis Gurry)، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری نیز، به تجمیع تخصص‌های سه سازمان بین‌المللی برای دسترسی به نوآوری اشاره نموده و اظهار داشته است: «این یک گزارش واقعی از چگونگی دسترسی به فناوری‌های پزشکی و تعدد بازیگران درگیر در فرآیند نوآوری است. اولین وظیفه ما، قبل از تعیین بهترین مسیر بهبود، بررسی این مسئله است که اوضاع فعلی چگونه است و از آنجا که نسخه جدید هم‌زمان با بحران جهانی در حوزه بهداشت و مصادف با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ انتشار می‌یابد، بخشی تکمیلی در این زمینه به آن افزوده شده است. سیاست‌ها و استراتژی‌های بهداشتی، تجارت و مالکیت فکری، باید در کنار هم و کاملاً هماهنگ قرار گرفته، تا پاسخ‌های لازم برای مقابله با این چالش بزرگ بشریت فراهم گردد».

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی جوامع بشری، موضوع سلامت و بهداشت عمومی است که با توجه به تغییر سریع فناوری‌ها و ظهور نوآوری‌های جدید، پیوسته در حال توسعه و تکامل بوده است. نکته کلیدی در زمینه توسعه فناوری‌های دارویی و درمانی، چگونگی تجاری‌سازی آن‌ها و اطمینان از دسترسی عموم مردم در اقصی نقاط جهان است؛ چیزی که علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، نقش تجارت بین‌الملل و البته مالکیت فکری را پررنگ‌تر از گذشته می‌کند. پرسش کلیدی این است که چگونه می‌توان تجاری‌سازی نوآوری‌های حوزه درمان و سلامت را تسریع نموده و در عین حال، دسترسی مردم به محصولات نهایی را تضمین کرد؟ در واکنش به این موضوع، سه سازمان بزرگ و بین‌المللی نام‌برده، اقدام به تعریف یک پروژه مطالعاتی بزرگ نموده‌اند که هدف اصلی آن، درک متقابل بین حوزه‌های سیاست‌گذاری بهداشت، تجارت و «IP» و چگونگی تأثیر هر یک از آن‌ها بر نوآوری و دسترسی به فناوری‌های پزشکی می‌باشد.

 

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری دومین آزمون برخط مالکیت فکری
۸ مهر ۱۳۹۹

برگزاری دومین آزمون برخط مالکیت فکری

پیرو برگزاری موفق نخستین آزمون بر خط مالکیت فکری و استقبال قابل توجه مخاطبین، برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری دومین دوره این آزمون در مهرماه سال جاری، انجام شده است. این آزمون، در راستای اهداف آموزشی و ترویجی کانون پتنت در حوزه مالکیت فکری و به‌طور خاص ثبت اختراع، روز یکشنبه مورخ ۲۰ مهرماه، از ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار می‌گردد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت
۱۹ مهر ۱۳۹۹

امضای تفاهم‌نامه همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت

در راستای حمایت از دارایی‌های فکری فناوران حوزه سلامت و با عنایت به ظرفیت‌های موجود در کانون پتنت ایران، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضا رسید.

نوآوری مخترع ۱۴ ساله ایرلندی برای کمک به کشاورزان
۱۴ مهر ۱۳۹۹

نوآوری مخترع ۱۴ ساله ایرلندی برای کمک به کشاورزان

یک نوجوان ایرلندی، با ایده هوشمندانه و جالب خود، موفق به دریافت جایزه «نوآور جوان»، گردیده است. «آلانا مک‌کیب» چهارده ساله، با اختراع دستگاه عبور ایمن از حصارهای الکتریکی در مزارع کشاورزی، کمک شایان ذکری به کشاورزان نموده تا تجربه وحشتناک لمس این حصارها را برای همیشه حذف نماید. استفاده از این وسیله ساده، به کاربران امکان می‌دهد تا بدون ترس از شوک الکتریکی حصارها، آن‌ها را به پایین فشار داده و از رویشان رد شوند.

برگزاری وبینار آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن در دانشگاه تهران
۱۳ مهر ۱۳۹۹

برگزاری وبینار آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن در دانشگاه تهران

به همت انجمن علمی مهندسی شیمی دانشگاه تهران و همکاری کانون پتنت ایران، در روز سه‌شنبه مورخ هشتم مهرماه سال جاری، وبیناری با عنوان «آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن»، با حضور بیش از ۹۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان و دانشجویان برگزار گردید. در این کارگاه که با توجه به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار گردید، مقدماتی در خصوص مالکیت فکری، ضرورت نیاز به ثبت اختراع و اهمیت آن برای محققین و فناوران و شرایط و الزامات لازم برای اخذ یک گواهی ثبت اختراع شرح داده شد.

دستگیره رباتیک؛ یک اختراع دانش‌آموزی موفق
۷ مهر ۱۳۹۹

دستگیره رباتیک؛ یک اختراع دانش‌آموزی موفق

یک تیم دانش‌آموزی از مدرسه «Green Bank Elementary» ویرجینیای آمریکا، نوعی بازوی مکانیکی جالب برای کمک به افراد ویلچرنشین ابداع نموده‌اند. این تیم رباتیک خلاق و نوآور که خود را برای مسابقات جهانی رباتیک آماده می‌کنند، در تلاش برای ثبت اختراع خود می‌باشند. این اختراع، برای باز کردن دستگیره درب‌های بلند، کمک ویژه‌ای به معلولین می‌نماید.

برگزاری وبینار مقدمات نگارش پتنت ویژه کارشناسان پارک‌های علم و فناوری
۲۳ مهر ۱۳۹۹

برگزاری وبینار مقدمات نگارش پتنت ویژه کارشناسان پارک‌های علم و فناوری

در پی همکاری مشترک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کانون پتنت ایران، در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه، مورخ سیزدهم و چهاردهم مهرماه سال جاری، وبینار آموزشی با عنوان «مقدمات نگارش پتنت»، با حضور بیش از ۳۰ نفر از کارشناسان پارک‌های علم و فناوری برگزار گردید. این کارگاه، با هدف آشنایی کارشناسان پارک‌های علم و فناوری، با ساختار ادعاها، نکات و چالش‌های مربوط به آن و موارد تأثیرگذار بر نگارش اصولی یک متن اختراع برگزار گردید.