اتحاد سیستم‌های بهداشت، تجارت و مالکیت فکری برای مبارزه با کرونا
۲۵ مرداد ۱۳۹۹

اتحاد سیستم‌های بهداشت، تجارت و مالکیت فکری برای مبارزه با کرونا

به دنبال گسترش شیوع بیماری کرونا در جهان، ویرایش جدید گزارش «دسترسی به نوآوری‌ها و فناوری‌های پزشکی»، با تأکید بر چگونگی تأثیر متقابل بهداشت، تجارت و مالکیت فکری انتشار یافته است. این گزارش که ویرایش نخست آن در سال ۲۰۱۳ میلادی و با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان تجارت جهانی (WTO) منتشر شده بود، تحت تأثیر شیوع کووید-۱۹، بر مبنای برخی شواهد و اطلاعات جدید، اصلاح و به‌روزرسانی شده است.

در گزارش انتشار یافته، مجموعه عوامل تعیین‌کننده برای دسترسی به فناوری‌ها و نوآوری‌های پزشکی، از جمله انواع داروها، واکسن‌ها، تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تجربیات مربوط به مقابله با بیماری‌های میکروبی، روند نوآوری و تجاری‌سازی داروها با تأکید بر تعرفه‌های موجود، تحولات اخیر در حوزه قوانین «IP» و دادرسی حقوق مالکیت فکری، از مهم‌ترین موضوعات گزارش جدید به شمار می‌آیند. این مطالعه، به عنوان یک ابزار مرجع برای سیاست‌گذاران فعال در بخش‌های مختلف، از جمله قانون‌گذاران، دولتمردان، نهادهای بین‌المللی، نهادهای غیرانتفاعی، محققین و همه کسانی که دغدغه سلامت، نوآوری و مالکیت فکری را دارند، قابل استفاده می‌باشد.

در پیام ویدئویی که به مناسبت در دسترس قرارگرفتن ویرایش جدید این گزارش انتشار یافته است، روبرتو آزودو (Roberto Azevêdo)، مدیرکل سازمان تجارت جهانی، بر لزوم انسجام و همکاری‌های بیشتر تأکید نموده و افزوده: «رویکرد منسجم نسبت به فناوری‌های کلیدی پزشکی و عوامل اصلی فرآیند نوآوری، از تحقیقات گرفته تا توسعه، تولید و تحویل به مصرف‌کنندگان، یک امر ضروری است. همکاری نزدیک سه آژانس تخصصی، می‌تواند یک رویکرد یکپارچه و هماهنگ پدید آورده و ظرفیت دولت‌ها برای مقابله با چالش‌های بهداشتی را تقویت نماید».

فرانسیس گری (Francis Gurry)، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری نیز، به تجمیع تخصص‌های سه سازمان بین‌المللی برای دسترسی به نوآوری اشاره نموده و اظهار داشته است: «این یک گزارش واقعی از چگونگی دسترسی به فناوری‌های پزشکی و تعدد بازیگران درگیر در فرآیند نوآوری است. اولین وظیفه ما، قبل از تعیین بهترین مسیر بهبود، بررسی این مسئله است که اوضاع فعلی چگونه است و از آنجا که نسخه جدید هم‌زمان با بحران جهانی در حوزه بهداشت و مصادف با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ انتشار می‌یابد، بخشی تکمیلی در این زمینه به آن افزوده شده است. سیاست‌ها و استراتژی‌های بهداشتی، تجارت و مالکیت فکری، باید در کنار هم و کاملاً هماهنگ قرار گرفته، تا پاسخ‌های لازم برای مقابله با این چالش بزرگ بشریت فراهم گردد».

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی جوامع بشری، موضوع سلامت و بهداشت عمومی است که با توجه به تغییر سریع فناوری‌ها و ظهور نوآوری‌های جدید، پیوسته در حال توسعه و تکامل بوده است. نکته کلیدی در زمینه توسعه فناوری‌های دارویی و درمانی، چگونگی تجاری‌سازی آن‌ها و اطمینان از دسترسی عموم مردم در اقصی نقاط جهان است؛ چیزی که علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، نقش تجارت بین‌الملل و البته مالکیت فکری را پررنگ‌تر از گذشته می‌کند. پرسش کلیدی این است که چگونه می‌توان تجاری‌سازی نوآوری‌های حوزه درمان و سلامت را تسریع نموده و در عین حال، دسترسی مردم به محصولات نهایی را تضمین کرد؟ در واکنش به این موضوع، سه سازمان بزرگ و بین‌المللی نام‌برده، اقدام به تعریف یک پروژه مطالعاتی بزرگ نموده‌اند که هدف اصلی آن، درک متقابل بین حوزه‌های سیاست‌گذاری بهداشت، تجارت و «IP» و چگونگی تأثیر هر یک از آن‌ها بر نوآوری و دسترسی به فناوری‌های پزشکی می‌باشد.

 

فتح اله شریفی
فتح اله شریفی۱۳۹۹/۰۸/۲۸

سلام و خسته نباشید خدمت شما . اینجانب موفق به طراحی طرحی جدید و جهانی برای کوید 19 شده ام . راهنمایی بفرمایید که محل ارئه طرح فوق کجاست

ADMIN
پاسخ مسئول سایت

با سلام اگر طرح شما، قابلیت ثبت اختراع را دارد می توانید برای ثبت در داخل، به مرکز مالکیت معنوی و برای ثبت خارجی از حمایت های کانون پتنت استفاده بکنید
اینجا https://patentoffice.ir/edu/result/5 شما با الزامات ثبت اختراع آشنا می شوید.

 

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.