اتحاد سیستم‌های بهداشت، تجارت و مالکیت فکری برای مبارزه با کرونا
۲۵ مرداد ۱۳۹۹

اتحاد سیستم‌های بهداشت، تجارت و مالکیت فکری برای مبارزه با کرونا

به دنبال گسترش شیوع بیماری کرونا در جهان، ویرایش جدید گزارش «دسترسی به نوآوری‌ها و فناوری‌های پزشکی»، با تأکید بر چگونگی تأثیر متقابل بهداشت، تجارت و مالکیت فکری انتشار یافته است. این گزارش که ویرایش نخست آن در سال ۲۰۱۳ میلادی و با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان تجارت جهانی (WTO) منتشر شده بود، تحت تأثیر شیوع کووید-۱۹، بر مبنای برخی شواهد و اطلاعات جدید، اصلاح و به‌روزرسانی شده است.

در گزارش انتشار یافته، مجموعه عوامل تعیین‌کننده برای دسترسی به فناوری‌ها و نوآوری‌های پزشکی، از جمله انواع داروها، واکسن‌ها، تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تجربیات مربوط به مقابله با بیماری‌های میکروبی، روند نوآوری و تجاری‌سازی داروها با تأکید بر تعرفه‌های موجود، تحولات اخیر در حوزه قوانین «IP» و دادرسی حقوق مالکیت فکری، از مهم‌ترین موضوعات گزارش جدید به شمار می‌آیند. این مطالعه، به عنوان یک ابزار مرجع برای سیاست‌گذاران فعال در بخش‌های مختلف، از جمله قانون‌گذاران، دولتمردان، نهادهای بین‌المللی، نهادهای غیرانتفاعی، محققین و همه کسانی که دغدغه سلامت، نوآوری و مالکیت فکری را دارند، قابل استفاده می‌باشد.

در پیام ویدئویی که به مناسبت در دسترس قرارگرفتن ویرایش جدید این گزارش انتشار یافته است، روبرتو آزودو (Roberto Azevêdo)، مدیرکل سازمان تجارت جهانی، بر لزوم انسجام و همکاری‌های بیشتر تأکید نموده و افزوده: «رویکرد منسجم نسبت به فناوری‌های کلیدی پزشکی و عوامل اصلی فرآیند نوآوری، از تحقیقات گرفته تا توسعه، تولید و تحویل به مصرف‌کنندگان، یک امر ضروری است. همکاری نزدیک سه آژانس تخصصی، می‌تواند یک رویکرد یکپارچه و هماهنگ پدید آورده و ظرفیت دولت‌ها برای مقابله با چالش‌های بهداشتی را تقویت نماید».

فرانسیس گری (Francis Gurry)، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری نیز، به تجمیع تخصص‌های سه سازمان بین‌المللی برای دسترسی به نوآوری اشاره نموده و اظهار داشته است: «این یک گزارش واقعی از چگونگی دسترسی به فناوری‌های پزشکی و تعدد بازیگران درگیر در فرآیند نوآوری است. اولین وظیفه ما، قبل از تعیین بهترین مسیر بهبود، بررسی این مسئله است که اوضاع فعلی چگونه است و از آنجا که نسخه جدید هم‌زمان با بحران جهانی در حوزه بهداشت و مصادف با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ انتشار می‌یابد، بخشی تکمیلی در این زمینه به آن افزوده شده است. سیاست‌ها و استراتژی‌های بهداشتی، تجارت و مالکیت فکری، باید در کنار هم و کاملاً هماهنگ قرار گرفته، تا پاسخ‌های لازم برای مقابله با این چالش بزرگ بشریت فراهم گردد».

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی جوامع بشری، موضوع سلامت و بهداشت عمومی است که با توجه به تغییر سریع فناوری‌ها و ظهور نوآوری‌های جدید، پیوسته در حال توسعه و تکامل بوده است. نکته کلیدی در زمینه توسعه فناوری‌های دارویی و درمانی، چگونگی تجاری‌سازی آن‌ها و اطمینان از دسترسی عموم مردم در اقصی نقاط جهان است؛ چیزی که علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، نقش تجارت بین‌الملل و البته مالکیت فکری را پررنگ‌تر از گذشته می‌کند. پرسش کلیدی این است که چگونه می‌توان تجاری‌سازی نوآوری‌های حوزه درمان و سلامت را تسریع نموده و در عین حال، دسترسی مردم به محصولات نهایی را تضمین کرد؟ در واکنش به این موضوع، سه سازمان بزرگ و بین‌المللی نام‌برده، اقدام به تعریف یک پروژه مطالعاتی بزرگ نموده‌اند که هدف اصلی آن، درک متقابل بین حوزه‌های سیاست‌گذاری بهداشت، تجارت و «IP» و چگونگی تأثیر هر یک از آن‌ها بر نوآوری و دسترسی به فناوری‌های پزشکی می‌باشد.

 

کد امنیتی (حروف بزرگ)
فتح اله شریفی
فتح اله شریفی۱۳۹۹/۰۸/۲۸

سلام و خسته نباشید خدمت شما . اینجانب موفق به طراحی طرحی جدید و جهانی برای کوید 19 شده ام . راهنمایی بفرمایید که محل ارئه طرح فوق کجاست

ADMIN
پاسخ مسئول سایت

با سلام اگر طرح شما، قابلیت ثبت اختراع را دارد می توانید برای ثبت در داخل، به مرکز مالکیت معنوی و برای ثبت خارجی از حمایت های کانون پتنت استفاده بکنید
اینجا https://patentoffice.ir/edu/result/5 شما با الزامات ثبت اختراع آشنا می شوید.

 

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

اختراعی که موز را به کنترل‌کننده بازی تبدیل می‌کند!
۲۶ اسفند ۱۳۹۹

اختراعی که موز را به کنترل‌کننده بازی تبدیل می‌کند!

به کمک فناوری جدید سونی، حتی اشیاء غیرالکترونیک اطرافمان هم، قابلیت تبدیل به یک ابزار کنترلی برای کنسول‌های بازی را خواهند داشت. بنا بر ثبت اختراع جدید این شرکت که به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته، اشیای بی‌جان و غیر الکترونیکی اطراف کاربر، می‌توانند به‌عنوان یک کنترل‌کننده دستگاه پلی‌استیشن استفاده شوند. جالب این‌که شیء پیشنهادی سونی در توصیف فناوری مذکور، یک موز است!

محکومیت ۲ میلیارد دلاری اینتل به دلیل نقض پتنت
۲۷ اسفند ۱۳۹۹

محکومیت ۲ میلیارد دلاری اینتل به دلیل نقض پتنت

بنا بر رأی دادگاه منطقه‌ای تگزاس، اینتل دو گواهی ثبت اختراع شرکت «VLSI Technology» را نقض نموده و به دلیل خسارات وارده به این شرکت، ملزم به پرداخت ۲/۱۸ میلیارد دلار شده است. با صدور رأی دادگاه، ارزش سهام اینتل، کاهش تقریباً ۱/۶۳ درصدی را به همراه داشته است. البته اینتل چنین نقض پتنتی را تأیید نکرده و در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر نموده، خبر از درخواست تجدیدنظر و پیگیری‌های حقوقی آتی داده است.

عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»
۲۵ اسفند ۱۳۹۹

عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»

شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکتریک، با عملکرد خیره‌کننده‌ خود در خصوص فعالیت‌های ثبت اختراع، در میان برترین‌های جهان جای گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۲۸۱۰ درخواست «PCT»، پیشتاز شرکت‌های ژاپنی بوده و رده سومی شرکت‌های جهان را نیز از آن خود نموده است.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.