همکاری «3M» و میتسوبیشی در قالب موافقت‌نامه صدور مجوز
۲۹ مرداد ۱۳۹۹

همکاری «3M» و میتسوبیشی در قالب موافقت‌نامه صدور مجوز

شرکت‌های «3M Innovative Properties» و میتسوبیشی پیپر میلز (Mitsubishi Paper Mills)، خبر از امضای یک موافقت‌نامه جدید صدور مجوز داده‌اند. بر اساس این توافق، طرف ژاپنی می‌تواند از فناوری انحصاری هادی‌های مش فلزی (Metal Mesh Technology) که متعلق به «3M» است، بهره‌برداری نماید. این فناوری، به شکل گسترده‌ای در ساخت حسگرهای لمسی خازنی استفاده شده و کاربردهای مصرفی و تجاری فراوانی دارد.

«3M»، یکی از شرکت‌های مشهور و نوآور جهان است که با برخورداری از بیش از ۹۶ هزار کارمند خلاق و ماهر در سرتاسر جهان، بازاری ۳۲ میلیارد دلاری را از آن خود نموده است. «3M Innovative Properties»، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه «3M» است که در زمینه تولید طیف گسترده‌ای از محصولات سخت‌افزاری و بهداشتی فعالیت دارد. یکی از فناوری‌های انحصاری این شرکت، فناوری مربوط به هادی‌های مش فلزی است. رساناهای فلزی شبکه‌ای، یا همان مش‌های فلزی، برای ساخت انواع حسگرها بکار گرفته می‌شوند. عمده کاربرد آن‌ها، در طراحی حسگرهای لمسی بزرگ بوده که در سیستم‌های کنفرانس، تخته‌های دیجیتالی و نمایشگرهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماکوتو ایشی (Makoto Ishii)، معاون بخش مواد و سیستم‌های نمایشی «3M»، با ابراز خرسندی از همکاری جدید اظهار داشته: «ما خوشحالیم که میتسوبیشی هم به فهرست رو به رشد اخذکنندگان مجوزهای بهره‌برداری از پتنت‌های ما می‌پیوندد. ما استراتژی توسعه سبد دارایی‌های فکری و مجوزهای بهره‌برداری را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم از حقوق مالکیت فکری خود، در برابر سوءاستفاده‌های دیگران دفاع کنیم».

شرکت میتسوبیشی پیپر میلز که یکی از زیرمجموعه‌های شرکت مشهور میتسوبیشی است، در زمینه تولید کاغذ، تصویرسازی دیجیتالی و توسعه کسب‌وکارهای جدید فعالیت دارد. این شرکت را می‌توان جدیدترین مشتری مجوزهای بهره‌برداری از پتنت‌های «3M» دانست که به سایر مشتریان مشهور این شرکت می‌پیوندد. لازم به ذکر است که «3M»، تمرکز قابل توجهی بر روی حسگرهای خازنی داشته و همین تمرکز قابل تحسین، سبد پتنتی قوی در خصوص مش‌های فلزی را برای این شرکت به ارمغان آورده است. شاید قریب به دو سال و نیم پیش بود که «ماکوتو ایشی»، خبر از اولین توافق برای صدور مجوز بهره‌برداری از این فناوری برای شرکت میرایی نانوتک (Miraenanotech) را داد و حالا بعد از چند سال، کار به جایی رسیده که شرکای بزرگی همچون میتسوبیشی نیز پا به میدان گذاشته و از مجوزهای بهره‌برداری در این خصوص استفاده می‌کنند. نکته جالب در خصوص این توافق، این است که میتسوبیشی پیپر خود از تأمین‌کنندگان مش‌های فلزی بوده و این مجوز بهره‌برداری، قابلیت استفاده از فناوری «3M» در محصولات این شرکت را فراهم می‌کند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری دومین آزمون برخط مالکیت فکری
۸ مهر ۱۳۹۹

برگزاری دومین آزمون برخط مالکیت فکری

پیرو برگزاری موفق نخستین آزمون بر خط مالکیت فکری و استقبال قابل توجه مخاطبین، برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری دومین دوره این آزمون در مهرماه سال جاری، انجام شده است. این آزمون، در راستای اهداف آموزشی و ترویجی کانون پتنت در حوزه مالکیت فکری و به‌طور خاص ثبت اختراع، روز یکشنبه مورخ ۲۰ مهرماه، از ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار می‌گردد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت
۱۹ مهر ۱۳۹۹

امضای تفاهم‌نامه همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت

در راستای حمایت از دارایی‌های فکری فناوران حوزه سلامت و با عنایت به ظرفیت‌های موجود در کانون پتنت ایران، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضا رسید.

نوآوری مخترع ۱۴ ساله ایرلندی برای کمک به کشاورزان
۱۴ مهر ۱۳۹۹

نوآوری مخترع ۱۴ ساله ایرلندی برای کمک به کشاورزان

یک نوجوان ایرلندی، با ایده هوشمندانه و جالب خود، موفق به دریافت جایزه «نوآور جوان»، گردیده است. «آلانا مک‌کیب» چهارده ساله، با اختراع دستگاه عبور ایمن از حصارهای الکتریکی در مزارع کشاورزی، کمک شایان ذکری به کشاورزان نموده تا تجربه وحشتناک لمس این حصارها را برای همیشه حذف نماید. استفاده از این وسیله ساده، به کاربران امکان می‌دهد تا بدون ترس از شوک الکتریکی حصارها، آن‌ها را به پایین فشار داده و از رویشان رد شوند.

برگزاری وبینار آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن در دانشگاه تهران
۱۳ مهر ۱۳۹۹

برگزاری وبینار آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن در دانشگاه تهران

به همت انجمن علمی مهندسی شیمی دانشگاه تهران و همکاری کانون پتنت ایران، در روز سه‌شنبه مورخ هشتم مهرماه سال جاری، وبیناری با عنوان «آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن»، با حضور بیش از ۹۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان و دانشجویان برگزار گردید. در این کارگاه که با توجه به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار گردید، مقدماتی در خصوص مالکیت فکری، ضرورت نیاز به ثبت اختراع و اهمیت آن برای محققین و فناوران و شرایط و الزامات لازم برای اخذ یک گواهی ثبت اختراع شرح داده شد.

دستگیره رباتیک؛ یک اختراع دانش‌آموزی موفق
۷ مهر ۱۳۹۹

دستگیره رباتیک؛ یک اختراع دانش‌آموزی موفق

یک تیم دانش‌آموزی از مدرسه «Green Bank Elementary» ویرجینیای آمریکا، نوعی بازوی مکانیکی جالب برای کمک به افراد ویلچرنشین ابداع نموده‌اند. این تیم رباتیک خلاق و نوآور که خود را برای مسابقات جهانی رباتیک آماده می‌کنند، در تلاش برای ثبت اختراع خود می‌باشند. این اختراع، برای باز کردن دستگیره درب‌های بلند، کمک ویژه‌ای به معلولین می‌نماید.

برگزاری وبینار مقدمات نگارش پتنت ویژه کارشناسان پارک‌های علم و فناوری
۲۳ مهر ۱۳۹۹

برگزاری وبینار مقدمات نگارش پتنت ویژه کارشناسان پارک‌های علم و فناوری

در پی همکاری مشترک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کانون پتنت ایران، در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه، مورخ سیزدهم و چهاردهم مهرماه سال جاری، وبینار آموزشی با عنوان «مقدمات نگارش پتنت»، با حضور بیش از ۳۰ نفر از کارشناسان پارک‌های علم و فناوری برگزار گردید. این کارگاه، با هدف آشنایی کارشناسان پارک‌های علم و فناوری، با ساختار ادعاها، نکات و چالش‌های مربوط به آن و موارد تأثیرگذار بر نگارش اصولی یک متن اختراع برگزار گردید.