همکاری «3M» و میتسوبیشی در قالب موافقت‌نامه صدور مجوز
۲۹ مرداد ۱۳۹۹

همکاری «3M» و میتسوبیشی در قالب موافقت‌نامه صدور مجوز

شرکت‌های «3M Innovative Properties» و میتسوبیشی پیپر میلز (Mitsubishi Paper Mills)، خبر از امضای یک موافقت‌نامه جدید صدور مجوز داده‌اند. بر اساس این توافق، طرف ژاپنی می‌تواند از فناوری انحصاری هادی‌های مش فلزی (Metal Mesh Technology) که متعلق به «3M» است، بهره‌برداری نماید. این فناوری، به شکل گسترده‌ای در ساخت حسگرهای لمسی خازنی استفاده شده و کاربردهای مصرفی و تجاری فراوانی دارد.

«3M»، یکی از شرکت‌های مشهور و نوآور جهان است که با برخورداری از بیش از ۹۶ هزار کارمند خلاق و ماهر در سرتاسر جهان، بازاری ۳۲ میلیارد دلاری را از آن خود نموده است. «3M Innovative Properties»، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه «3M» است که در زمینه تولید طیف گسترده‌ای از محصولات سخت‌افزاری و بهداشتی فعالیت دارد. یکی از فناوری‌های انحصاری این شرکت، فناوری مربوط به هادی‌های مش فلزی است. رساناهای فلزی شبکه‌ای، یا همان مش‌های فلزی، برای ساخت انواع حسگرها بکار گرفته می‌شوند. عمده کاربرد آن‌ها، در طراحی حسگرهای لمسی بزرگ بوده که در سیستم‌های کنفرانس، تخته‌های دیجیتالی و نمایشگرهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماکوتو ایشی (Makoto Ishii)، معاون بخش مواد و سیستم‌های نمایشی «3M»، با ابراز خرسندی از همکاری جدید اظهار داشته: «ما خوشحالیم که میتسوبیشی هم به فهرست رو به رشد اخذکنندگان مجوزهای بهره‌برداری از پتنت‌های ما می‌پیوندد. ما استراتژی توسعه سبد دارایی‌های فکری و مجوزهای بهره‌برداری را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم از حقوق مالکیت فکری خود، در برابر سوءاستفاده‌های دیگران دفاع کنیم».

شرکت میتسوبیشی پیپر میلز که یکی از زیرمجموعه‌های شرکت مشهور میتسوبیشی است، در زمینه تولید کاغذ، تصویرسازی دیجیتالی و توسعه کسب‌وکارهای جدید فعالیت دارد. این شرکت را می‌توان جدیدترین مشتری مجوزهای بهره‌برداری از پتنت‌های «3M» دانست که به سایر مشتریان مشهور این شرکت می‌پیوندد. لازم به ذکر است که «3M»، تمرکز قابل توجهی بر روی حسگرهای خازنی داشته و همین تمرکز قابل تحسین، سبد پتنتی قوی در خصوص مش‌های فلزی را برای این شرکت به ارمغان آورده است. شاید قریب به دو سال و نیم پیش بود که «ماکوتو ایشی»، خبر از اولین توافق برای صدور مجوز بهره‌برداری از این فناوری برای شرکت میرایی نانوتک (Miraenanotech) را داد و حالا بعد از چند سال، کار به جایی رسیده که شرکای بزرگی همچون میتسوبیشی نیز پا به میدان گذاشته و از مجوزهای بهره‌برداری در این خصوص استفاده می‌کنند. نکته جالب در خصوص این توافق، این است که میتسوبیشی پیپر خود از تأمین‌کنندگان مش‌های فلزی بوده و این مجوز بهره‌برداری، قابلیت استفاده از فناوری «3M» در محصولات این شرکت را فراهم می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.