اعطای نخستین گواهی ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ در چین
۱۰ شهریور ۱۳۹۹

اعطای نخستین گواهی ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ در چین

بنابر اعلام رسمی کانسینو بیولوژیک (CanSino Biologics)، درخواست ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ ابداعی این شرکت، مورد تأیید اداره ملی مالکیت فکری چین قرار گرفته است. این پتنت که مشترکاً از سوی آکادمی علوم نظامی چین و این شرکت بیودارویی به ثبت رسیده، اولین [[گواهی ثبت اختراع] مرتبط با واکسن کرونا در این کشور به حساب می‌آید.

با شیوع ویروس کرونا که از شهر ووهان چین آغاز شده و امروزه تقریباً همه کشورهای جهان را درگیر خود نموده است، دانشگاه‌های مختلف نظیر آکسفورد، شرکت‌های دارویی مانند گیلیاد و حتی شرکت‌های فناوری نظیر تسلا، در تلاشند تا راهی برای مقابله با این اپیدمی وحشتناک بیابند. ساخت دارو برای کاهش اثرات سوء بیماری، طراحی کیت‌های ارزان و سریع برای شناسایی ویروس و همچنین تولید ماسک‌ها، تجهیزات و مواد ضدعفونی‌کننده با قابلیت جلوگیری از سرایت بیماری، از جمله مواردی است که در دستور کار قرار گرفته‌اند. اما آنچه می‌تواند ریشه‌کنی ویروس را قطعی کرده و نگرانی‌ها را به‌طور کامل رفع نماید، تولید واکسنی کارآمد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری است. تولید واکسن، آن هم در یک دوره زمانی کوتاه، چالش‌های فراوانی به دنبال داشته که البته مشکلات مرتبط با تجاری‌سازی، صدور مجوز بهره‌برداری در کشورهای مختلف و دعاوی مالکیت فکری، می‌تواند این چالش‌ها را تشدید نماید. شایان ذکر است که نهادهای مالکیت فکری، در تلاشند تا به سهم خود، برخی چالش‌های اطلاعاتی و حقوقی در این حوزه را رفع کنند که از آن جمله، می‌توان به برنامه آزمایشی آمریکا برای تسریع ارزیابی اختراعات مرتبط با کووید-۱۹، جمع‌آوری مجموعه‌ای از دارایی‌های فکری داوطلبانه از سوی سازمان بهداشت جهانی و راه‌اندازی سرویس اطلاعاتی پتنت‌های مرتبط با کرونا ویروس توسط دفتر مالکیت فکری کره جنوبی اشاره نمود.

با گذشت بیش از ۹ ماه از شروع اپیدمی، خبرهای امیدوارکننده‌ای از ساخت واکسن به گوش می‌رسد. موفقیت‌های آکسفورد، شرکت مدرنا، واکسن روسی و البته ساخت واکسن در چین، حاکی از این است که تلاش‌های جهانی برای تولید واکسن، به پایان نزدیک شده است. در این میان، واکسن کانسینو که «Ad5-nCoV» نام دارد، در حال گذراندن مرحله سوم آزمایشات بالینی است. البته تأیید پتنت از سوی «CNIPO»، به معنای در دسترس بودن واکسن و عرضه گسترده آن نبوده و احتمالاً پس از اتمام آزمایشات بالینی، اخذ مجوزهای مربوطه الزامی خواهد بود.

گری ریشل (Gary Rieschel)، از سرمایه‌گذاران اولیه کانسینو، همان اوایل ژانویه و در ابتدای شیوع کرونا گفته بود که این شرکت، با توجه به قابلیت‌های فناورانه خود، تجربیات قبلی در تولید واکسن ابولا و روابط گسترده با نهادهای دولتی، توانایی لازم برای تسریع ساخت واکسن را دارد. وی در این باره می‌گوید: «نکته مهم، نزدیک شدن دولت چین به کانسینو در ابتدای ژانویه و تلاش برای همکاری در توسعه یک واکسن جدید بود». در ماه ژوئن، برای بررسی اثرات ایمنی واکسن، استفاده نیروهای ارتش از آن آغاز شد و هم‌اکنون، مدیران کانسینو در تلاشند تا آزمایشات گسترده‌ای را با مشارکت هزاران داوطلب به پایان برسانند. گفتنی است، کانادا از کشورهایی است که در دو مرحله قبلی ارزیابی واکسن، با کانسینو همکاری داشته است.

لازم به ذکر است که با اعلام تأیید پتنت و اعطای گواهی از سوی دولت چین، سهام شرکت کانسینو با رشدی ۱۴ درصدی مواجه شده است. از سوی دیگر، سایر سازندگان چینی هم، در تلاش برای ساخت واکسن‌های خود بوده و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، سه شرکت دیگر هم، توانسته‌اند وارد مرحله سوم آزمایشات بالینی شده و شانه‌به‌شانه کانسینو حرکت کنند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری دومین آزمون برخط مالکیت فکری
۸ مهر ۱۳۹۹

برگزاری دومین آزمون برخط مالکیت فکری

پیرو برگزاری موفق نخستین آزمون بر خط مالکیت فکری و استقبال قابل توجه مخاطبین، برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری دومین دوره این آزمون در مهرماه سال جاری، انجام شده است. این آزمون، در راستای اهداف آموزشی و ترویجی کانون پتنت در حوزه مالکیت فکری و به‌طور خاص ثبت اختراع، روز یکشنبه مورخ ۲۰ مهرماه، از ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار می‌گردد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت
۱۹ مهر ۱۳۹۹

امضای تفاهم‌نامه همکاری کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت

در راستای حمایت از دارایی‌های فکری فناوران حوزه سلامت و با عنایت به ظرفیت‌های موجود در کانون پتنت ایران، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضا رسید.

معرفی هفت مخترع پیشگام در مبارزه با ویروس کرونا
۳۱ شهریور ۱۳۹۹

معرفی هفت مخترع پیشگام در مبارزه با ویروس کرونا

دفتر ثبت اختراع اروپا، هفت تن از مخترعین حاضر در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا را در قالب یک سری فایل ویدئویی، معرفی نموده است. این مخترعین که در حال تلاش برای توسعه راهکارهای مختلف مبارزه با این اپیدمی وحشتناک و حرکت به سوی آینده‌ای امن، سالم و پایدار هستند، همگی از کاندیدهای نهایی جایزه مخترع برتر اروپا محسوب می‌شوند.

برگزاری کارگاه سه روزه آموزش جامع ثبت اختراع در وزارت دادگستری
۱ مهر ۱۳۹۹

برگزاری کارگاه سه روزه آموزش جامع ثبت اختراع در وزارت دادگستری

به همت دفتر برنامه‌ریزی، هماهنگی و حمایت از حقوق مالکیت صنعتی، دانش سنتی و منابع ژنتیک وزارت دادگستری و همکاری کانون پتنت ایران، در شهریور‌ماه سال جاری، کارگاهی سه روزه با عنوان «آموزش جامع پتنت»، در محل وزارت دادگستری برگزار گردید. در این کارگاه سه روزه، بیش از دوازده نفر از مدیران و کارکنان معاونت حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری و همچنین نمایندگان ۹ دستگاه عضو شورای سیاست‌گذاری ملی و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در زمینه مالکیت فکری، حضور داشتند.

نوآوری مخترع ۱۴ ساله ایرلندی برای کمک به کشاورزان
۱۴ مهر ۱۳۹۹

نوآوری مخترع ۱۴ ساله ایرلندی برای کمک به کشاورزان

یک نوجوان ایرلندی، با ایده هوشمندانه و جالب خود، موفق به دریافت جایزه «نوآور جوان»، گردیده است. «آلانا مک‌کیب» چهارده ساله، با اختراع دستگاه عبور ایمن از حصارهای الکتریکی در مزارع کشاورزی، کمک شایان ذکری به کشاورزان نموده تا تجربه وحشتناک لمس این حصارها را برای همیشه حذف نماید. استفاده از این وسیله ساده، به کاربران امکان می‌دهد تا بدون ترس از شوک الکتریکی حصارها، آن‌ها را به پایین فشار داده و از رویشان رد شوند.

برگزاری وبینار آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن در دانشگاه تهران
۱۳ مهر ۱۳۹۹

برگزاری وبینار آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن در دانشگاه تهران

به همت انجمن علمی مهندسی شیمی دانشگاه تهران و همکاری کانون پتنت ایران، در روز سه‌شنبه مورخ هشتم مهرماه سال جاری، وبیناری با عنوان «آشنایی با پتنت و شرایط احراز آن»، با حضور بیش از ۹۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان و دانشجویان برگزار گردید. در این کارگاه که با توجه به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار گردید، مقدماتی در خصوص مالکیت فکری، ضرورت نیاز به ثبت اختراع و اهمیت آن برای محققین و فناوران و شرایط و الزامات لازم برای اخذ یک گواهی ثبت اختراع شرح داده شد.