اعطای نخستین گواهی ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ در چین
۱۰ شهریور ۱۳۹۹

اعطای نخستین گواهی ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ در چین

بنابر اعلام رسمی کانسینو بیولوژیک (CanSino Biologics)، درخواست ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ ابداعی این شرکت، مورد تأیید اداره ملی مالکیت فکری چین قرار گرفته است. این پتنت که مشترکاً از سوی آکادمی علوم نظامی چین و این شرکت بیودارویی به ثبت رسیده، اولین [[گواهی ثبت اختراع] مرتبط با واکسن کرونا در این کشور به حساب می‌آید.

با شیوع ویروس کرونا که از شهر ووهان چین آغاز شده و امروزه تقریباً همه کشورهای جهان را درگیر خود نموده است، دانشگاه‌های مختلف نظیر آکسفورد، شرکت‌های دارویی مانند گیلیاد و حتی شرکت‌های فناوری نظیر تسلا، در تلاشند تا راهی برای مقابله با این اپیدمی وحشتناک بیابند. ساخت دارو برای کاهش اثرات سوء بیماری، طراحی کیت‌های ارزان و سریع برای شناسایی ویروس و همچنین تولید ماسک‌ها، تجهیزات و مواد ضدعفونی‌کننده با قابلیت جلوگیری از سرایت بیماری، از جمله مواردی است که در دستور کار قرار گرفته‌اند. اما آنچه می‌تواند ریشه‌کنی ویروس را قطعی کرده و نگرانی‌ها را به‌طور کامل رفع نماید، تولید واکسنی کارآمد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری است. تولید واکسن، آن هم در یک دوره زمانی کوتاه، چالش‌های فراوانی به دنبال داشته که البته مشکلات مرتبط با تجاری‌سازی، صدور مجوز بهره‌برداری در کشورهای مختلف و دعاوی مالکیت فکری، می‌تواند این چالش‌ها را تشدید نماید. شایان ذکر است که نهادهای مالکیت فکری، در تلاشند تا به سهم خود، برخی چالش‌های اطلاعاتی و حقوقی در این حوزه را رفع کنند که از آن جمله، می‌توان به برنامه آزمایشی آمریکا برای تسریع ارزیابی اختراعات مرتبط با کووید-۱۹، جمع‌آوری مجموعه‌ای از دارایی‌های فکری داوطلبانه از سوی سازمان بهداشت جهانی و راه‌اندازی سرویس اطلاعاتی پتنت‌های مرتبط با کرونا ویروس توسط دفتر مالکیت فکری کره جنوبی اشاره نمود.

با گذشت بیش از ۹ ماه از شروع اپیدمی، خبرهای امیدوارکننده‌ای از ساخت واکسن به گوش می‌رسد. موفقیت‌های آکسفورد، شرکت مدرنا، واکسن روسی و البته ساخت واکسن در چین، حاکی از این است که تلاش‌های جهانی برای تولید واکسن، به پایان نزدیک شده است. در این میان، واکسن کانسینو که «Ad5-nCoV» نام دارد، در حال گذراندن مرحله سوم آزمایشات بالینی است. البته تأیید پتنت از سوی «CNIPO»، به معنای در دسترس بودن واکسن و عرضه گسترده آن نبوده و احتمالاً پس از اتمام آزمایشات بالینی، اخذ مجوزهای مربوطه الزامی خواهد بود.

گری ریشل (Gary Rieschel)، از سرمایه‌گذاران اولیه کانسینو، همان اوایل ژانویه و در ابتدای شیوع کرونا گفته بود که این شرکت، با توجه به قابلیت‌های فناورانه خود، تجربیات قبلی در تولید واکسن ابولا و روابط گسترده با نهادهای دولتی، توانایی لازم برای تسریع ساخت واکسن را دارد. وی در این باره می‌گوید: «نکته مهم، نزدیک شدن دولت چین به کانسینو در ابتدای ژانویه و تلاش برای همکاری در توسعه یک واکسن جدید بود». در ماه ژوئن، برای بررسی اثرات ایمنی واکسن، استفاده نیروهای ارتش از آن آغاز شد و هم‌اکنون، مدیران کانسینو در تلاشند تا آزمایشات گسترده‌ای را با مشارکت هزاران داوطلب به پایان برسانند. گفتنی است، کانادا از کشورهایی است که در دو مرحله قبلی ارزیابی واکسن، با کانسینو همکاری داشته است.

لازم به ذکر است که با اعلام تأیید پتنت و اعطای گواهی از سوی دولت چین، سهام شرکت کانسینو با رشدی ۱۴ درصدی مواجه شده است. از سوی دیگر، سایر سازندگان چینی هم، در تلاش برای ساخت واکسن‌های خود بوده و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، سه شرکت دیگر هم، توانسته‌اند وارد مرحله سوم آزمایشات بالینی شده و شانه‌به‌شانه کانسینو حرکت کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.