نقش نوآوری‌های دانشگاهی در بهبود اقتصاد آمریکا
۲۰ مهر ۱۳۹۹ نقش نوآوری‌های دانشگاهی در بهبود اقتصاد آمریکا

بحران کووید-19 که تقریباً تمامی مناطق جهان را تحت تأثیر خود قرار داده، به خوبی اثبات نمود که مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، تا چه حد برای رفاه و آینده اقتصادی آمریکا اهمیت دارند. دانشگاه‌های آمریکایی، در کنار برخی شرکت‌های دارویی این کشور، در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار داشته و تحقیقات پیرامون راهکارهای درمانی و تولید واکسن برای این بیماری، با سرعتی غیرقابل‌باور در حال انجام است. این موضوع و البته محصولات بی‌شماری که پیش از این، از نتایج تحقیقاتی دانشگاه‌ها به بازار عرضه شده‌اند، نقش کلیدی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی را در مسیر رشد و توسعه اقتصادی آمریکا نشان می‌دهد.

 بررسی‌ها حاکی از آن است که بخش عمده‌ای از تحقیقات علمی پایه در آمریکا، در دانشگاه‌ها انجام گرفته و حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش، به بیش از ۷۵ میلیارد دلار در سال می‌رسد. در این میان، میزان بازده نوآوری، یکی از آیتم‌های مهمی است که بایستی به صورت جدی‌تری به آن نگاه شود. در حالی که باور عمومی بر نوآوری بیشتر در دانشگاه‌های مشهور این کشور است، اما اگر از منظر نرخ بازده سرمایه‌گذاری‌ها به این مسئله نگاه کنیم، نتایج گواه بر این موضوع است که بازده نوآوری دانشگاه‌های کوچک‌تر در مقایسه با دانشگاه‌های مطرح و مشهور این کشور، بیشتر بوده است. شکل زیر، وضعیت میزان سرمایه تحقیقاتی دانشگاه‌ها، تعداد شرکت زایشی و همینطور تعداد پتنت‌های دانشگاهی آمریکا را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

 

سرمایه تحقیقاتی دانشگاه‌ها، تعداد شرکت زایشی و تعداد پتنت‌های دانشگاهی آمریکا

شکل ۱- سرمایه تحقیقاتی دانشگاه‌ها، تعداد شرکت زایشی و تعداد پتنت‌های دانشگاهی آمریکا

 

مؤسسه جورج بوش (George W. Bush Institute)، با همکاری مرکز «Opus Faveo Innovation»، به تازگی اقدام به انتشار نخستین رده‌بندی اثرات نوآوری دانشگاه‌های آمریکایی نموده‌اند که نتایج جالبی در اختیار می‌گذارد. بنا بر این گزارش، سیستم‌های تحقیقاتی ایالتی، نظیر دانشگاه کالیفرنیا، تگزاس، واشنگتن و میشیگان، در کنار تعداد انگشت‌شماری از دانشگاه‌های خصوصی قدرتمند، مانند «MIT»، استنفورد، کلمبیا و جان‌هاپکینز، رهبری نوآوری در دانشگاه‌های آمریکا را بر عهده دارند. با این حال، به نظر می‌رسد که اگر با رویکرد بهره‌وری تحقیقات نگاه کنیم، اوضاع به کلی تغییر می‌کند. جدول زیر ده دانشگاه برتر از نقطه نظر ضریب نوآوری را لیست نموده است.

 

جدول ۱- ده دانشگاه آمریکایی برتر از نظر ضریب نوآوری

ده دانشگاه آمریکایی برتر از نظر ضریب نوآوری

 

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر مبنای بهره‌وری فعالیت‌های تحقیق‌و‌توسعه، یا به معنای بهتر شناسایی دانشگاه‌هایی که به بهترین وجه سرمایه‌گذاری‌های تحقیقاتی را به نوآوری تبدیل می‌کنند، دانشگاه فلوریدا را در صدر دانشگاه‌های نوآور بزرگ قرار می‌دهد. در واقع، با در نظر گرفتن ورودی‌های تحقیقاتی نسبت به خروجی‌ها، این دانشگاه بهترین عملکرد را داشته و سالیانه به صورت میانگین، ۱۲۳ پتنت، ۱۵ شرکت زایشی و درآمد ۳۶ میلیون دلاری از اعطای مجوز بهره‌برداری دارد. در گروه مؤسسات متوسط‌ هم، دانشگاه درکسل (Drexel University) و در گروه مؤسسات کوچک، دانشگاه بریگهام یانگ (Brigham Young)، در صدر قرار گرفته‌اند.

این گزارش، نشان می‌دهد که دانشگاه‌های بزرگ‌تر، با وجود هزینه‌های تحقیق و توسعه بسیار زیاد، در تبدیل دلارهای تحقیقاتی به نوآوری‌های ملموس و کاربردی، بهره‌وری کمتری نسبت به دانشگاه‌های کوچک‌تر دارند. نکته جالب‌تر این‌که در دانشگاه‌های واقع در مناطق مهاجرنشین، به دلیل تقاضای ثبت اختراع بالاتر و نرخ بیشتر راه‌اندازی شرکت‌های فناور، تأثیرگذاری بیشتری مشاهده می‌شود.

لازم به تأکید است که در سال‌های اخیر، بحث نوآوری و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی، به شدت مورد توجه قرار گرفته است؛ به‌طوری که واژه‌های کارآفرینی دانشگاهی یا دانشگاه‌های نسل سوم، به ادبیات کارآفرینی و نوآوری راه یافته و سیاست‌های کلان کشورها هم، به این سمت حرکت نموده است. همین موضوع، موجب شده تا عملکرد دانشگاه‌ها از منظر نوآوری، مورد ارزیابی سازمان‌های مختلفی قرار گیرد که از مشهورترین آن‌ها، می‌توان به گزارش رویترز از صد دانشگاه نوآور برتر جهان اشاره نمود. در این میان، لازم است کشورهایی همچون ایران هم، توجه جدی‌تری نسبت به دانشگاه‌ها داشته و با اخذ سیاست‌های ویژه، شکل‌گیری و تقویت دانشگاه‌های نسل سوم را به صورت جدی‌تری دنبال نماید. کانون پتنت ایران، به عنوان یکی از نهادهای سیاست‌گذار کشور در حوزه‌ مالکیت فکری، در طی چند سال اخیر، تلاش‌های ویژه‌ای برای رشد این مفهوم انجام داده است. ترویج اهمیت حقوق مالکیت فکری، تشویق و حمایت برای ثبت اختراع توسط مخترعین دانشگاهی، راه‌اندازی دفاتر همکار در دانشگاه‌ها، تهیه سند پیشنهادی استراتژی‌ مالکیت فکری برای این مراکز و راه‌اندازی برنامه فعال حمایت از مخترعین دانشگاهی، بخشی از مواردی است که این مرکز به شکل جدی دنبال نموده است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.