برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات
۲۴ آبان ۱۳۹۹

برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات

در ادامه وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران، نخستین دوره آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد. این وبینار که از سلسله وبینارهای آموزشی تقویم پاییز ۹۹ محسوب می‌شود، مسیر ملی حفاظت از اختراعات ایران و قوانین حاکم بر این سیستم را برای مخاطبین و علاقه‌مندان تشریح می‌کند.

یکی از رسالت‌های کانون پتنت ایران، آگاه‌سازی ذینفعان با انواع حقوق مالکیت فکری و ابزارهای مرتبط می‌باشد. این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار)، از سوی واحد آکادمی کانون پتنت ایران، دنبال می‌گردد. در تقویم پاییز امسال نیز، نگاه مخاطب‌محور آکادمی و نظرسنجی‌های صورت گرفته در وبینارهای فصول قبلی، یکی از فاکتورهای اثرگذار برای انتخاب عناوین جدید بود. در همین راستا، حفاظت از اختراعات داخلی و آشنایی با ظرایف و جزئیات قوانین و مقررات ثبت اختراع در ایران، به‌عنوان یکی از موضوعات پرمخاطب حال حاضر کشور نیز، در زمره عناوین وبینارهای جدید قرار گرفت.

با توجه به اینکه قوانین ثبت اختراعات و حفاظت از آن‌ها، در قلمرو سرزمین کشورهای مختلف متفاوت بوده و حقوق ناشی از این ثبت اختراع، تنها در قلمرو جغرافیایی ثبت شده قابل پیگیری است، آشنایی مخترعین با مسیر حفاظت از اختراعات و قوانین حاکم بر آن در ایران نیز لازم و ضروری است. بر این اساس، در وبینار حاضر، شرکت‌کنندگان با چگونگی اقدام برای ثبت اختراع، نحوه پیگیری درخواست و چالش‌های آن آشنا می‌شوند. از مهم‌ترین مباحث مطرح در وبینار، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات؛
  • آشنایی با نحوه تنظیم مستندات فنی اختراع بر اساس قوانین ایران؛
  • نحوه تعریف اشخاص در سیستم مالکیت صنعتی ایران؛
  • نحوه بررسی شکلی در اداره ثبت اختراعات ایران؛
  • چگونگی پاسخ به ابلاغیه‌ها؛
  • نحوه بررسی ماهوی در مراجع استعلام؛
  • آنچه باید در مسیر ثبت اختراع و پس از آن انجام شود.

اگر مخترع یا پژوهشگر هستید، اگر شرکتی دانش‌بنیان دارید و یا از علاقه‌مندان به حوزه مالکیت فکری می‌باشید، برای آگاهی از روند ملی حفاظت از اختراعات و آشنایی با نکات کلیدی و تأثیرگذار و البته چالش‌های احتمالی در این مسیر، در این وبینار حاضر شده و اطلاعات خود در این زمینه را ارتقاء دهید. گفتنی است که وبینار آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در روز سه‌شنبه مورخ چهارم آذرماه سال جاری و از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد. علاقه‌مندان جهت شرکت در این وبینار، می‌توانند جهت ثبت‌نام، به این لینک مراجعه نمایند. لازم به ذکر است، از آنجاکه ظرفیت اتاق وبینار محدود می‌باشد، لذا اولویت با افرادی است که سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام در رویداد اقدام نمایند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

ربات هوشمندی که تجربه گفتگو با افراد فوت شده را فراهم می‌کند!
۱۹ بهمن ۱۳۹۹

ربات هوشمندی که تجربه گفتگو با افراد فوت شده را فراهم می‌کند!

مایکروسافت، سیستم هوشمندی ابداع نموده که به افراد امکان می‌دهد تا با مردگان صحبت کنند. این مکالمه مجازی که از طریق ربات «Cahtbot» صورت می‌گیرد، دلتنگی کاربران را رفع نموده و امکان تجدید خاطرات با عزیزان درگذشته را فراهم می‌سازد. به این منظور، داده‌های اجتماعی، مانند تصاویر، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، پیام‌ها، داده‌های صوتی و حتی نامه‌های نوشته شده از فرد مذکور، برای آموزش ربات و ایجاد قابلیت تعامل و گفتگوی کاملاً مشابه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساخت خودروهای واقعی با روشی مشابه اسباب‌بازی‌ها
۲۱ بهمن ۱۳۹۹

ساخت خودروهای واقعی با روشی مشابه اسباب‌بازی‌ها

تسلا آرزوی خود برای ساخت یکپارچه بدنه خودرو با استفاده از ریخته‌گری را رها نکرده است. ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت که همواره با توئیت‌های جنجالی خود دنیا را شگفت‌زده نموده و از آینده نه‌چندان دور محصولات تسلا می‌گوید، اخیراً در توئیتی اعلام کرده که در آینده‌ای نزدیک، شاهد انقلابی در صنعت خودرو خواهیم بود. ماسک در توئیت خود آورده: «ما با استفاده از دستگاه‌های ریخته‌گری بزرگمان، در تلاشیم تا ابعاد کامل خودروها را به همان روشی تولید کنیم که ماشین‌های اسباب‌بازی ساخته می‌شوند».

وبینار آموزشی اسرار تجاری در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۸ بهمن ۱۳۹۹

وبینار آموزشی اسرار تجاری در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در ادامه برنامه‌های مخاطب‌محور خود در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به برگزاری نخستین وبینار آموزشی اسرار تجاری نموده است. این وبینار که به معرفی اسرار تجاری به‌عنوان یکی از راهکارهای حفاظت از دارایی‌های فکری می‌پردازد، روز سه‌شنبه مورخ ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری و در قالب سه‌‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، برگزار می‌گردد.

آیا باید منتظر مک‌بوک، آی‌پد و آیفون تیتانیومی باشیم؟
۲۰ بهمن ۱۳۹۹

آیا باید منتظر مک‌بوک، آی‌پد و آیفون تیتانیومی باشیم؟

ثبت اختراع جدید اپل، حکایت از عزمی جدی برای تولید نسخه‌ تیتانیومی مک‌بوک، آی‌پد و آیفون دارد. در حالی‌که اپل پیش‌تر ساعت‌های تیتانیومی خود را به بازار عرضه کرده بود، پتنت جدید این شرکت، نشان می‌دهد که چالش‌های موجود در مسیر استفاده از تیتانیوم برای سایر محصولات خود را نیز حل نموده است.

صدرنشینی تویوتا در میان خودروسازان متقاضی ثبت اختراع
۲۵ بهمن ۱۳۹۹

صدرنشینی تویوتا در میان خودروسازان متقاضی ثبت اختراع

تویوتا، با عملکردی شگفت‌انگیز نسبت به سایر برندهای خودروسازی، برتری مطلق خود در خصوص نوآوری و ثبت اختراع را اثبات نموده است. این خودروساز مشهور ژاپنی، طی یک دهه اخیر، بیش از ۳۳۰ هزار تقاضای ثبت اختراع جدید داشته که حاکی از نقش کلیدی پتنت در صنعت خودروسازی و البته توجه ویژه تویوتا، به این ابزار کلیدی برای حفاظت از اختراعات و نوآوری‌ها است. پس از تویوتا، شرکت‌های هیوندای و فورد، به ترتیب با حدود ۱۶۳ هزار و ۱۵۷ هزار تقاضانامه، در رده‌های دوم و سوم جای دارند.

آمازون و نوآوری‌های انقلابی در حوزه تحویل سفارشات
۲۶ بهمن ۱۳۹۹

آمازون و نوآوری‌های انقلابی در حوزه تحویل سفارشات

آمازون، غول صنعت تجارت الکترونیک و یکی از بازیگران پیشرو در حوزه نوآوری، در تلاش است تا با توسعه فناوری‌های مختلف و با تمرکز ویژه بر روی پهپادها، انقلابی در رویه‌های فعلی تحویل سفارشات پدید آورد. ایده‌های خلاقانه این شرکت، از انبار زیرآب، انبار هوایی و انبار زیرزمینی گرفته تا برج‌های پهپادی، آینده صنعت تجارت الکترونیک را نشانه رفته است.