برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات
۲۴ آبان ۱۳۹۹

برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات

در ادامه وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران، نخستین دوره آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد. این وبینار که از سلسله وبینارهای آموزشی تقویم پاییز ۹۹ محسوب می‌شود، مسیر ملی حفاظت از اختراعات ایران و قوانین حاکم بر این سیستم را برای مخاطبین و علاقه‌مندان تشریح می‌کند.

یکی از رسالت‌های کانون پتنت ایران، آگاه‌سازی ذینفعان با انواع حقوق مالکیت فکری و ابزارهای مرتبط می‌باشد. این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار)، از سوی واحد آکادمی کانون پتنت ایران، دنبال می‌گردد. در تقویم پاییز امسال نیز، نگاه مخاطب‌محور آکادمی و نظرسنجی‌های صورت گرفته در وبینارهای فصول قبلی، یکی از فاکتورهای اثرگذار برای انتخاب عناوین جدید بود. در همین راستا، حفاظت از اختراعات داخلی و آشنایی با ظرایف و جزئیات قوانین و مقررات ثبت اختراع در ایران، به‌عنوان یکی از موضوعات پرمخاطب حال حاضر کشور نیز، در زمره عناوین وبینارهای جدید قرار گرفت.

با توجه به اینکه قوانین ثبت اختراعات و حفاظت از آن‌ها، در قلمرو سرزمین کشورهای مختلف متفاوت بوده و حقوق ناشی از این ثبت اختراع، تنها در قلمرو جغرافیایی ثبت شده قابل پیگیری است، آشنایی مخترعین با مسیر حفاظت از اختراعات و قوانین حاکم بر آن در ایران نیز لازم و ضروری است. بر این اساس، در وبینار حاضر، شرکت‌کنندگان با چگونگی اقدام برای ثبت اختراع، نحوه پیگیری درخواست و چالش‌های آن آشنا می‌شوند. از مهم‌ترین مباحث مطرح در وبینار، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات؛
  • آشنایی با نحوه تنظیم مستندات فنی اختراع بر اساس قوانین ایران؛
  • نحوه تعریف اشخاص در سیستم مالکیت صنعتی ایران؛
  • نحوه بررسی شکلی در اداره ثبت اختراعات ایران؛
  • چگونگی پاسخ به ابلاغیه‌ها؛
  • نحوه بررسی ماهوی در مراجع استعلام؛
  • آنچه باید در مسیر ثبت اختراع و پس از آن انجام شود.

اگر مخترع یا پژوهشگر هستید، اگر شرکتی دانش‌بنیان دارید و یا از علاقه‌مندان به حوزه مالکیت فکری می‌باشید، برای آگاهی از روند ملی حفاظت از اختراعات و آشنایی با نکات کلیدی و تأثیرگذار و البته چالش‌های احتمالی در این مسیر، در این وبینار حاضر شده و اطلاعات خود در این زمینه را ارتقاء دهید. گفتنی است که وبینار آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در روز سه‌شنبه مورخ چهارم آذرماه سال جاری و از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد. علاقه‌مندان جهت شرکت در این وبینار، می‌توانند جهت ثبت‌نام، به این لینک مراجعه نمایند. لازم به ذکر است، از آنجاکه ظرفیت اتاق وبینار محدود می‌باشد، لذا اولویت با افرادی است که سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام در رویداد اقدام نمایند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

شناسایی بیماری‌های پوستی به کمک تلفن همراه
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

شناسایی بیماری‌های پوستی به کمک تلفن همراه

یک شرکت کانادایی فعال در حوزه سلامت دیجیتال، اپلیکیشنی توسعه داده که انقلابی در مواجهه با بیماری‌های پوستی پدید می‌آورد. «Skinopathy»، اپلیکیشن خود را که مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی است، به زودی به بازار عرضه نموده و بدین وسیله، مدیریت بیماری‌های پوستی را به‌ویژه برای افراد مستقر در مناطق دورافتاده و محروم از خدمات پزشکی ممکن می‌سازد.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!
۱ خرداد ۱۴۰۰

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!

تسلا در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه باتری‌های خودروهای الکتریکی، تعدادی از پتنت‌های یک استارت‌آپ کوچک کانادایی را خریداری نموده است. نکته جالب در این مبادله دارایی‌های فکری، واگذاری پتنت‌های مذکور در ازای مبلغ ناچیز ۳ دلار است. البته شواهد حاکی از آن است که این معامله، بسیار گسترده‌تر بوده و احتمالاً «اسپرینگ‌پاور اینترنشنال» تحت تملک تسلا قرار گرفته است.