برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات
۲۴ آبان ۱۳۹۹

برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات

در ادامه وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران، نخستین دوره آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد. این وبینار که از سلسله وبینارهای آموزشی تقویم پاییز ۹۹ محسوب می‌شود، مسیر ملی حفاظت از اختراعات ایران و قوانین حاکم بر این سیستم را برای مخاطبین و علاقه‌مندان تشریح می‌کند.

یکی از رسالت‌های کانون پتنت ایران، آگاه‌سازی ذینفعان با انواع حقوق مالکیت فکری و ابزارهای مرتبط می‌باشد. این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار)، از سوی واحد آکادمی کانون پتنت ایران، دنبال می‌گردد. در تقویم پاییز امسال نیز، نگاه مخاطب‌محور آکادمی و نظرسنجی‌های صورت گرفته در وبینارهای فصول قبلی، یکی از فاکتورهای اثرگذار برای انتخاب عناوین جدید بود. در همین راستا، حفاظت از اختراعات داخلی و آشنایی با ظرایف و جزئیات قوانین و مقررات ثبت اختراع در ایران، به‌عنوان یکی از موضوعات پرمخاطب حال حاضر کشور نیز، در زمره عناوین وبینارهای جدید قرار گرفت.

با توجه به اینکه قوانین ثبت اختراعات و حفاظت از آن‌ها، در قلمرو سرزمین کشورهای مختلف متفاوت بوده و حقوق ناشی از این ثبت اختراع، تنها در قلمرو جغرافیایی ثبت شده قابل پیگیری است، آشنایی مخترعین با مسیر حفاظت از اختراعات و قوانین حاکم بر آن در ایران نیز لازم و ضروری است. بر این اساس، در وبینار حاضر، شرکت‌کنندگان با چگونگی اقدام برای ثبت اختراع، نحوه پیگیری درخواست و چالش‌های آن آشنا می‌شوند. از مهم‌ترین مباحث مطرح در وبینار، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات؛
  • آشنایی با نحوه تنظیم مستندات فنی اختراع بر اساس قوانین ایران؛
  • نحوه تعریف اشخاص در سیستم مالکیت صنعتی ایران؛
  • نحوه بررسی شکلی در اداره ثبت اختراعات ایران؛
  • چگونگی پاسخ به ابلاغیه‌ها؛
  • نحوه بررسی ماهوی در مراجع استعلام؛
  • آنچه باید در مسیر ثبت اختراع و پس از آن انجام شود.

اگر مخترع یا پژوهشگر هستید، اگر شرکتی دانش‌بنیان دارید و یا از علاقه‌مندان به حوزه مالکیت فکری می‌باشید، برای آگاهی از روند ملی حفاظت از اختراعات و آشنایی با نکات کلیدی و تأثیرگذار و البته چالش‌های احتمالی در این مسیر، در این وبینار حاضر شده و اطلاعات خود در این زمینه را ارتقاء دهید. گفتنی است که وبینار آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در روز سه‌شنبه مورخ چهارم آذرماه سال جاری و از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد. علاقه‌مندان جهت شرکت در این وبینار، می‌توانند جهت ثبت‌نام، به این لینک مراجعه نمایند. لازم به ذکر است، از آنجاکه ظرفیت اتاق وبینار محدود می‌باشد، لذا اولویت با افرادی است که سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام در رویداد اقدام نمایند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

محکومیت ۳۲ میلیون دلاری برای کم‌ارزش نشان دادن یک پتنت
۲۱ آبان ۱۳۹۹

محکومیت ۳۲ میلیون دلاری برای کم‌ارزش نشان دادن یک پتنت

رفتار عامدانه دانشگاه ویسکانسین در کم‌ارزش نشان دادن یکی از پتنت‌های مشترکی که با دانشگاه واشنگتن به ثبت رسانیده است، جریمه‌ای ۳۱.۶ میلیون دلاری را برای این دانشگاه مشهور به همراه داشت. دانشگاه ویسکانسین، مجوز بهره‌برداری از این پتنت را به شرکت «Zemplar AbbVie» واگذار نمود و در حالی‌که ویسکانسین در ازای این اعطای مجوز، نزدیک به ۴۲۶.۵ میلیون دلار دریافت نمود، تنها مبلغی در حدود یک میلیون دلار به دانشگاه واشنگتن پرداخت کرد.

نگاهی به دومین سری وبینارهای مالکیت فکری وزارت بهداشت!
۱۱ آبان ۱۳۹۹

نگاهی به دومین سری وبینارهای مالکیت فکری وزارت بهداشت!

در راستای تفاهم کانون پتنت ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، دور دوم وبینارهای مالکیت فکری ویژه اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و پژوهشگران وزارت بهداشت، در ده عنوان برگزار گردید. در مجموع ۱۰ وبینار یاد شده، ۸۰۲ نفر حضور داشته که بیانگر میانگین ۸۰ نفری حاضرین در هر وبینار می‌باشد. بر این اساس، در مجموع وبینارهای دور دوم که در بردارنده حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و به‌ویژه پتنت بود، ۱۷۹۳ نفرساعت آموزش ارائه گردید.

برگزاری رویداد آموزشی و ترویجی «چرخ» به مناسبت هفته پژوهش
۱ آذر ۱۳۹۹

برگزاری رویداد آموزشی و ترویجی «چرخ» به مناسبت هفته پژوهش

آکادمی کانون پتنت ایران، در ادامه فعالیت‌های آموزشی و ترویجی خود در حوزه مالکیت فکری و با هدف ارج نهادن به هفته پژوهش و استفاده از سیستم ثبت اختراع برای ارتقاء و انجام پژوهش‌های کاربردی، اقدام به برگزاری رویداد جدیدی تحت عنوان «رویداد چرخ» نموده است. رویداد چرخ، شامل سلسله وبینارهای آموزشی و ترویجی است که در خدمت پژوهش‌های کاربردی خواهد بود. در این رویداد، پنج وبینار با عناوین جذاب گنجانیده شده که در مورخ ۲۲ لغایت ۲۶ آذرماه سال جاری برگزار می‌گردد.

افزایش قابل توجه درخواست‌های ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی
۱۸ آبان ۱۳۹۹

افزایش قابل توجه درخواست‌های ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی

طی سال‌های اخیر، شاهد توسعه و تجاری‌سازی کاربردهای مختلف فناوری هوش مصنوعی در طیف وسیعی از صنایع و حوزه‌های کسب‌وکار هستیم. مطالعه جدید دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، گواهی بر این موضوع بوده و نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۲ میلادی به این‌سو، تعداد پتنت‌هایی که با موضوع هوش مصنوعی در این دفتر به ثبت رسیده، با افزایش قریب به ۱۰۰ درصدی همراه بوده است. همچنین نفوذ هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف فناوری، به نحوی بوده که از ۹ درصد در سال ۱۹۷۶ میلادی، به ۴۲ درصد از فناوری‌ها در سال ۲۰۱۸ گسترش یافته است.

جابجایی فرمان برای واگذاری هدایت خودرو به سرنشینان
۱۲ آبان ۱۳۹۹

جابجایی فرمان برای واگذاری هدایت خودرو به سرنشینان

همه ما تجربه سفرهای طولانی دسته‌جمعی با ماشین را داریم. از قبل، برای طول سفر برنامه‌ریزی نموده تا هر بخشی از زمان را یک نفر رانندگی کند و پس از خسته شدن، جای خود را با دیگری عوض کند. اما با ایده جدید ولوو، دیگر نیازی نیست که جای خود را عوض کنید، بلکه کافی است که جای فرمان را تغییر داده و دیگر سرنشینان کنترل را بدست بگیرند. این ایده نوآورانه ولوو که در پتنت جدید این شرکت جلوه نموده، حکایت از یک سیستم کنترلی خلاقانه دارد که امکان جابجایی سریع فرمان، ترمز و سیستم کنترل سرعت را در خودرو فراهم می‌کند.

عملیاتی شدن اصلاحات اساسی قانون ثبت اختراع چین
۱۴ آبان ۱۳۹۹

عملیاتی شدن اصلاحات اساسی قانون ثبت اختراع چین

سیاست‌گذارات چینی، در راستای حمایت از مخترعین و تقویت سیستم مالکیت فکری، اصلاحاتی جدی در قانون ثبت اختراع این کشور انجام داده‌اند که از ژوئن سال آتی میلادی، اجرایی می‌گردد. افزایش بازه زمانی حفاظت از طراحی‌ها، جبران خسارت مالکین پتنت در صورت تأخیر زمانی نامعقول بین انتشار و گرنت، افزایش هزینه‌های نقض پتنت و کاهش یا حذف هزینه‌های نگهداری از پتنت‌ها، از جمله مواردی است که در راستای حمایت از مخترعین و مالکین پتنت‌ها، دیده شده است.