برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات
۲۴ آبان ۱۳۹۹

برگزاری نخستین وبینار آموزشی مسیر ملی حفاظت از اختراعات

در ادامه وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران، نخستین دوره آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد. این وبینار که از سلسله وبینارهای آموزشی تقویم پاییز ۹۹ محسوب می‌شود، مسیر ملی حفاظت از اختراعات ایران و قوانین حاکم بر این سیستم را برای مخاطبین و علاقه‌مندان تشریح می‌کند.

یکی از رسالت‌های کانون پتنت ایران، آگاه‌سازی ذینفعان با انواع حقوق مالکیت فکری و ابزارهای مرتبط می‌باشد. این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار)، از سوی واحد آکادمی کانون پتنت ایران، دنبال می‌گردد. در تقویم پاییز امسال نیز، نگاه مخاطب‌محور آکادمی و نظرسنجی‌های صورت گرفته در وبینارهای فصول قبلی، یکی از فاکتورهای اثرگذار برای انتخاب عناوین جدید بود. در همین راستا، حفاظت از اختراعات داخلی و آشنایی با ظرایف و جزئیات قوانین و مقررات ثبت اختراع در ایران، به‌عنوان یکی از موضوعات پرمخاطب حال حاضر کشور نیز، در زمره عناوین وبینارهای جدید قرار گرفت.

با توجه به اینکه قوانین ثبت اختراعات و حفاظت از آن‌ها، در قلمرو سرزمین کشورهای مختلف متفاوت بوده و حقوق ناشی از این ثبت اختراع، تنها در قلمرو جغرافیایی ثبت شده قابل پیگیری است، آشنایی مخترعین با مسیر حفاظت از اختراعات و قوانین حاکم بر آن در ایران نیز لازم و ضروری است. بر این اساس، در وبینار حاضر، شرکت‌کنندگان با چگونگی اقدام برای ثبت اختراع، نحوه پیگیری درخواست و چالش‌های آن آشنا می‌شوند. از مهم‌ترین مباحث مطرح در وبینار، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات؛
  • آشنایی با نحوه تنظیم مستندات فنی اختراع بر اساس قوانین ایران؛
  • نحوه تعریف اشخاص در سیستم مالکیت صنعتی ایران؛
  • نحوه بررسی شکلی در اداره ثبت اختراعات ایران؛
  • چگونگی پاسخ به ابلاغیه‌ها؛
  • نحوه بررسی ماهوی در مراجع استعلام؛
  • آنچه باید در مسیر ثبت اختراع و پس از آن انجام شود.

اگر مخترع یا پژوهشگر هستید، اگر شرکتی دانش‌بنیان دارید و یا از علاقه‌مندان به حوزه مالکیت فکری می‌باشید، برای آگاهی از روند ملی حفاظت از اختراعات و آشنایی با نکات کلیدی و تأثیرگذار و البته چالش‌های احتمالی در این مسیر، در این وبینار حاضر شده و اطلاعات خود در این زمینه را ارتقاء دهید. گفتنی است که وبینار آشنایی با مسیر ملی حفاظت از اختراعات، در روز سه‌شنبه مورخ چهارم آذرماه سال جاری و از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد. علاقه‌مندان جهت شرکت در این وبینار، می‌توانند جهت ثبت‌نام، به این لینک مراجعه نمایند. لازم به ذکر است، از آنجاکه ظرفیت اتاق وبینار محدود می‌باشد، لذا اولویت با افرادی است که سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام در رویداد اقدام نمایند.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.