چشم‌انداز هیجان‌انگیز اختراع یک نوجوان ۱۵ ساله
۰۵ آذر ۱۳۹۹

چشم‌انداز هیجان‌انگیز اختراع یک نوجوان ۱۵ ساله

کارسون گریل (Carson Grill)، مخترع و کارآفرین ۱۵ ساله که مدیریت شرکت تازه تأسیس خود را هم بر عهده دارد، با جلب توجه سرمایه‌گذاران در یک برنامه تلویزیونی، معامله‌ای ۱۵۰ هزار دلاری با آن‌ها ترتیب داد. کارسون نوعی ظرف نگه‌دارنده رنگ اختراع کرده و بر پایه همین ایده، شرکت «Touch Up Cup» را راه‌اندازی نموده است. این مخترع نوجوان که به تازگی مقطع دبیرستان را آغاز نموده، تاکنون موفق به اخذ چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است.

شبکه تلویزیونی «ABC»، اخیراً در برنامه «Shark Tank»، میزبان کارسون گریل و پدرش جیسون (Jason)، به‌عنوان بنیان‌گذاران شرکت نوپای «Touch Up Cup» بود. کارسون، پس از مشاهده زنگ زدن سطل‌های رنگ در خانه، برای اولین بار به فکر یافتن راه‌حلی برای این موضوع افتاد. اختراع جالب وی، راهکاری خلاقانه برای نگهداری رنگ در محفظه‌های مهر و موم شده سیلیکونی و غیرقابل نفوذ بوده که می‌تواند رنگ را برای بیش از یک دهه، با همان تازگی و ویژگی‌های اولیه نگهداری نماید. محصول ابداعی کارسون، در واقع نوعی فنجان پلاستیکی است که با استفاده از طراحی خاص آن، رنگ را به‌طور کامل مخلوط نموده و کاربر برای استفاده، تنها لازم است آن را تکان داده و شروع به رنگ زدن نماید.

نکته جالب این برنامه تلویزیونی، تسلط منحصربه‌فرد کارسون در پاسخگویی به پرسش‌ها بود، به‌طوری که وی اطلاعات کاملی از مشارکت استراتژیک شرکتشان با یک شریک بیرونی برای ساخت محصول و ثبت سفارشات ارائه نمود. این نوجوان که مدیرعامل شرکت نیز می‌باشد، در پاسخ به سؤالی پیرامون ساختار فروش محصولات اظهار داشت: «در حال حاضر، ۷۰ درصد محصولات به صورت آنلاین و ۳۰ درصد هم به صورت خرده‌فروشی و در بیش از ۴۰۰۰ محل در سرتاسر کشور عرضه می‌شود. این روش، طی دو سال گذشته، درآمد ۲۲۰ هزار دلاری را به همراه داشته است». برآورد وی برای فروش سال ۲۰۲۰ میلادی نیز، چیزی حدود ۴۰۰ هزار دلار است که همه این موارد، توجه سرمایه‌گذاران را به شدت جلب نمود.

دایموند جان (Daymond John)، از مهمانان برنامه، این نوجوان را دوست‌داشتنی عنوان نمود و بلیک مایکوسکی (Blake Mycoskie)، دیگر مهمان برنامه و بنیان‌گذار «Toms» هم، اطلاعات وی را ستود. همین موجب شد تا یک رقابت جالب برای سرمایه‌گذاری در این ایده نوآورانه شکل گیرد، به‌طوری که در واکنش به پیشنهاد ۲۰۰ هزار دلاری مایکوسکی در ازای ۲۵ درصد سهام شرکت، جان پیشنهاد ۲۰۰ هزار دلاری در ازای ۱۷/۵ درصد سهام را ارائه نمود. این در حالی بود که درخواست اولیه این پدر و پسر کارآفرین، ۱۵۰ هزار دلار به ازای ۱۰ درصد سهام شرکت بود. در نهایت، با توجه به عدم حضور تمام‌وقت کارسون و پدرش در این کسب‌وکار، معامله نهایی به ۱۵۰ هزار دلار در ازای ۲۰ درصد کاهش یافت.

گفتنی است که پدر کارسون، با تأکید بر مشارکت فرزندش در اداره شرکت اظهار داشت: «ما این کسب‌وکار را به صورت ۵۰-۵۰ اداره می‌کنیم. وی همچنین از فعالیت‌های ثبت اختراع فرزند خود و ثبت چهار «US» پتنت (یک یوتیلیتی پتنت برای نگه‌دارنده رنگ و سه پتنت طراحی برای ظروف مخصوص نگهداری شیرینی، کلوچه و دونات) خبر داد. کارسون در مورد پتنت‌هایش اضافه کرد: «به غیر از نگه‌دارنده رنگ، سه محصول دیگر به‌عنوان بخشی از معامله با دیموند جان بوده که انواع نان، شیرینی و کلوچه را به مدت ۳ تا ۴ روز بیشتر از بسته‌بندی‌های معمول، تازه و سالم نگه می‌دارند».   

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.