چشم‌انداز هیجان‌انگیز اختراع یک نوجوان ۱۵ ساله
۰۵ آذر ۱۳۹۹ چشم‌انداز هیجان‌انگیز اختراع یک نوجوان ۱۵ ساله

کارسون گریل (Carson Grill)، مخترع و کارآفرین ۱۵ ساله که مدیریت شرکت تازه تأسیس خود را هم بر عهده دارد، با جلب توجه سرمایه‌گذاران در یک برنامه تلویزیونی، معامله‌ای ۱۵۰ هزار دلاری با آن‌ها ترتیب داد. کارسون نوعی ظرف نگه‌دارنده رنگ اختراع کرده و بر پایه همین ایده، شرکت «Touch Up Cup» را راه‌اندازی نموده است. این مخترع نوجوان که به تازگی مقطع دبیرستان را آغاز نموده، تاکنون موفق به اخذ چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است.

شبکه تلویزیونی «ABC»، اخیراً در برنامه «Shark Tank»، میزبان کارسون گریل و پدرش جیسون (Jason)، به‌عنوان بنیان‌گذاران شرکت نوپای «Touch Up Cup» بود. کارسون، پس از مشاهده زنگ زدن سطل‌های رنگ در خانه، برای اولین بار به فکر یافتن راه‌حلی برای این موضوع افتاد. اختراع جالب وی، راهکاری خلاقانه برای نگهداری رنگ در محفظه‌های مهر و موم شده سیلیکونی و غیرقابل نفوذ بوده که می‌تواند رنگ را برای بیش از یک دهه، با همان تازگی و ویژگی‌های اولیه نگهداری نماید. محصول ابداعی کارسون، در واقع نوعی فنجان پلاستیکی است که با استفاده از طراحی خاص آن، رنگ را به‌طور کامل مخلوط نموده و کاربر برای استفاده، تنها لازم است آن را تکان داده و شروع به رنگ زدن نماید.

نکته جالب این برنامه تلویزیونی، تسلط منحصربه‌فرد کارسون در پاسخگویی به پرسش‌ها بود، به‌طوری که وی اطلاعات کاملی از مشارکت استراتژیک شرکتشان با یک شریک بیرونی برای ساخت محصول و ثبت سفارشات ارائه نمود. این نوجوان که مدیرعامل شرکت نیز می‌باشد، در پاسخ به سؤالی پیرامون ساختار فروش محصولات اظهار داشت: «در حال حاضر، ۷۰ درصد محصولات به صورت آنلاین و ۳۰ درصد هم به صورت خرده‌فروشی و در بیش از ۴۰۰۰ محل در سرتاسر کشور عرضه می‌شود. این روش، طی دو سال گذشته، درآمد ۲۲۰ هزار دلاری را به همراه داشته است». برآورد وی برای فروش سال ۲۰۲۰ میلادی نیز، چیزی حدود ۴۰۰ هزار دلار است که همه این موارد، توجه سرمایه‌گذاران را به شدت جلب نمود.

دایموند جان (Daymond John)، از مهمانان برنامه، این نوجوان را دوست‌داشتنی عنوان نمود و بلیک مایکوسکی (Blake Mycoskie)، دیگر مهمان برنامه و بنیان‌گذار «Toms» هم، اطلاعات وی را ستود. همین موجب شد تا یک رقابت جالب برای سرمایه‌گذاری در این ایده نوآورانه شکل گیرد، به‌طوری که در واکنش به پیشنهاد ۲۰۰ هزار دلاری مایکوسکی در ازای ۲۵ درصد سهام شرکت، جان پیشنهاد ۲۰۰ هزار دلاری در ازای ۱۷/۵ درصد سهام را ارائه نمود. این در حالی بود که درخواست اولیه این پدر و پسر کارآفرین، ۱۵۰ هزار دلار به ازای ۱۰ درصد سهام شرکت بود. در نهایت، با توجه به عدم حضور تمام‌وقت کارسون و پدرش در این کسب‌وکار، معامله نهایی به ۱۵۰ هزار دلار در ازای ۲۰ درصد کاهش یافت.

گفتنی است که پدر کارسون، با تأکید بر مشارکت فرزندش در اداره شرکت اظهار داشت: «ما این کسب‌وکار را به صورت ۵۰-۵۰ اداره می‌کنیم. وی همچنین از فعالیت‌های ثبت اختراع فرزند خود و ثبت چهار «US» پتنت (یک یوتیلیتی پتنت برای نگه‌دارنده رنگ و سه پتنت طراحی برای ظروف مخصوص نگهداری شیرینی، کلوچه و دونات) خبر داد. کارسون در مورد پتنت‌هایش اضافه کرد: «به غیر از نگه‌دارنده رنگ، سه محصول دیگر به‌عنوان بخشی از معامله با دیموند جان بوده که انواع نان، شیرینی و کلوچه را به مدت ۳ تا ۴ روز بیشتر از بسته‌بندی‌های معمول، تازه و سالم نگه می‌دارند».   

پربازدید‌ترین‌ها

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران
۷ فروردین ۱۴۰۳

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران

معاون سیاست‌گذاری کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام ارایه ۲۰ خدمت در حوزه مالکیت فکری گفت: در حالی که اختراعات باید برای تجاری‌سازی حمایت شوند، از این نوآوری‌ها بیشتر برای ارتقای رتبه هیات علمی دانشگاه‌ها و دریافت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌شود.

World Intellectual Property Day
۲۸ فروردین ۱۴۰۳

World Intellectual Property Day