نظارت بر عملکرد کارکنان از طریق ارزیابی زبان بدن و حالات چهره
۲۲ آذر ۱۳۹۹

نظارت بر عملکرد کارکنان از طریق ارزیابی زبان بدن و حالات چهره

با ایده خلاقانه و جدید مایکروسافت، راه برای تنبلی کردن کارکنان و فرار از زیر کار بسته می‌شود. به کمک این نرم‌افزار جدید، زبان بدن کارکنان و حالات چهره آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و شاخصی تحت عنوان «امتیاز بهره‌وری» تعریف می‌شود. ایده مایکروسافت که برای کارفرمایان محصول به شدت جذابی است، سروصدای فراوانی به پا کرده و برخی از کارشناسان، آن را ناقض حریم خصوصی می‌دانند.

یکی از موضوعات حیاتی هر کسب‌وکار کوچک و بزرگی، منابع انسانی و چگونگی افزایش بهره‌وری کارکنان است. ایده‌های نوآورانه زیادی در این زمینه مطرح گردیده که از آن جمله، می‌توان به استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای مسیریابی مهارتی کارکنان و یا پیش‌بینی ترک کار آن‌ها، شنود مکالمات کارکنان و مشتریان و نیز دستبند کنترلی برای نظارت بر کارکرد صحیح کارکنان اشاره نمود. حضور نام‌های مشهوری همچون «IBM»، والمارت و آمازون در بین متقاضیان پتنت‌های به ثبت رسیده، به خوبی بیانگر اهمیت موضوع نزد شرکت‌های بزرگ فناور است. در این میان، به نظر می‌رسد که مایکروسافت هم به رصد و کنترل کارکنان علاقه‌مند است!

اگر حرفه شغلی شما به گونه‌ای باشد که می‌بایست در جلسات متعددی حضور یابید، احتمالاً تجارب جالبی از عکس‌العمل‌های متنوع حاضران دارید، از بحث‌های جدی و مشارکت فعال در جلسات تا خمیازه کشیدن‌های پیاپی و نگاه به صفحات نمایش تلفن همراه. پتنت جدید مایکروسافت که در جولای ۲۰۱۰ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره پتنت «US 20200358627» انتشار یافته است، به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا از طریق ارزیابی زبان بدن و حالات چهره، میزان توجه و مشارکت کارکنان در جلسات کاری را ارزیابی کنند. با این کار، کارکنانی که در جلسات حضوری یا کنفرانس‌های ویدئویی، به اندازه کافی حضور ذهن و توجه ندارند، شناسایی می‌شوند. ابزار پیش‌بینی شده از سوی مایکروسافت برای رصد و کنترل مشارکت کارکنان در جلسات کاری، شاخص «امتیاز بهره‌وری» است که عددی (با سقف امتیازی ۸۰۰) را نصیب هر یک از کارکنان می‌کند.

ویژگی دیگر نرم‌افزار ابداعی مایکروسافت، دسترسی مدیران به فعالیت‌های صورت گرفته در سطح شرکت است. آن‌ها با استناد به رایانه‌های اداری شرکت، متوجه می‌شوند که چه تعداد از کارمندان در جلسات کاری حضور یافته و چه ساعاتی را در مجموعه نرم‌افزارهای مختلفی نظیر «Office» یا «Skype» سپری می‌کنند.  جالب‌تر این‌که حتی ایمیل‌های کاری (Outlook Email) نیز، مورد بررسی قرار گرفته تا درکی عمیق‌تر از سطح فعالیت‌های شرکت به دست آید.

گفتنی است که نرم‌افزار نظارتی جدید مایکروسافت، سروصدای فراوانی به پا کرده که بخشی از آن، نگرانی پیرامون نقض حریم خصوصی افراد است. یکی از فعالان این حوزه می‌گوید: «این وحشتناک است؛ این نوع نظارت بر کارکنان، با فرض غلطی که یک روش یکنواخت و هنجار مرسوم برای کار بهینه مردم وجود دارد، تنوع در محیط‌های کاری را مسدود می‌کند. بسیاری از فناوری‌های نظارتی که با عناوین نوآورانه به بازار عرضه می شوند، به طرز حیرت‌انگیزی عقب‌مانده است». این در حالی است که غول کامپیوتری جهان، در توضیحات خود، تهاجمی بودن امتیاز بهره‌وری را کاملاً انکار می‌کند. یکی از مدیران این شرکت می‌گوید: «بگذارید صریح بگویم؛ امتیاز بهره‌وری، ابزاری برای نظارت بر کار نیست. امتیاز بهره‌وری، در مورد کشف روش‌های جدید کار، ارائه همکاری و تجربه‌های عالی فناورانه در مردم است». باید منتظر ماند و نتیجه نهایی این نرم‌افزار جنجالی را به نظاره نشست!

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.