پیشتازی بایدو در اختراعات حوزه هوش مصنوعی
۲۴ آذر ۱۳۹۹

پیشتازی بایدو در اختراعات حوزه هوش مصنوعی

بایدو (Baidu)، به‌عنوان یکی از مشهورترین ارائه‌دهندگان سرویس‌های اینترنتی و موتور جستجو در چین، سرمایه‌گذاری‌های شایان ذکری در حوزه هوش مصنوعی داشته است. شاهد بزرگ برای این سرمایه‌گذاری‌های هدفمند، صدرنشینی این شرکت فناور در میان متقاضیان ثبت اختراع در حوزه فناوری هوش مصنوعی در چین است. بنا بر گزارش وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT)، بایدو با ثبت بیش از ۹ هزار درخواست ثبت اختراع تا اکتبر سال جاری میلادی، از دیگر رقبای قدرتمند خود، از جمله تنسنت (Tencent) و هوآوی پیشی گرفته است.

امروزه، هوش مصنوعی به‌عنوان یک فناوری نوظهور و کلیدی، مورد توجه طیف وسیعی از شرکت‌ها، اعم از غول‌های تجارت الکترونیک نظیر «eBay» و آمازون، شرکت‌های فناور مشهور مانند اپل و گوگل، شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و حتی دفاتر ثبت اختراع معتبر مانند «USPTO» قرار گرفته است. به موازات این استقبال فزاینده، فعالیت‌های ثبت اختراع هم جهت محافظت از نوآوری‌ها و ابداعات در حوزه هوش مصنوعی، به شدت افزایش یافته است. کشور چین هم به‌عنوان بزرگ‌ترین بازیگر ثبت اختراع در سطح جهان، از این قاعده مستثنی نبوده و در سال‌های اخیر، با انبوهی از درخواست‌های مرتبط با هوش مصنوعی مواجه شده است.

بنا بر مطالعه اخیر واحد تحقیقات وزارت صنعت و فناوری اطلاعات این کشور، بایدو با ۹۳۴۶ درخواست تا اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی، برای سومین سال پیاپی، توانسته در رده نخست متقاضیان ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی قرار گیرد. جالب اینجا است که طبق گزارش پیشین این نهاد، بایدو در بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی، با ۵۷۱۲ درخواست در صدر ایستاده بود و این افزایش چشمگیر تعداد درخواست‌ها، به خوبی نشان‌دهنده استقبال شدید صنایع مختلف از فناوری هوش مصنوعی است.

پس از بایدو، رقبای قدرتمند این شرکت، یعنی تنسنت (Tencent) و هوآوی نیز، به ترتیب با ۸۴۵۰ و ۷۳۸۱ درخواست، در رده‌های بعدی متقاضیان ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی جای گرفته‌اند. در ارتباط با پتنت‌های گرنت شده نیز، بایدو با در اختیار داشتن مالکیت ۲۶۸۲ پتنت مرتبط با هوش مصنوعی، از رقبا پیشی گرفته و هوآوی و تنسنت، به ترتیب با ۲۵۱۵ و ۲۳۳۲ پتنت، در رده‌های دوم و سوم جای دارند.

گفتنی است که بایدو، در چند زمینه اصلی مرتبط با هوش مصنوعی، در صدر متقاضیان ثبت اختراع قرار داشته که از آن جمله، می‌توان به یادگیری عمیق (۲۳۴۰ درخواست)، خودروی خودران (۱۹۲۸ درخواست)، توصیه‌های هوشمند (۱۴۱۴ درخواست)، داده‌های بزرگ در صنعت حمل‌ونقل (۱۲۳۷ درخواست) و پردازش زبان طبیعی (۱۳۸۳ درخواست) اشاره نمود.

لازم به ذکر است که بایدو در جستجوی فرصت‌هایی برای کسب درآمد از خدمات ابری و محصولات مجهز به هوش مصنوعی مانند بلندگوها و نمایشگرهای هوشمند است. این در حالی است که در گذشته، این شرکت استراتژی ورود به حوزه فناوری‌های هدایت خودکار خودروها را نیز در دستور کار قرار داده و با عرضه پلتفرم خودران منبع باز «Apollo» و عرضه برخی نوآوری‌های رانندگی هوشمند، خود را به یک بازیگر نوظهور در توسعه و هوشمندسازی صنعت خودرو مبدل نموده بود. به نظر می‌رسد که این شرکت، فارغ از حوزه کاربرد، به دنبال فرصت‌های کسب‌وکاری است که در آن‌ها می‌توان از قابلیت‌های فناورانه در حوزه هوش مصنوعی، به‌عنوان یک اهرم تجاری قدرتمند استفاده نمود، خواه صنعت مدنظر، صنعت خودرو باشد و خواه نمایشگرهای هوشمند!

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.