پیشتازی بایدو در اختراعات حوزه هوش مصنوعی
۲۴ آذر ۱۳۹۹

پیشتازی بایدو در اختراعات حوزه هوش مصنوعی

بایدو (Baidu)، به‌عنوان یکی از مشهورترین ارائه‌دهندگان سرویس‌های اینترنتی و موتور جستجو در چین، سرمایه‌گذاری‌های شایان ذکری در حوزه هوش مصنوعی داشته است. شاهد بزرگ برای این سرمایه‌گذاری‌های هدفمند، صدرنشینی این شرکت فناور در میان متقاضیان ثبت اختراع در حوزه فناوری هوش مصنوعی در چین است. بنا بر گزارش وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT)، بایدو با ثبت بیش از ۹ هزار درخواست ثبت اختراع تا اکتبر سال جاری میلادی، از دیگر رقبای قدرتمند خود، از جمله تنسنت (Tencent) و هوآوی پیشی گرفته است.

امروزه، هوش مصنوعی به‌عنوان یک فناوری نوظهور و کلیدی، مورد توجه طیف وسیعی از شرکت‌ها، اعم از غول‌های تجارت الکترونیک نظیر «eBay» و آمازون، شرکت‌های فناور مشهور مانند اپل و گوگل، شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و حتی دفاتر ثبت اختراع معتبر مانند «USPTO» قرار گرفته است. به موازات این استقبال فزاینده، فعالیت‌های ثبت اختراع هم جهت محافظت از نوآوری‌ها و ابداعات در حوزه هوش مصنوعی، به شدت افزایش یافته است. کشور چین هم به‌عنوان بزرگ‌ترین بازیگر ثبت اختراع در سطح جهان، از این قاعده مستثنی نبوده و در سال‌های اخیر، با انبوهی از درخواست‌های مرتبط با هوش مصنوعی مواجه شده است.

بنا بر مطالعه اخیر واحد تحقیقات وزارت صنعت و فناوری اطلاعات این کشور، بایدو با ۹۳۴۶ درخواست تا اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی، برای سومین سال پیاپی، توانسته در رده نخست متقاضیان ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی قرار گیرد. جالب اینجا است که طبق گزارش پیشین این نهاد، بایدو در بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی، با ۵۷۱۲ درخواست در صدر ایستاده بود و این افزایش چشمگیر تعداد درخواست‌ها، به خوبی نشان‌دهنده استقبال شدید صنایع مختلف از فناوری هوش مصنوعی است.

پس از بایدو، رقبای قدرتمند این شرکت، یعنی تنسنت (Tencent) و هوآوی نیز، به ترتیب با ۸۴۵۰ و ۷۳۸۱ درخواست، در رده‌های بعدی متقاضیان ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی جای گرفته‌اند. در ارتباط با پتنت‌های گرنت شده نیز، بایدو با در اختیار داشتن مالکیت ۲۶۸۲ پتنت مرتبط با هوش مصنوعی، از رقبا پیشی گرفته و هوآوی و تنسنت، به ترتیب با ۲۵۱۵ و ۲۳۳۲ پتنت، در رده‌های دوم و سوم جای دارند.

گفتنی است که بایدو، در چند زمینه اصلی مرتبط با هوش مصنوعی، در صدر متقاضیان ثبت اختراع قرار داشته که از آن جمله، می‌توان به یادگیری عمیق (۲۳۴۰ درخواست)، خودروی خودران (۱۹۲۸ درخواست)، توصیه‌های هوشمند (۱۴۱۴ درخواست)، داده‌های بزرگ در صنعت حمل‌ونقل (۱۲۳۷ درخواست) و پردازش زبان طبیعی (۱۳۸۳ درخواست) اشاره نمود.

لازم به ذکر است که بایدو در جستجوی فرصت‌هایی برای کسب درآمد از خدمات ابری و محصولات مجهز به هوش مصنوعی مانند بلندگوها و نمایشگرهای هوشمند است. این در حالی است که در گذشته، این شرکت استراتژی ورود به حوزه فناوری‌های هدایت خودکار خودروها را نیز در دستور کار قرار داده و با عرضه پلتفرم خودران منبع باز «Apollo» و عرضه برخی نوآوری‌های رانندگی هوشمند، خود را به یک بازیگر نوظهور در توسعه و هوشمندسازی صنعت خودرو مبدل نموده بود. به نظر می‌رسد که این شرکت، فارغ از حوزه کاربرد، به دنبال فرصت‌های کسب‌وکاری است که در آن‌ها می‌توان از قابلیت‌های فناورانه در حوزه هوش مصنوعی، به‌عنوان یک اهرم تجاری قدرتمند استفاده نمود، خواه صنعت مدنظر، صنعت خودرو باشد و خواه نمایشگرهای هوشمند!

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد
۲۴ دی ۱۳۹۹

نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد

مخاطبین کانون پتنت ایران، رکورد جدیدی را در سومین آزمون بر خط مالکیت فکری بر جای گذاشتند. در این آزمون که ۱۷۱ شرکت‌کننده حضور داشتند، پنج نفر موفق به پاسخ‌دهی صحیح به همه سؤالات شدند.

اختراع ۲۵۰ هزار دلاری دو نوجوان برای درخت کریسمس
۲۹ دی ۱۳۹۹

اختراع ۲۵۰ هزار دلاری دو نوجوان برای درخت کریسمس

اختراع کریسمسی دو نوجوان ۱۲ ساله، درآمدی ۲۵۰ هزار دلاری نصیب آن‌ها نموده است. «آیان» و «میکی»، راهی برای جلوگیری از زمین خوردن و شکستن تزئینات درخت کریسمس یافتند و همین ایده خلاقانه، آغازی برای کارآفرینی هیجان‌انگیز آن‌ها شد. این ایده ساده و جذاب، زمانی به ذهنشان رسید که یکی از تزئینات مورد علاقه آن‌ها، از درخت کریسمس بر روی زمین افتاد و شکست. آن‌ها به این فکر افتادند که باید برای این چالش راهکاری اندیشید؛ راهکاری که در یک سال، درآمدی ۲۵۰ هزار دلاری برای آن‌ها به دنبال داشته است.

اعطای عنوان کودک سال مجله تایم به یک مخترع ۱۵ ساله
۱۵ دی ۱۳۹۹

اعطای عنوان کودک سال مجله تایم به یک مخترع ۱۵ ساله

یک مخترع ۱۵ ساله، عنوان اولین کودک سال مجله «Time» را از آن خود نموده و تصویرش بر روی جلد این مجله مشهور قرار گرفت.

اندازه‌گیری دقیق فشارخون توسط ساعت اپل
۸ دی ۱۳۹۹

اندازه‌گیری دقیق فشارخون توسط ساعت اپل

اپل در ادامه استراتژی ایجاد کاربردهای متنوع در محصولات و حرکت به سمت سلامت دیجیتال، نوآوری جدیدی برای ساعت‌های هوشمند توسعه داده که «Apple Watch»ها به سادگی امکان اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشارخون کاربر را خواهند داشت.

بسته‌بندی ویژه برای افزایش طول عمر محصولات کشاورزی
۹ دی ۱۳۹۹

بسته‌بندی ویژه برای افزایش طول عمر محصولات کشاورزی

«وردانت تکنولوژی»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع جدیدی شده که مرتبط با تنظیم وضعیت محصولات کشاورزی و کنترل شرایط آن‌ها در کل فرایند برداشت تا عرضه به مصرف‌کننده است.

تلاش‌ اپل برای توسعه یک موتور جستجوی اختصاصی
۲۳ دی ۱۳۹۹

تلاش‌ اپل برای توسعه یک موتور جستجوی اختصاصی

اپل در تلاش است تا با توسعه یک موتور جستجوی اختصاصی، پا در کفش بزرگانی همچون گوگل کند. ثبت اختراع جدید این شرکت که به تازگی گواهی آن توسط دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر گردیده، حاکی از عزم جدی این غول فناور برای ورود به حوزه جستجوی وب است.