پیشتازی بایدو در اختراعات حوزه هوش مصنوعی
۲۴ آذر ۱۳۹۹

پیشتازی بایدو در اختراعات حوزه هوش مصنوعی

بایدو (Baidu)، به‌عنوان یکی از مشهورترین ارائه‌دهندگان سرویس‌های اینترنتی و موتور جستجو در چین، سرمایه‌گذاری‌های شایان ذکری در حوزه هوش مصنوعی داشته است. شاهد بزرگ برای این سرمایه‌گذاری‌های هدفمند، صدرنشینی این شرکت فناور در میان متقاضیان ثبت اختراع در حوزه فناوری هوش مصنوعی در چین است. بنا بر گزارش وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT)، بایدو با ثبت بیش از ۹ هزار درخواست ثبت اختراع تا اکتبر سال جاری میلادی، از دیگر رقبای قدرتمند خود، از جمله تنسنت (Tencent) و هوآوی پیشی گرفته است.

امروزه، هوش مصنوعی به‌عنوان یک فناوری نوظهور و کلیدی، مورد توجه طیف وسیعی از شرکت‌ها، اعم از غول‌های تجارت الکترونیک نظیر «eBay» و آمازون، شرکت‌های فناور مشهور مانند اپل و گوگل، شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و حتی دفاتر ثبت اختراع معتبر مانند «USPTO» قرار گرفته است. به موازات این استقبال فزاینده، فعالیت‌های ثبت اختراع هم جهت محافظت از نوآوری‌ها و ابداعات در حوزه هوش مصنوعی، به شدت افزایش یافته است. کشور چین هم به‌عنوان بزرگ‌ترین بازیگر ثبت اختراع در سطح جهان، از این قاعده مستثنی نبوده و در سال‌های اخیر، با انبوهی از درخواست‌های مرتبط با هوش مصنوعی مواجه شده است.

بنا بر مطالعه اخیر واحد تحقیقات وزارت صنعت و فناوری اطلاعات این کشور، بایدو با ۹۳۴۶ درخواست تا اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی، برای سومین سال پیاپی، توانسته در رده نخست متقاضیان ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی قرار گیرد. جالب اینجا است که طبق گزارش پیشین این نهاد، بایدو در بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی، با ۵۷۱۲ درخواست در صدر ایستاده بود و این افزایش چشمگیر تعداد درخواست‌ها، به خوبی نشان‌دهنده استقبال شدید صنایع مختلف از فناوری هوش مصنوعی است.

پس از بایدو، رقبای قدرتمند این شرکت، یعنی تنسنت (Tencent) و هوآوی نیز، به ترتیب با ۸۴۵۰ و ۷۳۸۱ درخواست، در رده‌های بعدی متقاضیان ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی جای گرفته‌اند. در ارتباط با پتنت‌های گرنت شده نیز، بایدو با در اختیار داشتن مالکیت ۲۶۸۲ پتنت مرتبط با هوش مصنوعی، از رقبا پیشی گرفته و هوآوی و تنسنت، به ترتیب با ۲۵۱۵ و ۲۳۳۲ پتنت، در رده‌های دوم و سوم جای دارند.

گفتنی است که بایدو، در چند زمینه اصلی مرتبط با هوش مصنوعی، در صدر متقاضیان ثبت اختراع قرار داشته که از آن جمله، می‌توان به یادگیری عمیق (۲۳۴۰ درخواست)، خودروی خودران (۱۹۲۸ درخواست)، توصیه‌های هوشمند (۱۴۱۴ درخواست)، داده‌های بزرگ در صنعت حمل‌ونقل (۱۲۳۷ درخواست) و پردازش زبان طبیعی (۱۳۸۳ درخواست) اشاره نمود.

لازم به ذکر است که بایدو در جستجوی فرصت‌هایی برای کسب درآمد از خدمات ابری و محصولات مجهز به هوش مصنوعی مانند بلندگوها و نمایشگرهای هوشمند است. این در حالی است که در گذشته، این شرکت استراتژی ورود به حوزه فناوری‌های هدایت خودکار خودروها را نیز در دستور کار قرار داده و با عرضه پلتفرم خودران منبع باز «Apollo» و عرضه برخی نوآوری‌های رانندگی هوشمند، خود را به یک بازیگر نوظهور در توسعه و هوشمندسازی صنعت خودرو مبدل نموده بود. به نظر می‌رسد که این شرکت، فارغ از حوزه کاربرد، به دنبال فرصت‌های کسب‌وکاری است که در آن‌ها می‌توان از قابلیت‌های فناورانه در حوزه هوش مصنوعی، به‌عنوان یک اهرم تجاری قدرتمند استفاده نمود، خواه صنعت مدنظر، صنعت خودرو باشد و خواه نمایشگرهای هوشمند!

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

اختراعی که موز را به کنترل‌کننده بازی تبدیل می‌کند!
۲۶ اسفند ۱۳۹۹

اختراعی که موز را به کنترل‌کننده بازی تبدیل می‌کند!

به کمک فناوری جدید سونی، حتی اشیاء غیرالکترونیک اطرافمان هم، قابلیت تبدیل به یک ابزار کنترلی برای کنسول‌های بازی را خواهند داشت. بنا بر ثبت اختراع جدید این شرکت که به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته، اشیای بی‌جان و غیر الکترونیکی اطراف کاربر، می‌توانند به‌عنوان یک کنترل‌کننده دستگاه پلی‌استیشن استفاده شوند. جالب این‌که شیء پیشنهادی سونی در توصیف فناوری مذکور، یک موز است!

محکومیت ۲ میلیارد دلاری اینتل به دلیل نقض پتنت
۲۷ اسفند ۱۳۹۹

محکومیت ۲ میلیارد دلاری اینتل به دلیل نقض پتنت

بنا بر رأی دادگاه منطقه‌ای تگزاس، اینتل دو گواهی ثبت اختراع شرکت «VLSI Technology» را نقض نموده و به دلیل خسارات وارده به این شرکت، ملزم به پرداخت ۲/۱۸ میلیارد دلار شده است. با صدور رأی دادگاه، ارزش سهام اینتل، کاهش تقریباً ۱/۶۳ درصدی را به همراه داشته است. البته اینتل چنین نقض پتنتی را تأیید نکرده و در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر نموده، خبر از درخواست تجدیدنظر و پیگیری‌های حقوقی آتی داده است.

عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»
۲۵ اسفند ۱۳۹۹

عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»

شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکتریک، با عملکرد خیره‌کننده‌ خود در خصوص فعالیت‌های ثبت اختراع، در میان برترین‌های جهان جای گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۲۸۱۰ درخواست «PCT»، پیشتاز شرکت‌های ژاپنی بوده و رده سومی شرکت‌های جهان را نیز از آن خود نموده است.

ارائه معافیت‌های مالیاتی برای مخترعین روسی
۲۴ اسفند ۱۳۹۹

ارائه معافیت‌های مالیاتی برای مخترعین روسی

روسیه در تلاش است تا با انجام برخی اقدامات ابتکاری و تحریک فعالیت‌های نوآورانه، نرخ ثبت اختراع شرکت‌های فناور روسی برای محصولات و خدمات فناورانه را افزایش دهد. یکی از مهم‌ترین اقدامات در نظر گرفته شده برای این منظور، کاهش مالیات شرکت‌هایی است که برای محصولات تولیدی خود، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع شده‌اند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.