روند افزایشی دعاوی نقض پتنت در چین
۰۷ دی ۱۳۹۹

روند افزایشی دعاوی نقض پتنت در چین

بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر، تعداد پرونده‌های حقوقی نقض پتنت در چین، به‌طور مداوم افزایش یافته است. این روند صعودی، در حالی است که هم شاکیان داخلی و هم خارجی‌ها، موفقیت بیش از ۸۰ درصدی در اثبات ادعاهای خود داشته‌اند. البته در این میان، بخش اعظمی از شکایت‌های صورت گرفته، پیش از آغاز فرایندهای دادرسی و یا صدور حکم نهایی توسط دادگاه، پس گرفته شده و مسائل در خارج از دادگاه، بین طرفین حل‌وفصل می‌شوند.

طی سال‌های اخیر، سیستم پتنت با استقبال قابل توجه مخترعین، نوآوران و شرکت‌های فناور همراه شده و روند ثبت اختراع در جهان، با رشدی خیره‌کننده مواجه شده است. در این میان، کشور چین را می‌توان یک نمونه کاملاً متفاوت دانست. این کشور، با تغییر در استراتژی‌های توسعه‌ای خود و جایگزینی سیاست توسعه نوآوری به جای تقلید و کپی‌برداری، خود را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیگران دنیای مالکیت فکری مطرح نموده است. طبق آخرین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، این کشور با صدرنشینی در حوزه‌های پتنت، یوتیلیتی مدل‌ها، علائم تجاری، طراحی‌های صنعتی و گونه‌های گیاهی، برتری بی‌چون و چرای خود را بر رقبای قدرتمندش دیکته کرده است. جالب اینجا است که اداره ملی مالکیت فکری چین، با ۱/۴ میلیون درخواست ثبت اختراع جدید در سال ۲۰۱۹ میلادی، آماری بیش از دو برابر تعداد درخواست‌های دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (حدود ۶۰۰ هزار درخواست) بر جای گذاشته است. بدیهی است که چنین حجم عظیمی از پرونده‌های ثبت اختراع و به‌تبع آن، گواهی‌های صادر شده، دعاوی حقوقی زیادی را بین شرکت‌های فناور پدید می‌آورد.

دادگاه مالکیت فکری پکن (BIPC)، در آخرین گزارش خود در خصوص دعاوی حقوقی نقض پتنت، اعلام داشته که در بازه زمانی نوامبر ۲۰۱۴ تا مارس ۲۰۲۰ میلادی، تقریباً ۶۵/۵ درصد از پرونده‌های به ثبت رسیده، پیش از آغاز فرآیند دادرسی و یا صدور حکم نهایی، حل‌وفصل شده و یا از سوی صاحبان آن‌ها پس گرفته شده‌اند.

همچنین، بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر، تعداد پرونده‌های حقوقی نقض پتنت، هم برای شاکیان داخلی و هم شاکیان خارجی، به‌طور مداوم افزایش یافته است. در این میان، متوسط نرخ برنده شدن شاکیان داخلی و خارجی، به‌ترتیب برابر با ۸۳ و ۸۶ درصد بوده و دیگر ترس شرکت‌های خارجی صاحب فناوری برای ورود به کشور چین و نگرانی بابت کپی‌برداری از محصولات و پتنت‌ها، تا حدودی مرتفع شده است. شکل زیر تعداد پرونده‌های نقض پتنت و همچنین نرخ موفقیت در شکایت‌ها را برای دو گروه شاکیان داخلی و خارجی نشان می‌دهد.

تعداد پرونده‌های نقض پتنت و همچنین نرخ موفقیت در شکایت‌ها را برای دو گروه شاکیان داخلی و خارجی نقض پتنت در چین

گفتنی است که برای سالیان سال، این شاعبه وجود داشت که شرکت‌های داخلی چینی، به راحتی از محصولات شرکت‌های فناور کپی نموده و سیستم قضایی کشور چین نیز، از فناوران خارجی حمایت لازم را به عمل نمی‌آورد. همین مسئله، باعث شده بود که بسیاری از شرکت‌های خارجی، همواره نگران همکاری با تأمین‌کنندگان چینی بوده و در ارتباط گرفتن با آن‌ها، جانب احتیاط را دوچندان رعایت می‌کردند. با این وجود، چین حرکت همه‌جانبه‌ای را برای تبدیل شدن از یک سیستم کپی کننده به یک کشور فناور آغاز نموده و به پشتوانه همین سیاست‌گذاری، حقوق مالکیت فکری خود را نیز به شدت تقویت نموده است. مطابق جدول زیر، می‌توان گفت که نه‌تنها دیگر شرکت‌های خارجی نباید از تبعیض ملیتی نگران باشند، بلکه شواهد حاکی از آن است که حتی در برخی برهه‌های زمانی، نرخ‌های موفقیت پرونده‌های شکایت نقض پتنت مطرح شده از سوی شاکیان خارجی، از نرخ پیروزی شاکیان داخلی نیز پیشی گرفته است.

تعداد پرونده‌های نقض پتنت و همچنین نرخ موفقیت در شکایت‌ها را برای دو گروه شاکیان داخلی و خارجی نقض پتنت در چین

لازم به تأکید است که در ارتباط با تعیین خسارت ناشی از نقض پتنت و رویکردهای ارزیابی آن، «محاسبه سود از دست رفته به دلیل نقض پتنت»، «محاسبه سود ناشی از نقض پتنت»، «تعیین حق امتیاز معقول و منصفانه» و «خسارات قانونی» را می‌توان در نظر گرفت. در این میان، «BIPC» خسارات قانونی را به‌عنوان متداول‌ترین روش محاسبه خسارت در نظر گرفته و تمایل دادگاه در هنگام ارزیابی خسارات، استفاده از یک بررسی کلی به جای انجام یک تحلیل کامل و همه‌جانبه است.

پربازدید‌ترین‌ها

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.

اختراع یک نوجوان خلاق برای مقابله با آتش‌سوزی منازل
۴ مرداد ۱۴۰۰

اختراع یک نوجوان خلاق برای مقابله با آتش‌سوزی منازل

یک دانش‌آموز دبیرستانی، موفق به اختراع یک سیستم خودکار مهار آتش شده است. این اختراع جالب که در واکنش به آتش‌سوزی‌های گسترده در محل زندگی «آرول ماتور» توسعه یافته، متشکل از یک مکانیسم بازدارنده است که با فعال‌سازی خودکار در زمان تشخیص آتش‌، امکان مهار آن را فراهم می‌کند. این مخترع نوجوان که اختراع خود را ثبت نموده، موفق به جذب سرمایه ده هزار دلاری در «Kickstarter» شده است.

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.

تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان
۲۹ تیر ۱۴۰۰

تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان

بنا بر برآوردهای صورت گرفته، از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، ده خودروساز نوآور جهان، بیش از ۱.۲۵ میلیون پتنت به ثبت رسانده‌اند. در این بین، تویوتا با بیش از ۳۸۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در صدر خودروسازان نوآور جهان قرار داشته و هیوندای و فورد، به ترتیب با بیش از ۱۸۴ هزار و ۱۶۷ هزار درخواست، در رده‌های بعدی جای دارند. جالب اینجا است که در خصوص خودروهای الکتریکی نیز، همین سه خودروساز نوآورترین شرکت‌ها بوده و در خودروهای خودران، فورو، تویوتا و هوندا، به ترتیب جایگاه اول تا سومی را در اختیار دارند.

تخم‌مرغ گیاهی کانادایی، آماده حضور در بازارهای جهانی
۳ مرداد ۱۴۰۰

تخم‌مرغ گیاهی کانادایی، آماده حضور در بازارهای جهانی

یک استارت‌آپ کانادایی، برای نخستین بار موفق به تولید تخم‌مرغ‌های گیاهی در این کشور شده است. «نباتی فودز» که بازار اولیه خود را کشورهای کانادا، آمریکا و استرالیا می‌داند، در گام اول در صدد حفاظت از محصول ارزشمند خود در این کشورها بوده و در ادامه، نیم‌نگاهی هم به حفاظت از این نوآوری در بازار اروپا و چین دارد. مهم‌ترین مزیت این تخم‌مرغ‌های گیاهی، عدم وجود کلسترول، سویا و گلوتن بوده که نگرانی افراد محتاط در زمینه رژیم‌های غذایی، سلامت قلب و سطح کلسترول خون را هم بر طرف می‌کند.