پلوپز هوشمندی که غذا را مبتنی بر سلیقه کاربران می‌پزد!
۱۶ دی ۱۳۹۹

پلوپز هوشمندی که غذا را مبتنی بر سلیقه کاربران می‌پزد!

فناوری هوش مصنوعی، به حوزه لوازم‌خانگی و تجهیزات طبخ غذا هم راه یافته است. شرکت مشهور میدیا (Midea) که طیف وسیعی از محصولات خانگی، از یخچال و لباسشویی گرفته تا وسایل آشپزخانه و پخت‌وپز را ارائه می‌کند، در آخرین نوآوری خود، پلوپز هوشمندی ابداع کرده که از فناوری هوش مصنوعی، برای پخت غذا مبتنی بر سلایق کاربران و سایر فاکتورهای محیطی استفاده می‌کند.

طی سال‌های اخیر، شاهد توسعه و تجاری‌سازی کاربردهای متنوعی از هوش مصنوعی در طیف وسیعی از صنایع و حوزه‌های کسب‌وکار بوده‌ایم؛ به‌طوری که از پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی و خودروهای خودران گرفته تا سلامت دیجیتال و حتی ارزیابی درخواست‌های ثبت اختراع، همگی به نحوی از این فناوری نوظهور بهره‌مند شده‌اند. افزایش تقریباً ۱۰۰ درصدی «US» پتنت‌های به ثبت رسیده با موضوع هوش مصنوعی طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ میلادی، به خوبی روند پیشرفت و همه‌گیری این فناوری کلیدی را تأیید می‌کند. با این همه، تصور برخی کاربردهای هوش مصنوعی کمی دور از ذهن است. همان‌طور که هیچ‌کس انتظار ندارد که یک سیستم هوش مصنوعی بتواند مخترع و ابداع‌کننده طراحی‌های نوآورانه باشد و ثبت «DABUS» به‌عنوان مخترع در درخواست‌های ثبت اختراع، جنجالی بزرگ در دنیای مالکیت فکری و ثبت اختراع ایجاد کرد، یک ظرف پخت غذای مجهز به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هم کمی عجیب خواهد بود!

اختراع جدید میدیا که آوریل ۲۰۱۸، در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن به تازگی با شماره «US 10863849» صادر گردیده است، نوعی ظرف هوشمند و چندمنظوره را توصیف نموده که از فناوری هوش مصنوعی، به شکلی منحصربه‌فرد برای پخت غذا استفاده می‌کند. این ظرف، مجهز به یک سیستم ذخیره مواد غذایی با چندین محفظه مجزا است که می‌تواند انواع برنج و سایر مواد غذایی، از جمله میوه، لوبیا و حبوبات را در خود جای دهد. برای هر محفظه، دریچه‌ای هوشمند پیش‌بینی شده که مواد غذایی را در زمان مقرر، به محفظه پخت غذا وارد می‌کند. در بالای سیستم ذخیره‌سازی مواد نیز، دوربینی تعبیه گردیده که با شناسایی مواد غذایی مختلف، اطلاعات لازم را به سیستم یادگیری ماشین منتقل می‌کند.

آن‌گونه که در اسناد پتنت آمده است، قابلیت‌های هوش مصنوعی، در چندین مرحله به یک فرآیند پخت بی‌نقص کمک می‌کند؛ در ابتدا، از سیستم‌های شبکه عصبی مبتنی بر تصویر، مانند «AlexNet» یا «GoogleNet»، برای آموزش و یادگیری سیستم در زمینه طبخ غذا استفاده می‌شود. مرحله بعدی، در زمان استفاده از ظرف توسط مصرف‌کننده رخ می‌دهد. پلوپز میدیا، برای افزایش درک خود از فرآیند پخت‌وپز، رفتارهای آشپزی کاربر را یاد گرفته و آن‌ها را با اطلاعات قبلی خود تطبیق می‌دهد. با گذشت زمان، سیستم می‌تواند غذا را بر اساس ترجیحات شخصی کاربر و نیازهای بهداشتی و تغذیه‌ای و البته، عوامل محیطی، مانند فصول سال یا دما، شخصی‌سازی نماید. درک تنظیمات مربوط به طعم مطلوب غذا از دید کاربر، از دیگر مزایای این ظرف هوشمند محسوب می‌شود. گفتنی است که پلوپز هوشمند میدیا، قادر به اتصال به شبکه خانگی خواهد بود، جایی که به‌عنوان بخشی از یک سیستم آشپزخانه هوشمند، هم به مشخصات سایر کاربران (مثلاً اعضای خانواده) دسترسی داشته و هم با سایر تجهیزات و سیستم‌های خانگی هماهنگ خواهد بود.

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.