استقبال از برنامه «USPTO» برای تسریع ارزیابی درخواست‌های کرونایی
۲۱ دی ۱۳۹۹

استقبال از برنامه «USPTO» برای تسریع ارزیابی درخواست‌های کرونایی

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO)، خبر از دریافت قریب به ۴۰۰ درخواست ثبت اختراع و علامت تجاری، ذیل برنامه تسریع ارزیابی پرونده‌های مرتبط با کووید-۱۹ داده است.

بر اساس خبر درج شده در وب‌سایت این نهاد، برنامه مذکور که در راستای شرایط ویژه ناشی از بیماری کرونا و به‌منظور ایجاد فرصت‌های جدی‌تر برای ارائه نوآوری و تجاری‌سازی دارایی‌های فکری مرتبط با این اپیدمی راه‌اندازی شده است، با استقبال نسبتاً خوب متقاضیان همراه شده و ۲۵۱ درخواست ثبت اختراع و همچنین ۱۲۹ درخواست ثبت علامت تجاری را در خود گنجانیده است. شایان ذکر است که از میان درخواست‌های ثبت اختراع پذیرفته شده در این برنامه، ۳۳ درخواست در شرف اعطای گواهی بوده و یا موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع شده‌اند.

تقریباً یک سال از شیوع کووید-۱۹ می‌گذرد، ویروس منحوس و خطرناکی که علاوه بر گرفتن جان هزاران انسان بی‌گناه، اثرات فراوانی بر اقتصاد، فرهنگ و حتی نحوه تعامل و ارتباط بین افراد بر جای گذاشته است. در حالی که خبرهای امیدوارکننده‌ای از ساخت واکسن و آغاز واکسیناسیون همگانی در بسیاری از کشورها آغاز شده و مذاکرات پیرامون چگونگی دسترسی کشورهای مختلف به این واکسن‌ها ادامه دارد، از این نکته نباید غافل شد که مجموعه محصولات دارویی و پزشکی مقابله با کرونا ویروس، اعم از واکسن، انواع دارو، ماسک و تجهیزات ضدعفونی، به لطف اختراعات و نوآوری‌های تعداد زیادی از مخترعین فردی و شرکت‌های فناور فراهم شده است. در کنار تلاش‌های بی‌وقفه محققین و فناوران برای یافتن راهکارهای درمانی و پیشگیری از این ویروس هولناک، نهادهای مالکیت فکری و ثبت اختراع هم، برنامه‌های متعددی برای حمایت و پشتیبانی از این تلاش‌ها اتخاذ کرده‌اند که از آن جمله، می‌توان به پروژه آزمایشی «USPTO» برای تسریع روند ارزیابی درخواست‌های ثبت اختراع با موضوع کرونا ویروس، راه‌اندازی سرویس اطلاعاتی پتنت‌های مرتبط با کووید-۱۹ در کره جنوبی و تلاش‌های یکپارچه سازمان جهانی مالکیت فکری، سازمان بهداشت جهانی و سازمان تجارت جهانی با تأکید بر چگونگی تأثیر متقابل بهداشت، تجارت و مالکیت فکری در کنترل اپیدمی اشاره نمود.

از آنجا که دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، از معتبرترین دفاتر مالکیت فکری جهان محسوب شده و سالانه میزبان خیل عظیمی از نوآوری‌ها و ابداعات توسعه‌یافته از سوی مخترعین و فناوران مختلف از اقصی نقاط جهان است، اقدام این نهاد در اولویت‌بخشی به درخواست‌های ثبت اختراع و علامت تجاری در حوزه کووید-۱۹، یکی از برنامه‌های اثرگذار در مقابله با این بیماری ویروسی محسوب می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح آزمایشی، عدم نیاز به پرداخت هزینه مجزا از سوی متقاضیان، به منظور تسریع فرآیند ثبت اختراع و اولویت در ارزیابی‌ها است که با گزارش اخیر «USPTO»، به نظر می‌رسد با استقبال متقاضیان همراه بوده است. گفتنی است که پیش از شروع به کار برنامه، پیش‌بینی شده بود که چیزی در حدود ۵۰۰ درخواست در این طرح حضور خواهند یافت. به نظر می‌رسد که پیش‌بینی‌ها تا حدودی تحقق شده و از زمان تصویب برنامه در ماه می ۲۰۲۰ (برای ثبت اختراع) و ژوئن ۲۰۲۰ (برای ثبت علائم تجاری)، ۲۵۱ درخواست ثبت اختراع و ۱۲۹ درخواست ثبت علائم تجاری در این برنامه پذیرفته شده است.

بررسی دقیق‌تر درخواست‌ها، نشان می‌دهد که بیش از نیمی از درخواست‌های ثبت اختراع حاضر در این برنامه، به درمان‌های پزشکی، واکسن‌ها و فناوری‌های تشخیصی اختصاص داشته و مابقی نیز، تجهیزات محافظت شخصی (PPE)، ونتیلاتورها و سایر فناوری‌ها را پوشش داده است. در حوزه علائم تجاری نیز، آمار تقریباً مشابهی وجود دارد؛ به‌طوری که نیمی از درخواست‌ها، به شناسایی و درمان کووید-۱۹ و نیم دیگر، به «PPE» و خدمات پزشکی مربوط به این اپیدمی مرتبط است. گفتنی است که فناوری‌های واجد شرایط، شامل محصولات و فرآیندهای مرتبط با کووید-۱۹ و مورد تأیید «FDA» بوده و نهادهای خرد (Micro Entity) یا کوچکی (Small Entity) که فناوری‌هایی در این حوزه دارا باشند، می‌توانند از مزایای این طرح استفاده کنند.

آندره یانکو (Andrei Iancu)، مدیر دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، با تأکید بر نقش «IP» در مقابله با کووید-۱۹، در این خصوص افزوده: «کارکنان ما سخت تلاش می‌کنند تا درخواست‌های ثبت اختراع و علائم تجاری مرتبط با کووید-۱۹ را در اولویت قرار دهند. این اقدام، تضمین می‌کند که سیستم‌های مالکیت فکری، کاملاً پاسخگوی این شرایط اضطراری می‌باشند. طی دو قرن گذشته، راهکارهای نوآورانه‌ای از بزرگ‌ترین مشکلات کشور، به USPTO ارسال شده و به احتمال زیاد، برخی از راه‌حل‌های همه‌گیری کنونی نیز، قبلاً توسط این نهاد بررسی شده است».

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

اختراعی که موز را به کنترل‌کننده بازی تبدیل می‌کند!
۲۶ اسفند ۱۳۹۹

اختراعی که موز را به کنترل‌کننده بازی تبدیل می‌کند!

به کمک فناوری جدید سونی، حتی اشیاء غیرالکترونیک اطرافمان هم، قابلیت تبدیل به یک ابزار کنترلی برای کنسول‌های بازی را خواهند داشت. بنا بر ثبت اختراع جدید این شرکت که به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته، اشیای بی‌جان و غیر الکترونیکی اطراف کاربر، می‌توانند به‌عنوان یک کنترل‌کننده دستگاه پلی‌استیشن استفاده شوند. جالب این‌که شیء پیشنهادی سونی در توصیف فناوری مذکور، یک موز است!

محکومیت ۲ میلیارد دلاری اینتل به دلیل نقض پتنت
۲۷ اسفند ۱۳۹۹

محکومیت ۲ میلیارد دلاری اینتل به دلیل نقض پتنت

بنا بر رأی دادگاه منطقه‌ای تگزاس، اینتل دو گواهی ثبت اختراع شرکت «VLSI Technology» را نقض نموده و به دلیل خسارات وارده به این شرکت، ملزم به پرداخت ۲/۱۸ میلیارد دلار شده است. با صدور رأی دادگاه، ارزش سهام اینتل، کاهش تقریباً ۱/۶۳ درصدی را به همراه داشته است. البته اینتل چنین نقض پتنتی را تأیید نکرده و در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر نموده، خبر از درخواست تجدیدنظر و پیگیری‌های حقوقی آتی داده است.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.