نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد
۲۴ دی ۱۳۹۹

نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد

مخاطبین کانون پتنت ایران، رکورد جدیدی را در سومین آزمون بر خط مالکیت فکری بر جای گذاشتند. این آزمون که در پی دو تجربه موفق قبلی، در روز جمعه مورخ نوزدهم دی ماه برگزار گردید، همراهی ۱۷۱ شرکت‌کننده را به‌دنبال داشت.

برگزاری آزمون‌های بر خط مالکیت فکری، یکی از استراتژی‌های جدید کانون پتنت ایران در سال ۹۹ بوده که با هدف ترغیب عمومی در حوزه مالکیت فکری و ایجاد انگیزه برای کسب دانش و علاقه‌مندی در این حوزه عملیاتی شده است. در حالی‌که در دو آزمون ابتدایی، به ترتیب ۶۳ و ۷۸ نفر حضور داشتند، آمار شرکت‌کنندگان جدید، حکایت از افزایش قریب به ۱۲۰ درصدی داشته است.

در سومین آزمون بر خط مالکیت فکری، پنج نفر موفق به پاسخ‌دهی صحیح به همه سؤالات شدند. خانم‌ها «میترا محتشمی» و «الهه صفایی» و آقایان «مهرداد صحرانورد»، «آیدین اشرفی بلگاباد» و «محمد حسن کنعانی جزی»، پنج نفری بودند که با پاسخ صحیح به همه ۲۰ سؤال، نمره کامل را کسب کردند. به هر یک از این پنج  نفر، یک کالای دانش‌بنیان به همراه یک کارت هدیه، مجموعاً به ارزش ۷۰۰ هزار تومان تقدیم می‌گردد.

خانم «الهام مرادی» و آقای «محمد رجائی» نیز، با تنها یک پاسخ نادرست، موفق به کسب رده‌های بعدی شده که به این بزرگواران نیز، به رسم هدیه، یک کالای نوآورانه و ایرانی به ارزش ۴۰۰ هزارتومان ارسال می‌گردد. در همین راستا، نفرات برگزیده، می‌توانند برای دریافت جوایز خود، با ایمیل info@patentoffice.ir در ارتباط باشند.

شایان ذکر است که آقایان «آیدین اشرفی بلگاباد» و «محمد حسن کنعانی جزی»، از برگزیدگان این آزمون، در آزمون اول نیز با پاسخ صحیح به ۱۹ سؤال، در زمره برندگان قرار داشتند.

گفتنی است که از مجموع شرکت‌کنندگان، ۵۱ نفر عملکرد ۷۵ تا ۱۰۰ درصدی در پاسخ صحیح به سؤالات داشتند و ۵۹ نفر دیگر نیز، به بیش از ۵۰ درصد از سؤالات پاسخ صحیح دادند. بر همین اساس، تنها ۳۶ درصد از افراد حاضر در این آزمون، به کمتر از نیمی از سؤالات پاسخ صحیح داده‌اند. امید است که در ادامه برگزاری آزمون‌های بر خط، با تلاش‌ روزافزون افراد به منظور کسب دانش مالکیت فکری، شاهد عملکردهای بسیار بهتر شرکت‌کنندگان و حتی برگزاری آزمون‌های تخصصی‌تر در این حوزه باشیم.

لازم به ذکر است که رتبه‌بندی کلی شرکت‌کنندگان و همچنین پاسخ‌های صحیح سؤالات، در بخش صفحه کاربری افراد در سایت کانون پتنت ایران، در دسترس بوده و افراد با مراجعه به این بخش، می‌توانند گزارش دقیق‌تری از عملکرد خود در این آزمون به دست آورند. علاقه‌مندان می‌توانند در بخش نظرات وب‌سایت کانون پتنت ایران و یا پیام‌رسان‌های کانون، با ما در ارتباط بوده و نقطه‌نظرات خود را در راستای بهبود هرچه بیشتر فرایندهای طراحی سؤال، برگزاری و امتیازدهی ارائه دهند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

شناسایی بیماری‌های پوستی به کمک تلفن همراه
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

شناسایی بیماری‌های پوستی به کمک تلفن همراه

یک شرکت کانادایی فعال در حوزه سلامت دیجیتال، اپلیکیشنی توسعه داده که انقلابی در مواجهه با بیماری‌های پوستی پدید می‌آورد. «Skinopathy»، اپلیکیشن خود را که مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی است، به زودی به بازار عرضه نموده و بدین وسیله، مدیریت بیماری‌های پوستی را به‌ویژه برای افراد مستقر در مناطق دورافتاده و محروم از خدمات پزشکی ممکن می‌سازد.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!
۱ خرداد ۱۴۰۰

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!

تسلا در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه باتری‌های خودروهای الکتریکی، تعدادی از پتنت‌های یک استارت‌آپ کوچک کانادایی را خریداری نموده است. نکته جالب در این مبادله دارایی‌های فکری، واگذاری پتنت‌های مذکور در ازای مبلغ ناچیز ۳ دلار است. البته شواهد حاکی از آن است که این معامله، بسیار گسترده‌تر بوده و احتمالاً «اسپرینگ‌پاور اینترنشنال» تحت تملک تسلا قرار گرفته است.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.