نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد
۲۴ دی ۱۳۹۹

نتایج سومین آزمون بر خط مالکیت فکری اعلام شد

مخاطبین کانون پتنت ایران، رکورد جدیدی را در سومین آزمون بر خط مالکیت فکری بر جای گذاشتند. این آزمون که در پی دو تجربه موفق قبلی، در روز جمعه مورخ نوزدهم دی ماه برگزار گردید، همراهی ۱۷۱ شرکت‌کننده را به‌دنبال داشت.

برگزاری آزمون‌های بر خط مالکیت فکری، یکی از استراتژی‌های جدید کانون پتنت ایران در سال ۹۹ بوده که با هدف ترغیب عمومی در حوزه مالکیت فکری و ایجاد انگیزه برای کسب دانش و علاقه‌مندی در این حوزه عملیاتی شده است. در حالی‌که در دو آزمون ابتدایی، به ترتیب ۶۳ و ۷۸ نفر حضور داشتند، آمار شرکت‌کنندگان جدید، حکایت از افزایش قریب به ۱۲۰ درصدی داشته است.

در سومین آزمون بر خط مالکیت فکری، پنج نفر موفق به پاسخ‌دهی صحیح به همه سؤالات شدند. خانم‌ها «میترا محتشمی» و «الهه صفایی» و آقایان «مهرداد صحرانورد»، «آیدین اشرفی بلگاباد» و «محمد حسن کنعانی جزی»، پنج نفری بودند که با پاسخ صحیح به همه ۲۰ سؤال، نمره کامل را کسب کردند. به هر یک از این پنج  نفر، یک کالای دانش‌بنیان به همراه یک کارت هدیه، مجموعاً به ارزش ۷۰۰ هزار تومان تقدیم می‌گردد.

خانم «الهام مرادی» و آقای «محمد رجائی» نیز، با تنها یک پاسخ نادرست، موفق به کسب رده‌های بعدی شده که به این بزرگواران نیز، به رسم هدیه، یک کالای نوآورانه و ایرانی به ارزش ۴۰۰ هزارتومان ارسال می‌گردد. در همین راستا، نفرات برگزیده، می‌توانند برای دریافت جوایز خود، با ایمیل info@patentoffice.ir در ارتباط باشند.

شایان ذکر است که آقایان «آیدین اشرفی بلگاباد» و «محمد حسن کنعانی جزی»، از برگزیدگان این آزمون، در آزمون اول نیز با پاسخ صحیح به ۱۹ سؤال، در زمره برندگان قرار داشتند.

گفتنی است که از مجموع شرکت‌کنندگان، ۵۱ نفر عملکرد ۷۵ تا ۱۰۰ درصدی در پاسخ صحیح به سؤالات داشتند و ۵۹ نفر دیگر نیز، به بیش از ۵۰ درصد از سؤالات پاسخ صحیح دادند. بر همین اساس، تنها ۳۶ درصد از افراد حاضر در این آزمون، به کمتر از نیمی از سؤالات پاسخ صحیح داده‌اند. امید است که در ادامه برگزاری آزمون‌های بر خط، با تلاش‌ روزافزون افراد به منظور کسب دانش مالکیت فکری، شاهد عملکردهای بسیار بهتر شرکت‌کنندگان و حتی برگزاری آزمون‌های تخصصی‌تر در این حوزه باشیم.

لازم به ذکر است که رتبه‌بندی کلی شرکت‌کنندگان و همچنین پاسخ‌های صحیح سؤالات، در بخش صفحه کاربری افراد در سایت کانون پتنت ایران، در دسترس بوده و افراد با مراجعه به این بخش، می‌توانند گزارش دقیق‌تری از عملکرد خود در این آزمون به دست آورند. علاقه‌مندان می‌توانند در بخش نظرات وب‌سایت کانون پتنت ایران و یا پیام‌رسان‌های کانون، با ما در ارتباط بوده و نقطه‌نظرات خود را در راستای بهبود هرچه بیشتر فرایندهای طراحی سؤال، برگزاری و امتیازدهی ارائه دهند.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.