توافق «IBM» و «Airbnb» در پشت درهای بسته
۲۷ دی ۱۳۹۹ توافق «IBM» و «Airbnb» در پشت درهای بسته

شرکت‌های «IBM» و «Airbnb»، در بیانیه‌ای مشترک، خبر از حل‌وفصل دعوی حقوقی خود داده‌اند. این پرونده پر سروصدا که در مارس ۲۰۲۰ و با ادعای «IBM» مبنی بر نقض پتنت از سوی «Airbnb» آغاز گردید، پس از کش و قوس‌های فراوان و مذاکرات فشرده بین دو شرکت، پایان پذیرفته است. دو شرکت در حالی به توافق دست یافته‌اند که هیچ جزئیاتی از موارد مربوط به آن افشا نشده است.

«IBM»، در زمره شرکت‌های نوآوری است که ثبت اختراع را به عنوان یک جزء جدانشدنی از استراتژی کسب‌وکار و مدل درآمدی خود قرار داده است. فعالیت‌های ثبت اختراع این شرکت به حدی است که برای نزدیک به سه دهه، خود را به‌عنوان برترین بازیگر حوزه پتنت در آمریکا مطرح نموده است. این شرکت تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی، موفق به اخذ ۹۲۶۲ گواهی ثبت اختراع جدید از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده که عنوان متقاضی برتر را برای بیست و هفتمین سال متوالی برایش به ارمغان آورد. جالب این‌که تعداد کل «US» پتنت‌های «IBM»، از مرز ۱۴۰ هزار مورد گذشته و این آمار، به‌خوبی اهمیت ثبت اختراع در استراتژی‌های تجاری این شرکت فناور را نشان می‌دهد. بدیهی است که برخورداری از چنین سبد پتنت قدرتمندی، به معنای صف طویلی از متقاضیان جهت اخذ مجوز بهره‌برداری از این دارایی‌های ارزشمند بوده و به تبع آن، اختلافات حقوقی متعددی نیز، با ناقضان این پتنت‌ها وجود دارد. دعوی «IBM» و «Airbnb» هم، یکی از همین موارد محسوب شده که دو شرکت موفق به حل‌وفصل آن در خارج از محاکم قضایی شده‌اند.

اوایل ماه مارس و در اوج بحران ناشی از موج اول کرونا، «IBM» با ثبت شکایت در دادگاه منطقه‌ای دلاور (District Court of Delaware)، رقیب خود را به نقض چهار پتنت مرتبط با تجارت الکترونیکی متهم نمود. این شرکت، در دادخواست خود اظهار که از ماه می سال ۲۰۱۴، در تلاش برای دستیابی به یک موافقت‌نامه صدور مجوز با «Airbnb» بوده است. با این وجود، تلاش‌ها به نتیجه موفقیت‌آمیزی نرسیده و این شرکت را مجبور به ادامه مسیر از طریق ابزارهای حقوقی نموده است. «IBM»، همچنین پیشنهاد کرده بود که در صورت جبران خسارات ناشی از این نقض پتنت، امکان استفاده از فناوری‌های مذکور وجود خواهد داشت. به نظر می‌رسد که پس از گذشت پنج سال از اختلاف‌نظر دو شرکت و پیگیری مسیر حقوقی در چند ماه گذشته، «IBM» و «Airbnb» بر سر تمام کردن دعوی و در نظر گرفتن شرایط عادلانه برای بهره‌برداری از این فناوری‌ها به توافق رسیده‌اند.

لازم به تأکید است که  در سال‌های اخیر، «IBM» سرمایه‌گذاری وسیعی در حوزه‌های هوش مصنوعی، نرم‌افزارهای ابری و تجارت الکترونیک داشته است. اخذ بیش از ۱۸۰۰ پتنت در حوزه هوش مصنوعی، فعالیت گسترده در زمینه امنیت سایبری و تملک استارت‌آپ‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک، به خوبی چشم‌انداز این شرکت برای همراهی با موج تحول دیجیتال فعلی را نشان می‌دهد. استراتژی این شرکت، توسعه راهکارهای ترکیبی مبتنی بر ابر داده‌ها و خدمات تجارت الکترونیکی است و تملک «Red Hat» و «Expertus Technologies Inc» و «Nordcloud» و «Instana»، می‌تواند تقویت پلتفرم‌های ابداعی «IBM» را در پی داشته باشد. به نظر می‌رسد که حتی ابرقدرتی همچون «Airbnb» نیز، در مسیر فعالیت‌های خود، پا را از گلیمش فراتر نهاده و با استفاده از سبد قدرتمند اختراعات «IBM»، خود را در یک دام حقوقی سنگین انداخته است. حال پس از مدت‌ها تلاش برای گریز از این دام، ترجیح داده تا پشت درهای بسته و به دور از خبرسازی بیشتر، کار را یک سره نموده و به ایجاد چالش با غولی همچون «IBM»، پایان دهد؛ پایانی که احتمالاً میلیون‌ها دلار هم برای این شرکت هزینه داشته است.

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.