توافق «IBM» و «Airbnb» در پشت درهای بسته
۲۷ دی ۱۳۹۹

توافق «IBM» و «Airbnb» در پشت درهای بسته

شرکت‌های «IBM» و «Airbnb»، در بیانیه‌ای مشترک، خبر از حل‌وفصل دعوی حقوقی خود داده‌اند. این پرونده پر سروصدا که در مارس ۲۰۲۰ و با ادعای «IBM» مبنی بر نقض پتنت از سوی «Airbnb» آغاز گردید، پس از کش و قوس‌های فراوان و مذاکرات فشرده بین دو شرکت، پایان پذیرفته است. دو شرکت در حالی به توافق دست یافته‌اند که هیچ جزئیاتی از موارد مربوط به آن افشا نشده است.

«IBM»، در زمره شرکت‌های نوآوری است که ثبت اختراع را به عنوان یک جزء جدانشدنی از استراتژی کسب‌وکار و مدل درآمدی خود قرار داده است. فعالیت‌های ثبت اختراع این شرکت به حدی است که برای نزدیک به سه دهه، خود را به‌عنوان برترین بازیگر حوزه پتنت در آمریکا مطرح نموده است. این شرکت تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی، موفق به اخذ ۹۲۶۲ گواهی ثبت اختراع جدید از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده که عنوان متقاضی برتر را برای بیست و هفتمین سال متوالی برایش به ارمغان آورد. جالب این‌که تعداد کل «US» پتنت‌های «IBM»، از مرز ۱۴۰ هزار مورد گذشته و این آمار، به‌خوبی اهمیت ثبت اختراع در استراتژی‌های تجاری این شرکت فناور را نشان می‌دهد. بدیهی است که برخورداری از چنین سبد پتنت قدرتمندی، به معنای صف طویلی از متقاضیان جهت اخذ مجوز بهره‌برداری از این دارایی‌های ارزشمند بوده و به تبع آن، اختلافات حقوقی متعددی نیز، با ناقضان این پتنت‌ها وجود دارد. دعوی «IBM» و «Airbnb» هم، یکی از همین موارد محسوب شده که دو شرکت موفق به حل‌وفصل آن در خارج از محاکم قضایی شده‌اند.

اوایل ماه مارس و در اوج بحران ناشی از موج اول کرونا، «IBM» با ثبت شکایت در دادگاه منطقه‌ای دلاور (District Court of Delaware)، رقیب خود را به نقض چهار پتنت مرتبط با تجارت الکترونیکی متهم نمود. این شرکت، در دادخواست خود اظهار که از ماه می سال ۲۰۱۴، در تلاش برای دستیابی به یک موافقت‌نامه صدور مجوز با «Airbnb» بوده است. با این وجود، تلاش‌ها به نتیجه موفقیت‌آمیزی نرسیده و این شرکت را مجبور به ادامه مسیر از طریق ابزارهای حقوقی نموده است. «IBM»، همچنین پیشنهاد کرده بود که در صورت جبران خسارات ناشی از این نقض پتنت، امکان استفاده از فناوری‌های مذکور وجود خواهد داشت. به نظر می‌رسد که پس از گذشت پنج سال از اختلاف‌نظر دو شرکت و پیگیری مسیر حقوقی در چند ماه گذشته، «IBM» و «Airbnb» بر سر تمام کردن دعوی و در نظر گرفتن شرایط عادلانه برای بهره‌برداری از این فناوری‌ها به توافق رسیده‌اند.

لازم به تأکید است که  در سال‌های اخیر، «IBM» سرمایه‌گذاری وسیعی در حوزه‌های هوش مصنوعی، نرم‌افزارهای ابری و تجارت الکترونیک داشته است. اخذ بیش از ۱۸۰۰ پتنت در حوزه هوش مصنوعی، فعالیت گسترده در زمینه امنیت سایبری و تملک استارت‌آپ‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک، به خوبی چشم‌انداز این شرکت برای همراهی با موج تحول دیجیتال فعلی را نشان می‌دهد. استراتژی این شرکت، توسعه راهکارهای ترکیبی مبتنی بر ابر داده‌ها و خدمات تجارت الکترونیکی است و تملک «Red Hat» و «Expertus Technologies Inc» و «Nordcloud» و «Instana»، می‌تواند تقویت پلتفرم‌های ابداعی «IBM» را در پی داشته باشد. به نظر می‌رسد که حتی ابرقدرتی همچون «Airbnb» نیز، در مسیر فعالیت‌های خود، پا را از گلیمش فراتر نهاده و با استفاده از سبد قدرتمند اختراعات «IBM»، خود را در یک دام حقوقی سنگین انداخته است. حال پس از مدت‌ها تلاش برای گریز از این دام، ترجیح داده تا پشت درهای بسته و به دور از خبرسازی بیشتر، کار را یک سره نموده و به ایجاد چالش با غولی همچون «IBM»، پایان دهد؛ پایانی که احتمالاً میلیون‌ها دلار هم برای این شرکت هزینه داشته است.

پربازدید‌ترین‌ها

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.