سرمایه‌گذاری وسیع هوآوی در صنعت پهپاد
۳۰ دی ۱۳۹۹

سرمایه‌گذاری وسیع هوآوی در صنعت پهپاد

رصد دقیق سبد اختراعات هوآوی، حاکی از آن است که این فناور چینی هم، به خیل عظیم بازیگران فعال در صنعت طراحی و ساخت پهپاد پیوسته است. این غول فناور که از پیشگامان فناوری‌های ارتباطی و مخابراتی است، در ثبت اختراع جدید خود، نوعی سیستم کنترلی پهپادها را معرفی نموده که از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برد.

تا چندی پیش، با شنیدن نام پهپاد، ذهن‌ها به سمت کاربردهای نظامی و به‌کارگیری پهپادهای جنگی در مأموریت‌های شناسایی و رصد اهداف نظامی جلب می‌شد. این در حالی است که امروزه، پهپادها در طیف وسیعی از صنایع و برای مقاصد مختلفی بکار گرفته می‌شوند. شاید یکی از مهم‌ترین کاربردهای تجاری پهپادها، حمل سفارشات باشد که با توجه به پیشرفت فناوری‌های اینترنتی و استقبال کاربران از خریدهای آنلاین، به یک ابزار کلیدی برای شرکت‌های فعال در صنعت خرده‌فروشی آنلاین مبدل شده است. البته در کنار این کاربرد، برخی ایده‌های نسبتاً عجیب هم از سوی شرکت‌های فناور مطرح شده که از آن جمله، می‌توان به تقویت ارتباطات اینترنتی توسط فیسبوک، حمل فنجان قهوه توسط «IBM»، اسکی روی آب توسط آمازون و تصویربرداری ویدئویی توسط سونی اشاره نمود. افزایش چهار برابری درخواست‌های ثبت اختراع در این حوزه، به خوبی ارزش تجاری پهپادها و سرمایه‌گذاری وسیع شرکت‌های فناور برای توسعه و تجاری‌سازی این تجهیزات پیشرفته را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که این بازار بزرگ و رو به رشد، همراه با قابلیت‌های فناورانه متنوع پهپادها، هوآوی را هم به صرافت ورود به این حوزه انداخته است.

هوآوی که بیشتر در زمینه طراحی و ساخت لوازم الکترونیک مصرفی و تجهیزات مخابراتی فعالیت دارد، در آخرین نوآوری خود، نوعی سیستم کنترلی برای پهپادها توسعه داده که شامل مجموعه‌ای از ماژول‌های وظیفه‌ای، عملیاتی و محاسباتی بوده و از حسگرهایی برای دریافت بازخورد مناسب استفاده می‌کند.

پس از این‌که هدف عملیات مشخص شد، واحد وظایف (Task Unit)، اقدامات لازم را تقسیم نموده و اطلاعات را توسط ماژول اقدام، برای واحد اجرا ارسال می‌کند. پس از دریافت داده‌ها توسط واحد حسگر و انجام عملیات تعریف شده، داده‌ها برای پردازش مجدد در اختیار سیستم کنترلی قرار می‌گیرد. نظارت بر مجموع این فرآیندها نیز، از طریق یک تراشه مجهز به هوش مصنوعی صورت می‌گیرد. بهره‌گیری از فناوری هوش مصنوعی در این فرایند، قابلیت کنترل پهپاد را بهبود داده و دستیابی به اهداف از پیش تعریف‌شده را تضمین می‌کند. فناوری مذکور، در جولای سال ۲۰۱۸ میلادی، دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «CN110737212» انتشار یافته است.

گفتنی است که این تنها نوآوری هوآوی در زمینه توسعه و بهبود فناوری‌های پهپادی محسوب نمی‌شود. اوایل دسامبر ۲۰۲۰ نیز، هوآوی خبر از انتشار و تأیید پتنتی در دفتر مالکیت فکری چین داد که عنوان آن، «ماژول‌های شناسایی وسایط نقلیه هوایی بدون سرنشین» بود. در پتنت مذکور، نحوه شناسایی ناوگان پهپادهای این شرکت و ردیابی اطلاعات هر یک از آن‌ها در چرخه‌های مختلف پروازی توصیف شده است. به نظر می‌رسد که عزم هوآوی در زمینه توسعه فناوری‌های پهپادی و حضور قدرتمند در این صنعت، جدی بوده و باید منتظر خبرهای جدیدی از رقابت هوآوی با سایر فناوران پیشگام این حوزه باشیم.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.