سرمایه‌گذاری وسیع هوآوی در صنعت پهپاد
۳۰ دی ۱۳۹۹ سرمایه‌گذاری وسیع هوآوی در صنعت پهپاد

رصد دقیق سبد اختراعات هوآوی، حاکی از آن است که این فناور چینی هم، به خیل عظیم بازیگران فعال در صنعت طراحی و ساخت پهپاد پیوسته است. این غول فناور که از پیشگامان فناوری‌های ارتباطی و مخابراتی است، در ثبت اختراع جدید خود، نوعی سیستم کنترلی پهپادها را معرفی نموده که از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برد.

تا چندی پیش، با شنیدن نام پهپاد، ذهن‌ها به سمت کاربردهای نظامی و به‌کارگیری پهپادهای جنگی در مأموریت‌های شناسایی و رصد اهداف نظامی جلب می‌شد. این در حالی است که امروزه، پهپادها در طیف وسیعی از صنایع و برای مقاصد مختلفی بکار گرفته می‌شوند. شاید یکی از مهم‌ترین کاربردهای تجاری پهپادها، حمل سفارشات باشد که با توجه به پیشرفت فناوری‌های اینترنتی و استقبال کاربران از خریدهای آنلاین، به یک ابزار کلیدی برای شرکت‌های فعال در صنعت خرده‌فروشی آنلاین مبدل شده است. البته در کنار این کاربرد، برخی ایده‌های نسبتاً عجیب هم از سوی شرکت‌های فناور مطرح شده که از آن جمله، می‌توان به تقویت ارتباطات اینترنتی توسط فیسبوک، حمل فنجان قهوه توسط «IBM»، اسکی روی آب توسط آمازون و تصویربرداری ویدئویی توسط سونی اشاره نمود. افزایش چهار برابری درخواست‌های ثبت اختراع در این حوزه، به خوبی ارزش تجاری پهپادها و سرمایه‌گذاری وسیع شرکت‌های فناور برای توسعه و تجاری‌سازی این تجهیزات پیشرفته را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که این بازار بزرگ و رو به رشد، همراه با قابلیت‌های فناورانه متنوع پهپادها، هوآوی را هم به صرافت ورود به این حوزه انداخته است.

هوآوی که بیشتر در زمینه طراحی و ساخت لوازم الکترونیک مصرفی و تجهیزات مخابراتی فعالیت دارد، در آخرین نوآوری خود، نوعی سیستم کنترلی برای پهپادها توسعه داده که شامل مجموعه‌ای از ماژول‌های وظیفه‌ای، عملیاتی و محاسباتی بوده و از حسگرهایی برای دریافت بازخورد مناسب استفاده می‌کند.

پس از این‌که هدف عملیات مشخص شد، واحد وظایف (Task Unit)، اقدامات لازم را تقسیم نموده و اطلاعات را توسط ماژول اقدام، برای واحد اجرا ارسال می‌کند. پس از دریافت داده‌ها توسط واحد حسگر و انجام عملیات تعریف شده، داده‌ها برای پردازش مجدد در اختیار سیستم کنترلی قرار می‌گیرد. نظارت بر مجموع این فرآیندها نیز، از طریق یک تراشه مجهز به هوش مصنوعی صورت می‌گیرد. بهره‌گیری از فناوری هوش مصنوعی در این فرایند، قابلیت کنترل پهپاد را بهبود داده و دستیابی به اهداف از پیش تعریف‌شده را تضمین می‌کند. فناوری مذکور، در جولای سال ۲۰۱۸ میلادی، دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «CN110737212» انتشار یافته است.

گفتنی است که این تنها نوآوری هوآوی در زمینه توسعه و بهبود فناوری‌های پهپادی محسوب نمی‌شود. اوایل دسامبر ۲۰۲۰ نیز، هوآوی خبر از انتشار و تأیید پتنتی در دفتر مالکیت فکری چین داد که عنوان آن، «ماژول‌های شناسایی وسایط نقلیه هوایی بدون سرنشین» بود. در پتنت مذکور، نحوه شناسایی ناوگان پهپادهای این شرکت و ردیابی اطلاعات هر یک از آن‌ها در چرخه‌های مختلف پروازی توصیف شده است. به نظر می‌رسد که عزم هوآوی در زمینه توسعه فناوری‌های پهپادی و حضور قدرتمند در این صنعت، جدی بوده و باید منتظر خبرهای جدیدی از رقابت هوآوی با سایر فناوران پیشگام این حوزه باشیم.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.