گوگل، مایکروسافت و سامسونگ در صدر دعاوی پتنت
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ گوگل، مایکروسافت و سامسونگ در صدر دعاوی پتنت

بررسی‌ دعاوی حقوقی ناشی از ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حکایت از آن دارد که شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و سامسونگ، در صدر فناورانی هستند که با بیشترین دعاوی حقوقی در آمریکا روبرو شده‌اند. شرکت‌های یاد شده، به‌ترتیب با ۴۲، ۳۹ و ۳۶ دعوی قضایی، به دادگاه‌های آمریکا فراخوانده شده و باید از خود دفاع کنند.

با افزایش نقش نوآوری و فناوری در فضای کسب‌وکار، حفاظت از دستاوردهای فناورانه هم اهمیت مضاعفی یافته است. شرکت‌های فناور، ایده‌ها و نوآوری‌های خود را با اهداف گوناگون، از جمله جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، محدودیت در فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای رقبا و حتی درآمدزایی از طریق ابزار صدور مجوز، در سیستم‌های پتنت به ثبت می‌رسانند. بدیهی است که در چنین رقابت نفس‌گیری، دعاوی حقوقی متعددی هم پدید آمده و این امر، در سیستم‌های پتنت معتبری نظیر آمریکا، نمود بیشتری خواهد داشت. «Unified Patents»، گزارشی در خصوص دعاوی حقوقی پتنت در آمریکا منتشر نموده که بر اساس آن، در سال ۲۰۲۰ میلادی، شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و سامسونگ، به ترتیب با ۴۲، ۳۹ و ۳۶ دادخواست، با بیشترین پرونده‌های حقوقی پتنت در آمریکا موجه بوده‌اند.

علاوه بر سه غول فناوری نام برده، شرکت‌های هوآوی، «Dell» و «ZTE»، به ترتیب با ۳۱، ۲۷ و ۲۴ دعوی، در رده‌های بعدی مخاطبان دعاوی مربوط به پتنت جای دارند. اپل و «LG» نیز هر کدام با حضور در ۱۹ دعوی حقوقی و «FS Networks» و «Salesforce.com» به ترتیب با حضور در ۱۴ و ۱۳ دعوی، بیشترین پرونده‌های حقوقی آمریکا در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

از نکات قابل‌توجه این فهرست، حضور پررنگ شرکت‌های چینی است که در ادامه حرکت مستمر این کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و خیز بلند شرکت‌های چینی برای تصاحب بازارهای فناوری جهان رخ می‌دهد. گل سرسبد فناوران چینی را می‌توان هوآوی دانست که در سال‌های اخیر، به‌واسطه اصطکاک‌های شدید با دولت آمریکا و دعاوی حقوقی پر سر و صدا با شرکت‌های فناور آمریکایی، در صدر اخبار فناوری جهان قرار گرفته است.

نکته جالب دیگر، وضعیت خاص سامسونگ در بازار امریکا است. اگرچه آمار اعلامی برای سامسونگ، ۳۶ دعوی قضایی می‌باشد، اما این تعداد تنها محدود به شکایاتی است که هنوز پرونده آن‌ها باز بوده و اگر موارد خاتمه یافته را هم در نظر بگیریم (توافق طرفین برای عدم پیگیری پرونده)، تعداد آن‌ها به حدود ۶۰  پرونده می‌رسد. در حقیقت، این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۶۰ پرونده حقوقی در حوزه نیمه‌هادی‌ها، تلفن هوشمند، ارتباطات بی‌سیم و نمایشگرها مواجه شده که در طرف مقابل، تعدادی از باج‌گیران پتنت و «NPE»ها و البته شرکت‌های مشهوری همچون «Divex» و «JOLED» حضور دارند. بنا بر گزارش «Unified patents»، سامسونگ دارای بیشترین تعداد درخواست ابطال و رد اعتبار پتنت در «PTAB» بوده (مجموعاً ۱۲۱ مورد) و از این منظر، بالاتر از اپل (۹۵ درخواست) و گوگل (۵۸ درخواست) قرار دارد. به نظر می‌رسد که سامسونگ و فناورانی همچون آن، در یک نبرد همیشگی و مداوم قرار داشته و برای حفظ آمادگی خود در این کارزار دشوار، توسعه و تقویت سبد پتنت را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در همین راستا، بنا بر آخرین گزارش «IFI Claims»، این شرکت تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸۰.۵۷۷ پتنت فامیلی فعال در اختیار داشته و در صدر فهرست متقاضیان جهان قرار گرفته است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.