گوگل، مایکروسافت و سامسونگ در صدر دعاوی پتنت
۲۸ بهمن ۱۳۹۹

گوگل، مایکروسافت و سامسونگ در صدر دعاوی پتنت

بررسی‌ دعاوی حقوقی ناشی از ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حکایت از آن دارد که شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و سامسونگ، در صدر فناورانی هستند که با بیشترین دعاوی حقوقی در آمریکا روبرو شده‌اند. شرکت‌های یاد شده، به‌ترتیب با ۴۲، ۳۹ و ۳۶ دعوی قضایی، به دادگاه‌های آمریکا فراخوانده شده و باید از خود دفاع کنند.

با افزایش نقش نوآوری و فناوری در فضای کسب‌وکار، حفاظت از دستاوردهای فناورانه هم اهمیت مضاعفی یافته است. شرکت‌های فناور، ایده‌ها و نوآوری‌های خود را با اهداف گوناگون، از جمله جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، محدودیت در فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای رقبا و حتی درآمدزایی از طریق ابزار صدور مجوز، در سیستم‌های پتنت به ثبت می‌رسانند. بدیهی است که در چنین رقابت نفس‌گیری، دعاوی حقوقی متعددی هم پدید آمده و این امر، در سیستم‌های پتنت معتبری نظیر آمریکا، نمود بیشتری خواهد داشت. «Unified Patents»، گزارشی در خصوص دعاوی حقوقی پتنت در آمریکا منتشر نموده که بر اساس آن، در سال ۲۰۲۰ میلادی، شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و سامسونگ، به ترتیب با ۴۲، ۳۹ و ۳۶ دادخواست، با بیشترین پرونده‌های حقوقی پتنت در آمریکا موجه بوده‌اند.

علاوه بر سه غول فناوری نام برده، شرکت‌های هوآوی، «Dell» و «ZTE»، به ترتیب با ۳۱، ۲۷ و ۲۴ دعوی، در رده‌های بعدی مخاطبان دعاوی مربوط به پتنت جای دارند. اپل و «LG» نیز هر کدام با حضور در ۱۹ دعوی حقوقی و «FS Networks» و «Salesforce.com» به ترتیب با حضور در ۱۴ و ۱۳ دعوی، بیشترین پرونده‌های حقوقی آمریکا در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

از نکات قابل‌توجه این فهرست، حضور پررنگ شرکت‌های چینی است که در ادامه حرکت مستمر این کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و خیز بلند شرکت‌های چینی برای تصاحب بازارهای فناوری جهان رخ می‌دهد. گل سرسبد فناوران چینی را می‌توان هوآوی دانست که در سال‌های اخیر، به‌واسطه اصطکاک‌های شدید با دولت آمریکا و دعاوی حقوقی پر سر و صدا با شرکت‌های فناور آمریکایی، در صدر اخبار فناوری جهان قرار گرفته است.

نکته جالب دیگر، وضعیت خاص سامسونگ در بازار امریکا است. اگرچه آمار اعلامی برای سامسونگ، ۳۶ دعوی قضایی می‌باشد، اما این تعداد تنها محدود به شکایاتی است که هنوز پرونده آن‌ها باز بوده و اگر موارد خاتمه یافته را هم در نظر بگیریم (توافق طرفین برای عدم پیگیری پرونده)، تعداد آن‌ها به حدود ۶۰  پرونده می‌رسد. در حقیقت، این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۶۰ پرونده حقوقی در حوزه نیمه‌هادی‌ها، تلفن هوشمند، ارتباطات بی‌سیم و نمایشگرها مواجه شده که در طرف مقابل، تعدادی از باج‌گیران پتنت و «NPE»ها و البته شرکت‌های مشهوری همچون «Divex» و «JOLED» حضور دارند. بنا بر گزارش «Unified patents»، سامسونگ دارای بیشترین تعداد درخواست ابطال و رد اعتبار پتنت در «PTAB» بوده (مجموعاً ۱۲۱ مورد) و از این منظر، بالاتر از اپل (۹۵ درخواست) و گوگل (۵۸ درخواست) قرار دارد. به نظر می‌رسد که سامسونگ و فناورانی همچون آن، در یک نبرد همیشگی و مداوم قرار داشته و برای حفظ آمادگی خود در این کارزار دشوار، توسعه و تقویت سبد پتنت را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در همین راستا، بنا بر آخرین گزارش «IFI Claims»، این شرکت تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸۰.۵۷۷ پتنت فامیلی فعال در اختیار داشته و در صدر فهرست متقاضیان جهان قرار گرفته است.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

همکاری ۱۵ دانشگاه نوآور برای تجاری‌سازی اختراعات دانشگاهی
۱۵ بهمن ۱۳۹۹

همکاری ۱۵ دانشگاه نوآور برای تجاری‌سازی اختراعات دانشگاهی

دانشگاه‌های پیشرو در حوزه نوآوری و کارآفرینی، برنامه مشترکی برای صدور مجوزهای بهره‌برداری از فناوری‌های دانشگاهی تدارک دیده‌اند. این برنامه، مجموعه وسیعی از دارایی‌های فکری در حوزه‌های ارتباطی، وسایط نقلیه خودران و داده‌ها را از پانزده دانشگاه برجسته تحقیقاتی آمریکا جمع‌آوری نموده و در اختیار متقاضیان مختلف، اعم از صنایع و شرکت‌های بزرگ فناور قرار می‌دهد. از جمله دانشگاه‌های مطرح می‌توان به هاروارد، کورنل، کلمبیا، پرینستون، ییل و برکلی اشاره نمود.

ربات هوشمندی که تجربه گفتگو با افراد فوت شده را فراهم می‌کند!
۱۹ بهمن ۱۳۹۹

ربات هوشمندی که تجربه گفتگو با افراد فوت شده را فراهم می‌کند!

مایکروسافت، سیستم هوشمندی ابداع نموده که به افراد امکان می‌دهد تا با مردگان صحبت کنند. این مکالمه مجازی که از طریق ربات «Cahtbot» صورت می‌گیرد، دلتنگی کاربران را رفع نموده و امکان تجدید خاطرات با عزیزان درگذشته را فراهم می‌سازد. به این منظور، داده‌های اجتماعی، مانند تصاویر، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، پیام‌ها، داده‌های صوتی و حتی نامه‌های نوشته شده از فرد مذکور، برای آموزش ربات و ایجاد قابلیت تعامل و گفتگوی کاملاً مشابه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وبینار آموزشی اسرار تجاری در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۸ بهمن ۱۳۹۹

وبینار آموزشی اسرار تجاری در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در ادامه برنامه‌های مخاطب‌محور خود در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به برگزاری نخستین وبینار آموزشی اسرار تجاری نموده است. این وبینار که به معرفی اسرار تجاری به‌عنوان یکی از راهکارهای حفاظت از دارایی‌های فکری می‌پردازد، روز سه‌شنبه مورخ ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری و در قالب سه‌‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، برگزار می‌گردد.

ساخت خودروهای واقعی با روشی مشابه اسباب‌بازی‌ها
۲۱ بهمن ۱۳۹۹

ساخت خودروهای واقعی با روشی مشابه اسباب‌بازی‌ها

تسلا آرزوی خود برای ساخت یکپارچه بدنه خودرو با استفاده از ریخته‌گری را رها نکرده است. ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت که همواره با توئیت‌های جنجالی خود دنیا را شگفت‌زده نموده و از آینده نه‌چندان دور محصولات تسلا می‌گوید، اخیراً در توئیتی اعلام کرده که در آینده‌ای نزدیک، شاهد انقلابی در صنعت خودرو خواهیم بود. ماسک در توئیت خود آورده: «ما با استفاده از دستگاه‌های ریخته‌گری بزرگمان، در تلاشیم تا ابعاد کامل خودروها را به همان روشی تولید کنیم که ماشین‌های اسباب‌بازی ساخته می‌شوند».

استفاده تجاری ضایعات کشاورزی در صنعت نساجی
۱۴ بهمن ۱۳۹۹

استفاده تجاری ضایعات کشاورزی در صنعت نساجی

یک شرکت استرالیایی فعال در حوزه فناوری‌های زیستی، فناوری جدیدی برای تأمین سلولز مورد نیاز صنعت نساجی ارائه نموده است. «نانولوز»، مدعی است که این فناوری، یک فرآیند مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست بوده که استخراج سلولز از ضایعات آلی و کشاورزی و تبدیل آن‌ها به الیاف را ممکن می‌سازد. موفقیت در توسعه این فناوری جذاب، سهام نانولوز را با افزایش بیش از ۳۰ درصدی مواجه نموده و آینده‌ای درخشان را در پیش روی این شرکت قرار داده است.

آیا باید منتظر مک‌بوک، آی‌پد و آیفون تیتانیومی باشیم؟
۲۰ بهمن ۱۳۹۹

آیا باید منتظر مک‌بوک، آی‌پد و آیفون تیتانیومی باشیم؟

ثبت اختراع جدید اپل، حکایت از عزمی جدی برای تولید نسخه‌ تیتانیومی مک‌بوک، آی‌پد و آیفون دارد. در حالی‌که اپل پیش‌تر ساعت‌های تیتانیومی خود را به بازار عرضه کرده بود، پتنت جدید این شرکت، نشان می‌دهد که چالش‌های موجود در مسیر استفاده از تیتانیوم برای سایر محصولات خود را نیز حل نموده است.