گوگل، مایکروسافت و سامسونگ در صدر دعاوی پتنت
۲۸ بهمن ۱۳۹۹

گوگل، مایکروسافت و سامسونگ در صدر دعاوی پتنت

بررسی‌ دعاوی حقوقی ناشی از ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حکایت از آن دارد که شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و سامسونگ، در صدر فناورانی هستند که با بیشترین دعاوی حقوقی در آمریکا روبرو شده‌اند. شرکت‌های یاد شده، به‌ترتیب با ۴۲، ۳۹ و ۳۶ دعوی قضایی، به دادگاه‌های آمریکا فراخوانده شده و باید از خود دفاع کنند.

با افزایش نقش نوآوری و فناوری در فضای کسب‌وکار، حفاظت از دستاوردهای فناورانه هم اهمیت مضاعفی یافته است. شرکت‌های فناور، ایده‌ها و نوآوری‌های خود را با اهداف گوناگون، از جمله جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، محدودیت در فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای رقبا و حتی درآمدزایی از طریق ابزار صدور مجوز، در سیستم‌های پتنت به ثبت می‌رسانند. بدیهی است که در چنین رقابت نفس‌گیری، دعاوی حقوقی متعددی هم پدید آمده و این امر، در سیستم‌های پتنت معتبری نظیر آمریکا، نمود بیشتری خواهد داشت. «Unified Patents»، گزارشی در خصوص دعاوی حقوقی پتنت در آمریکا منتشر نموده که بر اساس آن، در سال ۲۰۲۰ میلادی، شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و سامسونگ، به ترتیب با ۴۲، ۳۹ و ۳۶ دادخواست، با بیشترین پرونده‌های حقوقی پتنت در آمریکا موجه بوده‌اند.

علاوه بر سه غول فناوری نام برده، شرکت‌های هوآوی، «Dell» و «ZTE»، به ترتیب با ۳۱، ۲۷ و ۲۴ دعوی، در رده‌های بعدی مخاطبان دعاوی مربوط به پتنت جای دارند. اپل و «LG» نیز هر کدام با حضور در ۱۹ دعوی حقوقی و «FS Networks» و «Salesforce.com» به ترتیب با حضور در ۱۴ و ۱۳ دعوی، بیشترین پرونده‌های حقوقی آمریکا در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

از نکات قابل‌توجه این فهرست، حضور پررنگ شرکت‌های چینی است که در ادامه حرکت مستمر این کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و خیز بلند شرکت‌های چینی برای تصاحب بازارهای فناوری جهان رخ می‌دهد. گل سرسبد فناوران چینی را می‌توان هوآوی دانست که در سال‌های اخیر، به‌واسطه اصطکاک‌های شدید با دولت آمریکا و دعاوی حقوقی پر سر و صدا با شرکت‌های فناور آمریکایی، در صدر اخبار فناوری جهان قرار گرفته است.

نکته جالب دیگر، وضعیت خاص سامسونگ در بازار امریکا است. اگرچه آمار اعلامی برای سامسونگ، ۳۶ دعوی قضایی می‌باشد، اما این تعداد تنها محدود به شکایاتی است که هنوز پرونده آن‌ها باز بوده و اگر موارد خاتمه یافته را هم در نظر بگیریم (توافق طرفین برای عدم پیگیری پرونده)، تعداد آن‌ها به حدود ۶۰  پرونده می‌رسد. در حقیقت، این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۶۰ پرونده حقوقی در حوزه نیمه‌هادی‌ها، تلفن هوشمند، ارتباطات بی‌سیم و نمایشگرها مواجه شده که در طرف مقابل، تعدادی از باج‌گیران پتنت و «NPE»ها و البته شرکت‌های مشهوری همچون «Divex» و «JOLED» حضور دارند. بنا بر گزارش «Unified patents»، سامسونگ دارای بیشترین تعداد درخواست ابطال و رد اعتبار پتنت در «PTAB» بوده (مجموعاً ۱۲۱ مورد) و از این منظر، بالاتر از اپل (۹۵ درخواست) و گوگل (۵۸ درخواست) قرار دارد. به نظر می‌رسد که سامسونگ و فناورانی همچون آن، در یک نبرد همیشگی و مداوم قرار داشته و برای حفظ آمادگی خود در این کارزار دشوار، توسعه و تقویت سبد پتنت را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در همین راستا، بنا بر آخرین گزارش «IFI Claims»، این شرکت تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸۰.۵۷۷ پتنت فامیلی فعال در اختیار داشته و در صدر فهرست متقاضیان جهان قرار گرفته است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.