درآمد دو برابری شرکت‌هایی که از حقوق مالکیت فکری استفاده می‌کنند!
۰۳ اسفند ۱۳۹۹

درآمد دو برابری شرکت‌هایی که از حقوق مالکیت فکری استفاده می‌کنند!

تحقیقات جدید دفتر ثبت اختراع اروپا، نشان می‌دهد که حقوق مالکیت فکری، مزایای اقتصادی فراوانی برای کسب‌وکارها به دنبال دارد. بنا بر این مطالعه شرکت‌هایی که حداقل دارای یک پتنت، طرح صنعتی یا علامت تجاری باشند، در مقایسه با شرکت‌هایی که هیچ یک از این حقوق مالکیت فکری را در اختیار ندارند، به‌طور متوسط ۲۰ درصد درآمد بیشتری کسب می‌کنند. علاوه بر این، شرکت‌های دارنده حقوق مالکیت فکری، به‌طور میانگین، ​​۱۹ درصد دستمزد بالاتری نسبت به شرکت‌های دیگر پرداخت می‌کنند.

یکی از پرسش‌های کلیدی سیاست‌گذاران حوزه علم و فناوری، چگونگی اثرگذاری مالکیت فکری بر اقتصاد و به‌طور خاص عملکرد بنگاه‌های اقتصادی است. دفتر ثبت اختراع اروپا، با تأکید بر شرکت‌های کوچک و متوسط که در حدود ۹۹ درصد از کل کسب‌وکارهای اتحادیه اروپا و ۵۷ درصد از تولید ناخالص داخلی این اتحادیه را تشکیل داده‌اند، مطالعات مستمری در این زمینه انجام داده و نتایج آن‌ها را منتشر می‌سازد. نکته جالب‌توجه مطالعه جدید که با همکاری دفتر مالکیت فکری اتحادیه اروپا (EUIPO) انجام شده است، اثرگذاری بسیار زیاد پتنت در عملکرد اقتصادی شرکت‌ها است. بنا بر نتایج انتشار یافته، داشتن یک پتنت، به منزله ۳۶ درصد درآمد بیشتر شرکت و ۵۳ درصد دستمزد بالاتر برای کارمندان بوده که قوی‌ترین ارتباط بین عملکرد اقتصادی شرکت و حقوق مالکیت فکری را نشان می‌دهد. طراحی‌های صنعتی و علائم تجاری، به ترتیب با ۳۲ و ۲۱ درصد درآمد بیشتر و همچنین ۳۰ و ۱۷ درصد دستمزد بالاتر کارمندان، در رده‌های بعدی جای دارند.

آنتونیو کامپینوس (António Campinos)، رئیس دفتر ثبت اختراع اروپا، در ارتباط با نتایج این گزارش اظهار داشته: «هرچه سبد مالکیت فکری شما قوی‌تر باشد، کسب‌وکار شما بهتر عمل می‌کند. مشاغل صاحب حقوق مالکیت فکری، فقط خودشان درآمد بیشتری ندارند، بلکه کارمندان آن‌ها نیز درآمد بیشتری کسب می‌کنند. این‌ها سیگنال‌های مهمی برای اقتصاد و جامعه ما بوده و نشان می‌دهد که پتانسیل استفاده نشده قابل‌توجهی برای SMEها در اروپا وجود دارد. آن‌ها می‌توانند بیشترین بهره را از داشتن حقوق مالکیت فکری داشته باشند. کسب‌وکارهایی که از حقوق مالکیت فکری به خوبی استفاده می‌کنند، به ما کمک کردند تا از بحران مالی ۲۰۰۸ عبور کنیم. من قویاً معتقدم که نوآوری به اروپا کمک می‌کند تا اثرات منفی کووید-۱۹ را هم پشت سر بگذاریم».

کریستین آرکامبیو (Christian Archambeau)، مدیر اجرایی دفتر مالکیت فکری اتحادیه اروپا هم در خصوص گزارش یاد شده افزود: «این مطالعه، یکی دیگر از شواهد مرتبط با اثرگذاری حقوق مالکیت فکری بر عملکرد اقتصادی شرکت‌ها، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط به‌عنوان اساس اقتصاد اروپا است. برای این شرکت‌ها، محافظت از نوآوری‌ها و ابداعات بسیار کلیدی است، چیزی که یکی از اهداف مهم برنامه استراتژیک ۲۰۲۵ ما را تشکیل می‌دهد».

شرکت‌های کوچک و متوسط دارنده حقوق مالکیت فکری، نسبت به شرکت‌هایی که اصلاً مالک این حقوق نیستند، ۶۸ درصد درآمد بیشتری دارند. این در حالی است که در شرکت‌های بزرگ، اختلاف تقریباً ۱۸ درصدی در درآمدها وجود دارد. جالب‌تر این‌که کمتر از ۹ درصد از «SME»های اروپایی، صاحب یکی از انواع حقوق مالکیت فکری (پتنت، طراحی صنعتی و علامت تجاری) می‌باشند و این حاکی از پتانسیل قابل‌توجه شرکت‌های کوچک‌تر برای بهره‌برداری بیشتر از این حقوق ارزشمند و انحصاری است.

لازم به تأکید است که شرکت‌های کوچک و متوسطی که حقوق مالکیت فکری مختلف را ترکیب نموده و عملاً بیش از یک نوع «IPRs» در اختیار دارند، درآمد بسیار بیشتری خواهند داشت. بر این اساس، کسب‌وکارهای کوچکی که هم‌زمان پتنت و علامت تجاری دارند، ۷۵ درصد درآمد بیشتری داشته و آن‌هایی که طراحی صنعتی و علامت تجاری خود را ثبت کرده‌اند، ۸۴ درصد درآمد بیشتری خواهند داشت. «SME»هایی که دارای ترکیبی از پتنت، علامت تجاری و طراحی‌های صنعتی هستند، تقریباً دو برابر (۹۸ درصد) درآمد بیشتری نسبت به شرکت‌هایی دارند که هیچ یک از این سه نوع حقوق مالکیت فکری را در اختیار ندارند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.