تمدید پروژه جستجوی مشترک دفاتر ثبت اختراع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی
۰۴ اسفند ۱۳۹۹

تمدید پروژه جستجوی مشترک دفاتر ثبت اختراع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، پروژه پایلوت جستجوی مشترک (CSP) که با همکاری دفتر ثبت اختراع ژاپن (JPO) و دفتر مالکیت فکری کره جنوبی (KIPO) انجام می‌گیرد را به مدت دو سال دیگر تمدید نمود. بر اساس این پروژه که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده و هم‌اکنون در فاز توسعه قرار دارد، نتایج جستجوی دانش پیشین از سوی دفاتر عضو به اشتراک گذاشته شده که می‌تواند کیفیت و سرعت ارزیابی‌ها را افزایش دهد.

یکی از چالش‌های اصلی دفاتر ثبت اختراع که افزایش قابل توجه زمان ارزیابی‌ها را به دنبال دارد، جستجو در میان خیل عظیم و فزاینده دانش پیشین است. یکی از راهکارهای پیش روی دفاتر ثبت اختراع برای حل این معضل بزرگ، همکاری با دفاتر دیگر جهت استفاده از نتایج جستجوی مشابه توسط آن‌ها است. پروژه «CSP» هم، در همین راستا بوده و با توجه به معیارهای سختگیرانه این سه دفتر عضو «IP5»، می‌تواند به شکل قابل توجهی کارساز باشد.

طرح پایلوت جستجوی مشترک (Collaborative Search Pilot) یا «CSP»، برای متقاضیانی است که تصمیم به ثبت درخواست‌های متعدد برای یک اختراع داشته و با جستجوهای چندگانه دانش پیشین در دفاتر مختلف روبرو می‌باشند. در واقع، این طرح به متقاضیان در تسریع فرایند ارزیابی کمک نموده و دانش پیشین جامع‌تری را با استفاده از مجموع ارزیابی‌های صورت گرفته توسط ارزیابان دفاتر مختلف، در اختیار آن‌ها می‌گذارد. برخی از مزایای این پروژه عبارتند از:

  • انسجام بیشتر در بررسی بین دفاتر، منجر به اطمینان بیشتر از حقوق مالکیت فکری می‌گردد.
  • با انجام سریع‌تر کارها، منجر به تسریع اولین اقدام دفاتر می‌گردد.
  • دسترسی به دانش پیشین جامع‌تری را ممکن می‌سازد.
  • به‌طور متوسط برای تکمیل فرایند اجرایی، نیاز به اقدامات کمتری از سوی دفاتر می‌باشد.

مطابق با فرآیند تعریف شده، پس از پذیرش در «CSP»، نهادهای مخاطب (دفتر ثبت اختراع آمریکا بعلاوه دفتر ژاپن یا کره یا هر دو)، اقدام به جستجوی دانش پیشین نموده و سپس نتایج جستجو را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر این، هرگونه اقدام یکی از دفاتر، با دیگر دفاتر به اشتراک گذاشته شده و نتیجه از طریق ایمیل، به اطلاع متقاضی هم می‌رسد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، حداکثر ۴۰۰ درخواست در سال، در هر یک از دفاتر پذیرفته شود.

لازم به تأکید است که آمار موجود از پروژه‌های «CSP»، نشان می‌دهد تمامی دفاتری که تجربه جستجوی دانش پیشین از طریق این برنامه را داشته‌اند، با کاهش قابل‌توجه زمان پیگیری مواجه شده و عملاً تعداد کمی از پرونده‌ها به درخواست ارزیابی پیوسته (RCE) نیاز داشته‌اند. گفتنی است که دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، برای درخواست‌های مرتبط با پتنت‌های گیاهی هم، توافق «CSP» مشابهی با دفتر مالکیت فکری کره جنوبی دارد.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به راه‌اندازی یک دوره خودخوان نموده که اقشار مختلف جامعه، اعم از کودکان و نوجوانان، تا مادران خانه‌دار و حتی افراد توانیاب را مورد توجه قرار داده است.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

به تصویر کشیده شدن زنان مخترع در موزه ملی تاریخ آمریکا
۲۲ فروردین ۱۴۰۰

به تصویر کشیده شدن زنان مخترع در موزه ملی تاریخ آمریکا

زنان مخترع، در موزه ملی تاریخ آمریکا به تصویر کشیده می‌شوند. در این نمایشگاه که تحت عنوان «تصویری از زنان مخترع» نام‌گذاری شده، زنانی معرفی می‌شوند که علیرغم ارائه نوآوری‌ها و اختراعات خارق‌العاده خود در طول تاریخ، اغلب آنطور که باید و شاید مورد تقدیر قرار نگرفته‌اند.

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی

با ظهور اپیدمی کووید-۱۹ و تلاش برای ساخت واکسن این بیماری، واژه جدیدی تحت عنوان «mRNA»، بر سر زبان‌ها افتاد. فناوری منحصربه‌فرد و پیشرفته‌ای که شاید واکسن کووید-۱۹، تنها سرآغازی برای کاربردهای فراگیر آن در حوزه‌های مختلف پزشکی و دارویی باشد. باشد. بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در این حوزه، نشان می‌دهد که در حال حاضر، سه شرکت مدرنا، بیوان‌تک و کیوروک، پیشگام توسعه این فناوری هستند.

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین
۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین

آمارها حکایت از آن دارد که شرکت‌های چینی، با ثبت رکوردهای خیره‌کننده در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان بازیگران برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین معرفی نموده‌اند. بنابر فهرست منتشر شده توسط «IAM»، در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، تنها یک شرکت غیر چینی وجود دارد. در این میان، «Ant Group» که از زیرمجموعه‌های گروه تجاری علی‌بابا است، با ثبت ۵۸۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، مجموعاً با ۲۲۹۸ درخواست، در رده نخست بازیگران برتر قرار گرفته است.