تمدید پروژه جستجوی مشترک دفاتر ثبت اختراع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی
۰۴ اسفند ۱۳۹۹

تمدید پروژه جستجوی مشترک دفاتر ثبت اختراع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، پروژه پایلوت جستجوی مشترک (CSP) که با همکاری دفتر ثبت اختراع ژاپن (JPO) و دفتر مالکیت فکری کره جنوبی (KIPO) انجام می‌گیرد را به مدت دو سال دیگر تمدید نمود. بر اساس این پروژه که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده و هم‌اکنون در فاز توسعه قرار دارد، نتایج جستجوی دانش پیشین از سوی دفاتر عضو به اشتراک گذاشته شده که می‌تواند کیفیت و سرعت ارزیابی‌ها را افزایش دهد.

یکی از چالش‌های اصلی دفاتر ثبت اختراع که افزایش قابل توجه زمان ارزیابی‌ها را به دنبال دارد، جستجو در میان خیل عظیم و فزاینده دانش پیشین است. یکی از راهکارهای پیش روی دفاتر ثبت اختراع برای حل این معضل بزرگ، همکاری با دفاتر دیگر جهت استفاده از نتایج جستجوی مشابه توسط آن‌ها است. پروژه «CSP» هم، در همین راستا بوده و با توجه به معیارهای سختگیرانه این سه دفتر عضو «IP5»، می‌تواند به شکل قابل توجهی کارساز باشد.

طرح پایلوت جستجوی مشترک (Collaborative Search Pilot) یا «CSP»، برای متقاضیانی است که تصمیم به ثبت درخواست‌های متعدد برای یک اختراع داشته و با جستجوهای چندگانه دانش پیشین در دفاتر مختلف روبرو می‌باشند. در واقع، این طرح به متقاضیان در تسریع فرایند ارزیابی کمک نموده و دانش پیشین جامع‌تری را با استفاده از مجموع ارزیابی‌های صورت گرفته توسط ارزیابان دفاتر مختلف، در اختیار آن‌ها می‌گذارد. برخی از مزایای این پروژه عبارتند از:

  • انسجام بیشتر در بررسی بین دفاتر، منجر به اطمینان بیشتر از حقوق مالکیت فکری می‌گردد.
  • با انجام سریع‌تر کارها، منجر به تسریع اولین اقدام دفاتر می‌گردد.
  • دسترسی به دانش پیشین جامع‌تری را ممکن می‌سازد.
  • به‌طور متوسط برای تکمیل فرایند اجرایی، نیاز به اقدامات کمتری از سوی دفاتر می‌باشد.

مطابق با فرآیند تعریف شده، پس از پذیرش در «CSP»، نهادهای مخاطب (دفتر ثبت اختراع آمریکا بعلاوه دفتر ژاپن یا کره یا هر دو)، اقدام به جستجوی دانش پیشین نموده و سپس نتایج جستجو را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر این، هرگونه اقدام یکی از دفاتر، با دیگر دفاتر به اشتراک گذاشته شده و نتیجه از طریق ایمیل، به اطلاع متقاضی هم می‌رسد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، حداکثر ۴۰۰ درخواست در سال، در هر یک از دفاتر پذیرفته شود.

لازم به تأکید است که آمار موجود از پروژه‌های «CSP»، نشان می‌دهد تمامی دفاتری که تجربه جستجوی دانش پیشین از طریق این برنامه را داشته‌اند، با کاهش قابل‌توجه زمان پیگیری مواجه شده و عملاً تعداد کمی از پرونده‌ها به درخواست ارزیابی پیوسته (RCE) نیاز داشته‌اند. گفتنی است که دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، برای درخواست‌های مرتبط با پتنت‌های گیاهی هم، توافق «CSP» مشابهی با دفتر مالکیت فکری کره جنوبی دارد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.