تمدید پروژه جستجوی مشترک دفاتر ثبت اختراع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی
۰۴ اسفند ۱۳۹۹

تمدید پروژه جستجوی مشترک دفاتر ثبت اختراع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، پروژه پایلوت جستجوی مشترک (CSP) که با همکاری دفتر ثبت اختراع ژاپن (JPO) و دفتر مالکیت فکری کره جنوبی (KIPO) انجام می‌گیرد را به مدت دو سال دیگر تمدید نمود. بر اساس این پروژه که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده و هم‌اکنون در فاز توسعه قرار دارد، نتایج جستجوی دانش پیشین از سوی دفاتر عضو به اشتراک گذاشته شده که می‌تواند کیفیت و سرعت ارزیابی‌ها را افزایش دهد.

یکی از چالش‌های اصلی دفاتر ثبت اختراع که افزایش قابل توجه زمان ارزیابی‌ها را به دنبال دارد، جستجو در میان خیل عظیم و فزاینده دانش پیشین است. یکی از راهکارهای پیش روی دفاتر ثبت اختراع برای حل این معضل بزرگ، همکاری با دفاتر دیگر جهت استفاده از نتایج جستجوی مشابه توسط آن‌ها است. پروژه «CSP» هم، در همین راستا بوده و با توجه به معیارهای سختگیرانه این سه دفتر عضو «IP5»، می‌تواند به شکل قابل توجهی کارساز باشد.

طرح پایلوت جستجوی مشترک (Collaborative Search Pilot) یا «CSP»، برای متقاضیانی است که تصمیم به ثبت درخواست‌های متعدد برای یک اختراع داشته و با جستجوهای چندگانه دانش پیشین در دفاتر مختلف روبرو می‌باشند. در واقع، این طرح به متقاضیان در تسریع فرایند ارزیابی کمک نموده و دانش پیشین جامع‌تری را با استفاده از مجموع ارزیابی‌های صورت گرفته توسط ارزیابان دفاتر مختلف، در اختیار آن‌ها می‌گذارد. برخی از مزایای این پروژه عبارتند از:

  • انسجام بیشتر در بررسی بین دفاتر، منجر به اطمینان بیشتر از حقوق مالکیت فکری می‌گردد.
  • با انجام سریع‌تر کارها، منجر به تسریع اولین اقدام دفاتر می‌گردد.
  • دسترسی به دانش پیشین جامع‌تری را ممکن می‌سازد.
  • به‌طور متوسط برای تکمیل فرایند اجرایی، نیاز به اقدامات کمتری از سوی دفاتر می‌باشد.

مطابق با فرآیند تعریف شده، پس از پذیرش در «CSP»، نهادهای مخاطب (دفتر ثبت اختراع آمریکا بعلاوه دفتر ژاپن یا کره یا هر دو)، اقدام به جستجوی دانش پیشین نموده و سپس نتایج جستجو را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر این، هرگونه اقدام یکی از دفاتر، با دیگر دفاتر به اشتراک گذاشته شده و نتیجه از طریق ایمیل، به اطلاع متقاضی هم می‌رسد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، حداکثر ۴۰۰ درخواست در سال، در هر یک از دفاتر پذیرفته شود.

لازم به تأکید است که آمار موجود از پروژه‌های «CSP»، نشان می‌دهد تمامی دفاتری که تجربه جستجوی دانش پیشین از طریق این برنامه را داشته‌اند، با کاهش قابل‌توجه زمان پیگیری مواجه شده و عملاً تعداد کمی از پرونده‌ها به درخواست ارزیابی پیوسته (RCE) نیاز داشته‌اند. گفتنی است که دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، برای درخواست‌های مرتبط با پتنت‌های گیاهی هم، توافق «CSP» مشابهی با دفتر مالکیت فکری کره جنوبی دارد.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

همکاری ۱۵ دانشگاه نوآور برای تجاری‌سازی اختراعات دانشگاهی
۱۵ بهمن ۱۳۹۹

همکاری ۱۵ دانشگاه نوآور برای تجاری‌سازی اختراعات دانشگاهی

دانشگاه‌های پیشرو در حوزه نوآوری و کارآفرینی، برنامه مشترکی برای صدور مجوزهای بهره‌برداری از فناوری‌های دانشگاهی تدارک دیده‌اند. این برنامه، مجموعه وسیعی از دارایی‌های فکری در حوزه‌های ارتباطی، وسایط نقلیه خودران و داده‌ها را از پانزده دانشگاه برجسته تحقیقاتی آمریکا جمع‌آوری نموده و در اختیار متقاضیان مختلف، اعم از صنایع و شرکت‌های بزرگ فناور قرار می‌دهد. از جمله دانشگاه‌های مطرح می‌توان به هاروارد، کورنل، کلمبیا، پرینستون، ییل و برکلی اشاره نمود.

ربات هوشمندی که تجربه گفتگو با افراد فوت شده را فراهم می‌کند!
۱۹ بهمن ۱۳۹۹

ربات هوشمندی که تجربه گفتگو با افراد فوت شده را فراهم می‌کند!

مایکروسافت، سیستم هوشمندی ابداع نموده که به افراد امکان می‌دهد تا با مردگان صحبت کنند. این مکالمه مجازی که از طریق ربات «Cahtbot» صورت می‌گیرد، دلتنگی کاربران را رفع نموده و امکان تجدید خاطرات با عزیزان درگذشته را فراهم می‌سازد. به این منظور، داده‌های اجتماعی، مانند تصاویر، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، پیام‌ها، داده‌های صوتی و حتی نامه‌های نوشته شده از فرد مذکور، برای آموزش ربات و ایجاد قابلیت تعامل و گفتگوی کاملاً مشابه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وبینار آموزشی اسرار تجاری در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۸ بهمن ۱۳۹۹

وبینار آموزشی اسرار تجاری در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در ادامه برنامه‌های مخاطب‌محور خود در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به برگزاری نخستین وبینار آموزشی اسرار تجاری نموده است. این وبینار که به معرفی اسرار تجاری به‌عنوان یکی از راهکارهای حفاظت از دارایی‌های فکری می‌پردازد، روز سه‌شنبه مورخ ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری و در قالب سه‌‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، برگزار می‌گردد.

ساخت خودروهای واقعی با روشی مشابه اسباب‌بازی‌ها
۲۱ بهمن ۱۳۹۹

ساخت خودروهای واقعی با روشی مشابه اسباب‌بازی‌ها

تسلا آرزوی خود برای ساخت یکپارچه بدنه خودرو با استفاده از ریخته‌گری را رها نکرده است. ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت که همواره با توئیت‌های جنجالی خود دنیا را شگفت‌زده نموده و از آینده نه‌چندان دور محصولات تسلا می‌گوید، اخیراً در توئیتی اعلام کرده که در آینده‌ای نزدیک، شاهد انقلابی در صنعت خودرو خواهیم بود. ماسک در توئیت خود آورده: «ما با استفاده از دستگاه‌های ریخته‌گری بزرگمان، در تلاشیم تا ابعاد کامل خودروها را به همان روشی تولید کنیم که ماشین‌های اسباب‌بازی ساخته می‌شوند».

استفاده تجاری ضایعات کشاورزی در صنعت نساجی
۱۴ بهمن ۱۳۹۹

استفاده تجاری ضایعات کشاورزی در صنعت نساجی

یک شرکت استرالیایی فعال در حوزه فناوری‌های زیستی، فناوری جدیدی برای تأمین سلولز مورد نیاز صنعت نساجی ارائه نموده است. «نانولوز»، مدعی است که این فناوری، یک فرآیند مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست بوده که استخراج سلولز از ضایعات آلی و کشاورزی و تبدیل آن‌ها به الیاف را ممکن می‌سازد. موفقیت در توسعه این فناوری جذاب، سهام نانولوز را با افزایش بیش از ۳۰ درصدی مواجه نموده و آینده‌ای درخشان را در پیش روی این شرکت قرار داده است.

آیا باید منتظر مک‌بوک، آی‌پد و آیفون تیتانیومی باشیم؟
۲۰ بهمن ۱۳۹۹

آیا باید منتظر مک‌بوک، آی‌پد و آیفون تیتانیومی باشیم؟

ثبت اختراع جدید اپل، حکایت از عزمی جدی برای تولید نسخه‌ تیتانیومی مک‌بوک، آی‌پد و آیفون دارد. در حالی‌که اپل پیش‌تر ساعت‌های تیتانیومی خود را به بازار عرضه کرده بود، پتنت جدید این شرکت، نشان می‌دهد که چالش‌های موجود در مسیر استفاده از تیتانیوم برای سایر محصولات خود را نیز حل نموده است.