انتشار پنج گزارش تحقیقاتی تحت حمایت دفتر ثبت اختراع اروپا
۱۰ اسفند ۱۳۹۹

انتشار پنج گزارش تحقیقاتی تحت حمایت دفتر ثبت اختراع اروپا

دفتر ثبت اختراع اروپا، نتایج تحقیقات تحت حمایت خود را در قالب پنج گزارش علمی و اقتصادی منتشر ساخته که می‌تواند درک بهتری از سیستم ثبت اختراع و عملکرد آن پدید آورد. این پروژه‌های تحقیقاتی که در قالب برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) و با بودجه تقریباً ۳۰۰ هزار یورویی انجام گرفته، موضوعات متنوعی اعم از تأثیر نوآوری‌های دانشگاهی بر کسب‌وکارهای محلی، تجزیه‌وتحلیل پتنت‌های استاندارد، غنی‌سازی و توسعه پایگاه‌های داده «EPO» و تحولات دیجیتال در صنعت خودرو را پوشش می‌دهد.

یکی از پرسش‌های مطرح در حوزه مالکیت فکری، نحوه اثرگذاری سیستم‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص سیستم پتنت بر اقتصاد، کسب‌وکار و صنعت است. این امر، موجب شده تا نهادهای متولی در سطوح ملی و بین‌المللی، اقدام به تعریف پروژه‌های تحقیقاتی مختلف نموده و آن‌ها را در قالب حمایت از همکاری‌های دانشگاهی به پیش برند. گزارشات جدید انتشار یافته از سوی دفتر ثبت اختراع اروپا، نمونه بارزی از همین استراتژی است. یان منیر (Yann Ménière)، اقتصاددان ارشد این نهاد و رئیس کمیته علمی برنامه «ARP»، در این خصوص می‌گوید: «تأثیر سیستم پتنت بر صنعت، جامعه و اقتصاد، سؤالات مهم و اغلب پیچیده‌ای را برای تصمیم‌گیران در حوزه‌های سیاست‌گذاری و کسب‌وکار ایجاد می‌کند که در اغلب موارد، بهترین راه برای پاسخ به آن‌ها، تحقیقات آکادمیک دقیق و موشکافانه است. نتایج جدید، بینش خوبی از جنبه‌های مختلف اکوسیستم مالکیت فکری پدید آورده و عملکرد چرخه‌های نوآوری را برای دفتر ثبت اختراع اروپا و همچنین سایر محققان و نوآوران روشن می‌کند». جیوانا اودو (Giovanna Oddo)، مدیر منطقه‌ای برنامه دانشگاهی «EPO» نیز اظهار داشت: «اشتراک دانش، از عناصر اصلی فرهنگ دفتر ثبت اختراع اروپا به شمار می‌رود. پیوندهای ما با دانشگاه‌ها، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، چرا که کمک قابل‌توجهی به جامعه تحقیقاتی مالکیت فکری می‌کنند».

گزارش‌های انتشار یافته که مرتبط با پنج پروژه تحقیقاتی تحت حمایت «EPO» در سال ۲۰۱۸ میلادی است، شامل عناوین زیر می‌باشند:

  1. تأمین بودجه تحقیقات دانشگاهی، ثبت اختراع و تأثیرات فناورانه (مؤسسه پلی‌تکنیک تورین، ایتالیا)
  2. پتنت‌های ضروری استاندارد؛ یک تحلیل مبتنی بر معناشناسی (مؤسسه نوآوری و رقابت ماکس پلانک، آلمان)
  3. نقشه‌برداری از مسیرهای سبز در شبکه جهانی استنادات پتنت (مؤسسه تحقیقات اقتصادی ماستریخت، هلند)
  4. داده‌های باز و مالکیت فکری (دانشکده تجارت دانشگاه نورد، نروژ)
  5. صنایع سنتی و انقلاب صنعتی چهارم: روندهای جدید در ایجاد و حمایت از نوآوری در صنعت جهانی خودروی اروپا (دانشگاه فوسکاری، ایتالیا)

گفتنی است که دفتر ثبت اختراع اروپا، برای تشویق تحقیقات بیشتر در مورد نقش پتنت در اقتصاد اروپا و ترویج و به اشتراک‌گذاری یافته‌ها، برنامه تحقیقات آکادمیک را در سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز نمود. این برنامه، نقش «EPO» در انتشار اطلاعات پتنت از طریق پایگاه داده «Espacenet» و آنالیز پتنت از طریق ابزارهایی مانند «PATSTAT» را تکمیل می‌کند. علاوه بر این، برنامه یاد شده، به ایجاد ارتباطات نزدیک و مؤثر بین محققان دانشگاهی و متخصصین «EPO» کمک می‌کند.

لازم به ذکر است که در هفته‌های اخیر، کمیته علمی «ARP»، اقدام به انتخاب چهار پروژه دیگر از بین ۵۸ پیشنهاد ارسالی در سال ۲۰۲۰ نموده است. انتخاب پروژه‌های مذکور، بر مبنای شاخص‌هایی همچون کیفیت علمی، ارتباط آن‌ها با اهداف برنامه استراتژیک ۲۰۲۳ این سازمان و تأثیرات پیش‌بینی شده، انجام گرفته و مطابق با دستورالعمل‌ها، از کمک‌های بلاعوض ۳۰۰ هزار یورویی بهره‌مند خواهند شد. این پروژه‌ها، عبارتند از:

  • استفاده از اطلاعات پتنت برای به حداکثر رساندن تأثیر بودجه تحقیقاتی و علمی؛
  • تعامل بین سیستم مالکیت فکری و فناوری‌های چاپ سه‌بعدی؛
  • تأثیر تحقیقات تحت حمایت دولت در زمینه استانداردهای فنی؛
  • پیشنهادهایی برای یک پایگاه داده عمومی که پتنت‌ها را به انتشارات علمی مرتبط می‌کند.
کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.