انتشار پنج گزارش تحقیقاتی تحت حمایت دفتر ثبت اختراع اروپا
۱۰ اسفند ۱۳۹۹

انتشار پنج گزارش تحقیقاتی تحت حمایت دفتر ثبت اختراع اروپا

دفتر ثبت اختراع اروپا، نتایج تحقیقات تحت حمایت خود را در قالب پنج گزارش علمی و اقتصادی منتشر ساخته که می‌تواند درک بهتری از سیستم ثبت اختراع و عملکرد آن پدید آورد. این پروژه‌های تحقیقاتی که در قالب برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) و با بودجه تقریباً ۳۰۰ هزار یورویی انجام گرفته، موضوعات متنوعی اعم از تأثیر نوآوری‌های دانشگاهی بر کسب‌وکارهای محلی، تجزیه‌وتحلیل پتنت‌های استاندارد، غنی‌سازی و توسعه پایگاه‌های داده «EPO» و تحولات دیجیتال در صنعت خودرو را پوشش می‌دهد.

یکی از پرسش‌های مطرح در حوزه مالکیت فکری، نحوه اثرگذاری سیستم‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص سیستم پتنت بر اقتصاد، کسب‌وکار و صنعت است. این امر، موجب شده تا نهادهای متولی در سطوح ملی و بین‌المللی، اقدام به تعریف پروژه‌های تحقیقاتی مختلف نموده و آن‌ها را در قالب حمایت از همکاری‌های دانشگاهی به پیش برند. گزارشات جدید انتشار یافته از سوی دفتر ثبت اختراع اروپا، نمونه بارزی از همین استراتژی است. یان منیر (Yann Ménière)، اقتصاددان ارشد این نهاد و رئیس کمیته علمی برنامه «ARP»، در این خصوص می‌گوید: «تأثیر سیستم پتنت بر صنعت، جامعه و اقتصاد، سؤالات مهم و اغلب پیچیده‌ای را برای تصمیم‌گیران در حوزه‌های سیاست‌گذاری و کسب‌وکار ایجاد می‌کند که در اغلب موارد، بهترین راه برای پاسخ به آن‌ها، تحقیقات آکادمیک دقیق و موشکافانه است. نتایج جدید، بینش خوبی از جنبه‌های مختلف اکوسیستم مالکیت فکری پدید آورده و عملکرد چرخه‌های نوآوری را برای دفتر ثبت اختراع اروپا و همچنین سایر محققان و نوآوران روشن می‌کند». جیوانا اودو (Giovanna Oddo)، مدیر منطقه‌ای برنامه دانشگاهی «EPO» نیز اظهار داشت: «اشتراک دانش، از عناصر اصلی فرهنگ دفتر ثبت اختراع اروپا به شمار می‌رود. پیوندهای ما با دانشگاه‌ها، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، چرا که کمک قابل‌توجهی به جامعه تحقیقاتی مالکیت فکری می‌کنند».

گزارش‌های انتشار یافته که مرتبط با پنج پروژه تحقیقاتی تحت حمایت «EPO» در سال ۲۰۱۸ میلادی است، شامل عناوین زیر می‌باشند:

  1. تأمین بودجه تحقیقات دانشگاهی، ثبت اختراع و تأثیرات فناورانه (مؤسسه پلی‌تکنیک تورین، ایتالیا)
  2. پتنت‌های ضروری استاندارد؛ یک تحلیل مبتنی بر معناشناسی (مؤسسه نوآوری و رقابت ماکس پلانک، آلمان)
  3. نقشه‌برداری از مسیرهای سبز در شبکه جهانی استنادات پتنت (مؤسسه تحقیقات اقتصادی ماستریخت، هلند)
  4. داده‌های باز و مالکیت فکری (دانشکده تجارت دانشگاه نورد، نروژ)
  5. صنایع سنتی و انقلاب صنعتی چهارم: روندهای جدید در ایجاد و حمایت از نوآوری در صنعت جهانی خودروی اروپا (دانشگاه فوسکاری، ایتالیا)

گفتنی است که دفتر ثبت اختراع اروپا، برای تشویق تحقیقات بیشتر در مورد نقش پتنت در اقتصاد اروپا و ترویج و به اشتراک‌گذاری یافته‌ها، برنامه تحقیقات آکادمیک را در سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز نمود. این برنامه، نقش «EPO» در انتشار اطلاعات پتنت از طریق پایگاه داده «Espacenet» و آنالیز پتنت از طریق ابزارهایی مانند «PATSTAT» را تکمیل می‌کند. علاوه بر این، برنامه یاد شده، به ایجاد ارتباطات نزدیک و مؤثر بین محققان دانشگاهی و متخصصین «EPO» کمک می‌کند.

لازم به ذکر است که در هفته‌های اخیر، کمیته علمی «ARP»، اقدام به انتخاب چهار پروژه دیگر از بین ۵۸ پیشنهاد ارسالی در سال ۲۰۲۰ نموده است. انتخاب پروژه‌های مذکور، بر مبنای شاخص‌هایی همچون کیفیت علمی، ارتباط آن‌ها با اهداف برنامه استراتژیک ۲۰۲۳ این سازمان و تأثیرات پیش‌بینی شده، انجام گرفته و مطابق با دستورالعمل‌ها، از کمک‌های بلاعوض ۳۰۰ هزار یورویی بهره‌مند خواهند شد. این پروژه‌ها، عبارتند از:

  • استفاده از اطلاعات پتنت برای به حداکثر رساندن تأثیر بودجه تحقیقاتی و علمی؛
  • تعامل بین سیستم مالکیت فکری و فناوری‌های چاپ سه‌بعدی؛
  • تأثیر تحقیقات تحت حمایت دولت در زمینه استانداردهای فنی؛
  • پیشنهادهایی برای یک پایگاه داده عمومی که پتنت‌ها را به انتشارات علمی مرتبط می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.