انتشار پنج گزارش تحقیقاتی تحت حمایت دفتر ثبت اختراع اروپا
۱۰ اسفند ۱۳۹۹ انتشار پنج گزارش تحقیقاتی تحت حمایت دفتر ثبت اختراع اروپا

دفتر ثبت اختراع اروپا، نتایج تحقیقات تحت حمایت خود را در قالب پنج گزارش علمی و اقتصادی منتشر ساخته که می‌تواند درک بهتری از سیستم ثبت اختراع و عملکرد آن پدید آورد. این پروژه‌های تحقیقاتی که در قالب برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) و با بودجه تقریباً ۳۰۰ هزار یورویی انجام گرفته، موضوعات متنوعی اعم از تأثیر نوآوری‌های دانشگاهی بر کسب‌وکارهای محلی، تجزیه‌وتحلیل پتنت‌های استاندارد، غنی‌سازی و توسعه پایگاه‌های داده «EPO» و تحولات دیجیتال در صنعت خودرو را پوشش می‌دهد.

یکی از پرسش‌های مطرح در حوزه مالکیت فکری، نحوه اثرگذاری سیستم‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص سیستم پتنت بر اقتصاد، کسب‌وکار و صنعت است. این امر، موجب شده تا نهادهای متولی در سطوح ملی و بین‌المللی، اقدام به تعریف پروژه‌های تحقیقاتی مختلف نموده و آن‌ها را در قالب حمایت از همکاری‌های دانشگاهی به پیش برند. گزارشات جدید انتشار یافته از سوی دفتر ثبت اختراع اروپا، نمونه بارزی از همین استراتژی است. یان منیر (Yann Ménière)، اقتصاددان ارشد این نهاد و رئیس کمیته علمی برنامه «ARP»، در این خصوص می‌گوید: «تأثیر سیستم پتنت بر صنعت، جامعه و اقتصاد، سؤالات مهم و اغلب پیچیده‌ای را برای تصمیم‌گیران در حوزه‌های سیاست‌گذاری و کسب‌وکار ایجاد می‌کند که در اغلب موارد، بهترین راه برای پاسخ به آن‌ها، تحقیقات آکادمیک دقیق و موشکافانه است. نتایج جدید، بینش خوبی از جنبه‌های مختلف اکوسیستم مالکیت فکری پدید آورده و عملکرد چرخه‌های نوآوری را برای دفتر ثبت اختراع اروپا و همچنین سایر محققان و نوآوران روشن می‌کند». جیوانا اودو (Giovanna Oddo)، مدیر منطقه‌ای برنامه دانشگاهی «EPO» نیز اظهار داشت: «اشتراک دانش، از عناصر اصلی فرهنگ دفتر ثبت اختراع اروپا به شمار می‌رود. پیوندهای ما با دانشگاه‌ها، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، چرا که کمک قابل‌توجهی به جامعه تحقیقاتی مالکیت فکری می‌کنند».

گزارش‌های انتشار یافته که مرتبط با پنج پروژه تحقیقاتی تحت حمایت «EPO» در سال ۲۰۱۸ میلادی است، شامل عناوین زیر می‌باشند:

  1. تأمین بودجه تحقیقات دانشگاهی، ثبت اختراع و تأثیرات فناورانه (مؤسسه پلی‌تکنیک تورین، ایتالیا)
  2. پتنت‌های ضروری استاندارد؛ یک تحلیل مبتنی بر معناشناسی (مؤسسه نوآوری و رقابت ماکس پلانک، آلمان)
  3. نقشه‌برداری از مسیرهای سبز در شبکه جهانی استنادات پتنت (مؤسسه تحقیقات اقتصادی ماستریخت، هلند)
  4. داده‌های باز و مالکیت فکری (دانشکده تجارت دانشگاه نورد، نروژ)
  5. صنایع سنتی و انقلاب صنعتی چهارم: روندهای جدید در ایجاد و حمایت از نوآوری در صنعت جهانی خودروی اروپا (دانشگاه فوسکاری، ایتالیا)

گفتنی است که دفتر ثبت اختراع اروپا، برای تشویق تحقیقات بیشتر در مورد نقش پتنت در اقتصاد اروپا و ترویج و به اشتراک‌گذاری یافته‌ها، برنامه تحقیقات آکادمیک را در سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز نمود. این برنامه، نقش «EPO» در انتشار اطلاعات پتنت از طریق پایگاه داده «Espacenet» و آنالیز پتنت از طریق ابزارهایی مانند «PATSTAT» را تکمیل می‌کند. علاوه بر این، برنامه یاد شده، به ایجاد ارتباطات نزدیک و مؤثر بین محققان دانشگاهی و متخصصین «EPO» کمک می‌کند.

لازم به ذکر است که در هفته‌های اخیر، کمیته علمی «ARP»، اقدام به انتخاب چهار پروژه دیگر از بین ۵۸ پیشنهاد ارسالی در سال ۲۰۲۰ نموده است. انتخاب پروژه‌های مذکور، بر مبنای شاخص‌هایی همچون کیفیت علمی، ارتباط آن‌ها با اهداف برنامه استراتژیک ۲۰۲۳ این سازمان و تأثیرات پیش‌بینی شده، انجام گرفته و مطابق با دستورالعمل‌ها، از کمک‌های بلاعوض ۳۰۰ هزار یورویی بهره‌مند خواهند شد. این پروژه‌ها، عبارتند از:

  • استفاده از اطلاعات پتنت برای به حداکثر رساندن تأثیر بودجه تحقیقاتی و علمی؛
  • تعامل بین سیستم مالکیت فکری و فناوری‌های چاپ سه‌بعدی؛
  • تأثیر تحقیقات تحت حمایت دولت در زمینه استانداردهای فنی؛
  • پیشنهادهایی برای یک پایگاه داده عمومی که پتنت‌ها را به انتشارات علمی مرتبط می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.