برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا
۱۲ اسفند ۱۳۹۹

برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا

تسلا در ادامه نوآوری‌های خود، برای نسل بعدی خودروی رودستر (Roadster)، نوعی برف پاک‌کن الکترومغناطیسی طراحی کرده است. این برف پاک‌کن منحصربه‌فرد، تنها دارای یک تیغه بوده و برای حرکت عرضی و پاک کردن شیشه جلو، از یک محرک خطی الکترومغناطیسی استفاده می‌کند.

تسلا را می‌توان نمادی از شرکت‌های مبتنی بر نوآوری دانست که به لطف ذهن خلاق ایلان ماسک، مدیرعامل مشهور خود، به یک برند نوآوری در جهان مبدل شده است. این شرکت که کار خود را با خودروهای الکتریکی شروع کرد، علاوه بر اختراعات و فناوری‌های مرتبط با فرآیندهای طراحی و ساخت یکپارچه بدنه خودرو و باتری‌های کارآمدتر، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای را به حوزه‌های دیگر هم توسعه داده و امروزه، اخبار متنوعی از ورود آن به فناوری‌های پزشکی و زیستی مانند «RNA»، انرژی‌های تجدیدپذیر و حتی ارزهای دیجیتال هم شنیده می‌شود. جالب است که با شدت گرفتن روند صعودی ارزش بیت کوین، شایعاتی شنیده می‌شود ‌که ایلان ماسک، همان ابداع‌کننده ژاپنی مرموز این ارز دیجیتال است.

برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا، برخلاف معماری سنتی دو تیغه‌ای برف پاک‌کن‌های فعلی، تنها یک تیغه دارد. علاوه بر این، حرکت برف پاک‌کن‌های معمولی از پایین شیشه جلو و به صورت قوسی شکل شروع شده و این مدل حرکتی، دامنه تمیزسازی را تنها به میدان دید جلوی راننده و سرنشین کناری محدود نموده و مثلاً قطرات باران چسبیده به کناره‌های شیشه جلو را حذف نمی‌کند. این در حالی است که در پتنت جدید تسلا، حرکت برف پاک‌کن به صورت خطی توصیف شده است. تیغه از یک طرف شروع به حرکت کرده و کل شیشه جلو را تمیز می‌کند. پتنت مذکور، در مارس ۲۰۱۸ به ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن با شماره «US 10889267»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر شده است.

در خصوص سیستم الکترومغناطیس برف پاک‌کن، در اسناد ثبت اختراع آمده است: «سیستم برف پاک‌کن الکترومغناطیسی، از یک محرک خطی تشکیل شده که شامل یک ریل راهنما و یک بلوک متحرک الکترومغناطیسی است. ریل راهنما، محتوی تعداد زیادی میله آهنربای دائمی است که به صورت افقی و در امتداد انحنای شیشه جلویی خودرو قرار می‌گیرند. بلوک متحرک الکترومغناطیسی هم، به‌عنوان یک قطار الکترومغناطیسی عمل نموده و در نتیجه، میله‌های آهنربای دائمی طی یک حرکت خطی رفت و برگشتی، بازوی برف پاک‌کن قابل اتصال به خود را هدایت می‌کند.»

نکته دیگر این‌که پس از پایان کار و در مواقعی که تیغه برف پاک‌کن استفاده نمی‌شود، در زیر کاپوت خودرو پنهان می‌گردد. این ویژگی، به طراحی مدرن رودستر افزوده شده و در عین حال، طراحی آیرودینامیکی منحصربه‌فرد آن را بر هم نمی‌زند. این نوآوری، در کنار ایده‌های قبلی تسلا، نظیر استفاده از پرتوهای لیزری برای تمیز کردن شیشه جلو خودرو، بیانگر توجه ویژه این شرکت به توسعه قابلیت‌های جانبی خودروهای برقی، در کنار برخی ویژگی‌های اصلی نظیر باتری آن‌ها است.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.