برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا
۱۲ اسفند ۱۳۹۹ برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا

تسلا در ادامه نوآوری‌های خود، برای نسل بعدی خودروی رودستر (Roadster)، نوعی برف پاک‌کن الکترومغناطیسی طراحی کرده است. این برف پاک‌کن منحصربه‌فرد، تنها دارای یک تیغه بوده و برای حرکت عرضی و پاک کردن شیشه جلو، از یک محرک خطی الکترومغناطیسی استفاده می‌کند.

تسلا را می‌توان نمادی از شرکت‌های مبتنی بر نوآوری دانست که به لطف ذهن خلاق ایلان ماسک، مدیرعامل مشهور خود، به یک برند نوآوری در جهان مبدل شده است. این شرکت که کار خود را با خودروهای الکتریکی شروع کرد، علاوه بر اختراعات و فناوری‌های مرتبط با فرآیندهای طراحی و ساخت یکپارچه بدنه خودرو و باتری‌های کارآمدتر، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای را به حوزه‌های دیگر هم توسعه داده و امروزه، اخبار متنوعی از ورود آن به فناوری‌های پزشکی و زیستی مانند «RNA»، انرژی‌های تجدیدپذیر و حتی ارزهای دیجیتال هم شنیده می‌شود. جالب است که با شدت گرفتن روند صعودی ارزش بیت کوین، شایعاتی شنیده می‌شود ‌که ایلان ماسک، همان ابداع‌کننده ژاپنی مرموز این ارز دیجیتال است.

برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا، برخلاف معماری سنتی دو تیغه‌ای برف پاک‌کن‌های فعلی، تنها یک تیغه دارد. علاوه بر این، حرکت برف پاک‌کن‌های معمولی از پایین شیشه جلو و به صورت قوسی شکل شروع شده و این مدل حرکتی، دامنه تمیزسازی را تنها به میدان دید جلوی راننده و سرنشین کناری محدود نموده و مثلاً قطرات باران چسبیده به کناره‌های شیشه جلو را حذف نمی‌کند. این در حالی است که در پتنت جدید تسلا، حرکت برف پاک‌کن به صورت خطی توصیف شده است. تیغه از یک طرف شروع به حرکت کرده و کل شیشه جلو را تمیز می‌کند. پتنت مذکور، در مارس ۲۰۱۸ به ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن با شماره «US 10889267»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر شده است.

در خصوص سیستم الکترومغناطیس برف پاک‌کن، در اسناد ثبت اختراع آمده است: «سیستم برف پاک‌کن الکترومغناطیسی، از یک محرک خطی تشکیل شده که شامل یک ریل راهنما و یک بلوک متحرک الکترومغناطیسی است. ریل راهنما، محتوی تعداد زیادی میله آهنربای دائمی است که به صورت افقی و در امتداد انحنای شیشه جلویی خودرو قرار می‌گیرند. بلوک متحرک الکترومغناطیسی هم، به‌عنوان یک قطار الکترومغناطیسی عمل نموده و در نتیجه، میله‌های آهنربای دائمی طی یک حرکت خطی رفت و برگشتی، بازوی برف پاک‌کن قابل اتصال به خود را هدایت می‌کند.»

نکته دیگر این‌که پس از پایان کار و در مواقعی که تیغه برف پاک‌کن استفاده نمی‌شود، در زیر کاپوت خودرو پنهان می‌گردد. این ویژگی، به طراحی مدرن رودستر افزوده شده و در عین حال، طراحی آیرودینامیکی منحصربه‌فرد آن را بر هم نمی‌زند. این نوآوری، در کنار ایده‌های قبلی تسلا، نظیر استفاده از پرتوهای لیزری برای تمیز کردن شیشه جلو خودرو، بیانگر توجه ویژه این شرکت به توسعه قابلیت‌های جانبی خودروهای برقی، در کنار برخی ویژگی‌های اصلی نظیر باتری آن‌ها است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.