برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا
۱۲ اسفند ۱۳۹۹

برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا

تسلا در ادامه نوآوری‌های خود، برای نسل بعدی خودروی رودستر (Roadster)، نوعی برف پاک‌کن الکترومغناطیسی طراحی کرده است. این برف پاک‌کن منحصربه‌فرد، تنها دارای یک تیغه بوده و برای حرکت عرضی و پاک کردن شیشه جلو، از یک محرک خطی الکترومغناطیسی استفاده می‌کند.

تسلا را می‌توان نمادی از شرکت‌های مبتنی بر نوآوری دانست که به لطف ذهن خلاق ایلان ماسک، مدیرعامل مشهور خود، به یک برند نوآوری در جهان مبدل شده است. این شرکت که کار خود را با خودروهای الکتریکی شروع کرد، علاوه بر اختراعات و فناوری‌های مرتبط با فرآیندهای طراحی و ساخت یکپارچه بدنه خودرو و باتری‌های کارآمدتر، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای را به حوزه‌های دیگر هم توسعه داده و امروزه، اخبار متنوعی از ورود آن به فناوری‌های پزشکی و زیستی مانند «RNA»، انرژی‌های تجدیدپذیر و حتی ارزهای دیجیتال هم شنیده می‌شود. جالب است که با شدت گرفتن روند صعودی ارزش بیت کوین، شایعاتی شنیده می‌شود ‌که ایلان ماسک، همان ابداع‌کننده ژاپنی مرموز این ارز دیجیتال است.

برف پاک‌کن الکترومغناطیسی تسلا، برخلاف معماری سنتی دو تیغه‌ای برف پاک‌کن‌های فعلی، تنها یک تیغه دارد. علاوه بر این، حرکت برف پاک‌کن‌های معمولی از پایین شیشه جلو و به صورت قوسی شکل شروع شده و این مدل حرکتی، دامنه تمیزسازی را تنها به میدان دید جلوی راننده و سرنشین کناری محدود نموده و مثلاً قطرات باران چسبیده به کناره‌های شیشه جلو را حذف نمی‌کند. این در حالی است که در پتنت جدید تسلا، حرکت برف پاک‌کن به صورت خطی توصیف شده است. تیغه از یک طرف شروع به حرکت کرده و کل شیشه جلو را تمیز می‌کند. پتنت مذکور، در مارس ۲۰۱۸ به ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن با شماره «US 10889267»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر شده است.

در خصوص سیستم الکترومغناطیس برف پاک‌کن، در اسناد ثبت اختراع آمده است: «سیستم برف پاک‌کن الکترومغناطیسی، از یک محرک خطی تشکیل شده که شامل یک ریل راهنما و یک بلوک متحرک الکترومغناطیسی است. ریل راهنما، محتوی تعداد زیادی میله آهنربای دائمی است که به صورت افقی و در امتداد انحنای شیشه جلویی خودرو قرار می‌گیرند. بلوک متحرک الکترومغناطیسی هم، به‌عنوان یک قطار الکترومغناطیسی عمل نموده و در نتیجه، میله‌های آهنربای دائمی طی یک حرکت خطی رفت و برگشتی، بازوی برف پاک‌کن قابل اتصال به خود را هدایت می‌کند.»

نکته دیگر این‌که پس از پایان کار و در مواقعی که تیغه برف پاک‌کن استفاده نمی‌شود، در زیر کاپوت خودرو پنهان می‌گردد. این ویژگی، به طراحی مدرن رودستر افزوده شده و در عین حال، طراحی آیرودینامیکی منحصربه‌فرد آن را بر هم نمی‌زند. این نوآوری، در کنار ایده‌های قبلی تسلا، نظیر استفاده از پرتوهای لیزری برای تمیز کردن شیشه جلو خودرو، بیانگر توجه ویژه این شرکت به توسعه قابلیت‌های جانبی خودروهای برقی، در کنار برخی ویژگی‌های اصلی نظیر باتری آن‌ها است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.