صدرنشینی هوآوی و کوالکام در بین متقاضیان برتر «5G»
۱۳ اسفند ۱۳۹۹

صدرنشینی هوآوی و کوالکام در بین متقاضیان برتر «5G»

بررسی دقیق پتنت فامیلی‌های مربوط به حوزه «5G»، حاکی از آن است که ده شرکت، سهمی ۸۰ درصدی از این پتنت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند که در صدر آن‌ها، شرکت‌هایی همچون هوآوی و کوالکام قرار دارند.

روند تغییر و تحولات فناورانه، حاکی از آن است که در انقلاب صنعتی جدید، هم‌زمان با تلفیق تدریجی فناوری‌های ارتباطی در محصولات مکانیکی، شاهد افزایش شدید همگرایی فناوری خواهیم بود. برای مثال، اگرچه اهمیت ماژول‌های ارتباطی در خودروهای فعلی تا حدی کم است، اما کارشناسان معتقدند که در خودروهای آینده، تمرکز از بهره‌برداری صرف خودرو، به سوی موضوع گسترده‌تر حمل‌ونقل سوق می‌یابد. این روند، به همراه ظهور صنایع دیگری همچون خانه‌های هوشمند و حتی دستگاه‌های پزشکی هوشمند، اهمیت فناوری «5G» را بیش از پیش نموده است. با توجه به اهمیت این فناوری و نقش پتنت‌های ضروری استاندارد در بازار صدور مجوز، درک فضای مالکیت فکری در این صنعت، بسیار مهم است. کافی است نگاهی به دعاوی بزرگ حقوقی ناشی از نقض پتنت در صنایعی مانند تلفن همراه بیندازید، تا ابعاد موضوع را در هنگام سرازیر شدن به صنایع دیگر، همانند لوازم‌خانگی، ساخت و تولید و انرژی درک کنید. در این بین، سؤال مهم این است که چه بازیگرانی در این ماراتن رقابتی پیشتاز هستند؟

بنا بر بررسی‌های صورت گرفته توسط «IPlytics» که به بررسی پتنت‌های اعلام شده از سوی مؤسسه استاندارد ارتباطات از راه دور اروپا (ETSI) تا اول فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی می‌پردازد، هوآوی با سهم ۱۵/۳۹ درصدی از کل پتنت‌های گرنت شده و در حال ارزیابی در حوزه «5G»، در صدر متقاضیان برتر جای گرفته است. پس از این شرکت چینی، کوالکام (۱۱/۲۴ درصد)، «ZTE» (۹/۸۱ درصد)، سامسونگ (۹/۶۷ درصد) و نوکیا (۹/۰۱ درصد)، در رده‌های بعدی قرار دارند. شایان ذکر است که در گزارش یاد شده، مدل‌های مختلف تحلیل اطلاعات ارائه شده که از آن جمله، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • متقاضیان با بیشترین پتنت فامیلی؛
  • متقاضیان با بیشترین پتنت فامیلی‌ که حداقل یک پتنت گرنت شده است؛
  • متقاضیان با بیشترین پتنت فامیلی‌ که حداقل یک پتنت در «EPO» یا «USPTO» باشد؛
  • متقاضیان با بیشترین پتنت فامیلی‌ که به نسل‌های قبلی مانند «3G» و «4G» مرتبط نبوده و تنها «5G» را هدف قرار می‌دهند.

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، نوکیا با ۱۵/۲۹ درصد، بیشترین پتنت فامیلی اعطا شده از سوی «EPO» یا «USPTO» را به خود اختصاص داده و سامسونگ نیز با سهم ۱۵/۱ درصد، در رده بعدی جای دارد. اما جالب اینجا است که اگر وضعیت متقاضیان را بر مبنای تعداد پتنت فامیلی‌های دارای حداقل یک پتنت گرنت شده از سوی «EPO» و «USPTO» و تنها مرتبط با فناوری‌های «5G» (و نه نسل‌های قبلی این فناوری) بررسی کنیم، هوآوی و کوالکام مجدداً دارای بیشترین سهم می‌باشند. این بدین معنا است که با وجود فعالیت پررنگ‌تر نوکیا و سامسونگ، بخشی از سبد پتنت این دو شرکت، به نسل‌های قبلی فناوری اختصاص داشته و عملاً هوآوی و کوالکام، گوی سبقت را از آن‌ها ربوده‌اند.

 

جدول ۱- متقاضیان برتر ثبت اختراع در حوزه فناوری «5G»

متقاضیان برتر ثبت اختراع در حوزه فناوری «5G»

 

لازم به تأکید است که ده شرکت برتر، بیش از ۸۰ درصد از کل پتنت فامیلی‌ها در حوزه «5G» با حداقل یک پتنت گرنت شده را به خود اختصاص دهند. علاوه بر این، اگر دامنه متقاضیان را به بیست شرکت برتر گسترش دهیم، سهم آن‌ها به بیش از ۹۳ درصد می‌رسد. در واقع، می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که اگرچه بیش از ۱۰۰ شرکت دارنده حداقل یک پتنت در این حوزه شناسایی شده ‌است، اما عملاً بازی به چند شرکت بزرگ با سبد پتنت قدرتمند محدود می‌باشد. نکته جالب دیگری که می‌توان به آن اشاره نمود، عدم حضور شرکت‌های مشهوری همچون اپل و اینتل در بین ده متقاضی برتر است، به‌طوری که این دو شرکت با سهم ۳/۲۱ و ۲/۳۷ درصدی، در رده‌های یازدهم و چهاردهم قرار گرفته‌اند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.