سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت برای نسل جدید محصولات اپل
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت برای نسل جدید محصولات اپل

اپل در حال کار بر روی فناوری‌های جدیدی است که حذف اثر انگشت و لکه بر روی سطوح دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد. ثبت اختراع جدید این شرکت، از فناوری منحصربه‌فردی رونمایی نموده که بدنه تیتانیومی محصولات آتی اپل را از وجود اثر انگشت و لکه عاری می‌سازد.

یکی از ایده‌هایی که اپل از دیرباز به دنبال تحقق آن بوده، تغییر جنس بدنه محصولات است. در حال حاضر، دستگاه‌های الکترونیکی قابل‌حمل، از پوشش‌های فلزی مختلفی ساخته می‌شوند که می‌بایست به صورت هم‌زمان، واجد دو ویژگی استحکام و زیبایی و جذابیت ظاهری باشند. این در حالی است که برخی از فلزات مانند تیتانیوم، علیرغم استحکام مناسب، جذابیت ظاهری مطلوبی ندارند. توسعه یک فناوری ویژه برای آماده‌سازی سطوح تیتانیومی نازک و مستحکم، یکی از تلاش‌های اخیر اپل بوده که به نظر می‌رسد سرآغاز یک رشته نوآوری جدید این شرکت شده است. این غول فناوری که استراتژی استفاده از پوشش‌های تیتانیومی برای نسل جدید محصولات خود را جدی گرفته، در تلاش است تا همه ایرادات احتمالی را بر طرف نماید. یکی از مشکلات بزرگ سطوح فلزی، باقی ماندن اثر انگشت است که نیاز به تمیزکاری چندین‌وچند باره را الزامی می‌سازد، مشکلی که اپل برای حل آن چاره‌ای اندیشیده است. اپل نوعی پوشش اکسید فلزی را در ثبت اختراع جدید خود معرفی نموده که رفع اثر انگشت و لکه بر روی سطوح آیفون، مک‌بوک و ... را ممکن می‌سازد.

پتنت جدید این شرکت که در آوریل ۲۰۱۷ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و گواهی آن با شماره «US 10927473»، به تازگی صادر گردیده است، توضیح می‌دهد که چگونه یک پوشش نازک تیتانیومی، می‌تواند اثر انگشت بر روی سطوح فلزی محصولات الکترونیک را رفع کند. این پیشرفت فنی کلیدی را می‌توان نقطه عطفی بزرگ در مسیر دستیابی به پوشش‌های تیتانیومی تجاری دانست، چرا که یکی از معایب این پوشش‌ها در کنار مقاومت و استحکام بسیار خوب، حساسیت فوق‌العاده به اثر انگشت است. تصور کنید که یک گوشی درخشان و جذاب در دست دارید و هر بار که انگشتان خود را بر روی آن گذاشته و بر می‌دارید، جای آن‌ها بر روی گوشی باقی می‌ماند. مسلماً بسیاری از کاربران، از این ویژگی ناراضی خواهند بود!

بررسی‌ها نشان می‌دهد که پوشش‌های اولئوفوبیک (Oleophobic) که برای کاهش اثر انگشت در سطوح شیشه‌ای استفاده می‌شوند، از کارایی مناسب در سطوح فلزی مانند تیتانیوم برخوردار نیستند. این در حالی است که پوشش‌های اکسیدی توصیف شده در اسناد ثبت اختراع اپل، کاهش یا رفع کامل تداخل رنگی را به سادگی ممکن می‌سازد. این پوشش‌ها، به گونه‌ای پیکربندی ‌شده‌اند که اختلاف مسیر نوری را افزایش داده و تغییر ظاهری ناشی از اثر انگشت را به یک سطح غیرقابل مشاهده کاهش می‌دهند. برخی از پوشش‌های اکسیدی هم، دارای ضخامت غیریکنواختی هستند که نحوه بازتاب نور را تغییر داده و از این طریق، اثر انگشت و لک را رفع می‌کنند.

لازم به تأکید است که این ایده اپل، تا رسیدن به بازار و تجاری‌سازی نهایی، مسیر طول و درازی در پیش دارد. تحقق این ایده و عرضه محصولات تیتانیومی ضد اثر انگشت و لکه، بیش از همه به استراتژی‌های تجاری‌سازی و توسعه محصولات اپل و نحوه رقابت این شرکت فناور مشهور با سایر رقبا بستگی دارد. به همین دلیل، باید منتظر ماند و آینده محصولات الکترونیکی مصرفی این شرکت را به نظاره نشست.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.