سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت برای نسل جدید محصولات اپل
۱۶ اسفند ۱۳۹۹

سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت برای نسل جدید محصولات اپل

اپل در حال کار بر روی فناوری‌های جدیدی است که حذف اثر انگشت و لکه بر روی سطوح دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد. ثبت اختراع جدید این شرکت، از فناوری منحصربه‌فردی رونمایی نموده که بدنه تیتانیومی محصولات آتی اپل را از وجود اثر انگشت و لکه عاری می‌سازد.

یکی از ایده‌هایی که اپل از دیرباز به دنبال تحقق آن بوده، تغییر جنس بدنه محصولات است. در حال حاضر، دستگاه‌های الکترونیکی قابل‌حمل، از پوشش‌های فلزی مختلفی ساخته می‌شوند که می‌بایست به صورت هم‌زمان، واجد دو ویژگی استحکام و زیبایی و جذابیت ظاهری باشند. این در حالی است که برخی از فلزات مانند تیتانیوم، علیرغم استحکام مناسب، جذابیت ظاهری مطلوبی ندارند. توسعه یک فناوری ویژه برای آماده‌سازی سطوح تیتانیومی نازک و مستحکم، یکی از تلاش‌های اخیر اپل بوده که به نظر می‌رسد سرآغاز یک رشته نوآوری جدید این شرکت شده است. این غول فناوری که استراتژی استفاده از پوشش‌های تیتانیومی برای نسل جدید محصولات خود را جدی گرفته، در تلاش است تا همه ایرادات احتمالی را بر طرف نماید. یکی از مشکلات بزرگ سطوح فلزی، باقی ماندن اثر انگشت است که نیاز به تمیزکاری چندین‌وچند باره را الزامی می‌سازد، مشکلی که اپل برای حل آن چاره‌ای اندیشیده است. اپل نوعی پوشش اکسید فلزی را در ثبت اختراع جدید خود معرفی نموده که رفع اثر انگشت و لکه بر روی سطوح آیفون، مک‌بوک و ... را ممکن می‌سازد.

پتنت جدید این شرکت که در آوریل ۲۰۱۷ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و گواهی آن با شماره «US 10927473»، به تازگی صادر گردیده است، توضیح می‌دهد که چگونه یک پوشش نازک تیتانیومی، می‌تواند اثر انگشت بر روی سطوح فلزی محصولات الکترونیک را رفع کند. این پیشرفت فنی کلیدی را می‌توان نقطه عطفی بزرگ در مسیر دستیابی به پوشش‌های تیتانیومی تجاری دانست، چرا که یکی از معایب این پوشش‌ها در کنار مقاومت و استحکام بسیار خوب، حساسیت فوق‌العاده به اثر انگشت است. تصور کنید که یک گوشی درخشان و جذاب در دست دارید و هر بار که انگشتان خود را بر روی آن گذاشته و بر می‌دارید، جای آن‌ها بر روی گوشی باقی می‌ماند. مسلماً بسیاری از کاربران، از این ویژگی ناراضی خواهند بود!

بررسی‌ها نشان می‌دهد که پوشش‌های اولئوفوبیک (Oleophobic) که برای کاهش اثر انگشت در سطوح شیشه‌ای استفاده می‌شوند، از کارایی مناسب در سطوح فلزی مانند تیتانیوم برخوردار نیستند. این در حالی است که پوشش‌های اکسیدی توصیف شده در اسناد ثبت اختراع اپل، کاهش یا رفع کامل تداخل رنگی را به سادگی ممکن می‌سازد. این پوشش‌ها، به گونه‌ای پیکربندی ‌شده‌اند که اختلاف مسیر نوری را افزایش داده و تغییر ظاهری ناشی از اثر انگشت را به یک سطح غیرقابل مشاهده کاهش می‌دهند. برخی از پوشش‌های اکسیدی هم، دارای ضخامت غیریکنواختی هستند که نحوه بازتاب نور را تغییر داده و از این طریق، اثر انگشت و لک را رفع می‌کنند.

لازم به تأکید است که این ایده اپل، تا رسیدن به بازار و تجاری‌سازی نهایی، مسیر طول و درازی در پیش دارد. تحقق این ایده و عرضه محصولات تیتانیومی ضد اثر انگشت و لکه، بیش از همه به استراتژی‌های تجاری‌سازی و توسعه محصولات اپل و نحوه رقابت این شرکت فناور مشهور با سایر رقبا بستگی دارد. به همین دلیل، باید منتظر ماند و آینده محصولات الکترونیکی مصرفی این شرکت را به نظاره نشست.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا
۸ فروردین ۱۴۰۰

مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا

گزارش دفتر ثبت اختراع اروپا پیرامون فعالیت‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حاکی از آن است که نوآوری‌های حوزه بهداشت و درمان، محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا بوده است. نکته جالب این است که داروسازی و فناوری‌های زیستی، سریع‌ترین رشد را در بین درخواست‌های ثبت اختراع به خود اختصاص داده‌اند.