عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»
۲۵ اسفند ۱۳۹۹

عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»

شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکتریک، با عملکرد خیره‌کننده‌ خود در خصوص فعالیت‌های ثبت اختراع، در میان برترین‌های جهان جای گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۲۸۱۰ درخواست «PCT»، پیشتاز شرکت‌های ژاپنی بوده و رده سومی شرکت‌های جهان را نیز از آن خود نموده است.

امروزه شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک، نوآوری را به‌عنوان اثرگذارترین اسلحه رقابتی برای پیشی گرفتن از رقبا متصور شده و به تبع آن، حفاظت از این نوآوری‌ها و ابداعات را در اولویت استراتژی‌های خود قرار می‌دهند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد، محدودیت‌های جغرافیایی حفاظت توسط سیستم‌های ثبت اختراع است. این محدودیت‌ها، در کنار روند جهانی‌سازی و حضور شرکت‌ها در بازارهای بین‌المللی، آن‌ها را بر این می‌دارد که نوآوری‌های خود را در کشورهای مختلفی به ثبت رسانیده تا بتوانند حفاظت گسترده‌تری را از فناوری‌های انحصاری خود داشته باشند. در این میان، یک ابزار کارآمد برای تسهیل چنین فرآیندی، پیمان همکاری ثبت اختراع یا «PCT» است که با ثبت یک درخواست واحد، امکان پیگیری فرایند ثبت اختراع در کشورهای عضو را ممکن می‌سازد!

میتسوبیشی، به‌عنوان یکی از پیشگامان نوآوری در ژاپن، استفاده از ابتکارات جهانی مالکیت فکری را یک استراتژی کلیدی برای رشد پایدار خود دانسته و نمونه بارز آن، استفاده گسترده این شرکت از سیستم «PCT» است. این شرکت که در سال ۲۰۱۳ میلادی، با ۱۳۱۳ درخواست، در رده چهارم شرکت‌های ژاپنی و دوازدهم متقاضیان جهانی قرار داشت، سال ۲۰۱۵ خود را به رده نخست شرکت‌های ژاپنی رسانید و این جایگاه را تا سال ۲۰۲۰ میلادی نیز حفظ نموده است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری، این شرکت با ۲۸۱۰ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، در کنار جایگاه نخست در میان شرکت‌های ژاپنی، جایگاه سومی در میان شرکت‌های مختلف جهان را از آن خود نموده است.

گفتنی است که اگرچه درخواست‌های «PCT» میتسوبیشی در سال ۲۰۲۰، با رشد ۵/۶ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده، اما با توجه به رقابت‌های شدید جهانی، این شرکت با یک پله نزول، جایگاه دوم شرکت‌های برتر را از دست داده و در رده سوم قرار گرفته است. شکل زیر، روند ثبت درخواست‌های «PCT» توسط میتسوبیشی در طی سال‌های اخیر را نشان داده و جایگاه این شرکت را در میان رقبای ژاپنی و کل شرکت‌های جهان نشان می‌دهد.

 

روند ثبت درخواست «PCT» توسط میتسوبیشی الکتریک

روند ثبت درخواست «PCT» توسط میتسوبیشی الکتریک

 

لازم به تأکید است که میتسوبیشی در خصوص درخواست‌های «PCT»، برای شش سال متوالی در میان پنج شرکت برتر بین‌المللی قرار داشته و برای هفت سال متوالی نیز، رتبه اول شرکت‌های ژاپنی را از آن خود نموده است. بنابر اطلاعات موجود، عمده نوآوری‌های به ثبت رسیده این شرکت، در حوزه‌هایی همچون راهکارهای مرتبط با اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی بوده و مدیران میتسوبیشی، علاقه شدیدی به در اختیار داشتن پتنت‌های ضروری استاندارد دارند. آن‌ها بر این باورند که داشتن چنین پتنت‌هایی، به‌ویژه در زمینه‌هایی که رقابت در آن‌ها در حال تشدید است، به تقویت مزیت رقابتی محصولات و افزایش سهم بازار این شرکت کمک می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.