عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»
۲۵ اسفند ۱۳۹۹ عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»

شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکتریک، با عملکرد خیره‌کننده‌ خود در خصوص فعالیت‌های ثبت اختراع، در میان برترین‌های جهان جای گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۲۸۱۰ درخواست «PCT»، پیشتاز شرکت‌های ژاپنی بوده و رده سومی شرکت‌های جهان را نیز از آن خود نموده است.

امروزه شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک، نوآوری را به‌عنوان اثرگذارترین اسلحه رقابتی برای پیشی گرفتن از رقبا متصور شده و به تبع آن، حفاظت از این نوآوری‌ها و ابداعات را در اولویت استراتژی‌های خود قرار می‌دهند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد، محدودیت‌های جغرافیایی حفاظت توسط سیستم‌های ثبت اختراع است. این محدودیت‌ها، در کنار روند جهانی‌سازی و حضور شرکت‌ها در بازارهای بین‌المللی، آن‌ها را بر این می‌دارد که نوآوری‌های خود را در کشورهای مختلفی به ثبت رسانیده تا بتوانند حفاظت گسترده‌تری را از فناوری‌های انحصاری خود داشته باشند. در این میان، یک ابزار کارآمد برای تسهیل چنین فرآیندی، پیمان همکاری ثبت اختراع یا «PCT» است که با ثبت یک درخواست واحد، امکان پیگیری فرایند ثبت اختراع در کشورهای عضو را ممکن می‌سازد!

میتسوبیشی، به‌عنوان یکی از پیشگامان نوآوری در ژاپن، استفاده از ابتکارات جهانی مالکیت فکری را یک استراتژی کلیدی برای رشد پایدار خود دانسته و نمونه بارز آن، استفاده گسترده این شرکت از سیستم «PCT» است. این شرکت که در سال ۲۰۱۳ میلادی، با ۱۳۱۳ درخواست، در رده چهارم شرکت‌های ژاپنی و دوازدهم متقاضیان جهانی قرار داشت، سال ۲۰۱۵ خود را به رده نخست شرکت‌های ژاپنی رسانید و این جایگاه را تا سال ۲۰۲۰ میلادی نیز حفظ نموده است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری، این شرکت با ۲۸۱۰ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، در کنار جایگاه نخست در میان شرکت‌های ژاپنی، جایگاه سومی در میان شرکت‌های مختلف جهان را از آن خود نموده است.

گفتنی است که اگرچه درخواست‌های «PCT» میتسوبیشی در سال ۲۰۲۰، با رشد ۵/۶ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده، اما با توجه به رقابت‌های شدید جهانی، این شرکت با یک پله نزول، جایگاه دوم شرکت‌های برتر را از دست داده و در رده سوم قرار گرفته است. شکل زیر، روند ثبت درخواست‌های «PCT» توسط میتسوبیشی در طی سال‌های اخیر را نشان داده و جایگاه این شرکت را در میان رقبای ژاپنی و کل شرکت‌های جهان نشان می‌دهد.

 

روند ثبت درخواست «PCT» توسط میتسوبیشی الکتریک

روند ثبت درخواست «PCT» توسط میتسوبیشی الکتریک

 

لازم به تأکید است که میتسوبیشی در خصوص درخواست‌های «PCT»، برای شش سال متوالی در میان پنج شرکت برتر بین‌المللی قرار داشته و برای هفت سال متوالی نیز، رتبه اول شرکت‌های ژاپنی را از آن خود نموده است. بنابر اطلاعات موجود، عمده نوآوری‌های به ثبت رسیده این شرکت، در حوزه‌هایی همچون راهکارهای مرتبط با اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی بوده و مدیران میتسوبیشی، علاقه شدیدی به در اختیار داشتن پتنت‌های ضروری استاندارد دارند. آن‌ها بر این باورند که داشتن چنین پتنت‌هایی، به‌ویژه در زمینه‌هایی که رقابت در آن‌ها در حال تشدید است، به تقویت مزیت رقابتی محصولات و افزایش سهم بازار این شرکت کمک می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.