عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»
۲۵ اسفند ۱۳۹۹

عملکرد تحسین‌آمیز میتسوبیشی در ثبت درخواست «PCT»

شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکتریک، با عملکرد خیره‌کننده‌ خود در خصوص فعالیت‌های ثبت اختراع، در میان برترین‌های جهان جای گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ۲۸۱۰ درخواست «PCT»، پیشتاز شرکت‌های ژاپنی بوده و رده سومی شرکت‌های جهان را نیز از آن خود نموده است.

امروزه شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک، نوآوری را به‌عنوان اثرگذارترین اسلحه رقابتی برای پیشی گرفتن از رقبا متصور شده و به تبع آن، حفاظت از این نوآوری‌ها و ابداعات را در اولویت استراتژی‌های خود قرار می‌دهند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد، محدودیت‌های جغرافیایی حفاظت توسط سیستم‌های ثبت اختراع است. این محدودیت‌ها، در کنار روند جهانی‌سازی و حضور شرکت‌ها در بازارهای بین‌المللی، آن‌ها را بر این می‌دارد که نوآوری‌های خود را در کشورهای مختلفی به ثبت رسانیده تا بتوانند حفاظت گسترده‌تری را از فناوری‌های انحصاری خود داشته باشند. در این میان، یک ابزار کارآمد برای تسهیل چنین فرآیندی، پیمان همکاری ثبت اختراع یا «PCT» است که با ثبت یک درخواست واحد، امکان پیگیری فرایند ثبت اختراع در کشورهای عضو را ممکن می‌سازد!

میتسوبیشی، به‌عنوان یکی از پیشگامان نوآوری در ژاپن، استفاده از ابتکارات جهانی مالکیت فکری را یک استراتژی کلیدی برای رشد پایدار خود دانسته و نمونه بارز آن، استفاده گسترده این شرکت از سیستم «PCT» است. این شرکت که در سال ۲۰۱۳ میلادی، با ۱۳۱۳ درخواست، در رده چهارم شرکت‌های ژاپنی و دوازدهم متقاضیان جهانی قرار داشت، سال ۲۰۱۵ خود را به رده نخست شرکت‌های ژاپنی رسانید و این جایگاه را تا سال ۲۰۲۰ میلادی نیز حفظ نموده است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری، این شرکت با ۲۸۱۰ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، در کنار جایگاه نخست در میان شرکت‌های ژاپنی، جایگاه سومی در میان شرکت‌های مختلف جهان را از آن خود نموده است.

گفتنی است که اگرچه درخواست‌های «PCT» میتسوبیشی در سال ۲۰۲۰، با رشد ۵/۶ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده، اما با توجه به رقابت‌های شدید جهانی، این شرکت با یک پله نزول، جایگاه دوم شرکت‌های برتر را از دست داده و در رده سوم قرار گرفته است. شکل زیر، روند ثبت درخواست‌های «PCT» توسط میتسوبیشی در طی سال‌های اخیر را نشان داده و جایگاه این شرکت را در میان رقبای ژاپنی و کل شرکت‌های جهان نشان می‌دهد.

 

روند ثبت درخواست «PCT» توسط میتسوبیشی الکتریک

روند ثبت درخواست «PCT» توسط میتسوبیشی الکتریک

 

لازم به تأکید است که میتسوبیشی در خصوص درخواست‌های «PCT»، برای شش سال متوالی در میان پنج شرکت برتر بین‌المللی قرار داشته و برای هفت سال متوالی نیز، رتبه اول شرکت‌های ژاپنی را از آن خود نموده است. بنابر اطلاعات موجود، عمده نوآوری‌های به ثبت رسیده این شرکت، در حوزه‌هایی همچون راهکارهای مرتبط با اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی بوده و مدیران میتسوبیشی، علاقه شدیدی به در اختیار داشتن پتنت‌های ضروری استاندارد دارند. آن‌ها بر این باورند که داشتن چنین پتنت‌هایی، به‌ویژه در زمینه‌هایی که رقابت در آن‌ها در حال تشدید است، به تقویت مزیت رقابتی محصولات و افزایش سهم بازار این شرکت کمک می‌کند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به راه‌اندازی یک دوره خودخوان نموده که اقشار مختلف جامعه، اعم از کودکان و نوجوانان، تا مادران خانه‌دار و حتی افراد توانیاب را مورد توجه قرار داده است.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی

با ظهور اپیدمی کووید-۱۹ و تلاش برای ساخت واکسن این بیماری، واژه جدیدی تحت عنوان «mRNA»، بر سر زبان‌ها افتاد. فناوری منحصربه‌فرد و پیشرفته‌ای که شاید واکسن کووید-۱۹، تنها سرآغازی برای کاربردهای فراگیر آن در حوزه‌های مختلف پزشکی و دارویی باشد. باشد. بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در این حوزه، نشان می‌دهد که در حال حاضر، سه شرکت مدرنا، بیوان‌تک و کیوروک، پیشگام توسعه این فناوری هستند.

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین
۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین

آمارها حکایت از آن دارد که شرکت‌های چینی، با ثبت رکوردهای خیره‌کننده در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان بازیگران برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین معرفی نموده‌اند. بنابر فهرست منتشر شده توسط «IAM»، در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، تنها یک شرکت غیر چینی وجود دارد. در این میان، «Ant Group» که از زیرمجموعه‌های گروه تجاری علی‌بابا است، با ثبت ۵۸۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، مجموعاً با ۲۲۹۸ درخواست، در رده نخست بازیگران برتر قرار گرفته است.

دعوت به همکاری جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

دعوت به همکاری جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری

کانون پتنت ایران، جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از متقاضیان با رشته‌های تحصیلی الکترونیک (یک نفر)، مکانیک یا مکاترونیک (یک نفر) و مهندسی شیمی (دو نفر) دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.