تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۰۷ فروردین ۱۴۰۰ تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

رویدادهای تقویم بهاره آکادمی، با دوره «آشنایی با مالکیت فکری»، به‌عنوان مقدمه‌ای بر سایر دوره‌های تخصصی آغاز می‌گردد. در ادامه، وبینارهای «معرفی پتنت به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» و «بررسی شرایط ثبت اختراع (با تأکید بر گام ابتکاری)»، تمرکز بیشتری بر ثبت اختراع و الزامات آن داشته و علاقه‌مندان را با لزوم حفاظت از اختراعات و مهمترین شرایط و الزامات ثبت اختراع آشنا می‌سازد. پس از این سه وبینار آموزشی، مخاطبین با حضور در دو وبینار ترویجی با عناوین «معرفی خدمات کانون پتنت ایران» و «آشنایی با پرتال ثبت درخواست کانون پتنت»، با حمایت‌های مختلف کانون و به‌ویژه حمایت از ثبت اختراع خارجی بیشتر آشنا شده و می‌توانند از جزئیات و فرایند ثبت یک درخواست در پرتال کانون اطلاع یابند.

دو وبینار آخر تقویم بهاره ۱۴۰۰ نیز، به موضوع دسترسی به حجم عظیم اطلاعات ارزشمندی اشاره دارد که در پایگاه‌های داده پتنت وجود دارند. وبینار «جستجوی پتنت» و همینطور وبینار «معرفی پایگاه اطلاعاتی Lens»، به دنبال پاسخ‌دهی مقدماتی به این نیاز گسترده برای توانایی جستجو در میان پتنت‌ها می‌باشند. گفتنی است که با توجه به سلسله‌وار بودن دوره‌های آموزشی و لزوم آشنایی با برخی مفاهیم مطرح در دوره‌های پیشین برای حضور در دوره‌های تخصصی‌تر، علاقه‌مندان برای حضور در دوره‌های مورد نظر و پیش‌نیازهای آن‌ها، می‌توانند از هم‌اکنون برای برنامه‌ریزی لازم اقدام نمایند.

 

ردیف عنوان مدرس/سخنران زمان
۱ آشنایی با مالکیت فکری میترا امین لو ۲۴ فروردین

۲

پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری های نوآورانه امیرحسین برنایی ۳۱ فروردین
۳ بررسی شرایط ثبت اختراع با تاکید بر گام ابتکاری به عنوان چالش برانگیزترین شرط

مهرداد خانلرخانی

۷ اردیبهشت
۴ معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن

صبا شرف الدین

۲۱ اردیبهشت
۵ آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون پتنت ایران

وجیهه کاظم پور

۲۸ اردیبهشت
۶ جستجوی پتنت

لیلا زارعی

۱۱ خرداد
۷ آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Lens

فاطمه جهان پیما

۱۸ خرداد

 

لازم به ذکر است که کانون پتنت ایران به‌عنوان بخشی از وظایف خود، تمرکزی ویژه بر مسئله آموزش‌ در حوزه مالکیت فکری داشته است. در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران نیز، از سال ۱۳۹۷، فعالیت خود را به شکل رسمی آغاز نموده و از پاییز ۹۸، تقویم‌های فصلی خود را منتشر کرد. در حالی‌که لزوم تمرکززدایی از شهرها و استان‌های بزرگ‌ کشور، برگزاری دوره‌های آنلاین و غیرحضوری را به‌عنوان بخشی ثابت از برنامه آکادمی تعریف نموده بود، اپیدمی کووید-۱۹ نیز مزید بر علت شد تا در حالی‌که امکان برگزاری برخی رویدادهای حضوری وجود ندارد، اما تداوم دوره‌های غیرحضوری با جدیت بیشتری دنبال شود.

دانلود تقویم بهاره

تقویم بهاره کانون

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.