تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۰۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

رویدادهای تقویم بهاره آکادمی، با دوره «آشنایی با مالکیت فکری»، به‌عنوان مقدمه‌ای بر سایر دوره‌های تخصصی آغاز می‌گردد. در ادامه، وبینارهای «معرفی پتنت به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» و «بررسی شرایط ثبت اختراع (با تأکید بر گام ابتکاری)»، تمرکز بیشتری بر ثبت اختراع و الزامات آن داشته و علاقه‌مندان را با لزوم حفاظت از اختراعات و مهمترین شرایط و الزامات ثبت اختراع آشنا می‌سازد. پس از این سه وبینار آموزشی، مخاطبین با حضور در دو وبینار ترویجی با عناوین «معرفی خدمات کانون پتنت ایران» و «آشنایی با پرتال ثبت درخواست کانون پتنت»، با حمایت‌های مختلف کانون و به‌ویژه حمایت از ثبت اختراع خارجی بیشتر آشنا شده و می‌توانند از جزئیات و فرایند ثبت یک درخواست در پرتال کانون اطلاع یابند.

دو وبینار آخر تقویم بهاره ۱۴۰۰ نیز، به موضوع دسترسی به حجم عظیم اطلاعات ارزشمندی اشاره دارد که در پایگاه‌های داده پتنت وجود دارند. وبینار «جستجوی پتنت» و همینطور وبینار «معرفی پایگاه اطلاعاتی Lens»، به دنبال پاسخ‌دهی مقدماتی به این نیاز گسترده برای توانایی جستجو در میان پتنت‌ها می‌باشند. گفتنی است که با توجه به سلسله‌وار بودن دوره‌های آموزشی و لزوم آشنایی با برخی مفاهیم مطرح در دوره‌های پیشین برای حضور در دوره‌های تخصصی‌تر، علاقه‌مندان برای حضور در دوره‌های مورد نظر و پیش‌نیازهای آن‌ها، می‌توانند از هم‌اکنون برای برنامه‌ریزی لازم اقدام نمایند.

 

ردیف عنوان مدرس/سخنران زمان
۱ آشنایی با مالکیت فکری میترا امین لو ۲۴ فروردین

۲

پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری های نوآورانه امیرحسین برنایی ۳۱ فروردین
۳ بررسی شرایط ثبت اختراع با تاکید بر گام ابتکاری به عنوان چالش برانگیزترین شرط

مهرداد خانلرخانی

۷ اردیبهشت
۴ معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن

صبا شرف الدین

۲۱ اردیبهشت
۵ آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون پتنت ایران

وجیهه کاظم پور

۲۸ اردیبهشت
۶ جستجوی پتنت

لیلا زارعی

۱۱ خرداد
۷ آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Lens

فاطمه جهان پیما

۱۸ خرداد

 

لازم به ذکر است که کانون پتنت ایران به‌عنوان بخشی از وظایف خود، تمرکزی ویژه بر مسئله آموزش‌ در حوزه مالکیت فکری داشته است. در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران نیز، از سال ۱۳۹۷، فعالیت خود را به شکل رسمی آغاز نموده و از پاییز ۹۸، تقویم‌های فصلی خود را منتشر کرد. در حالی‌که لزوم تمرکززدایی از شهرها و استان‌های بزرگ‌ کشور، برگزاری دوره‌های آنلاین و غیرحضوری را به‌عنوان بخشی ثابت از برنامه آکادمی تعریف نموده بود، اپیدمی کووید-۱۹ نیز مزید بر علت شد تا در حالی‌که امکان برگزاری برخی رویدادهای حضوری وجود ندارد، اما تداوم دوره‌های غیرحضوری با جدیت بیشتری دنبال شود.

دانلود تقویم بهاره

تقویم بهاره کانون

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.