مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا
۰۸ فروردین ۱۴۰۰ مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا

گزارش دفتر ثبت اختراع اروپا پیرامون فعالیت‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حاکی از آن است که نوآوری‌های حوزه بهداشت و درمان، محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا بوده است. نکته جالب این است که داروسازی و فناوری‌های زیستی، سریع‌ترین رشد را در بین درخواست‌های ثبت اختراع به خود اختصاص داده‌اند.

اپیدمی کووید-۱۹ و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن، موجب شد تا بسیاری از متخصصین، در انتظار کاهش شدید فعالیت‌های تحقیق‌و‌توسعه و در نتیجه روند نزولی فعالیت‌های ثبت اختراع باشند. با این وجود، آمار دفتر ثبت اختراع اروپا نشان می‌دهد که تعداد کل درخواست‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها با کاهش ۰/۷ درصدی نسبت به سال قبل همراه شده است. بنا بر آمار ارائه شده، طی سال گذشته میلادی، ۱۸۰۲۵۰ درخواست جدید در «EPO» به ثبت رسیده که در مقایسه با سال ۲۰۱۹، کاهش ناچیزی را تجربه نموده است. آنتونیو کامپینوس (António Campinos)، رئیس دفتر ثبت اختراع اروپا، در این خصوص ابراز داشته: «شاخص پتنت ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که تقاضا برای حفاظت از طریق ثبت اختراع، همچنان زیاد است. به‌طور کلی، به رغم نوسانات موجود در بخش‌های مختلف فناوری و همچنین مناطق اقتصادی، فعالیت‌های ثبت اختراع همچنان بسیار قوی است. البته باید در نظر داشت که این‌ها، نتایجی مقطعی برای یک سال بوده و تصویری کامل از تأثیرات طولانی‌مدت اپیدمی ارائه نمی‌دهد. بنابراین ما نمی‌توانیم با قطعیت پیش‌بینی کنیم که در ماه‌های آینده یا سال‌های پیش رو، روند ثبت اختراع چگونه خواهد بود. اما می‌دانیم که نوآوری‌های موجود، تحقیقات و علوم جدیدی را به همراه دارد که منجر به جهانی سالم‌تر و اقتصاد قوی‌تر و پایدارتر شده و همه این‌ها، نیازمند پشتیبانی توسط یک سیستم مالکیت فکری قوی خواهد بود».

تحلیل درخواست‌های ثبت اختراع از منظر حوزه‌های مختلف فناوری، حاکی از این است که دارو و فناوری‌های زیستی، به ترتیب با ۱۰/۲ و ۶/۳ درصد افزایش، بهترین روندها را داشته‌اند. از نظر تعداد درخواست‌ها نیز، فناوری‌های پزشکی با ۱۴۲۹۵ درخواست، بیشترین ثبت اختراعات در سال ۲۰۲۰ را در بر گرفته و ارتباطات دیجیتال که در سال ۲۰۱۹ در صدر قرار داشت را پشت سر گذاشته ‌است.

از منظر منشأ جغرافیایی، بیشترین درخواست‌های به ثبت رسیده در دفتر ثبت اختراع اروپا، از طرف پنج کشور آمریکا (۴۴۲۹۳ درخواست)، آلمان (۲۵۹۵۴ درخواست)، ژاپن (۲۱۸۴۱ درخواست)، چین (۱۳۴۳۲ درخواست) و فرانسه (۱۰۵۵۴ درخواست) بوده است. جالب این‌که بیشترین نرخ رشد در میان ده کشور برتر، متعلق به متقاضیان چین و کره جنوبی با ۹/۹ و ۹/۲ درصد است. کاهش ۴/۱ درصدی متقاضیان آمریکایی، با توجه به سهم تقریباً بیست‌و‌پنج درصدی آن‌ها در کل درخواست‌ها، کاملاً خودنمایی می‌کند. بنا بر گزارش «EPO»، مخترعین و فناوران اروپایی توانسته‌اند ۸۱۰۰۰ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰ به ثبت برسانند که افت ۱/۳ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. در این بین، بیشترین کاهش متعلق به هلند (۸/۸ درصد) و انگلیس (۶/۶ درصد) بوده و در مقابل، فنلاند رشدی ۱۱/۱ درصدی را تجربه نموده است.

در بین شرکت‌های برتر متقاضی ثبت اختراع در «EPO» نیز، سامسونگ با ۳۲۷۶ درخواست در صدر قرار داشته و پس از آن، هوآوی و «LG» با ۳۱۱۳ و ۲۹۰۹ درخواست، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. این آمار، به خوبی با رشد قابل ‌توجه متقاضیان چینی و کره‌ای همخوان بوده و نشان می‌دهد که مخترعین و فناوران این دو کشور، توجه ویژه‌ای به بازار اروپا دارند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.