مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا
۰۸ فروردین ۱۴۰۰

مراقبت‌های بهداشتی: محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا

گزارش دفتر ثبت اختراع اروپا پیرامون فعالیت‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، حاکی از آن است که نوآوری‌های حوزه بهداشت و درمان، محرک اصلی فعالیت‌های ثبت اختراع در اروپا بوده است. نکته جالب این است که داروسازی و فناوری‌های زیستی، سریع‌ترین رشد را در بین درخواست‌های ثبت اختراع به خود اختصاص داده‌اند.

اپیدمی کووید-۱۹ و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن، موجب شد تا بسیاری از متخصصین، در انتظار کاهش شدید فعالیت‌های تحقیق‌و‌توسعه و در نتیجه روند نزولی فعالیت‌های ثبت اختراع باشند. با این وجود، آمار دفتر ثبت اختراع اروپا نشان می‌دهد که تعداد کل درخواست‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها با کاهش ۰/۷ درصدی نسبت به سال قبل همراه شده است. بنا بر آمار ارائه شده، طی سال گذشته میلادی، ۱۸۰۲۵۰ درخواست جدید در «EPO» به ثبت رسیده که در مقایسه با سال ۲۰۱۹، کاهش ناچیزی را تجربه نموده است. آنتونیو کامپینوس (António Campinos)، رئیس دفتر ثبت اختراع اروپا، در این خصوص ابراز داشته: «شاخص پتنت ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که تقاضا برای حفاظت از طریق ثبت اختراع، همچنان زیاد است. به‌طور کلی، به رغم نوسانات موجود در بخش‌های مختلف فناوری و همچنین مناطق اقتصادی، فعالیت‌های ثبت اختراع همچنان بسیار قوی است. البته باید در نظر داشت که این‌ها، نتایجی مقطعی برای یک سال بوده و تصویری کامل از تأثیرات طولانی‌مدت اپیدمی ارائه نمی‌دهد. بنابراین ما نمی‌توانیم با قطعیت پیش‌بینی کنیم که در ماه‌های آینده یا سال‌های پیش رو، روند ثبت اختراع چگونه خواهد بود. اما می‌دانیم که نوآوری‌های موجود، تحقیقات و علوم جدیدی را به همراه دارد که منجر به جهانی سالم‌تر و اقتصاد قوی‌تر و پایدارتر شده و همه این‌ها، نیازمند پشتیبانی توسط یک سیستم مالکیت فکری قوی خواهد بود».

تحلیل درخواست‌های ثبت اختراع از منظر حوزه‌های مختلف فناوری، حاکی از این است که دارو و فناوری‌های زیستی، به ترتیب با ۱۰/۲ و ۶/۳ درصد افزایش، بهترین روندها را داشته‌اند. از نظر تعداد درخواست‌ها نیز، فناوری‌های پزشکی با ۱۴۲۹۵ درخواست، بیشترین ثبت اختراعات در سال ۲۰۲۰ را در بر گرفته و ارتباطات دیجیتال که در سال ۲۰۱۹ در صدر قرار داشت را پشت سر گذاشته ‌است.

از منظر منشأ جغرافیایی، بیشترین درخواست‌های به ثبت رسیده در دفتر ثبت اختراع اروپا، از طرف پنج کشور آمریکا (۴۴۲۹۳ درخواست)، آلمان (۲۵۹۵۴ درخواست)، ژاپن (۲۱۸۴۱ درخواست)، چین (۱۳۴۳۲ درخواست) و فرانسه (۱۰۵۵۴ درخواست) بوده است. جالب این‌که بیشترین نرخ رشد در میان ده کشور برتر، متعلق به متقاضیان چین و کره جنوبی با ۹/۹ و ۹/۲ درصد است. کاهش ۴/۱ درصدی متقاضیان آمریکایی، با توجه به سهم تقریباً بیست‌و‌پنج درصدی آن‌ها در کل درخواست‌ها، کاملاً خودنمایی می‌کند. بنا بر گزارش «EPO»، مخترعین و فناوران اروپایی توانسته‌اند ۸۱۰۰۰ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰ به ثبت برسانند که افت ۱/۳ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. در این بین، بیشترین کاهش متعلق به هلند (۸/۸ درصد) و انگلیس (۶/۶ درصد) بوده و در مقابل، فنلاند رشدی ۱۱/۱ درصدی را تجربه نموده است.

در بین شرکت‌های برتر متقاضی ثبت اختراع در «EPO» نیز، سامسونگ با ۳۲۷۶ درخواست در صدر قرار داشته و پس از آن، هوآوی و «LG» با ۳۱۱۳ و ۲۹۰۹ درخواست، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. این آمار، به خوبی با رشد قابل ‌توجه متقاضیان چینی و کره‌ای همخوان بوده و نشان می‌دهد که مخترعین و فناوران این دو کشور، توجه ویژه‌ای به بازار اروپا دارند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.