ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند لو یوآن (Lu Yuan) پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه که تحت عنوان «مرا فراموش نکن» (Forget Me Not) عرضه شده، امکان تشخیص اعضای خانواده را برای فرد مبتلا فراهم نموده و از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

مادربزرگ یوآن، از نوعی بیماری عصبی رنج می‌برد و همین مسئله، وی را به فکر ساخت گردنبندی مبتنی بر هوش مصنوعی انداخت. ایده‌ای که سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی چین به پا کرده و توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب نموده است. داستان شکل‌گیری ایده اولیه این پوشیدنی هوشمند توسط مخترع پانزده ساله چینی، تیتر اول روزنامه‌ها شده است. یوآن در این خصوص می‌گوید: «امیدوارم که این دستگاه برای مادربزرگم به خوبی عمل کند. بیماران آلزایمری به این دستگاه واقعاً احتیاج دارند». نکته جالب‌تر اینجا است که تمامی مراحل ساخت این تجهیز، از پیش‌نویس اولیه تا طرح نهایی آن، تنها در دو هفته انجام شده است.

بهره‌گیری از فناوری یادگیری ماشین، به تجهیز ابداعی یوآن کمک می‌کند تا به‌راحتی چهره‌های جدید را شناسایی نموده و با ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به آن‌ها، به افراد مبتلا کمک نماید. زمانی که پوشیدنی هوشمند اقدام به تشخیص چهره‌های قبلاً ثبت شده نمود، از طریق گوشی با بیمار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را در اختیار وی قرار می‌دهد.

علاوه بر کمک به بیمار برای تشخیص و به یادآوردن دوستان و نزدیکان، حسگر داخلی تعبیه شده در این گردنبند هوشمند،  با اندازه‌گیری شدت اشعه ماوراءبنفش، به بیماران آلزایمری می‌گوید که آیا آن‌ها در خانه یا خارج از منزل هستند. اگر یک کاربر ۲۰ دقیقه یا بیشتر در خارج از منزل باشد، دستگاه هم‌زمان با دادن آدرس منزل، یک هشدار یادآوری برای بازگشت به خانه صادر می‌کند.

لازم به ذکر است که فرصت طلایی پیش روی یوآن و پتانسیل تجاری دستاورد وی زمانی به‌خوبی نمایان می‌شود که بدانیم، در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر در چین با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کنند. حتی برآوردها حاکی از آن است که تعداد این بیماران تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۴۵ میلیون نفر هم می‌رسد. همین موضوع، باعث شده تا اختراع این نوجوان چینی، با استقبال قابل توجهی روبرو شود. بی‌شک حفاظت از چنین دستاوردهایی، همانقدر مهم است که لزوم تشویق و آموزش کودکان و نوجوانان برای ابراز خلاقیت‌هایشان اهمیت دارد، چیزی که سیاستمداران چینی به جد به آن توجه داشته و دستورالعمل‌‌های آموزشی خاصی برای آن تعریف نموده‌اند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.