ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند لو یوآن (Lu Yuan) پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه که تحت عنوان «مرا فراموش نکن» (Forget Me Not) عرضه شده، امکان تشخیص اعضای خانواده را برای فرد مبتلا فراهم نموده و از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

مادربزرگ یوآن، از نوعی بیماری عصبی رنج می‌برد و همین مسئله، وی را به فکر ساخت گردنبندی مبتنی بر هوش مصنوعی انداخت. ایده‌ای که سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی چین به پا کرده و توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب نموده است. داستان شکل‌گیری ایده اولیه این پوشیدنی هوشمند توسط مخترع پانزده ساله چینی، تیتر اول روزنامه‌ها شده است. یوآن در این خصوص می‌گوید: «امیدوارم که این دستگاه برای مادربزرگم به خوبی عمل کند. بیماران آلزایمری به این دستگاه واقعاً احتیاج دارند». نکته جالب‌تر اینجا است که تمامی مراحل ساخت این تجهیز، از پیش‌نویس اولیه تا طرح نهایی آن، تنها در دو هفته انجام شده است.

بهره‌گیری از فناوری یادگیری ماشین، به تجهیز ابداعی یوآن کمک می‌کند تا به‌راحتی چهره‌های جدید را شناسایی نموده و با ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به آن‌ها، به افراد مبتلا کمک نماید. زمانی که پوشیدنی هوشمند اقدام به تشخیص چهره‌های قبلاً ثبت شده نمود، از طریق گوشی با بیمار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را در اختیار وی قرار می‌دهد.

علاوه بر کمک به بیمار برای تشخیص و به یادآوردن دوستان و نزدیکان، حسگر داخلی تعبیه شده در این گردنبند هوشمند،  با اندازه‌گیری شدت اشعه ماوراءبنفش، به بیماران آلزایمری می‌گوید که آیا آن‌ها در خانه یا خارج از منزل هستند. اگر یک کاربر ۲۰ دقیقه یا بیشتر در خارج از منزل باشد، دستگاه هم‌زمان با دادن آدرس منزل، یک هشدار یادآوری برای بازگشت به خانه صادر می‌کند.

لازم به ذکر است که فرصت طلایی پیش روی یوآن و پتانسیل تجاری دستاورد وی زمانی به‌خوبی نمایان می‌شود که بدانیم، در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر در چین با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کنند. حتی برآوردها حاکی از آن است که تعداد این بیماران تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۴۵ میلیون نفر هم می‌رسد. همین موضوع، باعث شده تا اختراع این نوجوان چینی، با استقبال قابل توجهی روبرو شود. بی‌شک حفاظت از چنین دستاوردهایی، همانقدر مهم است که لزوم تشویق و آموزش کودکان و نوجوانان برای ابراز خلاقیت‌هایشان اهمیت دارد، چیزی که سیاستمداران چینی به جد به آن توجه داشته و دستورالعمل‌‌های آموزشی خاصی برای آن تعریف نموده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.