ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند لو یوآن (Lu Yuan) پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه که تحت عنوان «مرا فراموش نکن» (Forget Me Not) عرضه شده، امکان تشخیص اعضای خانواده را برای فرد مبتلا فراهم نموده و از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

مادربزرگ یوآن، از نوعی بیماری عصبی رنج می‌برد و همین مسئله، وی را به فکر ساخت گردنبندی مبتنی بر هوش مصنوعی انداخت. ایده‌ای که سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی چین به پا کرده و توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب نموده است. داستان شکل‌گیری ایده اولیه این پوشیدنی هوشمند توسط مخترع پانزده ساله چینی، تیتر اول روزنامه‌ها شده است. یوآن در این خصوص می‌گوید: «امیدوارم که این دستگاه برای مادربزرگم به خوبی عمل کند. بیماران آلزایمری به این دستگاه واقعاً احتیاج دارند». نکته جالب‌تر اینجا است که تمامی مراحل ساخت این تجهیز، از پیش‌نویس اولیه تا طرح نهایی آن، تنها در دو هفته انجام شده است.

بهره‌گیری از فناوری یادگیری ماشین، به تجهیز ابداعی یوآن کمک می‌کند تا به‌راحتی چهره‌های جدید را شناسایی نموده و با ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به آن‌ها، به افراد مبتلا کمک نماید. زمانی که پوشیدنی هوشمند اقدام به تشخیص چهره‌های قبلاً ثبت شده نمود، از طریق گوشی با بیمار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را در اختیار وی قرار می‌دهد.

علاوه بر کمک به بیمار برای تشخیص و به یادآوردن دوستان و نزدیکان، حسگر داخلی تعبیه شده در این گردنبند هوشمند،  با اندازه‌گیری شدت اشعه ماوراءبنفش، به بیماران آلزایمری می‌گوید که آیا آن‌ها در خانه یا خارج از منزل هستند. اگر یک کاربر ۲۰ دقیقه یا بیشتر در خارج از منزل باشد، دستگاه هم‌زمان با دادن آدرس منزل، یک هشدار یادآوری برای بازگشت به خانه صادر می‌کند.

لازم به ذکر است که فرصت طلایی پیش روی یوآن و پتانسیل تجاری دستاورد وی زمانی به‌خوبی نمایان می‌شود که بدانیم، در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر در چین با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کنند. حتی برآوردها حاکی از آن است که تعداد این بیماران تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۴۵ میلیون نفر هم می‌رسد. همین موضوع، باعث شده تا اختراع این نوجوان چینی، با استقبال قابل توجهی روبرو شود. بی‌شک حفاظت از چنین دستاوردهایی، همانقدر مهم است که لزوم تشویق و آموزش کودکان و نوجوانان برای ابراز خلاقیت‌هایشان اهمیت دارد، چیزی که سیاستمداران چینی به جد به آن توجه داشته و دستورالعمل‌‌های آموزشی خاصی برای آن تعریف نموده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو

باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو، با حمایت کانون پتنت ایران، اقدام به برگزاری یک وبینار تخصصی مالکیت فکری برای کسب‌و‌کارهای نوپا، مراکز دانش‌بنیان و دانشگاهیان نموده است. در پایان این رویداد سه روزه که ۲۲ لغایت ۲۵ آبان ماه برگزار می‌گردد، گواهینامه بین‌المللی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو نیز به شرکت‌کنندگان اعطا می‌گردد.

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری

اولین رویداد از مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفته جاری، مورخ دهم آبان ماه، با حضور ۱۰۳ نفر از مدیران فناوری، کارشناسان دفاتر مالکیت فکری و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های وابسته به این وزارتخانه برگزار گردید. تمرکز ویژه این رویداد که با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار شد، بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان و رویکردهای ممکن برای دانشگاه‌های داخلی بود.

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار
۲۳ آبان ۱۴۰۰

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار

دومین وبینار «مدرسه پاییزه» با عنوان «مالکیت فکری، بودن یا نبودن مسئله این است!» ویژه مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار گردید.  

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید
۲۴ آبان ۱۴۰۰

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید

بر اساس آمار منتشر شده، ایران در شاخص‌های مختلف در مقایسه با ده کشور برتر، کشورهای منطقه و گروه کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا در حوزه خروجی‌های فناوری عملکرد مطلوبی داشته تا جایی که به جایگاه 60 در شاخص جهانی نوآوری رسیده است.

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی
۹ آبان ۱۴۰۰

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی

یک شرکت فعال در صنعت پهپاد، ایده‌ای جدید و نوآورانه برای نسل آتی صندوق‌های پست خانگی ارائه نموده است. دران‌دک در حال توسعه یک محفظه هوشمند برای دریافت محموله‌های پستی است که مجهز به قابلیت‌های مختلفی نظیر سیستم‌های گرمایش و سرمایش، احراز هویت، امضای از راه دور، رهگیری مرسوله و حتی قابلیت شارژ پهبادها بوده و می‌تواند انقلابی در زمینه خدمات پستی و تحویل سفارشات ایجاد نماید.