محکومیت ۳۰۸ میلیون دلاری اپل به دلیل نقض پتنت
۱۷ فروردین ۱۴۰۰ محکومیت ۳۰۸ میلیون دلاری اپل به دلیل نقض پتنت

اپل با حکم دادگاه منطقه‌ای تگزاس، محکوم به پرداخت ۳۰۸/۵ میلیون دلار به یک شرکت ارتباطات رسانه‌ای شده است. این حکم سنگین که به دلیل نقض پتنت شرکت «PMC» صادر گردیده، وضعیت غول فناوری آمریکا را در زمینه مدیریت حقوق دیجیتال با بحران مواجه می‌سازد.

اگرچه اپل بیشتر به عنوان یکی از پیشگامان صنعت تلفن همراه و فناوری‌های ارتباطی شناخته می‌شود، اما فعالیت‌های این شرکت فناور، تنها به عرضه محصولات بی‌نظیری همچون آیفون و مک‌بوک ختم نشده و این شرکت، در صدد ایجاد افقی ویژه در عرصه‌های مختلف فناوری است. در همین راستا، تلاش‌های این فناور آمریکایی طی سال‌های اخیر، سبدی گسترده از فناوری‌های متنوع را به دنبال داشته است. به‌عنوان مثال، اپل با بهره‌گیری از فرصت‌های نوظهوری همچون سلامت دیجیتال و خودروهای خودران، خود را به‌عنوان یک نوآور همه فن حریف در دنیای فناوری مطرح نموده است. نامزد شدن برای رهبری صنعت سلامت دیجیتال و تلاش برای تجاری‌سازی «تیتان» به‌عنوان یک خودروی خودران انحصاری، خروجی‌های ملموس این استراتژی محسوب می‌شوند. با این وجود، پیشگامی در دنیای فناوری و نوآوری، چالش‌های زیادی برای اپل پدید آورده است. این شرکت، به رغم سبد گسترده دارایی‌های فکری خود که شامل هزاران گواهی ثبت اختراع است، به کرات هدف شکایت شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک و حتی مخترعین فردی قرار گرفته است. دسته‌ای از این دعاوی حقوقی پتنت، به اختلاف نظر اپل و سایر غول‌های فناوری در زمینه حق امتیاز مجوزهای بهره‌برداری باز می‌گردد که شاید مشهورترین این پرونده‌ها، دعوی جنجالی با کوآلکام بوده است. در کنار این موضوع، مجموعه‌ای از شکایات نیز، از طرف شرکت‌های کوچک و مخترعین فردی مختلفی به ثبت رسیده که عمدتاً از طریق وارد نمودن اتهام نقض پتنت به شرکت بزرگی همچون اپل، مترصد فرصتی برای درآمدزایی می‌باشند. با اغماض، می‌توان گفت که بخش اعظم این شکایت‌ها، از سوی باج‌گیران پتنت و «NPE»ها صورت می‌گیرد، اگرچه در این میان، برخی مجموعه‌های فناور هم به چشم می‌خورند. به نظر می‌رسد که «PMC» و غرامت ۳۰۸ میلیون دلاری جدید هم، به همین گروه متعلق است!

«PMC»، یک شرکت فعال در حوزه صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت است که در حال حاضر، سبدی متشکل از ۱۰۰ گواهی ثبت اختراع و تعداد زیادی پرونده در حال ارزیابی را مدیریت می‌کند. جالب اینجا است که این شرکت کوچک، تنها بر صدور و مدیریت مجوزهای بهره‌برداری از پتنت‌های متعلق به بنیان‌گذار خود، جان هاروی (John Harvey) متمرکز بوده و مشتریان بزرگی از جمله سونی و سامسونگ را در زمره متقاضیان طرف قرارداد خود دارد.

اختلاف اپل و «PMC»، به سال ۲۰۱۵ میلادی باز می‌گردد؛ زمانی که این شرکت، با ثبت شکایتی، اپل را به نقض یکی از پتنت‌های خود در حوزه مدیریت حقوق دیجیتال متهم نمود. در ادامه، اپل اعتبار پتنت مذکور را به چالش کشید و حتی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، رأی به بی‌اعتبار بودن ادعاهای این پتنت داد. با این حال، دادگاه تجدیدنظر در مارس ۲۰۲۰ میلادی، این رأی را برگردانده و در نهایت در سال جاری میلادی، دادگاه منطقه‌ای تگزاس، اپل را به پرداخت غرامت ملزم نمود. گفته می‌شود که اپل هنوز هم به سرانجام این پرونده امیدوار بوده و تصمیم به فرجام خواهی دارد.

گفتنی است که این تنها زورآزمایی «PMC» با غول‌های فناوری نبوده و این شرکت در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز، شکایاتی علیه گوگل، نتفلیکس و «Akamai» به ثبت رسانیده است. باید منتظر ماند و دید که آیا «PMC» در پرونده‌های مذکور هم موفق به دریافت مبالغ هنگفت از ناقضین پتنت خواهد شد یا خیر!

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.