محکومیت ۳۰۸ میلیون دلاری اپل به دلیل نقض پتنت
۱۷ فروردین ۱۴۰۰

محکومیت ۳۰۸ میلیون دلاری اپل به دلیل نقض پتنت

اپل با حکم دادگاه منطقه‌ای تگزاس، محکوم به پرداخت ۳۰۸/۵ میلیون دلار به یک شرکت ارتباطات رسانه‌ای شده است. این حکم سنگین که به دلیل نقض پتنت شرکت «PMC» صادر گردیده، وضعیت غول فناوری آمریکا را در زمینه مدیریت حقوق دیجیتال با بحران مواجه می‌سازد.

اگرچه اپل بیشتر به عنوان یکی از پیشگامان صنعت تلفن همراه و فناوری‌های ارتباطی شناخته می‌شود، اما فعالیت‌های این شرکت فناور، تنها به عرضه محصولات بی‌نظیری همچون آیفون و مک‌بوک ختم نشده و این شرکت، در صدد ایجاد افقی ویژه در عرصه‌های مختلف فناوری است. در همین راستا، تلاش‌های این فناور آمریکایی طی سال‌های اخیر، سبدی گسترده از فناوری‌های متنوع را به دنبال داشته است. به‌عنوان مثال، اپل با بهره‌گیری از فرصت‌های نوظهوری همچون سلامت دیجیتال و خودروهای خودران، خود را به‌عنوان یک نوآور همه فن حریف در دنیای فناوری مطرح نموده است. نامزد شدن برای رهبری صنعت سلامت دیجیتال و تلاش برای تجاری‌سازی «تیتان» به‌عنوان یک خودروی خودران انحصاری، خروجی‌های ملموس این استراتژی محسوب می‌شوند. با این وجود، پیشگامی در دنیای فناوری و نوآوری، چالش‌های زیادی برای اپل پدید آورده است. این شرکت، به رغم سبد گسترده دارایی‌های فکری خود که شامل هزاران گواهی ثبت اختراع است، به کرات هدف شکایت شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک و حتی مخترعین فردی قرار گرفته است. دسته‌ای از این دعاوی حقوقی پتنت، به اختلاف نظر اپل و سایر غول‌های فناوری در زمینه حق امتیاز مجوزهای بهره‌برداری باز می‌گردد که شاید مشهورترین این پرونده‌ها، دعوی جنجالی با کوآلکام بوده است. در کنار این موضوع، مجموعه‌ای از شکایات نیز، از طرف شرکت‌های کوچک و مخترعین فردی مختلفی به ثبت رسیده که عمدتاً از طریق وارد نمودن اتهام نقض پتنت به شرکت بزرگی همچون اپل، مترصد فرصتی برای درآمدزایی می‌باشند. با اغماض، می‌توان گفت که بخش اعظم این شکایت‌ها، از سوی باج‌گیران پتنت و «NPE»ها صورت می‌گیرد، اگرچه در این میان، برخی مجموعه‌های فناور هم به چشم می‌خورند. به نظر می‌رسد که «PMC» و غرامت ۳۰۸ میلیون دلاری جدید هم، به همین گروه متعلق است!

«PMC»، یک شرکت فعال در حوزه صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت است که در حال حاضر، سبدی متشکل از ۱۰۰ گواهی ثبت اختراع و تعداد زیادی پرونده در حال ارزیابی را مدیریت می‌کند. جالب اینجا است که این شرکت کوچک، تنها بر صدور و مدیریت مجوزهای بهره‌برداری از پتنت‌های متعلق به بنیان‌گذار خود، جان هاروی (John Harvey) متمرکز بوده و مشتریان بزرگی از جمله سونی و سامسونگ را در زمره متقاضیان طرف قرارداد خود دارد.

اختلاف اپل و «PMC»، به سال ۲۰۱۵ میلادی باز می‌گردد؛ زمانی که این شرکت، با ثبت شکایتی، اپل را به نقض یکی از پتنت‌های خود در حوزه مدیریت حقوق دیجیتال متهم نمود. در ادامه، اپل اعتبار پتنت مذکور را به چالش کشید و حتی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، رأی به بی‌اعتبار بودن ادعاهای این پتنت داد. با این حال، دادگاه تجدیدنظر در مارس ۲۰۲۰ میلادی، این رأی را برگردانده و در نهایت در سال جاری میلادی، دادگاه منطقه‌ای تگزاس، اپل را به پرداخت غرامت ملزم نمود. گفته می‌شود که اپل هنوز هم به سرانجام این پرونده امیدوار بوده و تصمیم به فرجام خواهی دارد.

گفتنی است که این تنها زورآزمایی «PMC» با غول‌های فناوری نبوده و این شرکت در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز، شکایاتی علیه گوگل، نتفلیکس و «Akamai» به ثبت رسانیده است. باید منتظر ماند و دید که آیا «PMC» در پرونده‌های مذکور هم موفق به دریافت مبالغ هنگفت از ناقضین پتنت خواهد شد یا خیر!

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۷ فروردین ۱۴۰۰

تقویم بهار ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم جدید آکادمی کانون پتنت ایران، با هفت رویداد آموزشی-ترویجی در حوزه مالکیت فکری، به استقبال بهار ۱۴۰۰ رفته است. با توجه به تداوم شرایط کرونایی در کشور، این تقویم نیز در برگیرنده دوره‌های غیر حضوری بوده که در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری، هر سه‌شنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌گردد.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

ایده خلاقانه نوجوان چینی برای بیماران آلزایمری

یک نوجوان خوش‌فکر چینی، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پوشیدنی هوشمندی توسعه داده که به یاری بیماران مبتلا به آلزایمر می‌آید. گردنبند هوشمند «لو یوآن» پانزده ساله، برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های کمتری روبرو شوند. این تجهیز منحصربه‌فرد و خلاقانه، علاوه بر امکان تشخیص اعضای خانواده برای فرد مبتلا، از طریق یک دستیار صوتی، به آن‌ها کمک می‌کند تا راه خانه را پیدا کنند.

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پلتفرم تحلیل پتنت

پت‌اسنپ برای توسعه پلتفرم اطلاعاتی و تحلیل پتنت خود، موفق به جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری شده است. این شرکت در صدد است تا از این سرمایه، برای توسعه بستر اطلاعاتی خود که مبتنی بر هوش مصنوعی است استفاده نماید.

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی
۱۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید محصولات گیاهی مقوی به کمک هوش مصنوعی

ثبت اختراع جدید «نات‌کو»، دریچه جدیدی به روی صنایع غذایی و فعالان این حوزه باز نموده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای جستجو، شناسایی و تولید محصولات گیاهی متناسب با نمونه‌های مشابه حیوانی، دستاورد خارق‌العاده‌ای است که در پرونده ثبت اختراع نات‌کو، به آن پرداخته شده است. این اختراع منحصربه‌فرد، با حمایت قابل توجه سرمایه‌گذاران معتبری همچون جف بزوس همراه شده و همین مسئله، بیانگر ارزش تجاری بالای این فناوری است.

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»
۱۱ فروردین ۱۴۰۰

حق امتیاز ۱.۲ میلیارد دلاری هوآوی برای فناوری «5G»

هوآوی با تکیه بر سبد پتنت قدرتمند خود در حوزه فناوری «5G»، در حال تهیه و تدارک یک استراتژی تهاجمی مالکیت فکری است. این غول فناوری‌های ارتباطی، به دنبال آن است که به ازای هر گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به شبکه‌های «5G» و نسل‌های قبلی این فناوری پیشرفته، مبلغ ۲.۵ دلار از سازندگان تلفن‌های همراه دریافت نماید؛ چیزی که درآمد حداقل ۱.۲ میلیارد دلاری را برای این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ارمغان می‌آورد.