امکان جستجوی اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE»
۲۱ فروردین ۱۴۰۰ امکان جستجوی اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE»

با تلاش‌های سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، محتوای غیر پتنت هم به پایگاه داده این نهاد افزوده شد. بنا بر اعلام رسمی این نهاد، پروژه دسترسی به اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE» و ادغام و یکپارچه‌سازی جستجوی آن‌ها در کنار اسناد ثبت اختراع، با دسترسی به بیش از ۵۴۰۰۰ سند موجود در «Nature.com» و محتوای مرتبط با علم و فناوری در ویکی‌پدیا، آغاز شده است.

همه ساله، حجم انبوهی از اسناد ثبت اختراع به‌عنوان منابع ارزشمند فنی، به گنجینه دانش بشری افزوده می‌شود. ارزش علمی و تجاری این اسناد، بسیاری از سازمان‌های فعال در حوزه مالکیت فکری را بر آن داشته تا با استفاده از پایگاه‌های داده تخصصی، بهره‌برداری از این منابع را تسهیل کنند. «PATENTSCOPE»، در زمره مشهورترین پایگاه‌های داده ثبت اختراع است که در وهله نخست، با تمرکز بر درخواست‌های به ثبت رسیده ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) راه‌اندازی شده است. اما این پایگاه داده، تنها به پرونده‌های «PCT» محدود نبوده و مجموعه‌ای از پتنت‌های ملی و منطقه‌ای، از جمله اسناد ثبت اختراع موجود در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، دفتر مالکیت فکری کره جنوبی، دفتر ثبت اختراع ژاپن، دفتر مالکیت فکری چین، دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، سازمان منطقه‌ای مالکیت فکری آفریقا (ARIPO) و سازمان ثبت اختراع اوراسیا (EAPO) را تحت پوشش خود قرار داده است.

با وجود حجم بالای اسناد قابل دسترس در این پایگاه داده، یکی از محدودیت‌های آن، عدم دسترسی یکپارچه به اسناد غیر پتنتی است. این در حالی است که در زمان جستجوی دانش پیشین، ثبت اختراعات تنها یکی از منابع جستجو بوده و مقالات، کتاب‌ها و گزارشات علمی (موسوم به ادبیات غیر پتنت) هم باید مورد بررسی قرار گیرند. از این رو، به‌منظور انجام یک جستجوی کامل و صحیح، لازم است تا علاوه بر پایگاه‌های داده ثبت اختراع، سایر منابع مانند مجلات و انتشارات بزرگ علمی را هم مورد بررسی قرار داد که انجام این دو به‌صورت جداگانه، امری بسیار زمان‌بر و پیچیده خواهد بود. سازمان جهانی مالکیت فکری، با هدف تسهیل فرآیند جستجو و یکپارچه‌سازی منابع دانش پیشین، اقدام به افزودن برخی منابع جانبی به پایگاه داده ثبت اختراع خود نموده است. اولین گام در راستای تحقق این هدف، امکان جستجوی بیش از ۵۴۰۰۰ سند «Nature.com» است. این اسناد، شامل برخی از مقالات معتبر در علوم چند رشته‌ای جهان است که دسترسی به آن‌ها در کنار اسناد ثبت اختراع، می‌تواند فرآیند جستجوی کاربران را به شدت تسهیل نماید.

علاوه بر اسناد  مذکور، قابلیت دسترسی و جستجوی فیلتر شده محتوای علمی و فناورانه ویکی‌پدیا نیز، به «PATENTSCOPE» افزوده شده است. گفتنی است که محتوای جدید موجود در پایگاه داده، کاملاً با اسناد ثبت اختراع یکپارچه شده و به‌راحتی در فهرست نتایج جستجو قابل نمایش خواهند بود. همچنین، تمامی ویژگی‌های جستجوی «PATENTSCOPE»، سرویس ترجمه «WIPO Translate» و حتی برخی ویژگی‌های اختصاصی برای جستجوی صرف اطلاعات غیرپتنتی، برای این داده‌های جدید قابل دسترس خواهد بود.

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.