امکان جستجوی اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE»
۲۱ فروردین ۱۴۰۰

امکان جستجوی اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE»

با تلاش‌های سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، محتوای غیر پتنت هم به پایگاه داده این نهاد افزوده شد. بنا بر اعلام رسمی این نهاد، پروژه دسترسی به اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE» و ادغام و یکپارچه‌سازی جستجوی آن‌ها در کنار اسناد ثبت اختراع، با دسترسی به بیش از ۵۴۰۰۰ سند موجود در «Nature.com» و محتوای مرتبط با علم و فناوری در ویکی‌پدیا، آغاز شده است.

همه ساله، حجم انبوهی از اسناد ثبت اختراع به‌عنوان منابع ارزشمند فنی، به گنجینه دانش بشری افزوده می‌شود. ارزش علمی و تجاری این اسناد، بسیاری از سازمان‌های فعال در حوزه مالکیت فکری را بر آن داشته تا با استفاده از پایگاه‌های داده تخصصی، بهره‌برداری از این منابع را تسهیل کنند. «PATENTSCOPE»، در زمره مشهورترین پایگاه‌های داده ثبت اختراع است که در وهله نخست، با تمرکز بر درخواست‌های به ثبت رسیده ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) راه‌اندازی شده است. اما این پایگاه داده، تنها به پرونده‌های «PCT» محدود نبوده و مجموعه‌ای از پتنت‌های ملی و منطقه‌ای، از جمله اسناد ثبت اختراع موجود در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، دفتر مالکیت فکری کره جنوبی، دفتر ثبت اختراع ژاپن، دفتر مالکیت فکری چین، دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، سازمان منطقه‌ای مالکیت فکری آفریقا (ARIPO) و سازمان ثبت اختراع اوراسیا (EAPO) را تحت پوشش خود قرار داده است.

با وجود حجم بالای اسناد قابل دسترس در این پایگاه داده، یکی از محدودیت‌های آن، عدم دسترسی یکپارچه به اسناد غیر پتنتی است. این در حالی است که در زمان جستجوی دانش پیشین، ثبت اختراعات تنها یکی از منابع جستجو بوده و مقالات، کتاب‌ها و گزارشات علمی (موسوم به ادبیات غیر پتنت) هم باید مورد بررسی قرار گیرند. از این رو، به‌منظور انجام یک جستجوی کامل و صحیح، لازم است تا علاوه بر پایگاه‌های داده ثبت اختراع، سایر منابع مانند مجلات و انتشارات بزرگ علمی را هم مورد بررسی قرار داد که انجام این دو به‌صورت جداگانه، امری بسیار زمان‌بر و پیچیده خواهد بود. سازمان جهانی مالکیت فکری، با هدف تسهیل فرآیند جستجو و یکپارچه‌سازی منابع دانش پیشین، اقدام به افزودن برخی منابع جانبی به پایگاه داده ثبت اختراع خود نموده است. اولین گام در راستای تحقق این هدف، امکان جستجوی بیش از ۵۴۰۰۰ سند «Nature.com» است. این اسناد، شامل برخی از مقالات معتبر در علوم چند رشته‌ای جهان است که دسترسی به آن‌ها در کنار اسناد ثبت اختراع، می‌تواند فرآیند جستجوی کاربران را به شدت تسهیل نماید.

علاوه بر اسناد  مذکور، قابلیت دسترسی و جستجوی فیلتر شده محتوای علمی و فناورانه ویکی‌پدیا نیز، به «PATENTSCOPE» افزوده شده است. گفتنی است که محتوای جدید موجود در پایگاه داده، کاملاً با اسناد ثبت اختراع یکپارچه شده و به‌راحتی در فهرست نتایج جستجو قابل نمایش خواهند بود. همچنین، تمامی ویژگی‌های جستجوی «PATENTSCOPE»، سرویس ترجمه «WIPO Translate» و حتی برخی ویژگی‌های اختصاصی برای جستجوی صرف اطلاعات غیرپتنتی، برای این داده‌های جدید قابل دسترس خواهد بود.

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.