امکان جستجوی اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE»
۲۱ فروردین ۱۴۰۰ امکان جستجوی اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE»

با تلاش‌های سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، محتوای غیر پتنت هم به پایگاه داده این نهاد افزوده شد. بنا بر اعلام رسمی این نهاد، پروژه دسترسی به اسناد غیر پتنت در پایگاه داده «PATENTSCOPE» و ادغام و یکپارچه‌سازی جستجوی آن‌ها در کنار اسناد ثبت اختراع، با دسترسی به بیش از ۵۴۰۰۰ سند موجود در «Nature.com» و محتوای مرتبط با علم و فناوری در ویکی‌پدیا، آغاز شده است.

همه ساله، حجم انبوهی از اسناد ثبت اختراع به‌عنوان منابع ارزشمند فنی، به گنجینه دانش بشری افزوده می‌شود. ارزش علمی و تجاری این اسناد، بسیاری از سازمان‌های فعال در حوزه مالکیت فکری را بر آن داشته تا با استفاده از پایگاه‌های داده تخصصی، بهره‌برداری از این منابع را تسهیل کنند. «PATENTSCOPE»، در زمره مشهورترین پایگاه‌های داده ثبت اختراع است که در وهله نخست، با تمرکز بر درخواست‌های به ثبت رسیده ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) راه‌اندازی شده است. اما این پایگاه داده، تنها به پرونده‌های «PCT» محدود نبوده و مجموعه‌ای از پتنت‌های ملی و منطقه‌ای، از جمله اسناد ثبت اختراع موجود در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، دفتر مالکیت فکری کره جنوبی، دفتر ثبت اختراع ژاپن، دفتر مالکیت فکری چین، دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، سازمان منطقه‌ای مالکیت فکری آفریقا (ARIPO) و سازمان ثبت اختراع اوراسیا (EAPO) را تحت پوشش خود قرار داده است.

با وجود حجم بالای اسناد قابل دسترس در این پایگاه داده، یکی از محدودیت‌های آن، عدم دسترسی یکپارچه به اسناد غیر پتنتی است. این در حالی است که در زمان جستجوی دانش پیشین، ثبت اختراعات تنها یکی از منابع جستجو بوده و مقالات، کتاب‌ها و گزارشات علمی (موسوم به ادبیات غیر پتنت) هم باید مورد بررسی قرار گیرند. از این رو، به‌منظور انجام یک جستجوی کامل و صحیح، لازم است تا علاوه بر پایگاه‌های داده ثبت اختراع، سایر منابع مانند مجلات و انتشارات بزرگ علمی را هم مورد بررسی قرار داد که انجام این دو به‌صورت جداگانه، امری بسیار زمان‌بر و پیچیده خواهد بود. سازمان جهانی مالکیت فکری، با هدف تسهیل فرآیند جستجو و یکپارچه‌سازی منابع دانش پیشین، اقدام به افزودن برخی منابع جانبی به پایگاه داده ثبت اختراع خود نموده است. اولین گام در راستای تحقق این هدف، امکان جستجوی بیش از ۵۴۰۰۰ سند «Nature.com» است. این اسناد، شامل برخی از مقالات معتبر در علوم چند رشته‌ای جهان است که دسترسی به آن‌ها در کنار اسناد ثبت اختراع، می‌تواند فرآیند جستجوی کاربران را به شدت تسهیل نماید.

علاوه بر اسناد  مذکور، قابلیت دسترسی و جستجوی فیلتر شده محتوای علمی و فناورانه ویکی‌پدیا نیز، به «PATENTSCOPE» افزوده شده است. گفتنی است که محتوای جدید موجود در پایگاه داده، کاملاً با اسناد ثبت اختراع یکپارچه شده و به‌راحتی در فهرست نتایج جستجو قابل نمایش خواهند بود. همچنین، تمامی ویژگی‌های جستجوی «PATENTSCOPE»، سرویس ترجمه «WIPO Translate» و حتی برخی ویژگی‌های اختصاصی برای جستجوی صرف اطلاعات غیرپتنتی، برای این داده‌های جدید قابل دسترس خواهد بود.

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو

باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو، با حمایت کانون پتنت ایران، اقدام به برگزاری یک وبینار تخصصی مالکیت فکری برای کسب‌و‌کارهای نوپا، مراکز دانش‌بنیان و دانشگاهیان نموده است. در پایان این رویداد سه روزه که ۲۲ لغایت ۲۵ آبان ماه برگزار می‌گردد، گواهینامه بین‌المللی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو نیز به شرکت‌کنندگان اعطا می‌گردد.

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری

اولین رویداد از مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفته جاری، مورخ دهم آبان ماه، با حضور ۱۰۳ نفر از مدیران فناوری، کارشناسان دفاتر مالکیت فکری و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های وابسته به این وزارتخانه برگزار گردید. تمرکز ویژه این رویداد که با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار شد، بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان و رویکردهای ممکن برای دانشگاه‌های داخلی بود.

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار
۲۳ آبان ۱۴۰۰

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار

دومین وبینار «مدرسه پاییزه» با عنوان «مالکیت فکری، بودن یا نبودن مسئله این است!» ویژه مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار گردید.  

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید
۲۴ آبان ۱۴۰۰

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید

بر اساس آمار منتشر شده، ایران در شاخص‌های مختلف در مقایسه با ده کشور برتر، کشورهای منطقه و گروه کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا در حوزه خروجی‌های فناوری عملکرد مطلوبی داشته تا جایی که به جایگاه 60 در شاخص جهانی نوآوری رسیده است.

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!
۱۲ آبان ۱۴۰۰

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!

یک نوجوان مخترع، موفق به طراحی و ساخت نوعی ربات جستجو و نجات شده که در ساختمان‌های دچار آتش‌سوزی، به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا عملیات‌ نجات را از راه دور هدایت کنند. «سیدهارت تاکور» که کار بر روی «FireBot» را چهار سال پیش و در سن سیزده سالگی آغاز کرد، به تازگی توانسته جایزه اختراع برگزیده مردمی را در مسابقات مخترعین دانش‌آموزی و دانشگاهی سال ۲۰۲۱ از آن خود نماید. اخذ حمایت از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به عنوان حامی این مسابقه، خیال تاکور را از جنبه‌های حفاظتی اختراع هم راحت می‌کند.