ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یکی از محدودیت‌های بزرگ در مسیر انتقال واکسن کرونا به کشورهای مختلف، شرایط و الزامات ویژه‌ برای نگهداری آن است. در راستای مرتفع نمودن این چالش بزرگ، یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند. جعبه ابداعی «Pluss Advanced Technologies»، قادر به ارائه بیش از ۴۰ شرایط دمایی مختلف بوده و همین مسئله، آن را به گزینه‌ای مطلوب برای واکسن‌های مختلف تبدیل نموده است. این مسئله، برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر و مدرنا که نیاز به دمای نگهداری بسیار پایینی دارند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

با آغاز اپیدمی مرگبار کووید-۱۹ در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی و در حالی‌که شهرها و کشورهای مختلف، یکی پس از دیگری با انبوهی از مبتلایان به این ویروس خطرناک مواجه می‌شدند، صحبت‌های متناقضی پیرامون پایان اپیدمی و تولید واکسن پیشگیری از آن به گوش می‌رسید. تا پیش از کرونا، هیچ تجربه مشابهی برای دسترسی سریع به واکسن در تاریخ پزشکی وجود نداشت. اما سرمایه‌گذاری‌های گسترده و تلاش بیش از صد شرکت و گروه دارویی در سرتاسر جهان که با حمایت و پشتیبانی دولت‌ها همراه شد، نتیجه‌ای اعجاب‌آور بر جای گذاشت و عملاً در کمتر از یک سال، چندین واکسن با عملکرد بسیار موفق، از سوی شرکت‌های بزرگ دارویی عرضه گردید. جدای از محدودیت در تولید مقادیر کافی واکسن برای مصرف جهانی، مباحث حقوق مالکیت فکری و همچنین اختلافات بین کشورهای ثروتمند و فقیر، بی‌شک یکی از چالش‌های بزرگ در زمینه دسترسی مردم جهان به واکسن، محدودیت‌های مرتبط با حمل‌ونقل آن است. واکسن‌های تولیدی، نیاز به شرایط دمایی خاصی برای نگهداری داشته و همین مسئله، حتی برندهایی همچون فایزر را غیرقابل انتقال به دیگر کشورها نموده است. «Pluss Advanced Technologies»، با شناخت به موقع این نیاز بزرگ بشری، دست به کار شده و جعبه‌های جدیدی طراحی کرده که الزامات مورد نیاز را مرتفع می‌نماید. این شرکت، اعلام نموده که برای این جعبه پیشرفته موسوم به «Celsure Box»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است.

این شرکت هندی که بیشتر در زمینه توسعه مواد پیشرفته فعالیت دارد، جعبه‌هایی تولید نموده که قادر به نگهداری واکسن در گستره دمایی ۷۷- تا ۸۹+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. از آنجا که توسط این جعبه‌ها، امکان کنترل دما از چند ساعت تا چند روز وجود دارد، بسیاری از دغدغه‌های کنونی مرتبط با حمل واکسن در شرایط دمایی خاص مرتفع شده و این بهانه نیز برای توزیع عادلانه واکسن در جهان بر طرف می‌گردد. با توجه به نیاز مبرم واکسن‌های فایزر و مدرنا به دمای پایین (به ترتیب ۷۰- و ۲۰- درجه سانتی‌گراد) که چالش‌های لجستیکی فراوانی برای عرضه و توزیع آن‌ها پدید آورده است، استفاده از جعبه‌های «Celsure Box»، به عرضه‌کنندگان امکان می‌دهد تا به سادگی و بدون نگرانی از تغییرات دمایی واکسن، آن را در اقصی نقاط جهان توزیع نمایند.

گفتنی است که «Pluss Advanced Technologies»، با چندین شرکت فعال در حوزه لجستیک، از جمله «Agility Logistics» و «Crystal Logistic Cool Chain» و «SpiceJet» ارتباط برقرار نموده تا جعبه ابداعی خود را به صورت کاملاً تجاری، در دسترس قرار دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.