ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یکی از محدودیت‌های بزرگ در مسیر انتقال واکسن کرونا به کشورهای مختلف، شرایط و الزامات ویژه‌ برای نگهداری آن است. در راستای مرتفع نمودن این چالش بزرگ، یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند. جعبه ابداعی «Pluss Advanced Technologies»، قادر به ارائه بیش از ۴۰ شرایط دمایی مختلف بوده و همین مسئله، آن را به گزینه‌ای مطلوب برای واکسن‌های مختلف تبدیل نموده است. این مسئله، برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر و مدرنا که نیاز به دمای نگهداری بسیار پایینی دارند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

با آغاز اپیدمی مرگبار کووید-۱۹ در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی و در حالی‌که شهرها و کشورهای مختلف، یکی پس از دیگری با انبوهی از مبتلایان به این ویروس خطرناک مواجه می‌شدند، صحبت‌های متناقضی پیرامون پایان اپیدمی و تولید واکسن پیشگیری از آن به گوش می‌رسید. تا پیش از کرونا، هیچ تجربه مشابهی برای دسترسی سریع به واکسن در تاریخ پزشکی وجود نداشت. اما سرمایه‌گذاری‌های گسترده و تلاش بیش از صد شرکت و گروه دارویی در سرتاسر جهان که با حمایت و پشتیبانی دولت‌ها همراه شد، نتیجه‌ای اعجاب‌آور بر جای گذاشت و عملاً در کمتر از یک سال، چندین واکسن با عملکرد بسیار موفق، از سوی شرکت‌های بزرگ دارویی عرضه گردید. جدای از محدودیت در تولید مقادیر کافی واکسن برای مصرف جهانی، مباحث حقوق مالکیت فکری و همچنین اختلافات بین کشورهای ثروتمند و فقیر، بی‌شک یکی از چالش‌های بزرگ در زمینه دسترسی مردم جهان به واکسن، محدودیت‌های مرتبط با حمل‌ونقل آن است. واکسن‌های تولیدی، نیاز به شرایط دمایی خاصی برای نگهداری داشته و همین مسئله، حتی برندهایی همچون فایزر را غیرقابل انتقال به دیگر کشورها نموده است. «Pluss Advanced Technologies»، با شناخت به موقع این نیاز بزرگ بشری، دست به کار شده و جعبه‌های جدیدی طراحی کرده که الزامات مورد نیاز را مرتفع می‌نماید. این شرکت، اعلام نموده که برای این جعبه پیشرفته موسوم به «Celsure Box»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است.

این شرکت هندی که بیشتر در زمینه توسعه مواد پیشرفته فعالیت دارد، جعبه‌هایی تولید نموده که قادر به نگهداری واکسن در گستره دمایی ۷۷- تا ۸۹+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. از آنجا که توسط این جعبه‌ها، امکان کنترل دما از چند ساعت تا چند روز وجود دارد، بسیاری از دغدغه‌های کنونی مرتبط با حمل واکسن در شرایط دمایی خاص مرتفع شده و این بهانه نیز برای توزیع عادلانه واکسن در جهان بر طرف می‌گردد. با توجه به نیاز مبرم واکسن‌های فایزر و مدرنا به دمای پایین (به ترتیب ۷۰- و ۲۰- درجه سانتی‌گراد) که چالش‌های لجستیکی فراوانی برای عرضه و توزیع آن‌ها پدید آورده است، استفاده از جعبه‌های «Celsure Box»، به عرضه‌کنندگان امکان می‌دهد تا به سادگی و بدون نگرانی از تغییرات دمایی واکسن، آن را در اقصی نقاط جهان توزیع نمایند.

گفتنی است که «Pluss Advanced Technologies»، با چندین شرکت فعال در حوزه لجستیک، از جمله «Agility Logistics» و «Crystal Logistic Cool Chain» و «SpiceJet» ارتباط برقرار نموده تا جعبه ابداعی خود را به صورت کاملاً تجاری، در دسترس قرار دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.