ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یکی از محدودیت‌های بزرگ در مسیر انتقال واکسن کرونا به کشورهای مختلف، شرایط و الزامات ویژه‌ برای نگهداری آن است. در راستای مرتفع نمودن این چالش بزرگ، یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند. جعبه ابداعی «Pluss Advanced Technologies»، قادر به ارائه بیش از ۴۰ شرایط دمایی مختلف بوده و همین مسئله، آن را به گزینه‌ای مطلوب برای واکسن‌های مختلف تبدیل نموده است. این مسئله، برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر و مدرنا که نیاز به دمای نگهداری بسیار پایینی دارند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

با آغاز اپیدمی مرگبار کووید-۱۹ در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی و در حالی‌که شهرها و کشورهای مختلف، یکی پس از دیگری با انبوهی از مبتلایان به این ویروس خطرناک مواجه می‌شدند، صحبت‌های متناقضی پیرامون پایان اپیدمی و تولید واکسن پیشگیری از آن به گوش می‌رسید. تا پیش از کرونا، هیچ تجربه مشابهی برای دسترسی سریع به واکسن در تاریخ پزشکی وجود نداشت. اما سرمایه‌گذاری‌های گسترده و تلاش بیش از صد شرکت و گروه دارویی در سرتاسر جهان که با حمایت و پشتیبانی دولت‌ها همراه شد، نتیجه‌ای اعجاب‌آور بر جای گذاشت و عملاً در کمتر از یک سال، چندین واکسن با عملکرد بسیار موفق، از سوی شرکت‌های بزرگ دارویی عرضه گردید. جدای از محدودیت در تولید مقادیر کافی واکسن برای مصرف جهانی، مباحث حقوق مالکیت فکری و همچنین اختلافات بین کشورهای ثروتمند و فقیر، بی‌شک یکی از چالش‌های بزرگ در زمینه دسترسی مردم جهان به واکسن، محدودیت‌های مرتبط با حمل‌ونقل آن است. واکسن‌های تولیدی، نیاز به شرایط دمایی خاصی برای نگهداری داشته و همین مسئله، حتی برندهایی همچون فایزر را غیرقابل انتقال به دیگر کشورها نموده است. «Pluss Advanced Technologies»، با شناخت به موقع این نیاز بزرگ بشری، دست به کار شده و جعبه‌های جدیدی طراحی کرده که الزامات مورد نیاز را مرتفع می‌نماید. این شرکت، اعلام نموده که برای این جعبه پیشرفته موسوم به «Celsure Box»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است.

این شرکت هندی که بیشتر در زمینه توسعه مواد پیشرفته فعالیت دارد، جعبه‌هایی تولید نموده که قادر به نگهداری واکسن در گستره دمایی ۷۷- تا ۸۹+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. از آنجا که توسط این جعبه‌ها، امکان کنترل دما از چند ساعت تا چند روز وجود دارد، بسیاری از دغدغه‌های کنونی مرتبط با حمل واکسن در شرایط دمایی خاص مرتفع شده و این بهانه نیز برای توزیع عادلانه واکسن در جهان بر طرف می‌گردد. با توجه به نیاز مبرم واکسن‌های فایزر و مدرنا به دمای پایین (به ترتیب ۷۰- و ۲۰- درجه سانتی‌گراد) که چالش‌های لجستیکی فراوانی برای عرضه و توزیع آن‌ها پدید آورده است، استفاده از جعبه‌های «Celsure Box»، به عرضه‌کنندگان امکان می‌دهد تا به سادگی و بدون نگرانی از تغییرات دمایی واکسن، آن را در اقصی نقاط جهان توزیع نمایند.

گفتنی است که «Pluss Advanced Technologies»، با چندین شرکت فعال در حوزه لجستیک، از جمله «Agility Logistics» و «Crystal Logistic Cool Chain» و «SpiceJet» ارتباط برقرار نموده تا جعبه ابداعی خود را به صورت کاملاً تجاری، در دسترس قرار دهد.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به راه‌اندازی یک دوره خودخوان نموده که اقشار مختلف جامعه، اعم از کودکان و نوجوانان، تا مادران خانه‌دار و حتی افراد توانیاب را مورد توجه قرار داده است.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی

با ظهور اپیدمی کووید-۱۹ و تلاش برای ساخت واکسن این بیماری، واژه جدیدی تحت عنوان «mRNA»، بر سر زبان‌ها افتاد. فناوری منحصربه‌فرد و پیشرفته‌ای که شاید واکسن کووید-۱۹، تنها سرآغازی برای کاربردهای فراگیر آن در حوزه‌های مختلف پزشکی و دارویی باشد. باشد. بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در این حوزه، نشان می‌دهد که در حال حاضر، سه شرکت مدرنا، بیوان‌تک و کیوروک، پیشگام توسعه این فناوری هستند.

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین
۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین

آمارها حکایت از آن دارد که شرکت‌های چینی، با ثبت رکوردهای خیره‌کننده در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان بازیگران برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین معرفی نموده‌اند. بنابر فهرست منتشر شده توسط «IAM»، در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، تنها یک شرکت غیر چینی وجود دارد. در این میان، «Ant Group» که از زیرمجموعه‌های گروه تجاری علی‌بابا است، با ثبت ۵۸۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، مجموعاً با ۲۲۹۸ درخواست، در رده نخست بازیگران برتر قرار گرفته است.

دعوت به همکاری جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

دعوت به همکاری جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری

کانون پتنت ایران، جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از متقاضیان با رشته‌های تحصیلی الکترونیک (یک نفر)، مکانیک یا مکاترونیک (یک نفر) و مهندسی شیمی (دو نفر) دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.