ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یکی از محدودیت‌های بزرگ در مسیر انتقال واکسن کرونا به کشورهای مختلف، شرایط و الزامات ویژه‌ برای نگهداری آن است. در راستای مرتفع نمودن این چالش بزرگ، یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند. جعبه ابداعی «Pluss Advanced Technologies»، قادر به ارائه بیش از ۴۰ شرایط دمایی مختلف بوده و همین مسئله، آن را به گزینه‌ای مطلوب برای واکسن‌های مختلف تبدیل نموده است. این مسئله، برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر و مدرنا که نیاز به دمای نگهداری بسیار پایینی دارند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

با آغاز اپیدمی مرگبار کووید-۱۹ در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی و در حالی‌که شهرها و کشورهای مختلف، یکی پس از دیگری با انبوهی از مبتلایان به این ویروس خطرناک مواجه می‌شدند، صحبت‌های متناقضی پیرامون پایان اپیدمی و تولید واکسن پیشگیری از آن به گوش می‌رسید. تا پیش از کرونا، هیچ تجربه مشابهی برای دسترسی سریع به واکسن در تاریخ پزشکی وجود نداشت. اما سرمایه‌گذاری‌های گسترده و تلاش بیش از صد شرکت و گروه دارویی در سرتاسر جهان که با حمایت و پشتیبانی دولت‌ها همراه شد، نتیجه‌ای اعجاب‌آور بر جای گذاشت و عملاً در کمتر از یک سال، چندین واکسن با عملکرد بسیار موفق، از سوی شرکت‌های بزرگ دارویی عرضه گردید. جدای از محدودیت در تولید مقادیر کافی واکسن برای مصرف جهانی، مباحث حقوق مالکیت فکری و همچنین اختلافات بین کشورهای ثروتمند و فقیر، بی‌شک یکی از چالش‌های بزرگ در زمینه دسترسی مردم جهان به واکسن، محدودیت‌های مرتبط با حمل‌ونقل آن است. واکسن‌های تولیدی، نیاز به شرایط دمایی خاصی برای نگهداری داشته و همین مسئله، حتی برندهایی همچون فایزر را غیرقابل انتقال به دیگر کشورها نموده است. «Pluss Advanced Technologies»، با شناخت به موقع این نیاز بزرگ بشری، دست به کار شده و جعبه‌های جدیدی طراحی کرده که الزامات مورد نیاز را مرتفع می‌نماید. این شرکت، اعلام نموده که برای این جعبه پیشرفته موسوم به «Celsure Box»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است.

این شرکت هندی که بیشتر در زمینه توسعه مواد پیشرفته فعالیت دارد، جعبه‌هایی تولید نموده که قادر به نگهداری واکسن در گستره دمایی ۷۷- تا ۸۹+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. از آنجا که توسط این جعبه‌ها، امکان کنترل دما از چند ساعت تا چند روز وجود دارد، بسیاری از دغدغه‌های کنونی مرتبط با حمل واکسن در شرایط دمایی خاص مرتفع شده و این بهانه نیز برای توزیع عادلانه واکسن در جهان بر طرف می‌گردد. با توجه به نیاز مبرم واکسن‌های فایزر و مدرنا به دمای پایین (به ترتیب ۷۰- و ۲۰- درجه سانتی‌گراد) که چالش‌های لجستیکی فراوانی برای عرضه و توزیع آن‌ها پدید آورده است، استفاده از جعبه‌های «Celsure Box»، به عرضه‌کنندگان امکان می‌دهد تا به سادگی و بدون نگرانی از تغییرات دمایی واکسن، آن را در اقصی نقاط جهان توزیع نمایند.

گفتنی است که «Pluss Advanced Technologies»، با چندین شرکت فعال در حوزه لجستیک، از جمله «Agility Logistics» و «Crystal Logistic Cool Chain» و «SpiceJet» ارتباط برقرار نموده تا جعبه ابداعی خود را به صورت کاملاً تجاری، در دسترس قرار دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو

باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو، با حمایت کانون پتنت ایران، اقدام به برگزاری یک وبینار تخصصی مالکیت فکری برای کسب‌و‌کارهای نوپا، مراکز دانش‌بنیان و دانشگاهیان نموده است. در پایان این رویداد سه روزه که ۲۲ لغایت ۲۵ آبان ماه برگزار می‌گردد، گواهینامه بین‌المللی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو نیز به شرکت‌کنندگان اعطا می‌گردد.

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری

اولین رویداد از مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفته جاری، مورخ دهم آبان ماه، با حضور ۱۰۳ نفر از مدیران فناوری، کارشناسان دفاتر مالکیت فکری و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های وابسته به این وزارتخانه برگزار گردید. تمرکز ویژه این رویداد که با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار شد، بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان و رویکردهای ممکن برای دانشگاه‌های داخلی بود.

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار
۲۳ آبان ۱۴۰۰

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار

دومین وبینار «مدرسه پاییزه» با عنوان «مالکیت فکری، بودن یا نبودن مسئله این است!» ویژه مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار گردید.  

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید
۲۴ آبان ۱۴۰۰

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید

بر اساس آمار منتشر شده، ایران در شاخص‌های مختلف در مقایسه با ده کشور برتر، کشورهای منطقه و گروه کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا در حوزه خروجی‌های فناوری عملکرد مطلوبی داشته تا جایی که به جایگاه 60 در شاخص جهانی نوآوری رسیده است.

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!
۱۲ آبان ۱۴۰۰

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!

یک نوجوان مخترع، موفق به طراحی و ساخت نوعی ربات جستجو و نجات شده که در ساختمان‌های دچار آتش‌سوزی، به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا عملیات‌ نجات را از راه دور هدایت کنند. «سیدهارت تاکور» که کار بر روی «FireBot» را چهار سال پیش و در سن سیزده سالگی آغاز کرد، به تازگی توانسته جایزه اختراع برگزیده مردمی را در مسابقات مخترعین دانش‌آموزی و دانشگاهی سال ۲۰۲۱ از آن خود نماید. اخذ حمایت از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به عنوان حامی این مسابقه، خیال تاکور را از جنبه‌های حفاظتی اختراع هم راحت می‌کند.