رشد خیره‌کننده نوآوری‌های مرتبط با فناوری‌های کمکی
۲۴ فروردین ۱۴۰۰ رشد خیره‌کننده نوآوری‌های مرتبط با فناوری‌های کمکی

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی مالکیت فکری، روند نوآوری برای غلبه بر ناتوانی‌های حرکتی، بینایی و سایر معلولیت‌ها، به شدت در حال افزایش است. در فاصله زمانی سال‌های ۱۹۹۸ تا اواسط ۲۰۲۰ میلادی، بیش از ۱۳۰ هزار پتنت با موضوع فناوری‌های کمکی متداول و نوظهور شناسایی شده‌اند که در این میان، ۱۵۵۹۲ مورد از آن‌ها، به فناوری‌های کمکی نوظهور اختصاص دارند.

در حال حاضر، بیش از یک میلیارد نفر به فناوری‌های کمکی (Assistive Technologies) نیاز داشته و انتظار می‌رود که در دهه آینده، این رقم تا دو برابر نیز افزایش یابد. نوآوری‌های مختلف، اعم از آن‌هایی که پیشرفت‌های کوچکی در محصولات موجود ایجاد می‌کنند یا مواردی که منجر به تحولاتی بزرگ در فناوری‌های مرزی می‌شوند، همگی به منزله گامی مثبت در مسیر بهبود زندگی افرادی با محدودیت‌های عملکردی به حساب می‌آیند. مجموع این فناوری‌ها، به آن‌ها کمک می‌کند تا از موانع روزمره، اعم از برقراری ارتباط، کار و زندگی مستقل عبور نموده و یک زندگی راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر را تجربه نمایند. گزارش جدید سازمان جهانی مالکیت فکری که از سلسله گزارشات ترند فناوری این نهاد است، با تمرکز بر همین مسئله و با استفاده از اطلاعات پتنت و سایر داده‌ها و شواهد مستدل و واقعی، به دنبال ایجاد یک پایگاه دانشی برای اطلاع‌رسانی، تصمیم‌گیری و حمایت از رهبران تجاری، محققان و سیاست‌گذاران نوآوری در فضای جهانی فناوری‌های کمکی است.

شواهد و اطلاعات ارائه شده، حکایت از این واقعیت دارد که فناوری‌های کمکی، به‌طور فزاینده‌ای در حال ادغام و یکپارچه‌سازی با کالاهای مصرفی الکترونیکی بوده و این همگرایی معنادار، امکان تجاری‌سازی بیشتر و سریع‌تر این فناوری‌ها را فراهم می‌کند. مارکو آلیمان (Marco Aleman)، از مدیران ارشد سازمان جهانی مالکیت فکری و ناظر بر بخش اکوسیستم نوآوری و مالکیت فکری این نهاد، در این خصوص می‌گوید: «فناوری‌های کمکی که برای غلبه بر محدودیت‌های انسانی طراحی شده‌اند، هم‌اکنون به سمت طیف وسیعی از محصولات مصرفی سوق یافته و این مسئله، می‌تواند یک پیشرفت نوآورانه مهم، همراه با مزایای فراوان برای طیف وسیعی از مردم به همراه داشته باشد. برای مثال، دستگاه‌های رابط مغز/ ماشین یا تشخیص حرکت چشم که به افراد فلج مغزی در استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری کمک می‌کنند، قابلیت استفاده در انواع بازی و کاربردهای ارتباطاتی را خواهند داشت. این خبر بسیار خوبی است که فناوری‌های بهبوددهنده زندگی، به سمت تجاری شدن در حال حرکت بوده و می‌توانند به کسانی که بیشترین نیاز را دارند، کمک کنند».

در حالی که تعداد ثبت اختراعات مربوط به فناوری‌های کمکی، یک روند صعودی قابل توجه در پیش گرفته، اما به نظر می‌رسد که سرعت پیشرفت در بخش‌های مختلف متفاوت است. بر اساس اطلاعات موجود، نرخ رشد درخواست‌های ثبت اختراع در حوزه فناوری‌های کمکی نوظهور (مانند ربات‌های کمکی، برنامه‌های کاربردی خانه‌های هوشمند، پوشیدنی برای افراد کم‌بینا و عینک‌های هوشمند)، سه برابر سریع‌تر از نرخ نوآوری در حوزه‌های معمول (همچون توسعه و بهبود لوازم جانبی محصولاتی مانند صندلی‌های چرخ‌دار، هشدارهای محیطی و دستگاه‌های مجهز به بریل) بوده است. گفتنی است که ارزیابی سطح آمادگی فناوری، نشان می‌دهد که بیشتر فناوری‌های کمکی نوظهور، در مرحله توسعه قرار داشته و تقریباً ۱۸ درصد آن‌ها تجاری شده‌اند.

نکته جالب دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده، فعالیت قابل توجه دانشگاه‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی عمومی در زمینه توسعه فناوری‌های کمکی نوظهور نسبت به فناوری‌های کمکی معمول است. در واقع، متقاضیان دانشگاهی، سهمی ۲۳ درصدی در ثبت اختراع در زمینه توسعه فناوری‌های کمکی نوظهور داشته‌اند، در حالی که سهم آن‌ها در فناوری‌های کمکی معمول، تنها ۱۱ درصد بوده است. اوج این مسئله، در حوزه فناوری‌های مرتبط با تحرک و جابجایی (Mobility) مشهودتر بوده که سهم ۳۴ درصدی متقاضیان دانشگاهی را به دنبال داشته است.

لازم به ذکر است که کشورهای چین، آمریکا، آلمان، ژاپن و کره جنوبی، به‌عنوان پنج پیشگام اصلی نوآوری در فناوری‌های کمکی مطرح می‌باشند. بازیگران اصلی این حوزه نیز، در سه گروه شرکت‌های تخصصی فناوری‌های کمکی (مانند «WS Audiology» و «Cochlear» و «Sonova» و «Second Sight» و «Össur»)، فناوران تولیدکننده محصولات مصرفی الکترونیکی (مانند پاناسونیک، سامسونگ، «IBM»، گوگل و هیتاچی) و شرکت‌های خودروسازی (تویوتا و هوندا) دسته‌بندی می‌شوند.

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.